Sokak számára (talán) nem a Reszkessetek, betörők!, A Grincs, a Hull a pelyhes, vagy a Télapu-filmek teremtik meg a karácsonyi mozizás igazi élményét. Több olyan ismerősöm van nekem is, akik 2006-os megjelenése óta mindmáig, a The Holiday című filmet tekintik a legszebb karácsonyi történetnek. Természetesen a produkciónak hatalmas rajongói tábora van női körökben, de ez még nem jelenti azt, hogy férfi szemmel tekintve se lenne bájos kis történet. A film tele van jó színészekkel, gyönyörű angol vidékeket láthatunk a történet folyamán, hallhatjuk Hans Zimmer csodálatos filmzenéjét, és bár szinte a rom-komok teljes palettájával büszkélkedhet a film, mindez nem megy az alkotás rovására.
A HSK karácsonyi időszaka – a blog 10. évfordulóját és új weboldalának elindulását követően – bővelkedett az új cikkekben. Természetesen, az időszaknak megfelelően, a karácsonyi-téma dominált a bejegyzések típusát tekintve, de azért készült egy kritika a Pókember: Nincs hazaút–, valamint egy 70 forgatási érdekességet tartalmazó cikk, A Gyűrűk Ura: A király visszatér kapcsán.
Remélem, hogy mindenkinek csodásan telik majd a karácsonyi ünnepkör, kívánom, hogy töltsétek szeretetben és békességben szeretteitekkel együtt, és vigyázzatok magatokra. Jó olvasást és Boldog karácsonyt kívánok a Hátsó Sor Közepe minden olvasójának!
Kapcsolódó karácsonyi tartalmak:
- Karácsonyi vakáció: 100 forgatási érdekesség a filmklasszikusról
- Télapu: Forgatási érdekességek
- Reszkessetek, betörők! – 100 forgatási érdekesség az 1-2 részről
- Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
- Karácsonyra hangolva: A legjobb ‘Carol of the Bells‘-feldolgozások
- Gyermekkorunk legemlékezetesebb karácsonyi filmzenéi
♥♥♥
„Az ember legyen a saját életének a hősnője!”
/ The Holiday
A 136 perces film világpremierje 2006. november 29-én volt az Államokban (Angliában dec. 8-án, hazánkban pedig december 14-én). A 85 millió dollárból készült (és 34 millióért reklámozott) alkotás nagy szenzációnak számított a mozipénztáraknál, összesen, mintegy 205 milliót hozott a konyhára.
A film premierjét követő hónapokban az angliai rendőrségnek országos-szintű felhívást kellett közre adnia, ugyanis kiugró számban megnőtt azok aránya, akik házat cseréltek egymással. A hatóság felhívta a lakosság figyelmét a potenciális betörésekre és esetleges gyilkosságokra is.
A Tonight Show with Jay Leno egyik adásában a műsorvezető vendégül látta Duszin Hofmant. A színész a közönség előtt elmesélte a történetet, hogy miként csöppent bele a filmbe. Dustin épp a forgatás helyszínénél, a The Blockbuster LLC. mellett autókázott el (melyről tudni érdemes, hogy egy videó- és játékkölcsönző volt, ami az 1980-as évektől kezdve élte virágkorát, egészen 2014-ig, amikor a cég beszüntette tevékenységét). Mikor meglátta a sok lámpát és filmes kelléket, gondolt egyet és megállt, hogy szemügyre vegye a helyszínt. A férfi jó kapcsolatot ápol a rendezővel (Nancy Meyers) és a forgatókönyvíróval, így egy kis társalgást követően már forgott is a kamera – de ezúttal már Dustin Hoffmannal együtt. Ugyanebben a showműsorban vendégeskedett egy alkalommal Jack Black is, aki azt mondta, hogy (szerinte) Miles szerepe volt élete egyik legjobb alakítása.
A film rendezője – valamint forgatókönyvírója és társproducere – Nancy Meyers volt. Az idén 71 éves rendező hölgynek olyan remek filmeket köszönhetünk, mint az Örömapa 1-2 (1991, 1995), Apád-anyád idejöjjön! (1998), és – az egyik kedvencem –, a Mi kell a nőnek? (200), valamint a Minden végzet nehéz (2003). 2015-ben vegyes fogadtatást kapott a Robert De Niro és Anne Hathaway főszereplésével készült A Kezdő c. filmje.
A film zenéjét nagy rajongás övezi, jól példázza ezt az a tény is, hogy máig szerves részét képezi Hans Zimmer világturnés repertoárjának. Zimmer mellett közreműködött a komponálási folyamatokban Hitor Pereira is (Minyonok: Gru színre lép, Angry Birds 1-2, Gru 1-3). Az albumon Hans több tanítványa és kollégája is dolgozott, így pl. Lorne Balfe (Terminátor 5, Fekete özvegy, Az Úr sötét anyagai), és Henry Jackman (X-Men: Az elsők, Kingsman 1-2, Amerika kapitány 2-3, Jumanji 1-2) is. A film zenéje IMFCA (International Film Music Critics Award)-díjat nyert 2007-ben.
Amikor a film ötlete megszületett, a négy főszereplő karakterét kifejezetten Kate Winsletre, Cameron Diazra, Jude Lawra és Jack Blackre írták.
Kate Winslet és Rufus Sewell (Jasper) a való életben egy párt alkottak 1995-’96 között. A filmben Jasper megkérdezi Irist, hogy van-e kedve majd elutazni Velencébe, ha visszatér Londonba. Ez csupán azért érdekes számunkra, mivel Rufus Sewell játszott korábban A velencei kurtizán c. filmben, melyet Velencében forgattak és 1998-ban mutattak be.
Jude Law egyik kislányát Iris-nek hívják, épp úgy, mint a Kate Winslet által megformált karaktert.
Létezik az a házcserélős weboldal (homeexchange.com), melyet Amanda és Iris is használ.
Van egy track a filmzene albumon, amit a zeneszerző, Hans Zimmer kimondottan a rendezőnek szánt, s a For Nancy címet adta neki. Az aranyos kis kedvesség hátterében az áll, hogy Nancy mindenképpen ragaszkodott ahhoz a jelenethez, melyben Jude Law és Cameron Diaz karakterei romantikáznak az ebéd után. Mivel a rendező nagyon szereti a Rock Hudson és Doris Day-filmeket, szerette volna, ha szerepelne az iménti jelenet a filmben, méghozzá úgy, hogy a hozzá komponált zene az említett filmklasszikusok zenei stílusát hordozza. Hans Zimmer ezután döntött úgy, hogy a rendezőnek ajánlja a számot. Kedves gesztus!
A filmben egymással szembe lett állítva Iris picike, cuki kis vidéki háza, és Amanda gyönyörű, villára emlékeztető otthona. A való életben egy felújított, jó fekvésű angol vidéki házikóért elkérhetnek akár 1,5 millió font feletti árat is.
„Aztán van egy egészen másfajta szerelem, a legkegyetlenebb fajta, amelyik szinte megöli áldozatait. Úgy hívják: viszonzatlan szerelem! Na, én ennek a szakértője vagyok.”
/ The Holiday
Nagyjából 1 millió dollárba került berendezni Iris házának belsejét. A díszletet két részletben, egy részét szabadtéren – kb. 4 nap alatt –, másik részét pedig egy stúdió belsejében építették fel körülbelül két hét alatt (az elektromosság, áram, víz és fűtés bekötése nélkül). Az eredmény természetesen a jó vágás következménye. A mezőn felépített díszlet köré egy hétbe telt, mire gyönyörű angol udvart, kertet és kerítést varázsolt a stáb. A díszletet végül egy hét alatt bontották el teljesen. Íme az építkezés főbb fázisai, pár képbe sűrítve:
Amanda házának egy, az Egyesült Államokbeli San Marinóban található villát szemeltek ki. Az épületet, mely az 1883 Orlando Road-on helyezkedik el, 1928-ban építette Wallace Neff. Az Amanda, illetve a két férfi házában játszódó jeleneteket stúdióban vették fel, míg a külső felvételek egyaránt Los Angelesben forogtak.
A forgatást Los Angelesben kezdték meg 2006. január 4-én, onnan bő fél évvel később a stáb átköltözött Nagy-Britanniába a munkálatok idejére, végül pedig Kaliforniában fejeződtek be a felvételek, július közepén.
Nancy Meyersnek nagyon megtetszett Jack Black játéka a Rocksuli c. filmben (2003), így elhatározta, hogy a színészre formálja Miles karakterét.
Jack Black azonban nem rögtön mondott igent a szerepre. Kezdetben még bizonytalan volt afelől, hogy valóban jó ötlet-e elvállalnia Miles szerepét, majd miután megtudta, hogy Kate Winslet lenne a társa a filmben, azon nyomban igent mondott a rendezőnek.
Cameron Diaz a forgatások végeztét követően megkérdezte a stúdiót, hogy megtarthatja-e azokat a ruhákat, melyeket az általa alakított Amanda viselt a produkcióban. A válasz igen volt.
Hans Zimmer több ízben is tisztelgett Ennio Morricone előtt a film kapcsán. Például, a film főtémájának első öt akkordja megegyezik Deborah-témájával, a Volt egyszer egy Amerika c. filmből (1984). Miles A misszióról (1986) beszélget Iris-szel a film zenéje kapcsán, majd a Cinema Paradiso c. film (1988) zenéje szólal meg Miles autójában. Sőt, még meg is említi Irisnek, hogy Ennio Morricone szerezte a film zenéjét. Az Arthurt alakító Eli Wallach pedig, mint tudjuk, a western-klasszikusnak számító A Jó, a Rossz és a Csúfban játszotta a Csúf szerepét (1966), melynek szintén Ennio Morricone volt a zeneszerzője.
A valós helyszínen történő forgatási munkálatok két bűbájos angliai településen folytak: Godalming-ben és Shere-ben (Surrey). A két település nincs is olyan messze egymástól, mindössze egy fél órás autóútra fekszenek egymástól. A településeket nem csak a gyönyörű adottságaik miatt választották, hanem stratégiai okok is közre játszottak a folyamatban: történetesen az, hogy viszonylag közel, mintegy 1,5 órányi útra vannak Londontól, így gazdaságos volt e helyszíneket választani. Több más produkció is forgott már e falvakban, pl.: Négy esküvő, egy temetés (1994), Bridget Jones: Mindjárt megőrülök! (2004).
„Azt hiszem, én többet gondolok a szerelemre, mint az embernek általában kellene. Folyamatosan lenyűgöz a puszta ereje, amellyel megváltoztatja és meghatározza életünket.”
/ The Holiday
Eli Wallach alakította Arthur Abbottot, Amanda szomszédját, aki épp a forgatások idején ünnepelte 90. születésnapját. A rendező hölgy és a stáb nagyon figyelmesnek bizonyultak, ugyanis egy nagy tortával ünnepelték meg a színész kerek születésnapját. Eli neve több régi, nagy Hollywood-i filmklasszikusból is ismerősen csenghet, így pl. A hét mesterlövész (1960), A vadnyugat hőskora (1962), Bosszú El Pasóban (1968), és természetesen A Jó, a Rossz és a Csúf (1966).
Kate Winslet (Iris) improvizált abban a jelentben, amikor karaktere elcsodálkozik Amanda gyönyörű házának láttán és egyszer csak táncra perdül annak otthonában. A rendezőnek annyira megtetszett a frappáns jelenet, hogy úgy, ahogy volt, benne hagyta a film végső vágásában.
A Surreyben forgatott jelenetek idején szerencsére többször is esett a hó, ám nem annyi, amennyi a filmhez elegendő lett volna, így a stábnak hozatnia kellett egy hó-gépet, hogy műhóval lepjék be az utcákat.
Iris A pénteki barátnő c. filmet (1940) nézi Amanda házában.
A film nyitójelenetében, a Miles stúdiójában látható zenei felszerelések és eszközök valójában Hans Zimmer műtermének koppintása volt – a zeneszerző tiszteletére.
Nancy Meyers rendezőről köztudott tény szakmai körökben, hogy szeret egy-egy jelenetet többféle kameraállásból felvenni, hogy a vágási folyamatok közben bőven legyen lehetősége válogatni közülük.
Amanda J. K. Rowling Harry Potter és a bölcsek köve című kötetét (1997) tartja magánál a repülőn. Érdekesség, hogy majdnem két évtizeddel később, Jude Law a fiatal(abb) Albus Dumbledore szerepében volt látható a Legendás állatok: Grindelwald bűntettei c. filmben (2018).
„(…) És ezek után, bármilyen sokáig is tartott, elmész egy új helyre, és akikkel találkozol, visszaadják az életkedved, és a lelked apró darabjai egyszer visszaállnak, és a zavaros idők, azok az esztendők, amik így elmentek, lassan kezdenek elmosódni!”
/ The Holiday
Cameron Diaz saját bevallása szerint, fizikailag megterhelő volt a filmen dolgozni a sok futás miatt.
Amikor Miles (Jack Black) karaktere dúdolgat Irisnek a Blockbuster Video kölcsönzőben, a férfi Hans Zimmer filmzenéjét dudorássza, melyet a komponista a Miss Daisy sofőrjéhez (1989) szerzett.
A filmben Arthur (Eli Wallach) egy ponton megjegyzi, hogy Cary Grant is Surreyból származik, és Iris egyet is ért vele, ám a legendás színész valójában Bristolból származott. Eli Wallach filmbéli háza valójában a színésznő, Phyllis Diller kaliforniai otthona volt. (Az alábbi kép a film premierjén készült.)
Miles Amanda házához érkezik, hogy láthassa Irist, a nő pedig azt mondja, hogy épp Hanukkah-partit tartanak. A helyzet érdekessége, hogy az asztalnál ülő férfiak mindegyike zsidó származású: Jack Black, Eli Wallach, Shelley Berman és Bill Macy.
A filmben látható egy – fiktív – filmelőzetes, James Franco és Lindsay Lohan főszereplésével. Kettejük cameója a rendező ötlete volt, aki kedveli a színészeket.
A Blockbuster videókölcsönzőben több híres filmből láthatunk jelenetet, pl.: A Múmia (1999), A cápa (1975), A misszió (1986), és az Elfújta a szél (1939).
Amikor Iris megérkezik Amanda lakásába, egy tekintélyes filmgyűjteményt látni a polcon. Természetesen, ezek mind a Sony forgalmazásában, ill. gyártásában készültek, köztük van például az Enigma c. film is (2004), melyben Kate Winslet is szerepelt.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést az ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez juthatnak el ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
pics and info via:
- IMDb,
- Pinterest,
- locationshub.com,
- https://www.sonypicturesstudios.com,
- Nagy-Britannia kincsei,
- The Sun,
- The Hollywood Reporter,
- outnow.ch,
- newsweek.com.