Remek lehetőségnek találom, hogy a Blog Szülinapi cikksorozatának 7. részét Scarlett Johanssonnnak szenteljem, így most egy kicsit jobban is megismerhetitek a Lucyt, Boleyn Annát, és a Fekete Özvegyet megformáló színésznőt. A Hollywood legszebb színésznői-cikksorozat további részei: Christina Hendricks, Gal Gadot, Kat Dennings, Natalie Dormer és még sokan mások! Miért rajongnak érte olyan sokan…? Miért különleges, hogy milyen karaktereket választ magának…? Ha szeretnél egy kicsit többet megtudni Scarlettről, tarts velem!
Scarlett 1984. november 22-én született New Yorkban, egy dán édesapától és egy lengyel édesanyától. Ikertestvére mindössze három perccel idősebb nála, de három másik testvére is van még. Már gyermekkora óta színésznő szertetett volna lenni. Első tévés szereplésére nyolc éves korában került sor (Late Night with Conan O’Brian), melyet apróbb tévés szereplések követtek, de az első igazi lépést színészi pályafutása felé a Manhattan-i Professional Children’s School-ba történő beíratása jelentette. Szülei 13 éves korában elváltak, Scarlett pedig rendszeresen járt meghallgatásokra. Törekvését végül siker koronázta, s 1994-ben megkapta első filmszerepét a Világgá mentem c. filmben.
Ezt követően nem volt megállás: a Manny és Lo c. drámában (1996) nyújtott alakításáért Independent Spirit Award-díjra jelölték, mint legjobb női főszereplőt. Bár sokan nem szeretik, de azért megemlítem a Reszkessetek betörők 3. részét (1997), melyben szintén szerepelt Scarlett, számomra kedves emlék marad gyerekkoromból a film. Egy évvel később A suttogó c. filmben ismét bizonyította tehetségét az ifjú palánta. Érdekesség, hogy bár ez volt a hetedik filmje, ugyanakkor ez volt az első film, melynek stáblistájában helyet kapott.
A 2001-es Tétova tinédzserek-et kövtően, de még ugyanebben az évben egy másik emlékezetes szerep is kopogtatott a fiatal Johansson ajtaján: szerepet kapott az Amerikai rapszódiában (melyet többek között Budapesten is forgattak), alakításáért pedig a legjobb fiatal tehetségnek járó díjjal jutalmazták Scarlett-et. A Leány gyöngy fülbevalóval c. filmért (2003) Golden Globe-díjra jelölték, mely szerintem valóban az egyik legjobb alakítása volt. Érdekesség, hogy eredetileg nem ő kapta volna a főszerepet, de Kate Hudson várandóssága miatt végül ő lett a szerencsés kiválasztott. Az Elveszett jelentés (2003) c. film meghozta Scarlett-nek a legjobb színésznőnek járó BAFTA-díjat is. A Sziget (2005) c. film egyike kedvenceimnek, melyről már írtam korábban tudományos munkáim kapcsán. Többek között, a Match Point (2005), vagy a 2006-ban forgatott Fekete Dália, illetve az Egy tökéletes trükk, és A másik Boleyn lány (2008) című filmek is mind Scarlett pályafutásának egy-egy sikeres állomását jelölték.
Azonban a (valóban) világhírű ismertséget Fekete Özvegy karaktere hozta el számára (ld. Vasember, Amerika kapitány és Bosszúállók-filmek). Szinkronhangként is vállal szerepeket, például a Nő c. (2013) filmben egy számítógépnek kölcsönözte a hangját, míg 2016-ban A Dzsungel könyvében hallhattuk, ahol Ká-t szólaltatta meg. Egyik személyes kedvencem tőle a Lucy című film (2014). A Hitchcock-ban is jó volt, szerintem nagyon jól állnak neki a régi kosztümök (csak úgy, mint Christina Hendricks-nek – á la – Mad Men). Az évek, évtizedek során még számos más filmben is szerepelt az ifjú színésznő, de szerintem ezek a legjelentősebbek. Ami azt illeti, én szívesen látnámBond-lányként a filmvásznon, szerintem testhezálló szerep lenne Scarlett számára!
2016-ban az Ave Cézár c. vígjátékban is szerepelt, megannyi sztárral együtt – többek között: George Clooney, Ralph Fiennes és Josh Brolin -, a filmet még nem láttam, de kíváncsi vagyok rá. Legközelebb a hamarosan mozikba kerülő Ghost in the Shell c. japán anime filmadaptációban láthatjuk majd főszereplőként, bár a rajongók jelentős része igencsak nehezményezte, hogy miért egy amerikai színésznőt választottak a szerepre egy japán hölgy helyett?
Ryan Reynolds-al házassága mindössze három évig tartott (2008-2011), majd 2014-ben újra férjhez ment, ezúttal Romain Dauriac-hoz, akitől kisvártatva egy gyermeke született, akit Rosenak kereszteltek el. Éppen várandóssága alatt forgatták a Bosszúállók második részét, épp ezért ahol lehetett, az ő jeleneteit vették fel legelőször, hogy minél hamarabb végezhessen a munkálatokkal és minél kevésbé legyen számára megterhelő a forgatás. Érdekesség, hogy Scarlett 2008-ban Anywhere I Lay My Head címmel egy zenei CD-t is kiadott. Miként tekint hát Hollywood és a nagyvilág Scarlettre? Talán, mint híres filmcsillagra, dívára, vagy mint anyára és példaképre…?
Szemet szúrt, hogy rend szerint olyan karaktert választ magának, akiről a kezdeti (gyakran megvetett, lenézett) állapotokat követően bebizonyosodik, hogy egy igenis életerős, céltudatos nő. És ez jól van így, kell az ilyen! Tény, hogy Scarlett hatalmas ismertséget szerzett magának a fiatalok körében (leginkább talán a képregényfilmekkel), s ahogy elnézem az egyes rajongói fórumokat, sokuk számára követendő például szolgál. Gyönyörű, tehetséges színésznő, aki szemmel láthatólag élvezi, amit csinál. A Hátsó Sor Közepe Születésnapi cikksorozatának 7. részében ezúttal Scarlett Johansson legjobb forgatási és (címlap)fotózási képeiből csemegézhettek!
« ♦♦♦ »
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!