Nem sok film volt eddig idén, melyről megtekintése után azt tudtam mondani, hogy ez igen, ezt a filmet mindenkinek érdemes látnia. Az Artúr, a király egyike ezeknek. Nem csak kutyabarátok számára ajánlom, de mindenkinek, aki szereti a családbarát, túrázós, a mindenáron küzdeni-akarós, megtörtént eseményeken alapuló kalandfilmeket. Nem tudom behatárolni, hogy mikor voltam utoljára úgy egy filmmel, hogy a megtekintését követően legszívesebben magamhoz ölelném az összes kis- és (házi)állatot. Az biztos, hogy a film alatt és után a szokásosnál is többet (pedig az se kevés!) volt ölelgetve a mi Bolyhoskánk. Fogadjátok szeretettel a filmről szóló beszámolómat, melyet a valódi események és a film összehasonlításával, valamint a valódi szereplők és események fotóival fűszereztem meg. Jó szórakozást!
„A düh és a gyűlölet semmi jóra nem vezet, ellenben a szeretet és a nyugalom elégedettséget szül.”
⁄ Mikael Lindlord: Arthur, a király (2016)
Ha háziállatok beszerzéséről van szó, jómagam mindig is az örökbefogadás pártján voltam (a vásárlással szemben) így plusz apropóból is fölkeltette érdeklődésemet a Mark Wahlberg főszereplésével készült film. Mivel már az év elején bemutatták, így valószínűleg közületek is sokan látták, de saját példámból fakadóan biztosra veszem, hogy simán benne van a pakliban egy újrázás a megtekintést illetően, s biztosra veszem, hogy minden kisállattartónak megdobbantja a szívét Arthurék kalandja.
A film alapjául szolgáló – s megtörtént eseményeket feldolgozó –, 2016-ban megjelent könyv 264 oldalon át kalauzolja el olvasóit Arthur és kétlábú pártfogoltjai lenyűgöző kalandjai során. Bár még nem olvastam a könyvet, de a film hatására tervezem, hogy majd hozzáfogok, s akár egy cikket is írhatnék belőle alkalomadtán – ugyanis, mint azt már jól tudjátok, a HSK oldalán könyvkritikákat is olvashattok.
Ezeket is figyelmedbe ajánlom:
- Hollywoodi kulisszatitkok: Ace Ventura – Hív a természet (1995)
- A kis kedvencek titkos élete (kritika)
- Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
- A komolyzenék szerepe a rajzfilmekben
„Megtörtént események alapján”: film vs. valóság
A történet főszereplője:
- A filmben Michael Light amerikai állampolgár, akit Mark Wahlberg alakít.
- A főszereplőt valódi nevén Mikael Lindnord-nakhívják. A svéd sportoló, aki nem mellesleg bőven kivette részét a film készítéséből, pl. a forgatókönyvíráson felül edzette a színészeket és tanácsokkal is ellátta őket.
A verseny időpontja és helyszíne:
- A filmben az események 2018-ban játszódnak, a Dominikai Köztársaságban.
- Ezzel ellentétben, a verseny Ecuadorban zajlott, 2014-ben. Apró érdekesség, hogy maga, a forgatás is ott zajlott volna, de sajnos a Covid közbeszólt. További érdekesség, hogy a sziklás-megmentős jelenet nem történt meg, legalábbis nem ilyen formában. Habár, a kajakos jelenet valóban úgy történt, ahogy a filmben látható: 34 mérföldön és 14 órán át utaztak együtt a sérült ebbel a folyón.
A csapattagok:
- A filmben a 4 fős Team Broadrailt Michael, Leo, Olivia és Chick alkotja.
- Ezzel szemben a valódi csapat, a Team Peak Performance tagja volt Mikael felesége is (Helena), valamint Karen Lundgren, Staffan Björklund és Simon Niemi.
Helyezés:
- A filmben a csapat 2. helyezést éri el, miután fontosabbnak tartják Arthur sorsát, mint az első helyezést.
- Mikael csapata a 12. helyen végzett a versenyen, 435 mérföld megtételét követően – persze Arthur-ral egyetemben! ♥
A két Arthur:
- A filmben látott színész kutyit Ukai-nak hívják. Míg a film szerint Arthur egy kóbor eb, addig a valódi kutyus egy bizonyos Vicente Quiñónez tulajdona volt, aki Barbuncho-nak hívta négylábúját. Miután Mikaelék nyomába eredt, eredeti „gazdája” megvádolta a sportolót, hogy az ellopta tőle, melyet Mikael természetesen tagadott. Később a gazda pénzt követelt a kutyáért, ám végül meglágyult a szíve, látva a Mikael-ékat ért hatalmas nemzetközi támogatást.
Arthur sorsa:
- Arthur a filmvégi jelenetekben halálán van, ám az utolsó pár percben láthatjuk, amint újdonsült gazdijával vígan futkározik a hegyek között.
- Arthur valóban egy rendkívül súlyos sebesülés közepette találkozott össze Mikael-ék csapatával, 2014-ben. A filmhez hasonlóan, Arthurt örökbe fogadta a Lindnord-család, aki 2015-ben elkísérte a világhírűvé vált csapatot egy jótékonysági versenyre is (Wings For Life World Run). Sajnos évekkel később daganatot diagnosztizáltak a négylábú hősnél, s végül 2020. december 8-án, 23:48-kor elpusztult, épp nem sokkal azután, hogy kezdetét vette az Artúr, a király forgatása. Egy biztos: királyi életben és szeretetben lehetett része a Lindnord-családnál.
A legjobb forgatókönyvet az élet írja
A film bő 1,5 órája végig lendületes, már az első perctől fogva. Talán a film egyedüli, igazán nyugalmas része a film legvégén van. Szimpatikus számomra, hogy a történet főszereplőnk egyik legnagyobb balfogásával indít, mely nem egyszerűen Michael (Mark Wahlberg) kudarca, de neki köszönhetően, az egész csapatáé is. Innen már csak felfelé van! – ahogy tartja a mondás. És valóban: a film nem sokat lacafacázik, máris a következő fázisba lép, amikor Michael ez egyszer utoljára akar benevezni a versenyre. Nyerni akar, s érzi, hogy benőtt a feje lágya, hajlandó a kompromisszumokra csapattársaival. Egy kicsit elidőzünk a csapatválogató körül, majd rövidesen már Dominikán látjuk hőseinket, rajtra készen.
Talán nem életem filmje az Artúr, a király, de az biztos, hogy az egyik legérzelmesebb és legpozitívabb hatású. Ez talán a természet- (imádok kirándulni és fotózni), s az állatok iránt érzett szeretetemből fakad, másrészt azért is érezhettem úgy, hogy különösen megérint a film, mivel épp új sportot szeretnék találni magamnak, amiért idestova, bő 10 éve le kellett mondanom kedvenc sportomról, a futballról egy térdsérülés (és az azt követő, ám koránt sem jól alakuló három térdműtét) miatt. Szóval, megolt a személyes kötődés.
…apropó, ha már említettem a fotózást: elgondolkoztam azon, hogy ha már úgyis van saját weblapom, mi lenne, ha készítenék egy külön szekciót a fotóim számára itt, a HSK oldalán. Mit gondoltok? 🙂
A film sikerének egyik fontos eleme a filmzene. A zenét Kevin Matley-nek köszönhetjük, aki nem csak az akciódús jelenetekhez komponált fülbemászó zenét, hanem számos szívet melengető, érzelmes pillanathoz is. A 40 perces albumról nekem ezek a személyes kedvenceim: Everyone Loves a Winner, Here Together, Dominican Republic, Finish Line.
A film tempójára már feljebb kitértem, szerintem egyáltalán nincs ok panaszra, mindig akad egy-egy szusszanásnyi kis idő az állomások között, aztán jöhet az újabb stáció. A történet főhősei mellett természetesen nem szabad elfelejtenünk a címszereplőt, Arthurt sem. Az imádnivaló szőrmók története gyanítom, hogy a legszomorúbb nézők számára is vidám, izgalmas és örömmel teli pillanatokat tud okozni. Ez az a film, melyhez nem kell műkönny, ha szemműtét után nézi meg az ember, higgyétek el.
Az alábbi videóban bepillantást nyerhettek a film kulisszatitkaiba:
A szinkron rendben van, s itt érdemes megemlíteni azt is, hogy a valós esemény egyik kommentátora, Bear Grylls is hallható a filmben, akit a már jól megszokott magyar hangja, Szabó Máté szólaltatott meg. Olyan remek hangokat hallhatunk a film során, mint: Miller Zoltán (Mark Wahlberg), Rada Bálint (Simu Liu), Nathalie Emmanuel (Földes Eszter), Debreczeny Csaba (Ali Suliman) és Welker Gábor (Rob Collins).
Persze, dráma is akad a filmben, legyen szó a fentebb említett konfliktusról, vagy a verseny hajrájában látott jelenetekről, a produkció zárásáról már nem is beszélve. Tetszett, ahogy bemutatják Micahel feleségét, amint (a sok küzdelem és kudarc ellenére is) végig támogatja férjét. Bár a forgatókönyv és a valós események között akad néhány eltérés, de a film igyekezett mindvégig szem előtt tartani a célt: Bemutatni egy olyan valódi kalandot, melyben helyet kap a sport iránti szenvedély, a kitartás és az összetartás, s az önzetlen szeretet. Tanúi lehetünk a csapatdinamikának: láthatjuk, miként működnek egységként, de felüti fejét a civakodás és a széthúzás is, végül pedig elérkeznek a bizalom és az önfeláldozás stádiumába. Számomra a film legértékesebb üzenete – mely napjainkban különös jelentőséggel bír(hat) – a(z ön)bizalom és önfeláldozás hangsúlyozása volt, valamint annak bemutatása, hogy nem minden a pénz, a hírnév és az 1. Helyezés a dobogón… Természetesen fontos a győzelem, de talán minden győzelmet felülírhat egy 2. vagy 3. helyezés, ha az ember közben az önismeret újabb lépcsőfokára lép, s közben olyan kapcsolatokra tesz szert, akiket a későbbiekben nyugodt szívvel nevezhet barátainak, társainak.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb, hystoryvshollywood, screenrant, video – via Owen Danoff.