Rowan Atkinson neve sokak számára a szeleburdi Mr. Bean karakterével, és a történelmi karikatúrákat angol humorral megfűszerező Fekete vipera című sorozattal vált ismertté. A fiatalabb generációk számára a gumiarcú brit színész a (mára filmklasszikusokká vált műsorai mellet) a kétbalkezes angol titkosügynök, Johnny English kalandjai miatt válhatott igazán közkedvelté. Bárki is olvassa és sorokat, szívből ajánlom figyelmébe a fenti két szériát, garantáltan jót fog mulatni.
Mostanában talán a szokásosnál is nagyobb szükségem van a vígjátékokra és animációs rajzfilmekre a hétköznapi élet nehézségei miatt, így telitalálatnak érzem a HSK legújabb cikkének témaválasztását. Nem is egy, de egyből három Johnny English-film kulisszatitkairól olvashattok benne, remélem, hogy tetszeni fog, s meghozom a kedveteket egy Johnny English-maratonhoz!
Hasonló tartalmak az oldalról:
- Drakula halott és élvezi: Forgatási érdekességek
- A Korona: Így készül a brit királyi családról szóló monumentális sorozat
- Tempus Horribilis: A Korona – 5. évad (kritika)
- Gyilkos a házban: Az 1-2 évad kulisszatitkai
Hollywoodi kulisszatitkok: Ace Ventura – Hív a természet (1995)
∴
Johnny English (2003)
A 40 millió dolláros büdzséből készült film szépen termelt a kasszáknál, elvégre majdnem 161 milliót kasszíroztak vele. A 89 perc hosszúságú filmet számos angol forgatási helyszínen vették fel.
- Például, a Westminster apátság koronázási jelenetét a Hertfordshire-i St. Albans Cathedralban vették fel,
- Sauvage kastélyának jeleneteit Cornwallban,
- a temetői részt, melyben az összes ügynök meghal Hughedenben,
- a megzavart temetési jelentet a Brompton temetőben (London),
- az MI7 főhadiszállását a Covent Gardenbeli Freemason’s Hallban,
- a Sandringham House-ban látható jelenetet a Hughenden Manorban vették fel.
Ha jól megfigyeljük, észre vehetjük, hogy Rowan Atkinson a mára már ikonikussá vált Mr. Bean szettjében ül, amikor először pillantjuk meg az irodában, asztalánál ábrándozva.
Nagyon meglepődtem, amikor utána néztem a Robin Williams által énekelt főcímdalnak. Kiderült ugyanis, hogy A Man for All Seasons című zenét Hans Zimmer szerezte.
Mindhárom film esetében előfordult, hogy egyes országok úgy hirdették meg a filmek címeit, mintha egy újabb Mr. Bean-filmről lenne szó, csak, hogy nagyobb bevételre tegyenek szert.
A film fülbemászó zenéjét Edward Shearmur-nak köszönhetjük. Érdekesség, hogy mindhárom filmet más és más direktor rendezte, valamint a zeneszerzői posztot is mindig más személy töltötte be.
A filmben látható Ason Martin DB7 Vantage valójában Rowan Atkinson saját autója, akiről köztudott, hogy rajong a patinás sportkocsikért (főleg az Astonokért).
A főszereplő karakterét több figurából gyúrták össze. Nyilvánvalóan, az egyik ilyen az ügynökök ügynöke, a legek-legje: James Bond. A másik figura, a Leslie Nielsen főszereplésével készült Csupasz pisztoly-filmek főhőse, Frank Drebin volt. A harmadik, a Rowan Atkinson által egykor játszott, kétbalkezes kém volt, a Barclaycard nevű sorozatból (1991-’97). Ebben a sorozatban Atkinson egy Richard Latham nevű krémet alakít, és hasonlóan a tárgyalt filmhez, itt is felbukkan egy Bough nevű karakter (Henry Naylor). Itt láthattok egy rövid részletet a sorozatból:
A Bough-ot játszó Ben Miller feltűnt Rowan Atkinson mellett a Funeral című kisfilmben is (2015). A produkció érdekessége, hogy Atkinson visszatért Mr. Bean szerepében egy jótékonysági esemény – a Red Nose Day – kapcsán, melyet a Comic Relief szervezett. A kisfilmet nem mindenki fogadta kitörő örömmel, ugyanis számos tweet érkezett, melyben a nézők kifejezték abbéli aggályukat, hogy miért a temetés témáját választották egy Mr. Bean-kisfilmhez. Mint tudjuk, az első Johnny English-filmben is látható egy jelenet, mely a temetőben játszódik, s főhősünk kellemetlen helyzetbe keveredik. Íme a kisfilm:
Ha már szóba jött a híres ügynök, meg kel említenem, hogy Rowan Atkinsont láthattuk az (amúgy nem hivatalos) 1983-ban bemutatott Soha ne mondd, hogy soha című James Bond-filmben. A mozi Kim Basinger első komolyabb szerepei közt szerepel, továbbá az az Irvin Kershner rendezte, akinek a Star Wars: A Birodalom visszavág c. filmet is köszönhetjük (1980). Sőt, hogy tovább fokozzam a 007-es őrületet, még a filmünkben látható zenekart is Bondnak hívják.
John Malkovich perfektül beszél franciául, korábban tíz éven át szerepelt Dél-Franciaországi színházakban.
Lorna Campbell ügynök szerepe volt Natalie Imbruglia bemutatkozása a filmszakmában. Az egyik jelenetben (amikor Lorna Sauvage kastélyának létráján mászik) láthatjuk a színésznő tarkóján lévő tetoválást, ám a kaszkadőr nyakán ilyen nincs.
Az ejtőernyős jelenetet a londoni Canary Wharfnál forgatták le.
Sok más rendezőhöz hasonlóan, Peter Howitt is szeretett volna magának egy cameo-jelenetet. Őt láthatjuk abban a jelenetben, amikor Bough megfenyegeti Sauvage emberét, hogy játssza le a DVD-t a koronázási ceremónián.
Rowan Atkinson karaktere a Fekete vipera (Black Adder) című sorozatban megszerezte a Canterbury érseki címet (1.évad/ 3.rész). Ez csupán azért érdekes jelen esetben, mivel Johnny English a koronázási jelenetben kényes helyzetbe hozza az érseket.
A film két forgatókönyvírója (alábbi kép) is dolgozott korábban James Bond-filmeken. Egészen pontosan, hét Fleming-produkción közreműködött Neal Purvis és Robert Wade: A világ nem elég (1999), Halj meg máskor! (2002), Casino Royale (2006), A Quantum csendje (2008), Skyfall (2012), Spectre: A Fantom visszatér (2015), és 007: Nincs idő meghalni (2021).
Pegazus titkárnőjét az a Nina Young játszotta, aki A holnap markában című James Bond-filmben Tamara Steel-t alakította (1997).
Pascal Sauvage ötlete, hogy egész Angliából börtönt csináljanak, eszünkbe juttathatja a Menkülés New Yorkból című filmet (1981), melyben lezárják a várost, mely sosem alszik, és Amerika bűnözőinek börtönévé alakítják át.
A sushi-bár jelenetében English valami olyasmit mond, hogy “Kimi no musumesan-tachi ni chiisai chinchin ga tsuitemasu you ni“. Bár ezt úgy feliratozták a filmben, hogy “Szülessenek a lányaid három fenékkel“, valójában ennél egy kicsit más hangzik el a valódi fordításban: “Legyen mindegyik lányodnak kicsi kukija.” Ugyanakkor ennek a mondanak filmes története van, mégpedig A nagy balek cimű film kapcsán (1989), melyben Jeff Goldblum karaktere odakiáltja a Rowan Atkinson által játszott Ron Andersonnak, hogy: “Remélem, hogy az összes gyerekednek nagyon kicsi p***e lesz. És ezt a lányokra is értem.“
Valószínűleg, még nem sejtette Rowan Atkinson, hogy készül folytatás a kétbalkezes ügynök kalandjának, amikor azt nyilatkozta, hogy valójában nincs igazán megelégedve a filmmel. Hozzátette: “Öt jó poén, de a többi csupán időhúzás.” Szerencsére, nem telt bele túl sok idő, és jött(ek) a folytatás(ok), s remélem, hogy azokkal már a színész is elégedett volt.
A brit bulvárlapot, a The Daily Mailt helyesbítésre kötelezte az angol bíróság, amiért valótlanul azt állították, hogy Rowan Atkinsont mentálisan megviselte a forgatás, s ezért klinikai kezelésre szorult.
Íme a törölt jeleneteket tartalmazó összeállítás:
∴
Johnny English újratöltve
(Johnny English Reborn, 2011)
A 101 perces folytatásra több jelentős poszton is változások történtek. Például, a filmet már Oliver Parker rendezte (az alábbi képen balra), és búcsút mondhattunk Bough-nak (hogy a következő részben újra színre léphessen), helyette érkezett English mellé Tucker-ügynök. Mint az egy kém-filmben lenni szokott, Pegazus személyében is változás történt (a James Bond-filmek M-jéhez hasonlóan).
Ben Miller (Bough) és Daniel Kaluuya (Tucker) egyaránt február 24-én ünneplik születésnapjukat.
A filmre fordított keret 5 millióval nőtt az első részhez képest, így 45 millióból gazdálkodhatott a stúdió. A folytatás is szépen hozott a konyhára, ugyanis több, mint 160 milliót kaszáltak vele – mely megegyezik az első rész bevételével.
A zeneszerzőt illetően is változás történt. Az Ilan Eshkeri-nek köszönhető muzsika elődjéhez hasonlóan szintén fülbemászó dallamokat tartogat a nézőknek.
Egy aprócska jelenet erejéig láthatjuk a filmben Rowan Atkinson lányát, Lilyt (a képen balra). Tőle veszi el English a bukósisakját a kerekesszékes jelenetben.
A filmet eredetileg már 2006-ban neki álltak volna leforgatni, ám Rowan Atkinson igent mondott a Mr. Bean nyaral című filmre, melyet 2007-ben mutattak be.
A Bond-filmek Q-ját parodizáló Tapasz Quatermain-t alakító Tim McInnerny (a képen balra) is együtt játszott Rowan-nel A fekete vipera című sorozatban.
Már a forgatókönyv írásakor eldöntött tény volt, hogy Bough nem lesz mellékszereplő English mellett, inkább Tucker ügynök (Daniel Kaluuya) lesz Johnny szárnysegédje a folytatásban. Érdekesség, hogy Ben Millerrel forgattak egy rövidke jelentet, hogy a két filmet összekapcsolják, ám ezt a jelenetet inkább mégis kivágták. Feltűnhet, hogy a Tucker ügynök számítógépén futó játék csupán egy demó-videó, ugyanis tisztán látszik, hogy a színész az autó mozgásától eltérő gombokat nyomogat, és amint feláll az asztaltól, az autó halad tovább az útján.
Rosamund Pike (aki a filmben Kate Summert alakítja – az alábbi képen) a 2002-es Halj meg máskor! című James Bond-filmben debütált. A stúdió ragaszkodott hozzá, hogy Johnny-nak új szerelmi kapcsolata legyen, ezért nem kérték fel újra Natalie Imbrugliát. A filmben nemes egyszerűséggel nem említik meg, hogy miért szakadt meg a főhős és Lorna kapcsolata.
Mr. Atkinson beteg lett a forgatás során, így egy időre le kellett állni a munkálatokkal.
A Vortex-triót egy valós társaság ihlette, mégpedig az ún. Cambridge-i Ötök. Az öttagú kémcsapat utolsó tagja utáni nyomozás adta az ötletet, hogy English felkutassa a harmadik Vortex-tagot, és persze az egész társaságot. Az Ötök 1934-ben végeztek a patinás angol egyetemen, majd a szovjeteknek kémkedtek a II. világháborúban és azt követően is az Államokban és Angliában, amíg le nem buktak és menekülniük nem kellett.
Az Ötök egyik tagjáról, Harold Adrián Russell “Kim” Philbyről nevezték el Pegazus irodájában lévő cicát Philbynek.
Az áruló MI7-es Simon Ambrose ügynök kapcsán eszünkbe juthat az IMF-es Sean Ambrose, a Mission Impossible 2-ből (2000). És, ha már szóba került a cica, több jelenthez is zöld hátteret alkalmaztak:
Tucker ügynök azt mondja Englishnek, hogy Simon Ambrose (Dominic West – az alábbi képen) az Eton Collrge-ban végzett. Nos, a színész valóban ott folytatta tanulmányait. Dominic West-et nemrégiben A Korona 5. évadában láthattuk, melyben Károly herceget alakította (a kritikát itt olvashatjátok), és már javában forog a hatodik, s egyben utolsó szezonja a sorozatnak. A patinás iskola többek között olyan más híres tehetségeket oktatott, mint Eddie Redmayne, és Damian Lewis.
Egy kis bakivideó a forgatásról:
Rowan Atkinson és az egykori angol miniszterelnök, Tony Blair egykor osztálytársak voltak. Ugyanez mondható el Dominic West-ről (Simon Ambrose) és David Cameron-ról is.
Gillian Andersen (Pegazus) véletlenül egy jó nagy pofont adott a Slatert alakító Burn Gorman-nek a forgatáson.
Rowan Atkinson kifejezett kérése volt, hogy a V16-os Rolls-Royce Phantom Coupét használják a filmhez, melyet egy cseppet átalakíttatott a forgatásra a BMW gyárban.
Mint látható, a James Bond-filmek rendszeresen visszaköszönnek a Johnny English-filmekben. Például, ismerős lehet az a golfpálya, ahol főhősünk próbálja felgöngyölíteni az esetet, ugyanis e pályán játszott egymással Sir Sean Comnery Bondja és Auric Goldfinger az 1964-ss Goldfinger című filmben.
A Timoxeline Barbebutanol nem valós méreg, csupán a filmhez találták ki.
A Tucker ügynököt játszó Daniel Kaluuyának English azt kiáltja a film egyik izgalmas jelenetében, hogy “Get out!” (kifelé!). Ez csupán azért érdekes, mivel a színész játszott abban a 2017-es Tűnj el! című filmben, melynek az eredeti címe Get out! volt. Bár ez nem jelent nagy összefüggést, azért az valóban érdekes, hogy ebben a filmben van egy Armitage nevű család, mely név az Armitage nevű kamu csapat kapcsán lehet ismerős a filmből.
Úgy hírlik, hogy maga Pierce Brosnan – az egyik legközkedveltebb James Bond – játszhatta volna Simon Ambrose karakterét. Szerintem nagy húzás lett volna.
Törölt jelenetek a film DVD-jéről (csak az elsőt linkelem be, a többit meg tudjátok nézni a listán):
Az egyik törölt jelenetben láthattuk volna a hosszú hajú, szakállas Johnny Englisht, amint egy tibeti barlangban éli magányos életét. Végül a jelenetet törölték, ill. némi módosításokkal megtartották. Csak nekem juttatja eszembe az Ace Ventura: Hív a természet című filmet (1995) a tibeti jelenet kapcsán…? Itt olvashattok számos érdekességet a filmről!
Less be a forgatási munkálatokba:
∴
Johnny English újra lecsap
(Johnny English Strikes Again, 2018)
Eddig úgy tudni, hogy nem készül újabb rész, de persze, ki tudja, Hollywoodban soha ne mondd, hogy soha! A harmadik részt ismét más rendező vette kezébe, jelesül David Kerr (a képen jobbra).
A harmadik rész zeneszerzője az a Howard Goodall volt, aki egyébként már közreműködött a második rész zenéjének megálmodásában Ilan Eshkeri mellett. A film zenei témáját a már említett Barclaycard című sorozat zenéje inspirálta, melynek szintén Howard Goodall szerezte a zenéjét.
A filmet részben a Pinewood stúdióban vették fel, de a stáb ellátogatott a londoni Marriott Holtelbe is, ahol Pegazus MI7-es irodájának jeleneteit vették fel. Emellett forgatási munkálatok zajlottak Westminsterben, és az Addington Palace-ban (itt forgott a Downing Street-i jelenetek egy része). A kastélyban játszódó részeket az angliai Berkeley kastélyban vették fel.
Olha Kurilenko is ismerős lehet a James Bond-rajongóknak, ugyanis őt láthattuk Daniel Craig mellett A Quantum csendjében (2008).
Meglepő, de a harmadik részre jóval csekélyebb összeg állt rendelkezésre, mint az első kettőnél. A 89 perces Johnny English újra lecsap “csupán” 25 millióból gazdálkodhatott, ám így is szépen teljesített, majdnem 159 milliót zsebelt be a stúdió. A filmet 15 évvel az első, és hét évvel a folytatás után mutatták be.
Így forgatták le az emlékezetessé vált VR-jelenetet:
Rowan Atkinson ezúttal is saját autóját használta a forgatáshoz, mégpedig egy Aston Martin V8 Vantage-t. A színész elmesélte, hogy a járgányt hat hónappal a forgatás előtt vásárolta, s kifejezetten arra tartogatta. Itt többet is megtudhattok a filmben látható járgányról:
Dame Emma Thompson szereplését egészen a film első előzeteséig titokban tartotta a stáb! A színésznő férje, Greg Wise játszotta 001-es Ügynök rövidke jelenetét a Johnny English című filmben (2003). Atkinson és (az angol miniszterelnököt játszó) Emma Thompson már korábban is játszottak együtt, pl. A nagy balek (1989), és az Igazából szerelem c. filmekben (2003) – utóbbi filmben Emma a miniszterelnök húgát játszotta.
Ez az egyedüli film a trilógiából, melyben nincsenek jelenetek a stáblista alatt.
A franciaországi autós üldözős jelenet szintén ismerős lehet a James Bond-rajongóknak, továbbá a Pegazus irodájában látható egyes festmények is feltűntek már korábban James Bond-produkciókban M irodájából, mégpedig a Sean Connery-érából.
Johnny English táncjelenete ismerős lehet a Mr. Bean-rajongók számára abból a jelentből, amikor utánozni akarja a táncosokat a discóban.
Egy kis extra kulisszák mögötti tartalom a DVD-ről:
A második filmhez hasonlóan, ezúttal sem derül ki, hogy mi történt a korábbi film karakterei el (Tucker ügynökkel, Kate Summerrel, és a korábbi Pegazussal).
Charles Dance, Michael Gambon és Edward Fox egyaránt idős ügynököket játszanak a filmben. Milyen meglepő, mindhárom színész kötődik valamilyen módon a James Bond-filmekhez.
- Annak idején Michael Gambonnak ajánlották fel, hogy helyettesítse George Lazenby-t a Gyémántok az örökkévalóságnak című filmben (1971), ám nem vállalta el a szerepet.
- Charles Dance Claust játszotta az 1981-es Szigorúan bizalmas című James Bond-filmben, akinek szintén felajánlották, hogy meghallgatják Bond szerepére, ám a színész nemet mondott. Dance játszotta a karaktert életre hívó íróról, Ian Flemingről szóló filmben a főszerepet – Egy titkos ügynök magánélete (1989).
- Edward Fox alakította M-et a Soha ne mondd, hogy soha! című filmben (1983), melyről már említést tettem, s melyben együtt játszott Rowan Atkinsonnal is.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb1, imdb2, imdb3, Pinterest, Pinterest2, artofvfx.com1, artofvfx.com2, onset.com, dailymail.co.uk, zimbio.com, who.com.au, blackadderpic, standard.co.uk, dameEmmaThompsjonBTS, twitter1, facebook.