“A zongora jó barátom. Nem beszél vissza. Egy zongorát nem tudsz elveszíteni, mert ő egy állandó társ. Bármit megad, amire szükséged van.”
/ Hugh Laurie (2016)
Hugh Laurie neve hallatán legtöbbünknek valószínűleg a zseniális, ám szarkasztikus Dr. House karaktere jut eszünkbe. Sokan máig nem tudják, hogy a kiváló angol humorista nem csak a színészkedés, de a zenélés területén is nagy sikernek örvend. Már évek óta tervezgettem egy cikket Laurie zenei repertoárjának, s most, hogy a napokban egy barátomnak ajánlottam párat kedvenc brit színész- zenészemtől, elkapott az ihlet, hogy elkészítsem a régóta tervezett bejegyzést.
Fontos megjegyeznem, hogy (mint az egy ilyen tartalmú bejegyzésnél az lenni szokott) az alább hallható zenék a saját kedvenceimből valók, de szívesen veszem, ha a poszt végén megosztjátok velem Ti is a saját kedvenceiteket. E poszt célja az, hogy bepillantást nyújtson az érdeklődőknek Laurie zenei világába, s ha van rá igény, meg is kedveltesse e zenéket az olvasóközönséggel. A magam részéről, nagyon szívesen ellátogattam volna Mr. Laurie 2014-es magyarországi koncertjére (július 19), ám ez épp nem volt megoldható számomra. Tudom viszont, hogy van olyan ismerősöm, akinek volt szerencséje részt venni a koncerten, és ódákat zengett róla.
…De ki is az a Hugh Laurie ?
James Hugh Calum Laurie 1959-ben született, az angliai Oxfordban. Édesapja doktor és olimpiai bajnok evezős volt, édesanyja pedig négy gyermeküket nevelte. A kis Hugh a Dragon School után Oxfordban tanult, majd onnan egyenesen az Eton Collegeba kezdett járni (ez egy neves magániskola). Később a Cambridge Egyetemen antropológiát és archeológiát tanult, de édesapja példáját látva, ő is célként tűzte ki maga elé, hogy evezős bajnok lehessen. Az egyetemen csatlakozott a Cambridge Footlights nevű színésztársulathoz. 1980-ban ismerkedett meg Stephen Fry-jal, akivel később nem csak hogy remek barátok, de színésztársak is lettek, több közös produkcióban is szerepeltek együtt (A fekete vipera), de saját komédiasorozataik is láthatók voltak a televíziók képernyőjén, pl. az Egy kis Fry és Laurie (1986-1995) és a Majd a komornyik (1990-’93).
Laurie további vígjátékokban is szerepelt, így például a 101 kiskutya Jaspereként is ismerős lehet, de láthattuk a Suart Little, kisegér, a Papás-mamás, vagy a Szilveszteri durranások c. produkciókban is. A Dr. House c. sorozatban (2004-’12) nyújtott alakításáért számos rangos díjra jelölték, s ezek közül többet díjra is váltott (pl. Golden Globe, 2006-’07). Hazánkban máig töretlen népszerűségnek örvend a sorozat, jómagam is már többször ledaráltam a komplett szériát (főleg az első pár évadot szeretem). A közeljövőben tervezek is egy cikket készíteni a Dr. House kulisszatitkairól, én már nagyon várom…!
A patinás sorozatot követően is számos kisebb-nagyobb produkcióban vett részt, pl. együtt játszott Tom Hiddlestonnal az Éjszakai szolgálat nevű mini-sorozatban, de láthattuk a Dr. Chance, Az alelnök, A 22-es csapdája, és az Avenue 5 c. produkciókban is. Az évtizedek során több alkalommal szinkronizált animációs rajzfilmeket, videójátékokat: olykor saját magának kölcsönözte hangját a Family Guyban, emellett A Simpson család, a Karácsony Artúr, a LittleBigPlanet 3, a Hopp, a Szörnyek az űrlények ellen, a Vadgalamb, – és a készülőfélben lévő – The Amazing Maurice c. produkcióban is mikrofon elé állt. Idén mutatják be Agatha Christie Miért nem szóltak Evansnek? c. művének legújabb filmadaptációját mini-sorozatban, melyben Hugh Laurie is szerepelni fog. Feleségével 1989 óta élnek boldog házasságban, három gyermekük született. 1996-ban jelent meg saját könyve, A balek címmel, melyet hangoskönyv formájában is kiadtak Magyarországon, s melynek a legendás Kulka János volt a felmondója.
Ezeket olvastad már?
- The Holiday: Forgatási kulisszatitkok
- A Gyűrűk Ura: A király visszatér – 70 forgatási kulisszatitok
- Pókember: Nincs hazaút (kritika)
- Karácsonyi vakáció: 100 forgatási érdekesség
- Télapu: Forgatási érdekességek
- Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
Hugh Laurie 7 éves korában kezdett el rajongani a blues-zenéért. Egy interjúban így emlékezett meg az esetről:
“Olyan volt, mint egy áramcsapás, ami végigfutott az egész testemen.”
Természetesen Hugh a Dr. House című sorozatban is többször zongora mögé ült, (basszus)gitárt vagy harmonikát ragadott, vagy egész egyszerűen csak dalra fakadt. Ezek közül íme az egyik legközkedveltebb jelenet (a 7.évad 15.részéből), melyen az azóta eltelt 12 év mit sem fogott:
A Brit Birodalom Rendjével (OBE) kitüntetett Hugh Laurie 2006 óta oszlopos tagja a Band from TV nevű hollywoodi színészekből álló zenekarnak, mely olyan tagokat tudhat maga mögött, mint például Jessee Spencer (ének és hegedű – Chase, a Dr. House c. sorozatban), James Denton (gitár – Született feleségek), Scott Grimes (zongora – E.R.: Vészhelyzet), Greg Grunberg (dob – Hősök), Teri Hatcher (vokál – Született feleségek), és természetesen Hugh Lurie (ének, zongora). Vendégként fellépett már velük többek között Jorge Garcia (ének – LOST), Zachary Levi (ének – Hősök), Hayden Penettiere (kommentátor – Hősök). Gondoltátok volna például, hogy láthatjátok ‘Chase’ dokit egyszer hegedülni? Íme egy kis ízelítő a banda repertoárjából:
= Az albumokról =
Let Them Talk nevű blues-albuma 2011 áprilisában jelent meg, melyet két évvel később egy újabb lemez követett, Didn’t It Rain címmel. Ezek mellett további kislemezei is megjelentek: You Don’t Know My Mind (2011), Winin’ Boy Blues (2011) és a Wild Honey (2013).
Let Them Talk (2011)
Laurie ezeken az albumokon és kislemezein megvillogtatja zenei tudását, ugyanis több hangszeren is játszik. A jellegzetes énekhang mellett tevékenyen kiveszi a részét a gitár- és zongorajátékokból is. Hogy stílusos legyen, Laurie hol máshol, mint New Orleansban mutatott be pár dalt első megjelenő, Let Them Talk című lemezéről. Bámulatos krapek ez a fickó, fergeteges hangulatot képes varázsolni a koncertjein. Az egyes dalok között például, a rá jellemző angol humorral oszt meg érdekességeket, poénos információkat a zene szeretetéről, az életről, és a színészkedésről.
A 15 track-ből álló albumot pár hónappal később egy Deluxe-kiadás követte, rajta három új számmal (Guess I’m a Fool, It Ain’t Necessarily So, és a Lowdown, Worried and Blue). Ezt követte egy Speciális-kiadás, melyen négy új szám szerepelt (Hallelujah I Love Her So, Crazy Arms, Waiting for a Train, You Don’t Know My Mind – Live in Paris). Hugh Laurie CD-je volt a legsikeresebben eladott blues-album Nagy-Britanniában 2011-ben, több mint 192.000 eladott lemezpéldánnyal.
Didn’t It Rain (2013)
Hugh Laurie második stúdióalbumát 2013 januárjában vették fel Los Angelesben. Érdekesség, hogy Laurie ezúttal nem csak blues-dalokat vonultat fel a korongon, hanem jazz, R&B, és tango stílusjegyeket is beleszőtt új zenéibe. A színészlegenda ezúttal is zongorázik, gitározik és énekel az albumon. Korábbi lemezéhez hasonlóan, ezúttal is meghívott vendégzenészeket, így például a The Copper Bottom Band-et. Az új lemezt nagy várakozás övezte világszerte. Ennek kapcsán 24 órán át ingyenesen elérhetővé tették az új CD-t bizonyos streaming-szolgáltatóknál. Természetesen az ezt követő években Hugh Laurie koncertturnéra indult, melynek keretén belül 2014-ben kis hazánkba is ellátogatott, ahol a szerencsések hallhatták a brit színészlegenda legbelevalóbb zenéit.
Az album borítóján látható miniatűr kis orgonát Laurie kapta ajándékba még 2009-ben, a Friday Night with Jonathan Ross c. angol beszélgetős műsorban. A korongon 13 track kapott helyet, mely – elődjéhez hasonlóan – több bónusztartalommal is bővült. Így például, egy iTunes kiadással, melyen az Unchain My Heart c. dal szerepel, s melyből videóklip is készült (lásd alább). Végül egy Limitált kiadás is elérhetővé vált, benne egy minden apró részletre kiterjedő szövegkönyvvel, és 4+1 új dallal (Day & Night, Junco Partner, Louisiana Blues, Staggerlee, és az Unchain My Heart).
«♥»
Let the Good Times Roll (Hugh Laurie & The Copper Bottom Band)
Mystery Train (Hugh Laurie & The Copper Bottom Band) / BBC Radio 2
«♥»
« LET THEM TALK »
(2011)
You Don’t Know My Mind
Hallelujah, I Love Her So
Battle of Jericho
Guess I’m A Fool
St James Infirmary
Tipitina
Swanee River
« DIDN’T IT RAIN »
(2013)
Unchain My Heart
The St. Louis Blues
Kiss of Fire
Louisiana Blues
Changes
Stagger Lee
Köszönöm, hogy velem tartottatok! Vigyázzatok magatokra!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést az ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez juthatnak el ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
pics & info via: imdb, Hugh Laurie youtube, Hugh Laurie facebook, eastsidefm.org, benwebber94, abc, artistpicturesblog, latimes.com, offtherecordblog.