Bevallom, már régóta birizgálta a csőrömet Az ismeretlen Drakula című film. Egyrészt, mivel nekem sosem volt vele bajom, sőt! Másrészt, mivel pont ebből fakadóan jobban bele akartam magam ásni a film készítésének kulisszatitkaiba. A többi aktuális projektem közben időt szakítottam rá és elkezdtem szépen összegyűjteni az anyagot és egyszer csak azt vettem észre, hogy (összességében véve) már hosszú-hosszú órák teltek el és még mindig csak olvasok, gyűjtök, és fordítok. Bár ez nálam nem is meglepő, ha blogolásról van szó. Talán nem is véletlen, hiszen oly sok potenciális témát rejt magában ez a történet: a történelmi személy, Vlad Tepes történetét; a korábban elkészült Drakula produkciókat; a karakter popkultúrális hatásait a társadalomra nézve; és persze maga a könyv, melynek köszönhetően a vámpírőrület denevérszárnyra kapott immár majdnem másfél évszázada!
Már írtam korábban egy Drakuláról szóló moziról, s bár a Drakula halott és élvezi c. filmet (1995) nem nevezném a szó klasszikus értelemben vett vámpírfilmjének, attól még számomra az egyik legszerethetőbb film valaha, és remekül hozza e könnyed paródiafilmek hangulatát.
Kénytelen voltam leszűkíteni a kört, így ebben a cikkben olvashattok: Az ismeretlen Drakula forgatási munkálatairól, gyönyörködhettek a szebbnél-szebb concept artokban, és természetesen kulisszák mögötti videót is találhattok majd a cikkben a rengeteg érdekesség mellett. A cikk végén olvashattok az igazi Vlad Tepesről, majd egy kicsit összehasonlítom a történelmi eseményeket a filmben látottakkal is! Szóval, lesz miről olvasni…
Jó időtöltést kívánok mindenkinek, remélem meghozom a kedveteket, hogy újranézzétek Az ismeretlen Drakulát, vagy, hogy kézbe vegyétek az alapművet!
Kapcsolódó tartalmak, melyek szintén érdekelhetnek:
- Drakula halott és élvezi: Forgatási érdekességek
- Trónok Harca: a sorozat legjobb filmzenéi (Ramin Djawadi)
- James Hibberd: Valar Morghulis – A Trónok Harca készítésének hivatalos, vágatlan és hihetetlen története (könyvkritika)
- A Múmia (2017): kritika
∴
2007-ben úgy nézett ki, hogy Alex Proyas rendezi majd a Universal Studios legújabb vámpíros filmjét, Dracula: Year One címmel (más források szerint Dracula: Year Zero), a stáb pedig Ausztráliában forgatott volna. Ám a stúdió végül keresztet vetett a produkcióra, részben azért, mert a főszerepre kinézett Sam Worthington túlságosan drágán adta volna magát, és hát, a rendezővel sem igazán jutottak dűlőre. Közel öt évbe telt, mire a tervezgetett film ötlete újra életre kelt, s megtalálták a rendezői pozícióra Gary Shoret. 2013 áprilisában jelentették be, hogy filmet Észak-Írországban fogják felvenni, ahol a Trónok Harca sorozat nagy részét is. A forgatási munkálatok 2013. augusztus 5-én kezdődtek meg a Roe Valley Country Parkban. A stáb mindössze két napos forgatási engedélyt kapott, hogy a parkban dolgozhasson. Belfastban forgott a kamera akkor is, amikor a Black Mountain-nál, a Divis Mountain-nál, valamint a Scarbo Country Parknál rögzítettek jeleneteket. A belső jeleneteket a Castlereagh Roadon lévő stúdióban vették fel.
A Bram Stoker Drakula c. regényének (1897) főszereplőjének eredettörténetet adó filmet az elsőfilmes Gary Shore rendezte. A mindössze 92 perc hosszúságú produkciót hazánkban 2014. október 23-án mutatták be.
„Miért válasszuk külön ezt az életet és a következőt, amikor egymásból születnek?”
– a film elhíresült és sokak által kedveltté vált idézete egy 13. századi perzsa filozófus szerzőtől, Mevlana Jelaluddin Rumi-tól származik.
A film forgatókönyvének vázlata már majd’ egy évtizeddel a film bemutatóját megelőzően elkészült! 2006-ban a legjobban várt, addig el nem készített film forgatókönyvének titulálták.
- Amikor Vlad másodszor lép be a barlangba, láthatunk feltűnni egy nyolclábú szörnyeteget… Bár a filmben valóban jól mutat a jószág, a való életben a Csíkostérdű madárpók kizárólag Argentínában honos. Bár ki tudja, lehet, hogy az öreg vérszívó házi kedvencként tartotta.
- A jelenet, melyben Vlad nyakon harapja egykori barátját, rejt egy hibát. Ugyanis, amint II. Mehmed földet ér, s egy pillanat erejéig látni, hogy a nyakán nincs semmiféle sérülések nyoma.
- Észrevehetünk egy hibát a egy rövidke jelenet erejéig (52:05), amikor Vlad áthalad a napfényen a vár udvarán.
- Hallani, amint egy kardot bőr hüvelyéből húznak elő, mégis, a mozdulat olyan hangot hallat, mintha fém érintkezne a fémmel.
- Hasonlóan a II. Mehmed nyakáról hiányzó harapásnyomhoz, Mirena nyakán se látni ilyen sebeket a vágások során.
- Ha Vlad képes meggyógyítani magát, akkor nem kellene látszania a kezein lévő sebek ék, amikor a denevéreket az ellenségre szabadítja.
Tévesen említik meg a híres török kávét a film elején, ugyanis a kávét történetünk idejében még kb. több évtizeden át nem fedezték fel Amerikában, s mintegy száz esztendővel később kezdtek csak kávét importálni a törökök, elsőként Jemenből. Kisvártatva pedig, már az 1550-es években elfogyaszthatták az emberek első kávéjukat az erre kialakított üzletekben.
A romániai Cozia kolostor valójában nem rendelkezik külső várfallal, pláne nem freskókkal borított várfalakkal (ám, ettől még a filmben remekül mutatott).
Ha a Universal stúdió saját filmes szörny-univerzuma, a Dark Universe útjára indult volna, akkor a Charles Dance által életre keltett karakter, az ősi vámpír lehetett volna az a kulcsfigura, aki összekötötte volna e filmeket. Kár érte.
- míg Vlad az előzetesben egy kupából iszik a barlangban (alábbi képen), addig a filmben már egy koponyából kortyolja a vért
- láthatunk egy nőt is Vlad sátrában, akit a férfi természetesen szintén nyakon harap
- az öreg vámpír barlangja is sokkal részletesebben lett volna bemutatva, ez engem nagyon érdekelt volna
- és ha jól megfigyeljük, az előzetes képi világa sokkalta világosabb, mint maga a film
A sátorban zajló párharchoz több tízezer Vlad Tepes portréját ábrázoló pénzérmét kellett készíttetnie a kellékeseknek.