Sziasztok! Már elég rég jelentkeztem, ugyanis idén nyáron (2013) egy hónapot Skóciában és Angliában dolgoztam. Szerencsére ennek kapcsán lehetőségem volt meglátogatni egy-két filmmel és filmzenével kapcsolatos angliai helyszínt is. Aki Londonban jár és teheti, érdemes elmennie ezekre a helyekre (is), remélem meghozom hozzá a kedveteket. Rengeteg időt áldoztam arra, hogy minél több képet megosszak veletek itt, a bejegyzésben, de sajnos nem tudtam kellő képen megoldani, így inkább feltöltöm őket a Hátsó Sor Közepe Facebook oldalára, ahol egyszerűbben elérhetitek őket!
Szóval, egyszer épp Dartfordban jártunk, ahol találtam egy szép kis házsort, ami egy az egyben a Harry Potter történetekből ismerős Privet Driveot juttatta eszembe. Nem kizárt, hogy erről a házsorról mintázták a stúdióban lévő díszletet is. A Harry Potter és a Titkok kamrája című film elején láthatjuk, hogy a Privet Drive utcában látható házakhoz hasonló épületekből áll a környék (szinte) összes utcája. Talán azért, mert könnyebb volt számítógépes munkálatokkal megoldani úgy, hogy azonos házakat kellett beilleszteni a képbe, és nem különféle kis házikókat kreálni, egyesével.
Agatha Christie kis belga detektívének – Poirot – megfilmesített kalandjainak egy részét a londoni Charterhouse Squaren álló Florin Court hotelben forgatták. A könyvben a hotel Whitehaven Mansionsként szerepel. Nagyjából egy órán át kerestem az eldugott hotelt a gyönyörű parkjával egyetemben, míg végül hosszas keresgélésemet siker koronázta. Agatha Christiehez kapcsolódik szintén, hogy 2012-ben, London belvárosában állítottak neki egy nagyon szép műemléket. A világhírű krimi írónő mellszobra mellett, a szobor talapzatán felfedezhetjük még leghíresebb műveinek címét, valamint a két leghíresebb karakterének – Poirot és Miss Marple – megörökítését is. Érdekesség, hogy Poirot-t David Suchetről, és Miss Marplet pedig Joan Hickson-ról (utóbbit régen még maga, Agatha Christie választotta ki a filmszerepre) formázták meg, akiket ma a két detektív legsikeresebb megformálóiként tartunk számon. Észre lehet venni még egy-két aprócska motívumot is az emlékmű hátoldalán, amik leghíresebb kalandjaikat juttatják eszünkbe, így pl.: Halál a Níluson, Gyilkosság az Orient Expresszen, Egérfogó.
Poirot és az Art Deco: a sorozat legszebb forgatási helyszínei
Hasonlóan érdekes hely volt még például, a King’s Cross állomás is, ahol az ún. 9 3/4 vágány található a Harry Potter-könyvekben, és a belőlük készült filmek kapcsolódó jeleneteit is itt forgatták. 2012-ben megnyílt az állomáson egy Harry Potter Shop is. Itt különböző relikviákat, és ajándékokat lehet vásárolni (mellesleg elég drágán). Varázspálca másolatokat, a Tekergők térképét, pulóvereket, sálakat, stb.
A bolt mellett, a falra illesztették a Platform 9 3/4 feliratú táblát, valamint a falból félig kiálló kosarat. Itt lehetőség van fotózkodni is egy-egy Roxforti ház sáljával (8 fontért elő is lehet hívatni a képet a boltban, de én inkább a saját képet javasolnám Nektek). A vasúti közlekedés zavartalan működésének érdekében áttették a vágányt, a pályaudvar egy félreesőbb helyére, ugyanis a fotózkodni vágyó fiatalabb (és idősebb) korosztály, szinte egész nap hosszan kígyózó sort alkot a fal előtt.
„Csupán” 2 órán át kellett sorba állnom azért, hogy beléphessek a Sherlock Holmes Múzeumba, de megérte! 8 font volt a belépő ára. A múzeum mellett található egy bolt, ahol Sherlock Holmes-os szuveníreket lehet vásárolni tömérdek mennyiségben. A múzeumban valóban korhű tárgyakkal találhatja magát szemben a látogató, és lehetőség van fényképezésre is, gondolom ha már ott vagyunk, senki sem hagyná ki az alkalmat, hogy Sherlock Holmes, és Dr. Watson társaságában fotózkodjon. A három szintes épületben megtalálható az a bizonyos nappali, ahol Holmes, és Dr. Watson szokta a klienseit fogadni, valamint mindkettejük külön szobája, ill. Mrs.Hudsoné is, továbbá egy fürdőszoba. Akad olyan hely is, ahol a detektív ellenfeleihez kapcsolódó történetekkel találkozhatunk (pl.: viaszbábuk formájában), másutt megannyi újságcikk, és a nyomozáshoz szükséges fontos kellékek hívják fel a látogatók figyelmét. Egy utcával arrébb, egy Sherlock Holmes szobor is található.
Abbey Road Studios: Anno itt készült egy kép, amin épp átkelnek a The Beatles tagjai szépen egymás-után, a stúdió előtti zebrán, s ez lett az aktuális albumuk borítója is. Azonban számomra nem ezért volt fontos a hely, hanem mert többek között ebben a stúdióban szokta felvenni például John Williams, Hans Zimmer, Brian Tyler és Howard Shore is az aktuális filmzenéjüket.
Filmes poszterek, színházak, és egyéb filmes dolgok: az Angliára jellemző piros emeletes buszokon rendszeresen láthatunk filmes plakátokat, ennek kapcsán számtalan ilyet meg is örökítettem.
Megannyi színház található a város belsejében, ahol olyan híres angol színészek játszanak, mint pl.: Michael Gambon, Daniel Radcliffe, Jude Law, és Zoe Wanamaker.
Bár nagyon szerettem volna, de sajnos nem találtam Ian Fleminghez, ill. híres 007-es ügynökéhez, James Bondhoz kapcsolódó szobrot London belvárosában. Szóval hajrá, mert megéri körülnézni London belvárosában annak, akit a filmes kötődésű dolgok egy kicsit is érdekelnek! Küldjétek el Ti is a saját angliai filmes képeiteket!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
poirot pic. via