John Williams. A filmzeneszerző, akit még az ewokok is jól ismernek az Endor bolygó vadregényes tájain. Számtalan nemzetközi díjat besöpört már szerzeményeivel, köztük öt alkalommal az Oscar-díjat is (ez igen nagy szónak számít)! Az idén 81 éves zeneszerző az elmúlt évtizedek alatt többször is együtt dolgozott például Steven Spielberg-gel (Jurassic Park, A cápa, Schindler listája, E.T., Ryan közlegény megmentése), és Gerorge Lucas-szal (Indiana Jones, Star Wars).
Igen jelentős szerepet játszott John Williams munkássága abban, hogy ennyire megszerettem a filmzenéket. Zenéi közül talán a Star Wars filmekhez írt fő-témát ismertem meg kis koromban legelőször, és onnantól kezdve nem volt megállás. Máig megvan az első filmzene CD-m, ami a Star Wars: Baljós árnyak volt. Természetesen karcosra hallgattam az eltelt évek alatt.
Egy kis érdekesség, a közelgő Star Wars VII. kapcsán: John Williams elmondta egy interjúban, hogy nagy örömmel vetné bele magát az új rész munkálataiba. A film rendezője – J.J.Abrams – is nagy esélyt lát arra, hogy Williams visszatérjen az általa már jól ismert messzi-messzi galaxisba. Frissítve: a mai nap (2015. márc. 21.) megerősítették, hogy John Williams szerzi majd a legújabb Star Wars-epizód zenéjét. Érdekesség, hogy ezúttal nem a londoni Abbey Road óveszik majd fel a film zenéjét, hanem Los Angelesben. Izgatottan várom mind a filmet, mind pedig a zenét. December 18-án pedig végre debütál a várva-várt VII. rész.
Ódákat lehetne zengeni John Williams-ről, de most „csak” egy kis ízelítőt szeretnék bemutatni Nektek az ő munkásságából. A továbbiakban tervezek egy külön cikket a Star Wars-széria legjobb zenéinek, valamint a Duel of the Fates-tracknek is. Vágjunk is bele, íme a kedvenc John Williams filmzene listám (a teljesség igénye nélkül!), a Napjaink legjobb filmzeneszerzői című sorozatom folytatásaként.
***
Hadak útján – The homecoming (2011)
John Williams soundtrack-je lenyűgözően tükrözi a megtörtént eseményeken alapuló film cselekményeit, mondanivalóját. Mikor meghallgattam a zenéjét, örömmel állapítottam meg, hogy John Williams tehetsége jottányit sem kopott meg az évtizedek alatt, sőt…! Talán még inkább finomodott.
A filmet Spielberg rendezte, akivel már számos alkalommal dolgozott együtt a zeneszerző. Olyan sztárok kaptak helyet a filmben, mint Benedict Cumberbatch, Tom Hiddleston, és David Thewlis. John Williams pedig ezúttal is remek munkát végzett.
Egy gésa emlékiratai – Becoming a Geisha (2005)
Listámon talán ez az egyik legérzelemdúsabb szerzemény. Már a dal hallgatásakor is megelevenedik számunkra Japán és a gyönyörű gésák világa. Ahogyan másik kedvenc zeneszerzőm Hans Zimmer, úgy John Williams is képes pusztán a zenéje által megjeleníteni a Távol-Keletet, főleg, ha a filmmel együtt élvezhetjük zenéjét. A filmet 3 Oscar-ral jutalmazták, és több más nemzetközi díjat is bezsebelt.
Schindler listája – Theme from the Schindler’s List (1993)
Ezzel az albummal nyerte meg John Williams az 5. Oscar-díját. Mellesleg, ugyan ebben az évben készítette a Jurassic Park filmzenéjét is. A listámon talán ez a legszomorúbb és legmegindítóbb szerzeménye. Jellemző Williams zenéire, hogy a filmek megtekintése nélkül is remek élvezetet nyújtanak… a Schindler listája esetében ez maradéktalanul igaz. A hegedűművész Itzhak Perlman, aki az eredeti filmzenealbum elkészítésén is közreműködöt John Williams-szel.
Superman – Superman’s theme (1978)
Idén nyáron (2013) mutatják be az Az Acélember című filmet, mely egy újabb szemszögből mutatja majd be Superman történetét. A régebbi filmeket is mind láttam, de közülük leginkább az első rész (’78) állja meg a helyét legjobban. Williams csak az első részhez szerezte a zenét, a többi részhez csak az ő munkáját használták fel más zeneszerzők. (A második rész munkálataiban még részt vett valamelyest, de csak, mint társ-zeneszerző.) Cristopher Reeve remek választás volt a film(ek)re. Remélem, hogy majd így érezzük Henry Cavill-el kapcsolatban is. John Williams Superman zenéje egy igazi szuperhős-téma, érdemes meghallgatni, én sosem unok rá…
Indiana Jones – Indiana Jones theme song (1981)
A Steven Spielberg & George Lucas rendezőpárossal több ízben is együtt dolgozott karrierje során John Williams. Így volt ez az Indiana Jones kapcsán is. ‘Fiatalúr’ (Henry James Jr., vagyis Indy) már 4 részt kapott a rendezőpárostól, és évek óta érik egy 5. rész is, ami talán az Indy-széria lezáró darabja lesz. A legújabb résszel sokan nem voltak kibékülve. Nekem az ufós megoldástól eltekintve tetszett a film. Remélem, hogy kapunk még egy igazi Indiana Jones-részt, és ezáltal stílusosan vehetünk majd búcsút a professzortól. A fő-téma mind a négy részben jelentős szerepet kapott. Jellemzője a Williams-i könnyedség, mely oly könnyedén magával ragadja a nézőt.
E.T. – a földönkívüli – Adventures on Earth (1982)
1982-ben a zeneszerző legenda ezzel az albummal ismét elnyerte Oscar híres arany szobrocskáját. Korábban volt szerencsém részt venni több filmzene koncerten, ahol meghallgathattam élőben is ezt a számot is. Büszkén mondhatom, mindig felejthetetlen élmény volt.
Reszkessetek, betörők! – Home Alone main title (1990)
Na igen, szerintem nincs olyan, aki ne látta volna már a Reszkessetek, betörők! 1-2 részét. Ezt az album is kapott Oscar jelölést, bár Williams ezzel a koronggal sajnos nem nyert. Ugyanakkor az alkotás kiválóságát mutatja, hogy nálam – és biztosan sokan másoknál is – mindmáig előkerül a karácsonyi időszakban.
Harry Potter és az azkabani fogoly – Mischief managed (2004)
Már a Harry Potter és a Bölcsek köve filmzenéjével is jelölték Oscarra Williamst, de egyikkel sem nyert sajnos. Ettől függetlenül, mindkét alkalommal egy-egy kiváló albumot hozott össze a zeneszerző.
Jurassic Park – Journey to the Island (1993)
Érdekesnek tartom, hogy nem kapott Oscar-jelölést Williams e munkája… De mindegy is, ettől függetlenül talán az egyik legismertebb zenéjét szerezte Williams. Azért szeretem ezt a számot, mert a film két legjobb témáját is magába foglalja. 1993-ban én már 3 éve a ‘dínó őrült’-korszakomat éltem. A film hatására, szerte a világban újraéledt a nagy dinoszaurusz-láz, s megannyi kisgyerek kezdett el érdeklődni a dínók iránt.
Star Wars – I. rész: Baljós árnyak – Duel of the Fates (1999)
Bár ezzel a résszel nem jelölték Oscarra – míg a IV. résszel (1977) igen, és azt meg is nyerte -, ugyanakkor a Star Wars főtémája mellett ez talán a zeneszerző egyik legközkedveltebb zenéje az eddig 6 részt felvonultató eposzból. A szám érdekessége, hogy szövege egy kelta vers, mely szanszkrit nyelven hallható. A dal egyébként a film epikus csatajelenetél hallható, és szinte együtt él a cselekménnyel. Lendületes, és magával ragadó még így is, hát még a filmmel együtt! Tervben van egy cikk is, mely erről a zenéről, annak eredetéről szól.
pics via: Pinterest.