A HSK egyik legsikeresebb cikksorozatán felbuzdulva (Hollywood legszebb színésznői) nem rég úgy döntöttem, hogy a gyengébbik nem kedvében járok, ugyanis útjára indítottam a blog legújabb sorozatát, a Hollywood legsármosabb színészeit. Az első részében napjaink egyik legközkedveltebb brit színészét, Tom Hiddlestont ismerhettétek meg, galériával egybekötve. Ezúttal ismét egy másik kedvenc, brit színészem kerül – esetében helyesebb lenne úgy fogalmaznom, hogy – nagyító alá, még pedig: Benedict Cumberbatch. A cikkben megismerkedhettek az angol úriember (mert, bizony az – majd meglátjátok, miért!) életével, munkásságával, illetve számos érdekességet és egy galériát is hoztam róla!
2015-ben II. Erzsébet, angol királynő az általa adható második legnemesebb kitüntetést – a Brit Birodalom parancsnoki fokozatát (CBE) – adományozta Benedict Cumberbatchnek, elismerve színészi munkásságát és jótékonysági tevékenykedését. Már “csak” a lovaggá ütés vár Ben-re, milyen jól hangzana: SIR Benedict Cumberbatch! A királynő váltott pár szót a színésszel a Sherlock c. sorozatról is, melyről azt mondta, ő maga is látott már pár részt, és tudomása van arról is (miről nincs?), hogy a palotában többen figyelemmel követik a sorozat alakulását. 2015-ben vette feleségül Sophie Huntert, akivel már két gyermeket nevelnek együtt, Christophert és Hal Audent. Az interneten keresgélve több olyan cikkel és gif-fel is lehet találkozni, melyben azt szemléltetik, milyen figyelmes, törődő férj és apa Cumberbatch. De nem csak ezért tartom emberi színésznek…
Külön tisztelet jár neki, ugyanis kijelentette, hogy harcolni fog a hölgy kollégái megbecsüléséért, a női fizetések emeléséért, hogy a férfiakkal megegyező összegeket kapjanak, valamint hozzá fűzte, hogy nem vállal újabb szerepeket addig, amíg nem tapasztal változást e téren!
Sherlock, kulisszatitkok és egyéb érdekességek:
- Az igazi szüleit láthattuk a Sherlock c. sorozat több részében is!
- Benedict két ízben is találkozott Stephen Hawking professzorral a forgatás előtt, hogy még hitelesebben alakíthassa szerepét.
- A Sherlock pilot-epizódjának forgatása miatt vörös haját feketére kellett festeni, de a felvétel előtti nap Ben haja zöld lett!
- Az X-Men: Elsőkben barátja, James McAvoy karaktere beszél a heterokrómiáról – Benedict is ilyen “betegségben” szenved, vagyis eltérő színűek a szemei. Cumberbatch-nek centrális heterokrómiája van, vagyis az íriszen belül található meg két, eltérő szín. Érdekesség, hogy ez esetben a külső színt tartják a szem valódi színének.
- A Sherlock c. sorozatban azért van olyan szoros kapcsolat Holmes és Mrs. Hudson (Una Stubbs) között, mivel a két színész a való életben is nagyon jóban van, sőt, Ben édesanyja és Una már Benedict kiskora óta nagyon jó barátnők.
- Karitatív célok: a saját festményeiből és vázlataiból befolyó összeget mindig jótékony célra használja fel!
- Két szinkron szerepet is kapott A Simpson családban, amikor meglátogatta a stúdiót, bár a felkérés váratlanul jött, nem volt előre lebeszélve. Egy ízben a Hugh Grant-ről mintázott brit miniszterelnök, később a 2013-as speciális, Valentin napi epizódban Alan Rickman Piton professzoraként szólalt meg.
- Felesége középső neve: Irene, mint a Sherlock c. sorozatban szereplő Nőé – Irene Adler –, aki elcsavarja Sherlock fejét. (Szerintem, ez valahol romantikus is…)
- Több kilótól is meg kellett szabadulnia a Sherlock széria kedvéért.
- Julie Andrews nagy rajongója a színésznek.
- Ha Johnny Depp (szinte) állandó filmes jelmeze a kalap, akkor Cumberbatch-é a hosszú kabát, pl. Sötétségben: Star Trek, és Sherlock.
- Női rajongói több névvel is illetik magukat: Cumberb*tches, de a Cumberpeople sokkal finomabb elnevezésnek számít.
- Az iskola alatt a rögbi csapat tagja volt és olaj festményeket festett.
- Hobbi(t)jai: kedveli az extrém sportokat, különösképpen az ejtőernyőzést, snowboardozást, búvárkodást, légballonozást.
- 450.000 dollárnyi értékű, díszes (sárga gyémántot, 100 kisebb gyémánttal körbevéve, további ékes kövekkel) jegygyűrűt ajándékozott 2014-ben menyasszonyának. Felesége színházi rendező, akivel 2015 óta házasok.
- Kedvenc filmjei közé tartozik például: Ének az esőben (1952), és az Eredet (2010). Kedvenc rendezői: Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick, és többek között John Hughes.
- Jó barátai: Tom Hiddleston, Eddie Redmayne, Gary Oldman, James McAvoy, Tom Hardy, Johnny Lee Miller, Keira Knightley, Zachary Quinto és Matthew Goode. Kedveli Robert Downey Jr.-t.
Azt hiszem, mindent elmond Benedict tehetségéről és talpraesettségéről az alábbi videó, melyben 30 híresség hangján szólal meg, vagy valamilyen vicces helyzetre reagál. Mielőtt a cikk további tartalmára kattintasz, ezt a videót mindenképpen látnod kell! Garantálom, hogy jól fogsz szórakozni. Imádom ezt az embert. 🙂
« ♦♦♦ »
Benedict Timothy Carlton Cumberbatch – bírom az angolokat, mindig olyan jól hangzó neveket adnak a gyerekeiknek. Mai cikkünk főszereplője 1976. július 19-én született, Londonban. Édesapja Timothy Carlton, édesanyja Wanda Ventham. Láss csodát, nem is esett olyan messze az a bizonyos alma, mindketten színészek. Féltestvérét Tracy-nek hívják. Középiskolai tanulmányai után Tibetben töltött egy évet. Bár szülei szerették volna, ha jogot tanulna, Ben végül a színészetet választotta, mely mindig is érdekelte. Egyetemre kezdetben Menchesterben járt, dráma szakra, majd a London Academy of Music and Dramatic Art-on diplomázott le.
Benedict egy 2000-ben indult tv-sorozatban, a Heartbeat c. műsorban kapott szerepet, ahol rögtön megcsillogtathatta tehetségét, ugyanis két karakter bőrébe is bele bújhatott. Mindig is erőssége volt Shakespeare, s ezt már fiatal éveiben is megmutatta. A Regents Park Open Air Theatre-ben egyszerre több ilyen darabban is szerepet kapott, majd további neves színházakban isremekelt.
A 2002-2003-as években még csak kisebb szériákban kapott szerepeket (többek között: Tipping the Velvet, Silent Vitness, Cambridge Spies, Spooks, Fortysomething), de aztán jött az első nagy lehetőség. Stephen Hawking professzor bőrébe bújhatott a Hawking c. filmben (2004), mely film – az Eddie Redmayne-féle verzióval ellentétben – főleg Hawking egyetemi munkásságára helyezte a hangsúlyt. Az alakítása annyira meggyőző volt, hogy BAFTA-díjra jelölték. Bár a díjat nem vihette haza, de a Golden Nymph for Television Films-díjat megnyerte a szereppel. Ezután a Dunkirk c. tv-sorozatban kapott szerepet, melyben ismét bebizonyította, hogy érdemes figyelemmel kísérni karrierjét.
Cumberbatch karrierjében innentől kezdve nem is volt megállás: a filmes, tv- és színházi szerepek mellett narrátorként és szinkronhangként (reklámokban – ld. a 2011-es Jaguar, hangoskönyvekben és számítógépes játékokban) is tevékenykedett. A BBC Radio 4 csatorna rendszeresen vissza hívj különleges orgánuma miatt dolgozni. Ezt követően, újabb szerepeket osztottak rá sorozatokban és filmekben (To the ends of the Earth, Amazing Grace, Vágy és vezeklés, Starter for 10, A másik Boleyn lány, Small Island, The Last Enemy), ahol olyan nagy nevekkel dolgozhatott együtt, mint például, Sir Michael Gambon és James McAvoy. Külön kiemelném a 2009-es Könnyű gyilkosság c. Agatha Christie feldolgozást, melyben Luke Fitzwilliam karakterét játszhatta el, a vénkisasszony, Miss Marple nevével fémjelzett történetben.
Talán az egyik legközismertebb barátság Hollywoodban Tom Hiddleston és Benedicté. Amikor Tom szakított Taylor Swifttel, az újságírók rögtön Benhez fordultak, hogy mondjon pár kulisszatitkot a megromlott románcról, de Cumberbatch azonnal elhajtotta őket, ugyanis nem volt hajlandó barátja magánéletét kiteregetni.
Cumberbatch azonban nem csak a mozivásznon bújik szuperhősök bőrébe! Idén nyáron feleségével autózott a Baker Street-től mindössze egy sarokra (nocsak!), mikor meglátta, hogy négy férfi elkezdett bántalmazni egy motoros futárt. Ben kipattant az autóból, a srác védelmére kelt, s közben magát is sikerült a támadóktól védenie. A sofőr (aki addig nem is figyelte, kik az utasai) szintén közbe avatkozott, bár addigra a támadókat Cumberbatch elkergette. Benedict megkérdezte a futárt, jól van-e, megölelte és tovább mentek. Később a cég közösségi oldalán köszönte meg a színésznek, amit tett. Mikor megkérdezték egy interjúban, miért tette, amit tett, mindössze ennyit mondott: “Mert muszáj volt!” Hős.
“The name is Sherlock Holmes…”
Benedict 2010 óta játssza a főszerepet a Sherlock c. sorozatban, mely már 4 (egyenként 3 részes) évadot, illetve egy speciális részt ért meg. E széria hozta meg számár a világhírnevet, ez tagadhatatlan. A kritikusok, de a nagy közönség is felfigyelt rá a szerepben nyújtott alakítása miatt. Szerintem Sherlock és Dr. Stephen Strange karakterei egy, az egyben Benedictre vannak szabva – és ez baromi jól van így! Vagy milliószor láttam az évadokat, írtam is már a sorozat kulisszák mögötti világáról (ld. fent), és tervezem, hogy írok arról is, hogy mit várhatunk jelenleg a sorozat folytatásával kapcsolatban…? Egy biztos, már sokaknak ajánlottam a szériát, és eddig csak pozitív visszajelzéseket hallottam, szóval, ha Te esetleg még nem láttál egyetlen részt sem, akkor remélem, tudod, hogy mi a délutáni programod!
Benedict nagy rajongója a Doctor Who c. sorozatnak, s a széria atyjával, Steven Moffat-tal is jó kapcsolatot ápol. Egykor még úgy nézett ki, hogy beugrik David Tennant helyére, de végül mégsem vállalta el a főszerepet. Aztán, végül nem is ment olyan messzire, mivel főszerepet kapott a Moffat-féle Sherlock Holmes-adaptációban, mely egy csapásra híressé tette. Érdekesség, hogy a pilot-epizódot újra kellett forgatni, ugyanis a csatornának nem tetszett a végeredmény (a fanatikus rajongók könnyedén megtalálhatják az eredetit). A széria mind Benedict, mind Martin Freeman (Dr. Watson) számára nagy sikert és rengeteg szakmai díjat hozott.
Íme egy rövid bakivideó, csak, hogy lássátok, milyen jó kis társaság jött össze a sorozat évei alatt:
Egy másik, Sherlock Holmes-t alakító színésszel, Johnny Lee Miller-rel felváltva alakították Victor Frankensteint a Frankenstein c. darabban. A darab nagy sikert aratott. Ezt követte két Oscarra jelölt film, a Suszter, szabó, baka, kém Gary Oldman oldalán, majd a Hadak útján, melyben barátjával Tom Hiddleston-nal játszhatott együtt. 2012-ben Az utolsó angol úriemberben nyújtott emlékezeteset, melyet díjjal jutalmaztak.
“…a nevem, pedig KHAN!”
2013-ban ismét felejthetetlen alakítást nyújtott, ezúttal a Sötétségben: Star Trek c. filmben, mely (eddig) a személyes kedvencem az új szériából. A filmben Khan Noonien Singh-et alakította Cumberbatch, alább láthatjátok egyik legjobb jelentét, zseniális ez a fickó. 2013-ban szerepet kapott az Augusztus Oklahomában, illetve a 12 év rabszolgaság c. Oscar-díjas filmben, valamint főszerepet A WikiLeaks-botrányban.
“Hé, te Tolvaj, merre vagy…?”
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!