Újra itt a december, mely egyúttal azt is jelenti, hogy kezdetét veszi az Adventi készület időszaka, s mire a nagy decemberi forgatagban észbe kapunk, hip-hop, máris itt lesz a nyakunkon a Karácsony. Számomra ez az év egyik legszebb időszaka, melyet a közelgő születésnapom (december 9.) csak még izgalmasabbá tesz. Legutóbb, a Gyermekkorunk legemlékezetesebb karácsonyi filmzenéi kapcsán érintettük a témakört, s mi lehetne frappánsabb alkalom felelevenítésére, mint Advent első vasárnapja? A napokban elgondolkoztam rajta, hogy idén milyen tematikus posztok jöhetnének szóba, mivel kéne kezdeni, s egyszer csak bevillant: CAROL OF THE BELLS!
De egyáltalán, miért kell egy karácsonyi dalnak szentelni egy egész posztot? Na, itt a bökkenő! Ugyanis, a Carol of the Bells (eredetileg) nem is karácsonyi dalnak íródott.
A dalt bizonyára mindnyájan ismeritek, ha máshonnan nem, akkor a Reszkessetek, betörők! első részéből tuti beugrik majd, mégpedig a zseniális John Williams feldolgozásában. Hollywood előszeretettel használja fel filmekben és sorozatokban e dallamokat (pl. Télapu, Hazug csajok társasága – 5x13), sőt, videójátékokban is hallhattad már (pl. Batman), és persze a tévés karácsonyi reklámokat sem szabad kihagyni a listáról – a Wal Mart 2007-es reklámja például, nagyon ötletesre sikerült.
Legújabb bejegyzésemben megismerhetitek napjaink (egyik) legközkedveltebb karácsonyi zenéjévé vált dal eredetét és történetét. Közben meghallgathatjátok a dal 15 +1 legjobb feldolgozását is, mindezt a legkülönfélébb zenei stílusban. Kezdésnek, mindenképpen érdemes meghallgatni az eredeti, ukrán nyelvű verziót, majd (többek között) olyan remek feldolgozások kerülnek terítékre, mint a John Williams, a Mormon Tabernacle Choir, a Szent Pál Katedrális gyermekkara, Lindsey Stirling, a The Piano Guys, továbbá a Celtic Woman, a Notre Dame kórus és a Trans-Siberian Orchestra közreműködésével készült darabok…
Figyelmetekbe ajánlom:
- Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
- Gyermekkorunk legemlékezetesebb karácsonyi filmzenéi
- Reszkessetek, betörők! – 100 forgatási érdekesség az 1-2 részről
- Télapuk: 1. évad (krirtika)
- Télapu: Forgatási érdekességek
- The Holiday: Forgatási kulisszatitkok
Jó zenehallgatást és áldott karácsonyi készületet kívánok Nektek! Ne menjetek messzire, ugyanis hamarosan újabb érdekes (karácsonyi) cikkekkel érkezem majd a blogra!
« ♦♦♦ »
A Carol of the Bells c. dal – mint arról fentebb már olvashattatok –, bár napjaink egyik legnépszerűbb karácsonyi zenéjének számít, eredetileg semmi köze nem volt a karácsonyhoz. A harangok éneke névre hallgató dalt egy ukrán zeneszerző, Mikolaj Dmitrovics Leontovics szerezte 1916-ban, Peter J. Wilhousky verse alapján. A zene dallamait pedig egy ukrán népzenéből, a Shchedryk (ejtsd: Scsedrik)–ből kölcsönözte. Ukrajnában ezt a dalt január 13. előestéjén énekelték, mely a Gergely-naptár szerint az újév napja, s amolyan jókívánságnak számított. A vers magyar fordítása:
„Ének, ének, énekecske,
Megérkezett a kis fecske,
és elkezdett énekelni,
a gazdát hívogatni:
‘Gyere ki, gyere ki, gazda,
nézd meg a nyájadat,
anyajuhaid megellettek,
kis báránykáid születtek,
jó az árud,
lesz egy véka pénzed,
jó az árud,
lesz egy véka pénzed,
ha nem lesz pénzed, lesz pelyvád:
fekete szemöldökű feleséged.’
Ének, ének, énekecske,
Megérkezett a kis fecske.”
Először, a kijevi egyetem diákjaitól hallhatta a közönség a dalt 1916-ban, mely később belekerült az Ukrán Nemzeti Énekkar repertoárjába, s egy koncertturné keretén belül eljutottak vele az Egyesült Államokba is, ahol 1921-ben, a Carnegie Hallban adták elő.
Aztán 1936-ban a szemfüles Peter Wilhousky az NBC Rádiótól lecsapott a lehetőségre és egy, az eredeti ukrán szövegtől eltérő angol verset alkotott. Az eredeti zene hangzása Peternek egy karácsonyi dallamot juttatott eszébe, így lett végül karácsonyi zene az eredeti, ukrán dalból. Több változata is ismert, az egyik a Minna Louise Hohman-féle ‘Ring, Christmas Bells’ (1947), illetve létezik két másik is, de ezek névtelen szerzők művei: ‘Come Dance and Sing’ (1957), és a ‘Hark to the Bells’ (1972). Az évtizedek óta több, mint 150-féle változata készült el világszerte!
John Williams
Mormon Tabernacle Choir
St. Paul Cathedral Choir
Straight No Chaser
Lindsey Stirling
Libera
The Piano Guys
Dark Christmas Music
Celtic Woman
Tommee Profitt
Everfound
Notre Dame Choir
Trans-Siberian Orchestra
Epic Music Version
Batman: Arkham Origins (Christopher Drake)
Andy Tau (remix)