A Gyűrűk Ura: A két torony – elődjéhez hasonlóan – szintén bővelkedik a forgatási kulisszatitkokban. A Gyűrű Szövetsége kapcsán már készült két hasonló cikk, sőt, egy Új-Zélandi forgatási helyekkel kapcsolatos is. Akkor megígértem, hogy készül majd egy hasonló tematikával megáldott cikk a folytatásokhoz is, íme A két torony forgatási érdekességei! Ami azt illeti, érdemes lesz visszatérni, mivel tervezek egy folytatást A két torony számára is.
„Le fogok kaszabolni egy képzeletbeli warg hátán ülő képzeletbeli orkot, egy képzeletbeli karddal.”
/ Bernard Hill (Theoden)
A közeljövőben igyekszem majd minél hamarabb elkészíteni A király visszatérről szóló bejegyzésemet is, melyet már most borítékolni merek, hogy két részes lesz. Addig is, kövessétek figyelemmel az oldalt és persze, jó szórakozást kívánok! …Namarie!
« ♦♦♦ »
Mivel az orkoknak fekete színű a vérük, így logikus, hogy a szájpadlásuk nem lehet rózsaszínű, ezért a statisztáknak rendszeresen folyékony, fekete löttyel kellett öblögetniük, hogy elérjék a kívánt színt.
Eredetileg nem szerepelt a forgatókönyvben, hogy Gríma (Brad Dourif) elejt egy könnycseppet, amikor meglátja Szarumán 10.000 orkját, ám a színész és a stábtagok jó ötletnek vélték, így végül bele került a rövidke képsor a filmbe. A színész a forgatások végéig akcentussal beszélt, hogy szerepében maradjon; sőt, a szemöldökét is éveken át le kellett borotválnia, ugyanis hosszabb-rövidebb kihagyásokkal kellett visszatérnie a forgatásokra. Ha már itt tartunk, a színész keresztlányát Arwennek hívják…
Andy Serkis ügynöke eredetileg azt mondta a Gollamot megformáló színésznek, hogy csupán egy három hetes, stúdióban szinkronizáló munkáról lenne szó. Mindezt azonban felülírta Peter Jackson, amikor meglátta, milyen remekül mozog Andy a díszletben Szméagolként. Több, mint 1.000 rajz és 100 makettet követően született meg Gollam külsejének végső változata!
A várfalon látni a harc közben egy félszemű rohani férfit. Eredetileg csak szimplán egy félszemű statisztát játszott volna, ám egy nap összetalálkozott a díszletek között a rendezővel, aki illedelmesen megkérdezte, benézhet-e a szemfedője alá. A férfi igent mondott, Peter Jackson pedig megkérdezte, nem akar-e inkább a várfalon szerepelni?
Érdekesség a történelmet kedvelők számára, hogy Legolasz a Helm-szurdoki csata előestéjén azt mondja Aragornnak, tünde nyelven, hogy aznap este 300 ember fog szembeszállni 10.000 Urukkal… Ez egy számszerű utalás a Thermopülai-szorosban lezajlott csatára (Kr.e. 480).
A Fekete Kapunál játszódó jeleneteket mind stúdióban vették fel. A filmen látható díszlet csupán (egy fantasztikus) miniatúra volt.
A három filmhez használt összes miniatúra megalkotása (Helm-szurdok, Völgyzugoly, Zsáklak, Barad-dúr, Vasudvard, stb.) összesen 988 napot vett igénybe!
Viggo Mortensen (Aragorn) meggyőzte a second unit stábtagjait és Miranda Ottot (Éowyn), hogy táborozzanak le annál a forgatási helyszínnél egy időre, amikor Legolaszék az Urukokat üldözik.
Eredetileg Arwen is csatlakozott volna a forgatókönyv szerint a Helm-szurdoki csatában a Haldir-féle tünde különítményhez, bár Arwen a könyvben nem is szerepel. A színésznő jeleneteit le is forgatták, ám végül az ötletet elvetették, s csupán visszaemlékezések erejéig láthattuk a tündelányt.
Kivágták Minas Tirith városát a mozi-változatból, azonban a bővített, DVD-változatban benne hagyták. Amikor Faramirék elérik a várost, a háttérben láthatóvá vált volna a király városa, ám a rendező félt, hogy egyes nézők összekevernék a Helm-szurdokkal.
Nagyjából 300 lovat használtak a forgatások során. Hogy ne sérüljenek meg a lovak, a harci, közeli jeleneteket leginkább stúdióban vették fel. Kartonpapírból készítették el a több száz lándzsát, amit a forgatásokhoz használtak – így, tuti fix nem lehetett semmi baja a paciknak. Egyéb iránt, ebben a filmben rengeteg polisztirolból készült döglött lovat láthattunk, hát még a következőben… És még valami: az összes lovat megvásárolták a forgatás kedvéért, kettőt pl. Viggo Mortensen is megvett a forgatásokat követően.
A Holt-lápban fekvő egyik halott tünde maga Oropher, Thranduil apja volt. Egyébiránt, a lápban fekvő összes test szilikonból készült.
100 uruk-hainál több statiszta sosem volt egy jelenetben, a többiek mind számítógép által generált ork volt.
A térképet, melyet Faramir és katonái néznek a tanácskozás alatt, maga Christopher Tolkien, az író (jelenleg 94 éves) fia rajzolta.
Amikor Gollam egy halat csócsált a jelenetben, akkor az őt játszó színész valójában egy halformájú nyalókát majszolt. Amikor Gollam halra vadászik az egyik jelenetben, az ott csordogáló patak jéghideg volt a forgatási nap, ugyanis előző éjjel havazott, ám másnapra a hó elolvadt. Peter Jackson aggódott a színészért, így törölközőkkel és alumíniumfóliával várta Andyt két kolléga a patak mellett.
John Rhys-Davies nagy mókamester! A Gimlit alakító színész még fiatalkorában, egy farmon történt munkabalesetben elveszítette az egyik középső ujjának utolsó ujjpercét. A forgatások alatt úgy döntött, hogy kicsit megvicceli a rendezőt. Leszedte a protézist, megtöltötte művérrel és odalépett Peter Jacksonhoz, ezekkel a szavakkal: „Főnök, volt egy kis balesetem!”
„Igazából, nem is kéne itt lennünk!” – amikor ez a mondat hagyja el Samu száját Osgiliathban, tulajdonképpen nem is mond nagy butaságot. Ugyanis, a könyvben Frodó és Samu sosem haladt át a városon.
Amikor a Fehér Mágus megjelenik Aragornéknak az erdőben, Christopher Lee (Szarumán) szemét és Sir Ian McKellen (Gandalf) arcát illesztették össze – a hangjuk mellett persze – a kívánt hatás elérésének érdekében.
Bernard Hillnek, Theoden megöregedett jeleneteihez kezdetben naponta 9 (kilenc!) óra kellett, mire a letűnt király sminkjét és jelmezét ráöltötték a sminkszobában. Mivel a kontaktlencsének köszönhetően sem lett igazán homályos a tekintete, így végül digitálisan segítettek a dolgon.
A warglovasok eredetileg Edorasban támadtak volna, egy éjszakai jelenet során. A rendező azonban meggondolta magát, ugyanis nem akarta még több hideg, éjszakai jelenetnek kitenni a stábot. A külsejüket illetően, a wargok leginkább a farkasokra hasonlítanak a könyv szerint, de a rémisztőbb hatás elérésnek érdekében egy kis hiénás beütést is kölcsönöztek nekik.
Andy Serkis Gollam hangját egy szőrgolyót épp felköhögni készülő macskától kölcsönözte. Hogy hangszínét folyamatosan állandó szinten tudja tartani, ún. Gollam Juice-t ivott – ez méz, citrom és gyömbér keveréke volt.
Amikor az Urukok Trufát és Pippint cipelik a hátukon, valójában két színész vitte a hátán őket, túlméretezett jelmezben és műsisakkal kiegészítve, hogy szembetűnő legyen a hobbitok és az orkok közti méretbeli különbség.
Gollam testbeszéde: Amikor előtör a skizofrénia Szméagolból, így tudjuk megkülönböztetni személyiségeit… Az áruló-Gollam szeme szűk, testtartása egy támadó macskáéra hasonlít; míg a barátságos-Gollam pupillája széles és testtartása visszahúzódó jellemet sugall.
Andy Serkis (Gollam) kölcsönözte három orknak a hangját is, akik a Fangorn erdő határán vitatkoztak egymással.
Sean Bean (Boromir) már épp visszatért Angliába a forgatás végeztével, amikor megkeresték, hogy visszatérne-e egy pár rövid, visszatekintő jelenet erejéig Új-Zélandra. Természetesen, a színész azonnal igent mondott, bár jelenetei csupán a Bővített változatban kaptak helyet. Hasonlóképp járt a Denethort játszó John Noble is, aki végül bele került a bővített változatba.
Fangorn erdejének egy részét ember nagyságú makettek formájában is megépítették. Ezekhez kizárólag olyan fák leveleit használták, melyek egyedül Új-Zélandon fellelhetőek
A stúdióban megépítették Szilszakáll 5m magas, mozgatható modelljét ahhoz a jelenethez, amikor az ent felkapja a két hobbitot. Először megépítették a hidraulikusan mozgatható fémvázat, majd beborították a műanyagot mohával és levelekkel, hogy valóságosnak tűnjön. A jelenet felvételekor John Rhys-Davies is ott volt, ugyanis ő kölcsönözte a fapásztor ent orgánumát is, mindamellett, hogy ő alakította Gimlit a trilógiában.
Edoras Aranycsarnokát stúdióban is megépítették a belső felvételek rögzítéséhez – és a próbafelvételekhez is, persze. Minden egyes faragványnak, festménynek és kelléknek óriási figyelmet szenteltek. A valódi forgatási helyszín (Edoras) megépítése összesen nyolc hónapon át tartott a koránt sem könnyű időjárási viszontagságok közepette.
A Nazgúlok sárkányszerű állatának hangját egy szamártól kölcsönözték.
Ha a bővített változat mindhárom részét megnéznétek egymás-után, az 681 percet = vagyis, 11 óra 21 percet venne igénybe!
Több szerkezeti változtatás is történt az eredeti műhöz képest: a Banyapókkal való küzdelem (részben az ugyanebben az évben debütáló Harry Potter és a Titkok kamrája miatt – hello, Aragog!) átkerült A király visszatérbe; és a Szarumánnal való leszámolás is – bár erre még a következő film kapcsán még visszatérünk majd.
Gandalf filmvégi mondata („A Helm-szurdokért vívott csatának vége. A Közép-földéért vívott harc pedig küszöbön áll!”) Winston Churchill híres mondatára utal: „A Franciaországi csatának vége. Úgy hiszem, hogy az Angliai csata a küszöbön áll!”
Elijah Wood húga és Viggo Mortensen fia is egy-egy rohani menekültet alakított, míg Philippa Boyens (író/producer) fia adta oda a kardját Aragornnak, bár nem a fiú hangját lehetett hallani az angol eredetiben.
Gimli harci öltözete kb. 30 kg-ot nyomott. Egy rohani gúnya szárazon, mindenestül kb. 22 kg-ot, vizesen pedig 24 kg-ot nyomott.
A New Line Cinema ismét egy Cate Blanchett monológot szeretett volna a film elejére, de a rendező ebbe nem ment bele.
Elrond a könyvben eredetileg nem küldött tünde különítményt a Helm-szurdokba.
Minduntalan elcsodálkozom azon, hogy mekkora munka volt egy-egy jelenet rögzítésekor. Például, amikor Gandalf, Aragorn, Legolasz és Gimli megérkeznek Meduseld Aranycsarnokába, azt hihetnénk, hogy csak simán bevonulnak és egyszer felveszik elölről, majd a hátuk mögül a jelenetet. De nem ilyen egyszerű a dolog. Vagy 8-10 ember követi őket szorosan, ki a mikrofont, ki a szélgépet tartja, más a világosításon ügyködik, megint mások a vezetékek gördülékeny továbbvezetésével vannak elfoglalva, a kameramanről már nem is beszélve.
Éomer társai között női statiszták is szép számmal megtalálhatók voltak a forgatás során – ugye, mennyit számít egy jó smink és jelmez
A Holt-lápon játszódó jelenetet (mint a Mória kapuja előtt fekvő tó esetében) szintén egy autóparkolóban vették fel, melyet elárasztottak vízzel és 11.000 homokzsákot használtak fel hozzá!
David Wenham (Faramir) félt, hogy netán megsérti Elijah Woodot (Frodó), amikor meglátja a hobbit nyakában lévő gyűrűt és kardjával megpiszkálja, ezért inkább felkértek egy kardforgatót, hogy játssza el helyette a jelenetet.
Eredetileg angolul beszélt volna Arewn és Aragorn abban a jelenetben, amikor a férfit partra mossa a víz a szakadékba esése után. Azonban Liv Tyler (Arwen) meggyőzte a rendezőt, hogy váltsanak inkább tünde nyelvre, mert sokkal jobban hangzana – igaza volt, Jackson bele is ment!
„Szülőnek nem való gyermekét temetni!” – ez a mondat mindig mélyen érint. Nem is véletlen, hisz’ megható a történet is, ahogyan a mondat bele került a filmbe: Bernard Hill (Theoden király) egy alkalommal Glasgowban sétált, amikor egy asszony megállította és szóba elegyedtek. A hölgy elmesélte: nem rég temette el gyermekét és ezt semelyik szülőnek nem kellene megélnie. A férfira akkora hatással volt ez a mondat, hogy megkérte a rendezőt, hadd tegyék bele a filmbe is, Theodred temetésének jelenetéhez.
A hosszú hónapokon át tartó, fárasztó forgatási munkálatok és az irtózatosan kevés (naponta pár óra) alvás ellenére jó hangulat uralkodott a munkálatok során. Ehhez természetesen hozzájárult a jól összeszokott, több száz fős stáb gördülékeny munkavégzése, Peter Jackson hozzáállása és nem felejtsük ki a sorból a lélegzetelállító tájat sem. Utóbbi kapcsán több stábtag is elmesélte, hogy hiába érezték magukat cefetül fáradtnak a hajnali kelések alkalmával, ugyanakkor a környezet minden nap kárpótolta őket valamelyest.
Olyan erősre építették meg a kürtvár kapuját, hogy a forgatáson nem sikerült áttörni azt.
Bár már sokszor láttam A két torony c. részt, legutóbb vert csak szöget a fejemben, hogy vajon miképp késztették arra a lovakat a wargok támadásának filmezésekor, hogy a félelmüket imitálják… Én sem hittem volna el, de az egyik stábtag esernyőt nyitogatott a lovak előtt, míg egy másik emberke könyékig belebújt egy nagy szemeteszsákba és azzal keltett zajt a földön kúszva és azzal zavarta meg őket!
A warglovasok egyes vágtajeleneteit hasonlóképpen vették fel, mint az első részben Arwenét: egy kocsi platójára szerelt mechanikus robot hátán.
Köztudott, hogy a trilógia részeit folyamatosan vették fel, egyszerre forgatták le és Új-Zéland két szigetén szimultán zajlottak a munkálatok, több csapattal. Olyan is előfordult, hogy egy forgatási helyszínen két külön jelentet is felvettek, egyazon időben – pl. a warglovasok támadását és Aragorn mélybe zuhanását csupán pár méterre egymástól rögzítették.
Helm-szurdok: köztudottan itt vették fel a legembertpróbálóbb jeleneteket a trilógia során. Nagyjából, 3,5-4 hónapot vettek igénybe az itt zajló munkálatok! Összesen 20 órányi anyagot rögzítettek, csak a csatajelenethez! A viszontagságokról a fent említett Új-Zélandi forgatási helyszínes cikkemben bővebben is olvashattok! Leginkább a folyamatos eső és az éjszakai forgatás (a hidegben) nehezítette meg a stábtagok munkáját. Leginkább az Uruk-haiokat játszó statisztáknak volt nehéz dolguk, akik szó szerint bőrig áztak a nehéz páncél alatt és hosszú órákon át kellett így lenniük.
A Helm-szurkdok erődítményének egyes részleteit megépítették egy kőfejtőben (7 hónapon át), teljes életnagyságban, míg készítettek további, méretarányos maketteket is – némelyik, egészen apró, míg mások kb. 1,5-2m magasak voltak. Lélegzetelállító lehetett e díszletek közt sétálni.
Legolasz lépcsőn lecsúszós-nyilazós jelenetét először egy kaszkadőrrel vették fel, akit egy hevederrel azért még rögzítettek a derekán, a biztonság kedvéért.
Alan Lee illusztrátor egy rohani katonát alakított; de a rendező gyermekei (Billy és Katie) is feltűntek a rohani menekültek között.
Peter Jackson részéről ismét megvolt az elmaradhatatlan rendezői cameo… Lesz még!
Elvileg, összesen 468 halottat láthatunk a végső változatban, mindenkit egybevetve.
A legmenőbb dolog a Helm-szurdoki jelenet felvételekor kétség kívül az volt számomra, amikor az Uruk-hai orkokat alakító 80 új-zélandi statiszta elkezdte mantrázni a haka szövegét, ork jelmezben! A rendezőnek annyira megtetszett, ahogy a szünetekben a statiszták lándzsáikat a földhöz verik, hogy ezt végül a filmbe is beletették.
Csakúgy, mint az első rész forgatásakor, itt is akadtak személyi sérülések: Orlando Bloom (Legolasz) több bordáját is eltörte, amikor leesett a lóról; Bernard Hill (Theoden) a szegycsontját törte el lovaglás közben; Brett Beattie (Gimli dublőre) térdsérülést szenvedett; az Aragornt játszó Viggo Mortensen pedig, az egyik lábujját törte ripityára, amikor az alábbi jelenetnél belerúgott az egyik Uruk-hai sisakjába. A rendező azt szerette volna, hogy a sisak minél közelebb landoljon a kamerához, így Viggo megpróbálta ötödjére is, ami tökéletesre sikeredett. Ekkor tört el két helyen is a lába. Még nem is szólt a stábtagoknak, csak kisvártatva vették észre, hogy gond van. Áuuucs!
Az ork statiszták is több alkalommal megsérültek, leginkább a Helm-szurdoki csata rögzítésekor: volt, akinek felszakadt az álla, másoknak össze kellett varrni a helyszínen a fejbőrét, mert annyira felnyílt egy kardcsapástól
A trailerben látható volt, amint Éowyn harcba száll a barlangokban az orkokkal, de (sajnos) végül ez a jelenet sem a mozi- sem pedig, a DVD-változatba nem került bele.
Mivel nem találtak elegendő (hat láb magas) statisztát az uruk-haiok szerepére, így beérték az öt láb magasokkal is – őket egymás közt viccesen Uruk-Low-nak hívták.
A tízezer Uruk-hai hangját Peter Jacksonék egy krikett meccs szünetében vették fel. a stadionban 25.000 rajongó kölcsönözte hangját a jelenethez! Olyan harci kiáltásokat kellett üvölteniük, mint pl.: „Derbgoo, nashgshoo, derbgoo, dashshoo!”
Andy Serkis (Gollam) elmesélte, hogy Szméagolt egy heroinfüggő viselkedése alapján próbálta meg eljátszani.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: IMDb, Pinterest: HSK – Middle Earth, wetaworkshop.com, Youtube (BehindTheScenes).