Már hosszú ideje lehetett tudni, hogy készül a Középfölde világának újabb részét bemutató film. A kérdés csak az volt, hogy mikor kerülhetünk beljebb Zsákos úr otthonába, s ezzel együtt újabb kalandjaiba? Forgalmazók jöttek, rendezők mentek (pl.: Guillermo del Toro). Később tűzvész ütött ki a produkciós raktárban, majd újabb és újabb forgatókönyvek és elképzelések íródtak. Hosszú időn át azon tanakodtak a Tolkien rajongók, vajon sikerül-e megvalósítani A Hobbit filmet? Titkon sok rajongó (köztük persze én is), abban reménykedett, hogy sikerül megszereznie a kiadóknak Peter Jacksont.
Ez szerencsére meg is valósult, s kisvártatva gőz erővel nekivágtak Jacksonék a forgatásnak. Díjazom Peter Jackson lelkesedését Tolkien művei iránt, ami már gyerek kora óta hajtja. Amúgy, Jackson is tősgyökeres Új-Zélandi, tehát garantált, hogy ismét a legjobb helyeket használja majd ki hazájában a forgatásra – csak úgy, mint A Gyűrűk Uránál tette anno.
Sokan tudjátok rólam, hogy nagy rajongója vagyok a filmeknek, és az elkészítésük is nagyon érdekel. Így igazi ínyencségnek számított nekem, hogy 10 db. produkciós videót tett közzé P. Jackson a honlapján, ahol beletekinthettek a rajongók az első rész forgatási munkálataiba. Be is linkelem nektek az elsőt, és ehhez a videóhoz kapcsolva meg tudjátok nézni mind a tízet.
Az első baglyok sasok még arról szóltak, hogy két részben mutatják be Zsákos Bilbó kalandjait. Majd, mikor már javában folytak a forgatási munkálatok, Peter Jacksonék úgy döntöttek, hogy trilógiává bővítik a történetet feldolgozó filmeket. Jacksonnak minden oka megvan a bizakodásra az új trilógia sikerét illetően. Óriási sikerrel vitte vászonra J.R.R. Tolkien három kötetes művét, A Gyűrűk Urát (2001, ’02, ’03). A filmek (és persze, ezzel együtt a könyvek) sikerességét jól mutatja, hogy összesen 17 db. Oscar-díjat nyert el (!) a három film, továbbá mind három rész nagy bevételt könyvelhetett el a mozikasszáknál.
Új-Zéland: ismerd meg A Gyűrűk Ura és A Hobbit forgatási helyszíneit
“Volt egyszer egy földbe vájt lyuk, abban élt egy hobbit…”
/ J.R.R. Tolkien, A Hobbit
A Hobbit-trilógia ötlete persze sokakban ellenérzést váltott ki, mert úgy vélték, hogy ez mind csupán a kiadó “pénzéhességét” mutatja. Azt sem értették, hogy miként lehet egy kb. 250 oldalas műből trilógiát készíteni, amikor A Gyűrűk Ura különálló kötetei önmagában véve kb. 400 oldalasak? Nos, ezt a kérdést Peter Jackson-ék úgy oldották meg, hogy A Hobbit című köteten kívül, bele vontak még más Tolkien művekből is hasznos, érdekes információkat. Így például A Gyűrűk Ura függelékeiből, és a “Befejezetlen regék Númenorról és Középföldéről” c. művéből (amit Tolkien fia, Chrsitopher Tolkien fejezett be apja halála után), és egyéb feljegyzésekből vettek át részleteket.
- A trilógia első részét, a Váratlan utazás-t 2012.dec.13-án mutatták be a mozikban.
- A másodikat egy évvel később, ’13 december 14-én tervezik bemutatni: Smaug pusztasága címmel.
- A trilógia befejező részét pedig 2014. decemberében mutatják be a premiereken: Az Öt Sereg csatája névvel ellátva.
Érdekesség, hogy az első résznél alkalmazták először a HFR 3D technikát a világon. Ez azt jelenti, hogy a szokásos 24 képkocka/mp helyett, itt 48 képkockát lát a néző 3D-ben/másodperc. Bár nagyobb élvezet javítás céljából alkották meg ezt a lehetőséget – némelyeknek tetszett az újítás -, azonban sokan akadtak olyanok, akik számára megerőltető volt az új technikai vívmány. Azonban ettől eltekintve, elégedett kritikákkal találkozhatunk leginkább a filmmel kapcsolatban. Persze minden filmnél van negatív kritika is, bár melyiknél ne lenne?
A Hobbit 1. részénél kritikaként hozták fel többször is, hogy lassan indul be a történet, és a 13 törp egyéniségét sem lehet kellően megismerni. Én ezt úgy látom, hogy már rögtön a film kezdeténél meg kapjuk Smaug (a sárkány) és Erebor (a törpék utolsó szabad birodalma Középföldén) történetét idősebb Bilbó elmesélésében (amiben a sárkány elpusztítja Erebort, és a törpöknek menekülniük kell). Ami a 13 törpöt illeti, valamennyire szerintem mindegyikük személyiségét meg lehetett annyira ismerni, hogy azt a következő két filmben el lehessen majd mélyíteni.
A történetet nem részletezném, hisz’ sokan olvashattátok a könyvet, és láthattátok a filmet. Azoknak pedig, akik még nem olvasták a könyvet, ill. nem látták a filmet, csak javasolni tudom! Merőben más, mint A Gyűrűk Ura: például nyelvezetében mesésebb fogalmazási stílus fedezhető fel, és a korábbi fordításokban szerepelnek eltérő név fordítások is, de akinek szívéhez közel áll Középfölde története, annak ez a könyv is emlékezetes marad. Például:
- Nyelem = Gollam
- Baggins = Zsákos
- manó = ork
Nagyon ötletes volt, hogy keretet adtak a történetnek. Az idősebb Bilbó kezd bele a mesélésbe, és egyik pillanatról a másikra ott találjuk magunkat a 111. születésnapi ünnepsége előtti reggelen, majd 60 évet ugrunk vissza az időben, amikor is Szürke Gandalf elhívja Zsákos urat egy kalandra, ami majd merőben megváltoztatja a hobbit életét, s ezzel együtt (nem is oly soká) egész Középföldét is.
Ami a Váratlan utazás zenéjét illeti, csak úgy, mint korábban A Gyűrűk Uránál, A Hobbitnál is Howard Shoret kérte fel Peter Jackson zeneszerzőnek. Nagyon tetszett, hogy a zeneszerző mert új témákat bevonni a filmbe, és így Shore ismét kiélhette kreativitását. Kiadtak egy 26 számot tartalmazó CD-t, illetve egy bővített albumot, 32 számmal, amin a bónusz szerzemények mellett pár bővített szám is megtalálható a szimpla albumhoz képest. Bátran mondhatom, hogy ismét igazi csemege született!
Bár a The Misty Mountains-témát sokan már úgy emlegetik, mint a törpök himnuszát – és (jogosan) teljesen oda vannak érte -, ugyanakkor mások megjegyzik, hogy talán túl sokszor hangzik fel az alap-téma. Szerintem ez nem gond, hisz’ négy-öt olyan alkalommal hangzik el kb. az említett motívum a közel 2,5 óra alatt, amikor a törpök együtt, közösen szállnak szembe az ellenséggel. Ez a szám pedig erőt, és egységet kölcsönöz az adott szituációkhoz, ami szerintem egyáltalán nem hátrány, sőt. Egyébként, ahogyan A Gyűrűk Ura-filmeknél felkértek korunk híres zenészei közül egy-egy embert (Enya, Emilia Torrini, és Annie Lennox), hogy közreműködjön egy-egy dallal az aktuális részhez, így történt ez A Hobbit esetében is. Jelen esetben nem mást kértek meg a feladatra, mint: Neil Finn-t, akinek a Song of the Lonely Mountain című dala szerintem nagyon el lett találva. Szövegében a már említett törpök-himnuszából merít, zenéjében pedig a film eredeti dallamaihoz kapcsolódik. Mi tagadás, nekem nagyon tetszik.
Ami szintén elnyerte tetszésemet a film zenéjével kapcsolatban, hogy számtalanszor fel fedezhetünk ismerős dallamokat A Gyűrűk Urából. Ezek egyszer csak hirtelen teljesen máshogy fejeződnek be, mint azt megszoktuk a trilógiából, vagy épp, hogy csak kis változtatásokkal haladnak tovább.
Összegyűjtöttem erre néhány példát a filmből:
- a Megye-téma Bilbó elindulásakor, amikor szalad a megbízó szerződéssel a törpök után
- amikor a Fehér Tanács összeül, és megjelenik Fehér Szarumán, pár röpke pillanatig lehet hallani a Vasudvard, és a Mordor-témákat
- vagy amikor felfedezhetjük a Völgyzugoly-témát a “The Hidden Valley” c. track-ben
- illetve a találós kérdés játéknál hallhatjuk a Gollam-témát
A szereposztásról:
- Martin Freeman (ifj. Zsákos Bilbó)
- Sir Ian McKellen (Szürke Gandalf)
- Richard Armitage (Tölgypajzsos Thorin)
- Hugo Weaving (Elrond)
- Andy Serkis (Gollam)
- Christopher Lee (Szarumán)
- Ian Holm (id. Zsákos Bilbó)
- Elijah Wood (Zsákos Frodó)
- Cate Blanchett (Galadriel)
Bár eredetileg több szereplő nem is szerepel az előbb említett listáról A Hobbitban, még is helyet kaptak a filmváltozatban. Ilyen például Szarumán, Frodó, és Legolas alakja, de a függelékek miatt még is ötletesen bele tudták illeszteni karaktereiket a filmbe. Egyébként, a LOST című sorozatból ismert Evangeline Lilly számára írtak egy, a könyvben nem létező tünde szerepet, akit majd Taurielnek fognak hívni. Kíváncsi leszek, mit hoznak majd ki a karakteréből, és milyen szerepet szánnak neki?
***
Nos, remélem tetszett ez a kis bemutató Középföldéről, és a hobbitokról. Bízom benne, hogy a hátralévő két Hobbit-film is legalább annyi örömöt tud majd okozni Nekünk, mint az első, s hogy ez a film még csak egy újabb Váratlan utazás kezdete lesz…
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb, media.newzealand.com