Napjainkra Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) és Sherlock Holmes neve szinte teljesen egybeforrt. Ha Sherlock Holmes nevét halljuk, legtöbbünknek a detektív jellegzetes sapkája, pipája, hegedűje és nagyítója jut eszébe. De hasonló eset fordulhat elő akkor is, ha a 221/B Baker Street címet halljuk, mely nevezetesen Holmes és Dr. Watson lakásának pontos címét jelöli Londonban. Az első Holmes kaland 1887-ben jelent meg, és a nyomozó karaktere azonnal igen nagy tetszésre tett szert. Rengeteg érdekes történetet olvashatunk a mesterdetektív és kollégája kalandjairól. Doyle összesen 60 történetben szerepeltette főhősét, akinek tetteit barátja és munkatársa, Watson doktor jegyezte fel saját naplójába.
Miképpen Agatha Christie egy idő után már nem szerette az általa megalkotott “kis belga” mesterdetektív – Poirot – figuráját, hasonló módon érzett sokáig Doyle is Sherlock Holmes-szal kapcsolatban. Egy idő után úgy érezte, itt az idő, hogy megszabaduljon a nyomozótól. Ezért úgy döntött, hogy (az egyik leghíresebb történetében) Az utolsó esetben (1893) megöli Sherlock Holmes-t.
Svájcban, a Reichenbach vízesésnél történik meg az a bizonyos nagy összecsapás Holmes és (talán legfőbb) ellensége, Moriarty professzor között, aminek következtében mindketten a szakadékba zuhannak, de egyikük sem kerül elő a habokból…
Azonban az olvasók – mondhatni – fellázadtak Doyle ellen, és levelekkel ostromolták az írót, hogy hozza vissza szeretett detektívjüket a halálból. Az író (bár nem szívesen, de) eleget tett a kérésnek, és így semmi akadálya nem volt, hogy folytatódhassanak Sherlock és Dr. John Watson közös kalandjai. Érdekesség, hogy a filmvásznon több, mint 70 színész játszotta már el Sherlock Holmes karaterét (többek között: Basil Rathbone, Christopher Lee, Michael Cane, Roger Moore, Jeremy Brett, Benedict Cumberbatch, és Robert Downey Jr.). Szerencsém volt több alakítást is megnézni, és most 3 olyan Sherlock Holmes megfilmesítést mutatok be röviden, kik különösen is közel állnak szívemhez.
Jeremy Brett
– A leghitelesebb Sherlock Holmes –
1984-1994-ig Jeremy Brett (+1995) alakította 42 alkalommal SHERLOCK HOLMES figuráját. Bár azóta (és előtte is) megannyi feldolgozás készült, mégis méltán tartja őt a világ – talán nem túlzás azt mondani, hogy – a leghitelesebb Sherlock Holmes-nak. A legapróbb részletekig megpróbált azonosulni a szerepével, alaposan tanulmányozta az egyes történeteket és Holmes viselkedését. Elszántságát leginkább színészkollégája, David Suchet Poirot-jához tudnám hasonlítani, aki heteken át ugyan ilyen következetesen tanulmányozta karakterét.
A sorozatban David Burke alakította az első 2 évadban Dr. Watsont, majd őt Edward Hardwicke váltotta fel (egészen a sorozat végéig). Egyébként mindketten jó barátságot ápoltak Jeremy Brett-tel. A sorozat nagy sikerrel futott külföldön és hazánkban is egyaránt. Íme, a sorozat intro zenéje.
Benedict Cumberbatch
– Sherlock, a zseni és antiszoc –
Cumberbatch-t talán Anglia egyik legtehetségesebb színészeként tartja számon a filmipar. 2010 óta játssza a főszerepet a SHERLOCK című, angol gyártású tv-sorozatban.
A sorozat érdekessége, hogy a XXI. században játszódik, a mobiltelefonok és a GPS világában (ezek szinte minden részben fontos szerephez jutnak). Sajnos az évadok csupán 3 részből állnak, de mindegyik kb. 1,5 órás. Napjainkban is épp forgatják a 3. évadot, amit a BBC tv-s csatorna készít el. Watson doktort Martin Freeman alakítja, és remek játékával kitűnően alkalmazkodik a XXI. századi John Watson figurájához.
Kezdetben kicsit idegenkedtem a gondolattól: Sherlock és Watson a XXI. században? Azt kell mondjam, kellemeset csalódtam. Remek színészi játékok, kreatív megvalósítás (pl.: sms-ezéseknél, és Sherlock gondolkodásánál a szövegek beúszása a képernyőn). Benedict kiválóan adja elő az antiszociális, de mégis remek következtetési képességekkel megáldott magándetektívet. Lendületes történetelmesélés és humor jellemzi a sorozatot. No, és persze sok utalás, ill. egyezés van az eredeti történetekkel. Szinte magával ragadja a nézőt a sorozat, bár eddig csak 6 részt láthattunk belőle. Máris várom is a folytatást. Addig is, itt van egy kis ízelítő a sorozat zenéjéből.
Robert Downey Jr.
– Holmes, a viktoriánus James Bond –
Guy Ritchie (rendező) gondolt egy merészet, és 2009-ben elkészítette a SHERLOCK HOLMES című filmet. A főszerepet Robert Downey Jr. játssza, Dr. Watsont pedig Jude Law alakítja. Mint akkoriban sokan mások, így én is tartottam attól, hogy: milyen lesz egy bunyózó Sherlock Holmes-t látni a mozivásznon? Akár Downey Jr. másik szerepét, Vasembert is bele lehetett volna tenni a filmbe, gondoltam én akkoriban.
Na, de komolyra fordítva a szót, így visszatekintve, szerintem egyáltalán nem baj, ha van egy-két olyan film, mely kissé revízionálja a régebbi alkotásokat – persze mértékkel. Manapság a szuperhősök reneszánszát éljük a mozikban. Így, szerintem egy akciózó detektív még simán belefér a keretbe. Főleg azért, mert a könyvben Holmes több harcművészetben is jártas, ill. több szituációban boxolni is kényszerült ellenfeleivel. A film sikerén felbuzdulva 2012-ben elkészült a 2. rész: SHERLOCK HOLMES: ÁRNYJÁTÉK címmel. A film szintén hozta a(z előre garantált) sikereket. Ebben még több poént, remek lassításokat, jobb vizuális effekteket kaphattunk, mint az első részben. Érdekes figyelni, ahogyan Holmes többször is elmaszkírozza magát.
Persze Hans Zimmer, a zeneszerző ismét kitett magáért. Egy egész hónapot töltött Ukrajnában, hogy a film zenéjéhez testközelből saját tapasztalatokat gyűjtsön a helyi emberektől. Tetszik, ahogy Holmes és Watson folyamatosan élcelődnek egymással, s ez megadja a film jó hangulatát. Bár az első részben nem sok eredeti kapcsolatot találhattunk Conan Doyle könyveivel kapcsolatban, ehhez képest a 2. részben annál inkább. Ahogy a könyvekben, itt is megjelenik Moriarty professzor és a hírhedt Reichenbach vízesés duója.
Már nagyon várom, hogy a stúdió bejelentse várva-várt 3. részt! Ez talán hamarosan meg is történhet, mert Downey Jr. nemrég fejezte be a Vasember 3-at, és – mind ő, mind pedig Jude Law – azon az állásponton van, hogy jó dolog lenne csinálni egy harmadik részt is. Amíg ők készülődnek, addig mutatok egy jó kis muzsikát a film zenéjéből.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!