A Bosszúállók tavalyi zúzós csatája hatalmas bevételt hozott a Marvel konyhájára. Ebben elég komolyan közrejátszott az is, hogy már korábban megismerhettük Hulk, Amerika kapitány, Thor, és Vasember történetét, és így a közönségnek jobban sikerült megszeretnie őket. Valljuk be, ez egy igen jól felépített „terv” része volt, és meg is hozta az elvárt sikert. Az pedig csak hab volt a tortán, hogy majd’ mindegyik film végén láthattunk egy-egy rövid jelenetet, ami a Bosszúállók szövetségéhez volt köthető, s így még jobban felcsigázták a rajongók érdeklődését a film iránt.
Idén jön a Thor 2 – Sötét világ, jövőre érkezik az Amerika kapitány – A tél katonája, 2015-ben pedig a Bosszúállók 2, valamint éveken belül egy Hulk filmre is van kilátás. Eléggé úgy tűnik, hogy a Marvel rendesen odateszi magát, és komolyan elhatározta, hogy elhozza a képregényhősök világát, egyenest a mi világunkba.
„A kezdet mindig tiszta, mindig izgalmas. Aztán jönnek a hibák és a kompromisszumok… Mi teremtjük a saját démonainkat.”
A páncél teszi a hőst?
Az első két részben erre is kereshettük a választ (többek között). Míg a Vasember (2008) lenyűgözött, és képes volt valami igazán újat adni, addig a Vasember 2 (2010) már nem érte el nálam ugyan ezt a hatást. Épp ezért voltak igen nagyok az elvárásaim az új résszel kapcsolatban. Sikerült megütni az első két rész színvonalát? Vagy esetleg azt túlszárnyalni? Hogy ezt megtudd, görgess tovább, de spoileresen folytatom!
Pozitívumok:
- Meglepetés. Talán azért, mert a filmben épp karácsony van. Hát, nem pont erre számítottam, – de ez nem azt jelenti, hogy ne tetszett volna a Vasember 3. Sőt, egy igen váratlan csavar ellenére sem volt csalódás a film.
- Örülök, hogy a 3. részre Tony is felteszi magának a kérdést, hogy: mi számít igazán az életben? Megvan mindene: a klassz páncél, egy csinos barátnő, pénz, stb. Vagyis, minden, ami neki kell. De a Bosszúállók New York-i hacacáréja óta teljesen megváltozott az élete. Rengeteg időt szentel a munkájának, naphosszat bütyköl a garázsban. Nekem a legújabb fejlesztése tetszik a leginkább, ugyanis a páncél Tony irányítására „rárepül” az ember testére, ami nagyon jól néz ki a filmben!
- Pepper Potts talán most még több szerepet kapott, mint a korábbi filmekben, – sőt, talán most a legkomolyabb a szerepe. Ő az, aki igazán motiválni tudja Tony-t, és a film végén is fontos szerepet kap.
- Tony Stark a munkájának él, és eközben Pepper elhanyagolva érzi magát. Meglepő volt számomra, hogy az előző 2 részhez képest, szinte alig van Tony a páncélban! Ez furcsa, de nem kimondottan probléma, sőt (alább látjuk majd, miért). Sokszor próbálja magára irányítani a páncélt, és teszi ezt inkább kevesebb, mint több sikerrel. Ebből sokszor kerekedik vicces szituációba.
- Talán épp ebben van a válasz a korábban feltett kérdésre, miszerint: a páncél teszi-e a hőst? Azért tetszik a film mondanivalója, mert Tony a páncél nélkül is ki mer állni ellenségével szemben, és végre azt láttam, hogy a sok poénkodás mellett Stark komolyodott is. Felelősséget vállal, és ha kell, bocsánatot is kér, – tőle szokatlan módon. Az óriás nyuszi is aranyos húzás volt szerintem Tony-tól.
- Bár a Bosszúállókban Tony-t úgy jellemezték: „kiszámíthatatlan, önimádó és nem csapatjátékos”, ebben a filmben sikerül az ellenkezőjét is bebizonyítania. A kis sráccal például, egész jól kijönnek. Kölcsönösen segítenek egymásnak, és a film végén Stark rendesen meg is jutalmazza a fiút segítségéért. Azért szerencsére nem fordul 180 fokot Tonyval a világ, így jut idő a csipkelődésre, poénkodásra, és nem utolsó sorban Stark önimádatára is.
- James Rhodes-szal remek párost alkot Stark, öröm volt nézni kettejük párosát, és szócsatáikat.
- Azt is a film pozitívumai közé sorolom, hogy sok kis apró utalást tesz a korábbi Vasember, és a Bosszúállók filmekre. Például, Dr. Wu és Yin-Sen is feltűnik a film elején egy rövid snittre. Yinsen-nek különösen örültem még akkor is, ha neki találkozásukkor „csak” az alábbi mondat jutott: „Talán majd máskor…”.
- A stáblista végén van egy rövid jelenetsor, ami a Tony által filmet felvezető monológot fejezi be. Sokan hittük azt, hogy utalás lesz a film végén a Bosszúállók 2-re, de sajnos nem az volt. Bár így is viccesre sikeredett a jelenet.
Negatívumok:
- Ami Mandarin-t, a főgonoszt illeti, szerintem „itt van a kutya elásva”. Ugyanis, az előzetesek, ill. a képregények alapján azt hihettük, hogy jön ez a gátlástalan terrorista, akinek nem számít se nő, se gyerek, – a lényeg, hogy elérje célját, s ennek érdekében átgázol mindenkin, beleértve Tony Stark-ot is. Ehhez képest, talán az idei mozik egyik legnagyobb ‘csavarát’ (vagy netán csalódását?) kaptuk az arcunkba azzal, hogy kiderült: a Mandarin valójában nem is ‘a Mandarin’! Ekkor igazán úgy éreztem, hogy akkor most szépen átvertek. Bár arra számítottam, hogy egy kemény Tony – Mandarin párharcot látunk majd, ehhez képest egy egészen más irányba ment el a film…
- Hozzá kell tenni, hogy Ben Kingsley iszonyatosan jól adta elő a drogos-színész pacák figuráját, pont akkor, amikor a néző megkérdezné magától, hogy „most akkor mi ez az egész?” Ki ez az ember, tényleg csak egy fizetett színész? Számomra Kingsley teljesen hihetően adta elő Mandarint, aki a képregényekben Vasember legnagyobb ellenfelének számít. Ilyenkor gondolkozok el, hogy vajon milyen csata, és végkimenetel kerekedhetett volna ki kettejük párharcából, ha nem csavarnak ekkorát a sztorin? Még annyi mindent ki lehetett volna hozni ebből a szerepből, és ez nekem hiányzik nagyon…*FRISSÍTVE! A Marvel-t ismerve, talán még nincs lejátszva ez a menet, és még tudnak valami újat mutatni a Thor 2 Blu-ray DVD-jén bemutatásra kerülő „All hail the King!” c. kisfilmmel, amiben feltűnik majd ismét Trevor, – és nem hinném, hogy csak egy szimpla börtön-interjú erejéig…!
- Aldrich Killian figurája, és motivációja sem volt hihető nekem. Mert mi is motiválta Killian-t? Csak azért, mert még évekkel korábban, egy konferncia után (az akkor még esetlen, és csúnya Aldrich Killian-t) durván 20 percig megváratta a tetőn Tony Stark, ő máris elhatározta, hogy egyszer majd bosszút áll a milliárdos playboyon? Na neee! Nekem ez nem tűnik meggyőző motivációnak.
3D, látvány és zene
Pozitívumok:
- A látványra semmi panaszunk nem lehet: robbanások, ütközések, élénk színek. A hanggal sincs probléma.
- Brian Tyler szerezte a film zenéjét. Bevallom, ettől eleinte egy kicsit még tartottam, hogy milyen stílust kölcsönöz majd a filmnek. Szerencsére alaptalanok voltak kétségeim. Kifejezetten örültem neki, hogy most nem erőltették a rock-os hangulatot – ami Tony Stark stílusához eddig remekül passzolt -, de jól tudjuk, hogy néha már a jóból is megárt a sok. Örülök, hogy végre van egy zeneszerző, aki képes volt olyan hős-témát alkotni Stark-nak, ami igazán méltó lett Vasember-hez. Megérte várni a 3. rész zenéjére!
Kontra:
- 3D-ben néztem meg a filmet, de sajnos nekem nem adott olyan plusz élményt, mint amire számítottam. Azt hittem, legalább azokat a részeket jobban kiemelik, amikor Tony-val vagyunk a páncél belsejében, és tényleg 3D-ben láthatjuk a J.A.R.V.I.S. által közölt adatokat.
- Kicsit furcsa volt, hogy többször (kis túlzással) a legkisebb ütközésre is szétesett Vasember páncélja.
„…és mára új ember lettem! Elvehetik tőlem a házamat, a kütyüimet, de egy dolgot sosem vehetnek el: hogy én vagyok Vasember!”
Hogyan tovább…?
Robert Downey Jr. (Tony Stark/Vasember) úgy nyilatkozott pár hónapja, hogy: nagy valószínűség szerint ez lesz az utolsó alkalom, hogy magára öltötte Vasember páncélját, – persze a Bosszúállók 2 és 3 kivételével, ahol még ő fogja alakítani a bohém milliárdos playboyt. Ezt látszik megerősíteni Gwyneth Paltrow (Pepper Potts) pár nappal ezelőtti kijelentése is, miszerint: nem tartja valószínűnek, hogy lenne majd több önálló Vasember film.
Összességében: A Mandarin-os mizériától eltekintve jól sikerült, és ha azokat a nézőket vesszük figyelembe, akik nem ismerik a képregényben történteket, azok számára talán még egy kellemes meglepetéssel is bírhat a filmbéli csavar.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!