Talán a legközkedveltebb szuperhőseposz legújabb darabja, a Deadpool & Rozsomák nem csak, hogy a Marvel (átmeneti) mentsvára lehet, de egyszersmind, a Bosszúállók: Végjáték óta az egyre inkább kiábrándult rajongók boxzsákja is – bár esetükben inkább fájdalomcsökkentő, sőt, már-már élvezeti cikként definiálnám a filmet. Elég felidézni az utóbbi évek Marvel-filmjeinek kritikáit, hogy tudjuk, milyen (minőségbeli) mély hullámvölgyben van a több tucat szuperhősfilmet-, sorozatot és további tartalmakat gyártó cég. Jó ideig kétséges volt, hogy mihez kezd majd a Disney a Deadpool-trilógia következő részével, amikor az megvásárolta a 20th Century Fox-ot. Jelentem, a Deadpool & Rozsomák (a továbbiakban az egyszerűség kedvéért: Deadpool 3) jóformán csak profitálni tudott a váltásból, sőt, főhősünk számos emlékezetes fricskát el is sütött ezzel kapcsolatban.
Az már egyszer biztos, hogy a Marvel atyja, Kevin Feige nem túlzott, amikor a Bosszúállók 3-4. részeihez hasonlította fontosságát illetően jelen filmünket – épp ezért, több fontos kérdést is felvetett bennem a Shawn Levy által rendezett film:
- A Marvel közönségkedvenc szájhőse megugorja a szintet, melyet az 1-2 rész igen magasra tett?
- A Deadpool 3 ki tud-e törni az “egy szériában mindig az elsőrész a legjobb“-skatulyából?
- Vajon a pirosgúnyás szuperhős valóban hivatott egymaga (Rozsomákkal pengét karmba öltve) megmenteni a Marvel zászlóshajóját a süllyedéstől?
A Hátsó Sor Közepe cikkéből ezekre (is) választ kaphattok!
♥
“Én vagyok a… Messiás.
Én vagyok… a Marvel-Jézus!”
…és valóban! A Deadpool & Rozsomák talán a legjobbkor érkezett a Marvel számára. Számomra az év egyik legjobban várt produkciója volt, ezért két dolgot tettem meg a tökéletes moziélmény érdekében: A legjobb döntésem volt, hogy nem néztem meg egyetlen előzetest sem (oké, a teaser-trailert láttam, mert moziban levetítették, de igyekeztem nem odafigyelni); és természetesen a premier előtti vetítésre váltottunk jegyet.
Emlékeim szerint már írtam a HSK egy korábbi cikkében arról, hogy életem egyik legjobb moziélménye volt a Deadpool 2. része. Ezt az élményt most újraéltem a 3. rész vetítésekor! Egy olyan teltházas premier előtti vetítésben volt részünk, ahol a közönség több alkalommal is tapsviharban tört ki az egyes cameók kapcsán, valóban egy remek hangulatú előadás volt!
Kapcsolódó tartalmak:
- Deadpool 2: Tyler Bates új szintre emelte a Marvel-filmzenéket
- Képregényfilmek, reboot-ok és folytatásos filmek: Hollywood válságban van?
- Minden, ami MARVEL-es tartalom !
Eddig ahány Deadpool-film volt, annyi zeneszerző szolgáltatta a filmzenét a produkciókhoz – ezúttal Rob Simonsen ragadta kezébe a karmesteri pálcát, aki többek között a Brendan Fraser nevével fémjelzett A bálna c. film zenéjét is szerezte. Részemről kellemes felfrissülésnek tartom a Deadpool 3 zenéjét, több track is kifejezetten fülbemászóra sikeredett a 33 dalt felvonultató eredeti filmzenéből: a kedvencem az alábbi posztolt zene (Your Fingers Are Inside Me, But Not in a Good Way), de ezeket is érdemes meghallgatni az egész albumról:
- LFG (Theme form Deadpool & Wolverine),
- Deadpool Has a Theme,
- Walk with Me,
- They’re Coming,
- Hideout,
- I Called Some Friends,
- He’s Not Gonna Make It,
- Special Sock.
Egy Deadpool-film – hasonlóan a Galaxis őrzői filmekhez – a betétdalok nélkül nem az igazi, s ezúttal sem volt hiány remekül megválasztott aláfestő betétdalokból, mert hát lássuk be, ezeket a dalokat leginkább kaszabolások, vagy belassított szuperhősös menetelések alá vágják be – amikből bőven akadt. Íme a teljes lista:
A három film közül (talán) most találták el legjobban ezeket a zenéket. S, hogy miért ragadtam le még egy bekezdés erejéig a betétdaloknál…? Külön kedvencemmé vált egy, a film végső, nagy harci jelenetéhez újrahangszerelt, kórussal megspékelt Madonna-szám, a Like a prayer (1989). A dal filmben való szerepeltetésének háttértörténetéhez hozzá tartozik, hogy Ryan Reynolds személyesen látogatott el Madonnához, hogy engedélyt kérjen a dal felhasználásához. Meg is mutatták az énekesnőnek a grandiózus jelenetet, aki kapásból rávágta, hogy “Meg kell csinálnotok!” Nem telt el 48 óra, és Reynoldsék máris stúdióban voltak, hogy felvegyék a zene új változatát – alig várom, hogy feltöltsék a youtube-ra. Mellesleg, nem tudom, Ti hogy vagytok vele (akik már láttátok a filmet), de az utóbbi jelenet nekem a Galaxis őrzői egyik emlékezetes momentumát juttatta eszembe, mely egy másik nagy kedvencem a Marvel-filmek történetében.
A film két órája pikk-pakk elröppent. Végre 18-as korhatárbesorolást kapott egy Deadpool-film! Bár a film elején akad egy lassabb jelenet, de azt követően végig zajlanak a véresebbnél-véresebb, és morbidabbnál-morbidabb események, melyeket a magyar nyelv kimeríthetetlen szókincsgyűjteménye fűszerez meg. Nem finomkodtak, az már egyszer fix, és nem is spóroltak semmin! Annyi cameóban volt részünk, hogy hirtelen felidézni is nehéz számszerűen, de egy biztos: maximális élménybehatást kaptunk. (Legszívesebben felidézném a kedvenc cameóimat, de nem akarom elrontani azok kedvét, akik még nem látták a filmet.) Annyit azonban elmondhatok, hogy olyan karakterek felbukkanásában lehetett részünk, akiknek beköszönésére egyáltalán nem számítottam, vagy épp, hogy hosszú évek óta vártam.
A hangulattól nem távolodva még annyit jegyezzünk meg, hogy mindvégig garantált a jókedv és a könnyekben kitörő nevetés. Azért akadnak érzelmesebb pillanatok is, ezek egyike alatt szól a fentebb már említett zene, mely érzékletesen fokozza a jelenet drámai hatását. A filmvégi hősi jelenet nélkülözhetetlen eleme egy szuperhősfilmnek, pláne, ha egy Deadpool-filmről beszélünk!
A film szinkronja hozza a tőle megszokott kiváló minőséget, Nagy Ervin újfent fantasztikus munkát vitt véghez Wade hangjaként, ám (a hosszadalmas és végül Sinkovits-Vitay András számára szomorú véget ért) Disney-féle szinkron-dráma után Rozsomák szinkronjaként színre lépett Weil Róbert is rendesen odatette magát, s szép munkát végzett Logan hangjaként! Mondanom sem kell, hogy a látványvilág nagyszerű, az effektek is a helyükön vannak, sőt, néhol már-már úgy érzi a néző, hogy a film végére a saját ruhája is tocsogni fog a vértől. Egyébként észrevettétek, hogy Deadpool új ruhát kapott, melynek az első két részhez képest nagyobbak a szemei? – e kosztüm leginkább az 1990-es évek képregényeiben látott Deadpool-t idézi.
A főgonosz kilétéről – lévén, hogy direkt nem olvastam a film készítése után, s nem láttam egyetlen előzetest sem (nehéz volt kibírni) – fogamam sem volt! Épp ezért, nem kis meglepetés volt számomra Emma Corrin-t (A Korona sorozat fiatalabb Diana hercegnője) a főgenya, Cassandra Nova szerepében látni, de kövezzetek meg, nekem tetszett amit nyújtott! Tetszett a forgatókönyvírók döntése, hogy ezúttal kicsit parkolópályára tették Vanessát és Deadpool haverjait, de nem annyira, hogy teljesen kimaradjanak a sztoriból, ám mégis ők azok, akik kezdettől fogva motiválják Deadpoolt.
Farkas… még mint nem! ROZSOMÁK! Hugh Jackmant eszméletlenül jó érzés volt újra a hozzá nőtt szerepében látni, s végre a sárga X-Men gúnyában látni. Logan kapcsán nagyon nehéz úgy beszélni a filmről, hogy közben ne áruljak el spoliereket, de jó ötletnek találtam, hogy nem pusztán az volt az írók terve, hogy “nosza, támasszuk fel Rozsomákot!” Wade és Logan párosa az egész film mozgatórugója, imádtam minden percét közös jeleneteiknek. Tulajdonképpen az egész filmben Rozsomák előtörténete hordozza magában a tragédiát, melyre Wade Wilson a saját személyes vágyát fűzi fel: valódi hőssé válni, de nem mondvacsinált indokból, vagy mert jó poén lenne arcoskodni, és kifugurázni az X-Meneket! Épp ezért (is) érzem úgy, hogy nem csak Deadpool karaktere ment át jelentős karakterfejlődésen az eddigi három filmben, de általa a filmek is komolyodtak (oké, azért ez jelen esetben erős állítás), így a mérhetetlenül sok baromkodás és humor rétegei alatt egyszerű, őszinte emberi igények rejlenek: a barátság és a szeretet utáni vágyakozás. Így a Deadpool 3 egyike lett azon szűk filmes rétegnek, mely bebizonyította, hogy részről-részre egyre jobb lett.
Apropó, érdemes megvárni a stáblista legvégét, ugyanakkor nem kell a legvégéig várni, hogy lássunk valamint, mert már alatta is megtekinthetünk egy rövidke werk-filmet az X-Men, a Fantasztikus négyes és az Elektra c. filmek munkálatairól.
Ryan felesége, Blake Lively is kapott egy rövidke szerepet a filmben, de természetesen nem lövöm le a poént, a filmet látva gyanítom, hogy mindenkinek leesik majd, amikor eljön a pillanat. Érdekesség, hogy Lively neve egy másik karakter kapcsán is felbukkan majd. Cameók lesznek dögivel, de én ennek csak örülni tudtam. Ha már felvetődött Reynolds jobbik felének neve, akkor nem szabad elmennünk a mellett a hír mellett sem, hogy Ryan a napokban többször is hangsúlyozta, hogy nem lesz Deadpool 4, ha feleségén múlik (bár én ezt nem merném ilyen formában készpénznek venni). Ki tudja, lehet, hogy x-év múlva majd máshogy áll(nak) a dologhoz, meglátjuk.
Természetesen vannak gyengepontjai a filmnek, pl. van egy-két olyan mellékszereplő (pl. Paradox), akinek a karaktere vagy nagyon gyengére sikeredett, de (részemről ide sorolandó) egy felbukkanó cameo-karakter is, akit szinte szinte bárki mással is lehetett volna helyettesíteni. Paradox esetében pedig, a film egyik utolsó jelenetét totál feleslegesnek, de minimum túlírtnak éreztem (de ne legyen ennél nagyobb bajom). T.J. Miller (Cserkész) nem tűnt fel a filmben, bár ezt a korábbi években hallott botrányait követően nem is csodálom.
Az egyszer biztos, hogy a Deadpool & Rozsomák az idei év egyik (ha nem a legnagyobb) anyagi bevételét fogja produkálni, sőt, a két szabadszájú hős utolsó utáni kalandja talán évek óta az első olyan Marvel-film lehet, mely nem okoz heveny csalódottságot és instant refluxot a rajongókban. Az már más kérdés, hogy jogos volna-e úgy tekinteni a filmre, mint ami megmenti a Marvel hanyatlását – mert szerintem nem fogja! De nem is ez volt a dolga, így senki nem várhatja el tőle, hogy hátán cipelje a céget. Talán nem is találkoztam kimondottan negatív cikkel vagy kommenttel a filmmel kapcsolatban, sőt! Az fix, hogy már évek óta nem éreztem azt a moziból kijőve, mint a Deadpool 3-nál: azt, hogy oké, álljunk be kapásból a sorba és nézzük meg újra!
A Marvel-rajongóknak szerintem garantáltan tetszeni fog, aki pedig csak úgy nagyjából van otthon a Marvel-produkciókban, de szeretne egy jót szórakozni és van két órája, az nézze meg a Deadpool 1-2 és irány a mozi! Jó szórakozást mindenkinek! …én tuti megnézem újra moziban!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb.