Köszöntök minden kedves Olvasót itt, a Hátsó Sor Közepe vadonatúj honlapján! Nagy izgalommal vágtam bele idén nyáron a blog életének egy új szakaszába, ugyanis elkezdtem dolgozni a saját weblap tervén, időről-időre finomítottam, formáltam a szerkezetén, cikkeit és mindent, ami ezzel jár. Bár még akad pár csiszolni való projekt az oldallal kapcsolatban (a korábbi cikkek folyamatos feltöltése, videók átméretezése, stb.), ezeket igyekszem minél hamarabb kipipálni – előre is köszönöm a türelmeteket.
Köszönöm, hogy itt vagytok, remélem, hogy ezután is legalább annyi filmes érdekességgel szolgálhatok majd Nektek, mint a Hátsó Sor Közepe történetének első 10 évében! Érezzétek jól magatokat nálam.
„Hát elkezdődött…!”
/ Gandalf (A Gyűrűk Ura: A király visszatér)
Most pedig, vágjunk is bele! Mivel már készítettem 2-2 cikket A Gyűrűk Ura első két filmadaptációjának kulisszatitkairól, úgy éreztem, hogy az lenne a legfrappánsabb megoldás, ha A király visszatér forgatási érdekességeiről szóló cikkel nyitnám meg a HSK életének új szakaszát. Ebben a bejegyzésben összesen 70 forgatási érdekességet olvashattok A király visszatér c. filmről.
Sőt, ez még nem minden! További rész fog érkezni majd a közeljövőben, ugyanis szép számmal akad érdekesség a filmmel kapcsolatban. Ó, és ha már itt tartunk, akkor már most felhívom A Gyűrűk Ura-rajongók figyelmét, hogy készíteni fogok egy három részes cikksorozatot, melyben mindhárom rész filmzenéjével kapcsolatos érdekességekről olvashattok majd (ki gondolná elsőre, hogy erről nem is egy, de három cikket is lehet írni)…!
Kapcsolódó tartalmak: A HSK korábbi oldalán az alábbi cikkekre több, mint 98.000 olvasó volt kíváncsi.
- Új-Zéland: ismerd meg A Gyűrűk Ura és A Hobbit forgatási helyszíneit
- A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége – 70 érdekesség a forgatásról
- A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége – 50 érdekesség a forgatásról
- A Gyűrűk Ura: A két torony – 70 érdekesség a forgatásról
- A Gyűrűk Ura: A két torony – 40 érdekesség a forgatásról
« ♦♦♦ »
„Jönnek a sasok!” – Rajongói körökben igen elterjedt megoldási javaslatnak számít egy teória, miszerint sokkal könnyebben megoldható lett volna az Egy Gyűrű megsemmisítése, ha a Sasok egész egyszerűen elröpültek volna Frodóékkal a hátukon a Végzet Hegyéhez. A félszerzet behajíthatta volna a Drágaszágot a lángokba et volià… Még egy frappáns kis videót is készített az ötletből az egyik népszerű videós oldal. Igen ám, de ez nem ilyen egyszerű. Peter Jackson rendező nem tartotta szükségesnek túlmagyarázni a kérdést, egyrészt, mivel maga a szerző, J.R.R. Tolkien is egy alkalommal (a történet első megfilmesítésének – illetve animálásának – híre kapcsán) úgy nyilatkozott, hogy a Sasok büszke teremtmények, és egészen a Gyűrű-Háború végéig nem foglaltak állást egyik oldal mellett sem, bár több alkalommal is segítették pl. Gandalfot.
Bár a filmet 2003. decemberében mutatták be külföldön, hazánkban pedig 2004. január 8-án, a film utolsó forgatási napja érdekesmód, bőven a premier után zajlott le. Sőt, addigra már A király visszatér 12 Oscar-díjjal büszkélkedhetett.
Mint arról már a korábbi Gyűrűk Ura-cikkekben is szó volt, a trilógia részeit egyszerre forgatták le Jacksonék. A bemutatót követően – a korábbi két filmhez hasonlóan – felettek még pár plusz jelenetet a bővített kiadás kedvéért, így például, a Holtak ösvényén játszódó koponyás részt is ekkor rögzítették (többek között).
Elijah Wood (Frodó) és Andy Serkis (Gollam) is megtarthatott egyet-egyet az Egy Gyűrűből. Sokáig mindketten abban a tudatban voltak, hogy senki más nem kapott ilyen relikviát. Peter Jackson, te kis hamis…
A Gyűrűk Ura-trilógia tartja a rekordot, már ami a legtöbb Oscar-jelölésk számát illeti. Összesen 30 alkalommal jelölték a legrangosabb díjra, ebből 17-et meg is szerzett (4-2-11).
Hogy elegendő statiszta álljon rendelkezésre a Fekete Kapu előtt zajló csatajelenetnél, Jackson az Új-Zélandi hadsereg egy részét állította csatasorba. Rengeteg katona jelentkezett a kivételes lehetőségre, végül többszázan álltak kamera elé. Olyan lelkesek voltak a forgatást illetően, hogy a statisztikák végül megtarthatták a felvételek alatt használt törött kardokat és lándzsákat.
Pippin énekének ötlete Philippa Boyenstől (a filmek társ-forgatókönyvírója) eredt. Egy éjjel ellátogatott az egyik karaoke bárba, ahol a színészek vígan elvoltak. Ott tetszett meg neki a Pippint alakító Billy Boyd orgánuma, s felötlött benne az ötlet, hogy elénekelhetné az említett dalt (melyet a könyvben a négy hobbit adott elő). Billy Boyd állt elő a dallam ötletével. Később Boyd visszatért a szériához a tekintetben, hogy ő énekelte A Hobbit: Az öt sereg csatája c. film betétdalát is.
Az elpusztult olifánt teteme – ezidáig – hivatalosan is a legnagyobb állati utánzat. Bár, ami Peter Jacksont illeti, anno arról mesélt, hogy szerinte lehettek volna még nagyobbak is a monstrumok.
Elijah Wood híres arról, hogy képes sokáig meredten maga elé bámulni anélkül, hogy pislogna. Ennek a képességének nagy hasznát vette a rendező, amikor a Banyapók megszúrja Frodót és a hobbit a földön fekszik Samu ölében, meredt tekintettel.
Henry Mortensen (Viggo Mortensen fia – az alábbi képen jobbra) nem csak A két toronyban, de A király visszatér c. filmben is szerepelt. Előbbiben egy rohani menekültet, míg utóbbiban egy orkot és egy gondori katonát alakított.
Egy átlagos film kb. 200 vizuális effektus tartalmaz. Csakhogy, A király visszatér e tekintetben sem egy átlagos film, ugyanis 1.487 speciális effektet tudhat magáénak.
Miranda Otto Eowyn egyik ruháját és a kardját, Liv Tyler Arwen gyászruháját, Orlando Bloom pedig Legolas egyik íját tarthatta meg. Peter Jackson nem igazán rajongott a Holtak ösvénye jelenet megfilmesítéséért, ugyanis túlzottan hihetetlennek tartotta a történetszálat, ám semmi esetre sem akarta kihagyni, ugyanis fontos részét képezi a cselekménynek. A korábbi cikkekben bővebben is volt már róla szó, hogy John Rhys-Davies (Gimli) milyen súlyos allergiás reakcióktól szenvedett a sminkje kapcsán. Ezért a stáb biztosította a színészt arról, hogy a forgatás végeztével bedobhatja a maszkját a tűzbe. Mondanom sem kell, hogy a Gimlit játszó színész – Frodóval ellentétben – nem hezitált, s megtette. Viggo Mortensen úgy becsüli, hogy a trilógia forgatási munkálatai alatt (tehát, a gyakorlást, valamint a próba- és éles felvételeket is beleszámítva) az egyes kaszkadőröket mintegy 50-50 alkalommal „ölte meg”.
Igen nagy elővigyázatossággal ügyeltek arra a jelenetre, melyben egyedül Faramir (David Wenham) éli túl az Osgiliathi mészárlást. A gondori helytartó kisebbik fiát a jelenet szerint, a lova húzza vissza Minas Tirithbe. Mivel attól félt a stáb, hogy a ló valamitől megriad, Wenham jobbkezébe adtak egy kioldót, melyet végszükség esetén igénybe vehetett volna (szerencsére nem volt rá szükség).
Peter Jackson arachnofóbiás, így számára nem volt túlságos nagy élvezet a Banyapók jeleneteit forgatni. Bár tény, hogy a félelmeit – és persze a könyvet – alapul véve igyekezett a lehető legfélelmetesebben lefesteni a pókot. Valószínűleg a Porrhotele antipodiana nevű pókokat vették alapul a Banyapók megvalósításakor, melyek Új-Zélandon is honosak.
Köztudott tény, hogy Szarumán halálának helyszínét és idejét megváltoztatták (erről a korábbi cikkekben már volt szó), ugyanakkor további érdekesség, hogy a jelenet felvétele előtt Peter Jackson odalépett Christopher Leehez, hogy instruálja, mit szeretne látni tőle, amint Gríma hátba szúrja a Fehér Mágust. Lee erre elmesélte a rendezőnek, hogy sajnos igencsak tisztában van a helyzet körülményeivel, ugyanis a világháborúban testközelből látott hasonló eseteket, és ismerős számára, milyen hangot hallat az ember, amikor mellkason szúrják.
Mindhárom részben kimondja valamelyik karakter az egyes filmek alcímét: Elrondnak („…Ti vagytok A Gyűrű szövetsége„), Szarumánnak („…s A két torony szövetségének…”), valamint Gandalfnak köszönhetően („De nem tagadhatod meg a Királytól, hogy visszatérjen, helytartó!”).
A forgatások alatt egy alkalommal Peter Jackson és Viggo Mortensen úgy beszélgettek egymással 1,5 órán át, hogy a színész nem vette észre, hogy a rendező mindvégig Aragornnak szólította őt (annyira beleélte magát a szerepbe).
A koronázási jelenetet vették fel utoljára (a moziváltozatból), melyen Viggo Mortensen nem vett részt. Bár a színész mindenképpen ragaszkodott ahhoz, hogy az ő közreműködésével történjen a felvétel, valamiért nem volt ott a koronája (hogy ez kinek a mulasztása volt, nem tudni). Mindenesetre, a stábtagok egymás után álltak neki díszíteni a papírból hajtogatott koronát, mely ettől csak egyre inkább viccesen nézett ki, a négy hobbitot játszó színész pedig nem bírta ki nevetés nélkül.
Elijah Wood a DVD extrái között azzal viccelődött, hogy a Banyapók támadását követően úgy festett a jelmezében, mint a világ legnagyobb kondomja.
A premier volt az első alkalom, amikor Peter Jackson először látta teljes egészében a filmet, addig végig az utolsó simításokon dolgoztak.
A Théoden királyt alakító Bernard Hill ötlete volt az, hogy a Rohan-i uralkodó a Pelennor-mezei csata előtt kardjával megérintse bajtársai lándzsáját.
A forgatások végeztével aukción értékesítették a munkálatokon használt paripákat. Viggo két lovat is megvásárolt, az egyiket (akivel ő dolgozott) magának, a másikat az Arwen dublőrjét alakító kaszkadőr hölgynek vette meg.
A rendező nem szerette volna, ha Trufát a „legostobább hobbitnak” tartották volna a nézők. Jackson félelme abból fakadt, hogy a könyvben Trufa nem tudja, hogy Dernhelm valójában Éowyn, csak akkor jön rá, amikor mindenki más számára is nyilvánvalóvá válik. Ezért változtattak a forgatókönyvön.
Elijah Wood – annak érdekében, hogy a méreg hatása hihető legyen – a nyelve alatt tartott két pezsgőtablettát abban a jelenetben, amikor Banyapók megszúrja a hobbitot.
Amikor Samu megközelíti a hatalmas pókot, kezében a Fullánkkal, akkor az első képkockában Peter Jackson keze tartja a kardot. A film nyitójelenetét, melyben megismerhetjük Szméagol történetét, eredetileg a Két toronyban szerették volna bemutatói (amikor Frodó nevén nevezi Gollamot). A jelenetet Fran Walsh, a trilógia társ-forgatókönyvírója és producere írta.
Egy kis cselhez volt kénytelen folyamodni a stáb annál a jelenetnél, amikor Denethor elevenen el akarja égetni a fiát. Mivel Ian McKellen lova nem ment volna a máglya közelébe, ezért úgy oldották meg a felvételt, hogy egy üvegtáblára tükrözték a lángokat a kamera előtt.
Pippint és Trufát a Vasudvardi csatát követően pipázás közben látjuk. A Trufát alakító Dominic Monaghannek a jelenet felvétele előtt egy kis tejet kellett innia, nehogy rosszul legyen a pipázástól.
Aragorn koronázási énekének dallamát maga Viggo Moetensen szerezte. A vers szövegét a könyvben Elendiltől olvashatjuk, melyet akkor énekel, amikor megérkezik Középföldére Númenorból.
Gollam bal fülcimpája hiányzik, észrevettétek már? Peter Jackson kikötötte a casting kapcsán, hogy ragaszkodni akar ehhez a testi hiányossághoz, ezzel utalva a karakter hányattatott sorsára, mely, mint egyfajta háborús sérülésként jelenik meg Szméagol testén.
Barad-dûr összeomlásának megkoreografálására külön figyelmet szenteltek a látványtervezők, ugyanis még elevenen élt az emberekben a 2001. szeptember 11-i terrortámadás emléke. Így, nagyon vigyáztak, hogy a jelenet ne emlékeztesse a nézőket a New York-i ikertornyok összeomlására, pl. a torony alulról felfelé kezd el szétesni, valamint a robbanáshoz üvegek összetörésének hangját rögzítették, hogy az eredetileg tervezett hang ne emlékeztessen robbanás zörejére.
A film világpremierjén mintegy 100.000 rajongó várta Wellington utcáin a film sztárjait.
Royd Tolkien – a szerző, J. R. R. Tolkien dédunokája – is szerepelt a filmben, egy katonát alakított az Osgiliath-i csatában.
Mivel rosszul érezte magát a pipázástól, Dominic Monaghan-nek (Trufa) egy pohár tejet kellett innia, mielőtt nekiállt dohányt szívni a filmbeli első jelenetében.
A bővített film DVD-extrái közt megtalálható egy jelenet, melyben Samu esküvőjét ünneplik. Ez még nem is lenne nagy meglepetés, mivel a jelenet mindkét változatban szerepel. Ám, amikor a forgatáson Sarah McLeod eldobta a menyasszonyi csokrot, Billy Boyd (Pippin) elkapta, majd a mellette álló Viggo Mortensen egy nagy cuppanósat adott színész kollégájának – persze, csak a vicc kedvéért.
A filmben összesen több, mint 200.000 digitális trükk található, ehhez pedig egy külön szobát kellett létesíteni, hogy elegendő helyet tudjanak biztosítani a nagy teljesítményű számítógépek számára.
Sir Ian McKellen a trilógia forgatásának első napján azt a jelenetet vette fel, melyben a mágus megérkezik Hobbitfalvára. A következő forgatási nap pedig a Szürkerév-jelenetet, mely a harmadik rész (majdnem) legvégén játszódik.
A Banyapók sikolya több hangsávból lett összeállítva: (többek között) a Bolondos Dallamok Tasmán Ördögének sikolyából, valamint egy műanyag Alien-figura hangjából állt.
A Rohan-i lovasság statisztái közé gyakorlatilag bármelyik Új-Zélandi lakos csatlakozhatott, aki tudott lovagolni. A jelentkezők közül túlnyomó többségben hölgyek jelentkeztek, akiknek férfi lovasokat kellett alakítaniuk a filmben, így ennek megfelelő jelmezt kaptak és a mozgáskultúrájukon is apró változtatásokat kellett begyakorolniuk lovaglás közben.
Szauron Szájának (aki a bővített változatban szerepel) a sisakján ez a felirat áll: „Lammen Gorthaur„. A „Lammen” hangot jelent, míg a „Gorthaur” név – melyet a Szilmarilokban is említenek – Szauron egy másik nevére utal (a ‘förtelmes’ és ‘undor’ jelzők kapcsán).
Mindegyik hobbitot játszó színésznek akadtak apróbb gondjai a Megyébe való visszatérés jelenlétének forgatásakor. Például, Elijah Woodnak a pónija megfegyelmezésével adódott gondja, Sean Astin allergiás volt a pónijára, Dominic Monaghan-nek pedig a jelenet kreatív változtatásai miatt volt rossz kedve, Billy Boydnak pedig, épp fájdalmai voltak a forgatás napján.
A Pelennor-mezei csata forgatási helyszíne tele volt nyúlüregekkel, így fokozott ellenőrzés előzte meg a lovas statisztikák felvételeit, nehogy nyúlüregekbe lépjenek a paripák.
Hogy kellőképpen érzékeltesse a két hobbit közti mély barátságot, Peter Jackson rendező a nappal forgatott jelenetet – melyben Pippin Trufát keresi és végül megleli a Pelennor-mezei csata után – éjszakai jelenettel zárta a bővített DVD-n. Ezzel jelezvén azt, hogy a kis hobbit hosszú órákon át kutatta barátját az elesettek közt.
Elijah Wood ezt a részt sem úszta meg sérülés nélkül, ugyanis kórházba szállították egy kisebb szúrt seb kapcsán. Az eset akkor történt, amikor azt a jelenetet forgatták, melyben a Banyapók megszúrja a hobbitot.
Ha lehet hinni a „hardcore” Gyűrűk Ura-fanoknak, összesen 836 haláleset történik a filmben.
Annak ellenére, hogy a karakter a forgatókönyv szerint nem rendelkezik fegyverrel, a kellékesek végül készítettek egy kardot John Noble (Denethor) részére, hogy ő is fontos karakternek érezze magát. Cukik.
Eredetileg úgy lett volna, hogy A Gyűrű Szövetsége prológusához hasonlóan, e film epilógusát is Cate Blanchett (Galadriel) mondta volna szalagra. Sőt, hogy még fájdalmasabb legyen számunkra e jelenet hiánya, azt is be akarták mutatni, hogy mi lett volna a Gyűrű szövetsége tagjainak további sorsa. Például, leforgatták Legolas és Gimli történetének egyes jeleneteit, kár, hogy ezek nem lelhetőek fel a bővített DVD-extrái között.
Sean Astin annak idején azt a jelenetet kapta feladatul a próbafelvétele idején, amikor a Banyapók megszúrja Frodót, és épp Samu rátalál. A többit már tudjuk…
Nagy valószínűség szerint J. R. R. Tolkien a Volsupå-ból merített ihletet, egészen pontosan a Ragnarököt leíró versszakaszból. E hasonlóságot akkor vehetjük észre, amikor Aragorn beszédét olvassuk, melyet katonáihoz intéz:
„Álljátok a sarat, ne engedjetek! Gondor fiai, s Rohanéi! Testvéreim! Látom a szemetekben ugyanazt a félelmet, mely engem is környékez. Eljöhet a nap, mikor a bátorság elhagy minket, mikor cserben hagyjuk barátainkat, felbontjuk szövetségünket, de ez nem az a nap! A farkasok óráján, mikor a pajzsok széttörnek és az emberek kora széthullik, még nem jött el a napja – mert ma harcolunk! Mindazért, ami számunkra kedves ezen a földön. Küzdjetek meg, Nyugat hős népe!”
A Harry Potter és a Titkok kamrája c. filmben láthattuk ugyebár Hagrid hatalmas pókját, Aragogot. A két nagy blockbuster második része, a Titkok kamrája és A két torony egyszerre debütált, melyek könyvei egyaránt felvonultatnak egy-egy hatalmas pókot. Azért fontos erre kitérni, mivel a Banyapók eredetileg A két torony c. kötetben szerepel, ám a mozivásznon változtatásokat eszközöltek Peter Jacksonék a felbukkanásával kapcsolatban (Boromir halálával is hasonló történt, ő konkrétan A két torony első fejezetében hal meg). De nem mondanám, hogy ezek a változások rosszak – sőt!
Sir Ian McKellen (Gandalf) ötlete volt, hogy a stáblista alatt láthassuk a színészek rajzolt képeit a nevük mellett. A rajzokat a trilógián dolgozó zseniális Alan Lee-nek köszönhetjük.
A Fekete Kapu előtt játszódó jelenet forgatási helyszínét folyamatosan fémdetektorokkal pásztázták, ugyanis korábban a hadsereg ott gyakorlatozott, és félő volt, hogy fel nem robbant lőszert rejt a föld.
Andy Serkis utolsó forgatási napján azt a jelenetet vették fel – Peter Jackson otthonának padlóján -, mikor Gollam rájön, hogy Frodó el akarja pusztítani a Gyűrűt. A felvételt követően, Jackson elküldte a felvételt a Weta Digital-nak, hogy be tudják fejezni a CGI-munkálatokat.
Liv Tyler énekelte a „Houses of Healing” c. dalt, mely jelenet a film bővített változatában, illetve a bővített filmzene albumán is fellelhető.
Déagol meggyilkolásának forgatásakor a színész, Thomas Robins véletlenül pislogott egyet, amikor az általa játszott karakter elvileg már halottként hevert a vízparton, a fűben. Viszont a jelenet annyira jól sikerült Peter Jackson szerint hogy nem akarta újraforgatni, inkább megkérte a Weta Digital munkatársait, hogy merevítsék ki a színész szemét a képen.
A tűz, a paróka és a jelmez miatt csupán egyetlen felvételre volt lehetőség, amikor Denethor halálát forgatták. A folyadék – amit a színész magára öntött a máglyánál – vízből és glicerinből állt.
Sean Astin kislánya, Ali Astin alakította Samuék fürtös hajú gyermekét, Elanort a film végén. Sarah McLeod (Rozi) kislánya, Rosie pedig Samuék kisfiát, Frodót alakította.
A HSK egyik legolvasottabb cikkében – mely A Gyűrűk Ura és A Hobbit Új-Zéland forgatási helyszíneivel foglalkozott – már olvashattatok a Ruapehu nevű vulkánról. Történetesen, a vulkán lábánál vették fel a Végzet hegyén játszódó egyes jeleneteket, pl. amikor Frodó és Samu elindulnak felfelé a hegyre. A forgatáshoz biztonsági kötelekkel rögzítették a színészeket, melyeket végül az utómunkálatok során digitálisan tüntettek el.
Peter Jackson külön megkérte – az amúgy horrorfilmek zenéit komponáló – Howard Shore-t, hogy a Banyapók jeleneteihez hasonlóan felkavaró és nyugtalan zenét szerezzen, mint amilyen például A légy (1986) zenéje is volt.
Amikor Frodót látjuk írni a film végén Bilbó könyvébe, láthatjuk, hogy a lap tetején a krónika feljegyzése szerint Samut választották meg Hobbitfalva polgármesterének (ahogyan a könyvben is).
17 alkalommal hallhatjuk Gollamot, amint A király visszatér c. filmben azt mondja, „Drágaszág„.
Csak a nyitóhétvégén (rekordnak számító) 250 millió dollár bevételt könyvelhettek el A király visszatér c. film kapcsán.
A Holtak ösvénye bővített változatban Legolas szövegeit szinte szó szerint a könyvből vették át.
Éowyn és Théoden búcsújánál eredetileg nem is találkozott volna a színész, ugyanis Bernard Hill már korábban leforgatta a jelenetét, sőt, már a búcsúpartiját is megtartották. A forgatókönyvírók végül úgy döntöttek, kicsit kibővítik az addig leforgatott jelenetet. Szerencséjükre a színész épp Új-Zéland déli szigeten töltötte szabadságát, így be tudott ugrani még egy napra forgatni.
A Szürkerév-jelenetet háromszor kellett újra forgatni. Először azért, mert Sean Astin-on rossz felső volt a köpenye alatt, másodjára pedig megsérült és fényt kapott a felvétel.
A Gyűrűk Ura függelékében olvashatjuk azt a rövid párbeszédet Aragorn és édesanyja közt (Onen i-Estel Edain / U-chebin estel anim), melyet végül a filmben megváltoztattak és végül Aragorn, ill. Elrond közt zajlik le.
Sir Christopher Lee nem volt elégedett Szarumán sorsával, ami A király visszatér film-változatát illeti. Arra már kitértünk, hogy a történet véget – ami Szarumán Megyében töltött garázdálkodását és pusztítását illeti – teljesen megváltoztatták, vagy ha úgy tetszik, kihagyták. (Ami azt illeti, A Gyűrű szövetsége c. filmben láthattunk villanásokat a Megye lehetséges pusztulásáról Galadriel tükrében, de ezt végül nem mutatták be.) Ugyanakkor Szarumán sorsát kénytelenek voltak más helyszínen megpecsételni, így végezte be végül Orthanc tornyán az egykor büszke és nagyhatalmú Fehér mágus. Azonban ez a jelenet nem került bele a moziváltozatba, csupán a DVD-n láthattuk, ami (érthető módon) szintén nem tetszett Sir Christopher Lee-nek.
Felhasznált és ajánlott irodalom:
- Brian Sibley: A Gyűrűk Ura – A filmtrilógia készítése (2001)
- Chris Smith: A Gyűrűk Ura – Fegyverek és hadviselés Középföldén (2004)
- Alan Lee: A Gyűrűk Ura vázlatkönyve (2006)
- Brian Sibley: A Gyűrűk Ura – Hivatalos filmkönyv (2001)
- Jude Fisher: A Gyűrűk Ura: A király visszatér – Képes útmutató (2003)
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel! Ezáltal még több olvasóhoz juthatnak el ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, filmzenék, kritikák, és érdekességek.
pics and info via: IMDb, Pinterest, Youtube, New Line Cinema, theonering.net, hotcorn.com.