A FROM című sci-fi horror sorozat – mely itthon Kiút néven fut – jelenleg töretlen rajongásnak örvend mind a hazai-, mind pedig világ-viszonylatban. A műsor jelenleg a 3. évadát tapossa, s bízom benne, hogy lendülete és hangulata töretlenül velünk marad a későbbi évadok során is, bár jelenleg még nem szólt a fáma egy esetleges 4. etapról, de biztos vagyok benne, hogy hamrosan megtörténik a várva várt bejelentés. Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de engem nagyon magába szippantott a történet, többször álmodtam is vele, szóval tényleg beszippantott. Van benne valami, amitől más, mint az ún. szokványos sorik. Nem a pénz, mert például messze nem tenném egy lapra A Gyűrűk Ura: Hatalom Gyűrűi c. sorozattal, mely napjaink egyik, ha nem a legdrágább sorozata. Kicsit olyan, mintha maga Stephen King írta volna, s van benne egy csipetnyi, vagy hát, nem is kevés LOST is. (Ha már szóba került, alig várom, hogy megérkezzen jövőre Stephen King Az történetének előzménysorozata, a Welcome to Derry, remélem méltó lesz a klasszikus műhöz.) Visszatérve cikkünk tárgyához, megvan benne, ami számomra egy jó sorozathoz kell: misztikum, dráma és rejtélyek. Folyamatosan. Oké, azért számomra a LOST-ot nem veri kenterbe, de azért képes voltam erre a szériára is simán ráfüggni, nem is kicsit.
Mivel nagyon bűvkörébe vont a műsor, gondoltam utána olvasok egy kicsit és megosztom Veletek is, hogy mit leltem. Igen ám, de akadt egy aprócska bökkenő, mégpedig, hogy szinte semmi infót nem találtam róla. Tényleg nem! …Legalábbis, elsőre. Sok időbe telt, de nagy nehezen sikerült összevadászni a lehetőségekhez mérten a legtöbb információt, amit jelenleg tudhatunk a sorozat hátteréről, forgatási munkálatairól. Az egyszer fix, hogy John Griffin (a sorozat alkotója és atyja), valamint a producerek és a stáb nagyon jól őrzik a story hátterének titkait, mivel szó szerint nem szivárog ki semmilyen komolyabb háttérinfó (erről még lesz szó később). Öröm látni, hogy megannyi rajongói fórum van, pl. redditen, x-en vagy facebookon (csak párat beszórtam ide a sok közül) és csak úgy záporoznak a vadabbnál vadabb rajongói teóriák a történetet illetően.
Ha rám hallgatsz és még nem láttad a sorozatot, vagy csak épp most kezdtél bele, akkor még ne olvasd el ezt a cikket, csak mentsd el könyvjelzőnek és térj vissza rá később! Ha még azon vacillálsz, hogy elkezd-e a sorit, azt javaslom, mindenképp állj neki, de ne nézz meg egyetlen előzetest sem… úgy lesz az igazi, hidd el. Amennyiben mégis szeretnél látni egy trailert a sorozatból, mielőtt neki esnél, itt megtekintheted.
Most pedig tarts velem és látogassunk el egy különös, Isten háta mögötti városkába, ahol csupa rejtélyes dolog történik… Így készül a From című sorozat!
Ha tetszik a FROM, akkor ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- 42 filmzene a LOST-ból
- Az – Első fejezet: 60 hátborzongató forgatási érdekesség
- Az – Második fejezet (kritika)
- Távol a világtól (kritika)
- The Walking Dead: ízekre szedjük a sorozatot
- Bates Motel: Psycho a kezdetektől – Kulisszatitkok a sorozatról
∴
A sorozat terveiről először 2018-ban esett szó, mikor arról lehetett hallani, hogy John Griffin (a sorozat készítője) egy széria ötletén gondolkodik. A produkcióhoz idővel csatlakozott a rendező– és forgatókönyvíró testvérpár, Anthony és Joseph Russo, akik alaposan kivették részüket az írói feladatokból. Hogy csak párat említsek széles repertoárjukból, a fivérek számos Marvel-produkción dolgoztak rendezőként és íróként, amikor még a Marvel az a Marvel volt. Kezdetben az első 10 epizód került berendelésre, melyből az első négy részt (a LOST, a The Sopranos és a Trónok Harca sorozatok kapcsán ismert) Jack Bender rendezte. Harold Perinneau (Boyd), Catalina Sandino Moreno (Tabitha) és Eion Bailey (Jim) 2021 májusában írtak alá a sorozathoz, míg a többi főbb karaktert alakító színész két hónappal később. A sorozatot a világon több streaming-szolgáltató is sugározza, az USA-ban az MGM+, Kanadában a Paramount+, és Indiában az Amazon Prime. Itthon a Max-on (HBO) nézhető, melyhez szerencsére szinkron is készül (nem úgy, mint a pórul járt Gyilkos a házban 3. és 4. évadához).
John Griffin, a sorozat atyaúristene (akinek többek között A kráter c. sorozatot is köszönhetjük) elmesélte egy online interjúban, hogy természetesen már a pilot-rész leforgatása előtt megvolt a fejében a sorozaton átívelő teljes történetszál, melyet a forgatókönyvírókkal együtt talán még szövevényesebbé sikerült varázsolniuk. Hozzátette, hogy a színészek rendszeresen keresik fel a saját karaktereiket érintő kérdésekkel, ám ő nem szeret elárulni titkokat róluk, így Perinneau-ék is csupán a forgatókönyv olvasópróbáján találkoznak először az újabb rejtélyekkel és történésekkel. Mivel a legtöbb sorozat indulását követően nagyjából lehet tudni, hogy kb. hány évadra terveznek, így adódik a kérdés, hogy vajon meddig terveznek a Kiúttal? Mr. Griffin szerint megvan a fejükben előre, hogy kb. hány évadra terveznek, de erről sem szeretnének beszélnek a médiában. Ennek talán az is lehet az oka, hogy ha ismernénk a tervezetet, akkor nagyjából be tudnánk lőni egyes történetszálakat a fontosságuk szerint, hogy az adott időtartam alatt hová futhatnak ki. De az is lehet, hogy annyira szövevényessé tették a story-t, hogy még maguk sem tudják, hová fog kifutni. Ki tudja? Remélem, hogy az előbbi opció a nyerő.
Jack Bender showrunner egy interjúban arról mesélt, hogy igyekeztek nem egy csontig lerágott ötletként bemutatni az éjszaka gyülekező és támadó szörnyeket. Pont azért, hogy elüssenek a többi hollywoodi horroroktól, rémséges karaktereinket kényelmesen közeledő, kedvesnek tűnő, sőt, mosolygós karakterekként ábrázolják. Talán pont ezért futkos az ember hátán a hideg, amikor egy rizikós helyzetben látjuk őket közeledni. Milyen izgalmas rész volt például az, amikor Boyd seriff az erdőben ragadt éjszakára, miközben egy fa mögül volt kénytelen kivárni azt, amíg a szörnyek szép lassan elhaladnak mellette. Épp ezért hatásosak azok a jelenetek is, amikor az újonnan érkezők először találkoznak ezekkel a teremtményekkel, hisz’ mivel hétköznapi emberek képében közelednek, róluk nem feltételeznének első blikkre semmi rosszat.
A sorozat executive producere és rendezője, Jack Bender, valamint a városka sheriffjét alakító Harold Perinneau bő húsz éve együtt dolgozott a LOST c. világhírű sorozaton. Különösen is érdekes a LOST kapcsán – melyben Harold Perinneau egyébként egy igen különleges és megosztó karaktert alakított annak idején –, hogy a show castingja előtt az alkotók leszögezték, hogy nem szeretnének olyan színészt szerződtetni a From-ba, aki anno a LOST-ban szerepelt. És itt lesz érdekes a történet, ugyanis Perinneau ügynöke hallott a készülő sorozatról, és a készítők casting-kritériumáról is, azonban úgy gondolta, hogy ettől függetlenül mégis érdemes felhívnia Haroldot, aki kapott az alkalmon és jelentkezett a válogatóra a többi pedig már, ahogy mondani szokás, tv-történelem.
A sorozat díszletét a kanadai Új-Skóciában, egészen pontosan North Beaver Bankben építették fel. Tulajdonképpen nem is teljesen egészében kellett felhúzni a települést, mivel egy, már korábban is létezett település 2004-ben elbontott elemeire építkeztek és használták fel őket a díszlethez. Az 1950-’60-as években igen nagy volt arrafelé a nyüzsgés, ugyanis a környékre telepített katonai radarállomáson dolgozó munkások számára több ház, kisbolt, közösségi ház, iskola, templom és tűzoltó állomás is épült North Beaver Bankben. Mivel tulajdonképpen csak az utak és a járdák maradtak meg a 2004-es bontás után, így cirka 15 évvel később hozzáláttak, hogy ismét házakat húzzanak fel (szám szerint 10-et) és infrastruktúrát építsenek ki a sorozat kedvéért. A történetben is szereplő Camden egy létező kisváros (kb. 5.000 lélekszámmal) Maine államban, viszont a jeleneteit az Új-Skóciai Dartmouth-ban vették fel, míg más jeleneteket az Oakfield Provincial Park és Halifax területén vettek fel.
A sorozat intrója – az 1956-ban készült eredeti dal módozata. Doris Day fülbemászó zenéjét az amerikai alter-rock banda, a Pixies dolgozta fel. A Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be) – remekül passzol a széria hangulatához, mi sem mintázza ezt jobban, minthogy nálam rendszeresen dallamtapadást okoz.
A sorozat zenéjéért Chris Tilton a felelős, s bár a vége-főcímen kívül (jelenleg még) nem nagyon tudok más dallamot felidézni, az említett zene viszont többször is felbukkan az évadok folyamán a drámai jelenetek alatt. Valóban nagyon szép, autentikus zene (olyannyira, hogy egy rajongó például készített belőle egy 4 órás verziót).
A LOST-hoz hasonlóan, ahol rendszeresen feltűntek azok a bizonyos számok (4 8 15 16 23 42), ebben a történetben a 11-es számmal találkozhatunk feltűnően sokszor, olykor önmagában, míg máskor több szám összegeként.
Az 1. évad forgatása 2021-ben vette kezdetét, épp a covid járvány kellős közepén. Az MGM+ égisze alatt készített sorozat premierjére 2022. február 20-án került sor az USA-ban. Ahogyan a stábbal készült interjúkból kiderül, a járvány ideje alatti munkálatok igazi baráti társasággá, mondhatni családdá kovácsolták össze a csapatot. Mivel a színészek könnyen bent ragadnának karaltereik feszült helyzetében, ezért folyamatosan emlékeztetik önmagukat és kollégáikat a forgatási szünetekben, hogy nyugi… ez csak a sorozatban történik – ugyanis a sztori-, és a remekül megválasztott forgatási helyszín hangulata nagyon könnyen rátelepszik az emberre.
Az éjszakai szörnyek megalkotásába nyerhettek bepillantást az alábbi videóban. Többek között azt is megtudhatjátok, hogy a teremtmények kinézetét Francid Bacon egyik festménye ihlette, és hogy a maszkon, sminken, műszemeken kívül milyen CGI-utómunka történik majd még a karaktereket illetően:
A sorozat egyik legismertebb negatív karakterét Jamie McGuire alakította, akit az 1. évadban még egyelőre háttérszínészként tartottak számon, ám a rajongók pozitív visszajelzései alapján a Smiley becenevet kapta, s ennek köszönhetően a következő szezonban már jóval nagyobb szerepet kapott a srác. Tegyük szívünkre kezünket, az ő mosolyával bizony nem találkoznék szívesen egy éjszakai erdei ösvényen… Egyébként, Harold Perinneau pont arról mesélt, hogy bár mindenki totál kész volt Smiley karakterétől (még a forgatáson is), úgy nyilatkozott, hogy Jamie a forgatási szünetekben az egyik legkedvesebb srác, akivel összehozta a sors.
Az 1. évad 10. részében több esemény is ismerős lehet a LOST-rajongók számára (az 1. évadzáróból) Harold Perinneau karakterét illetően, aki abban a sorozatban Michael Dawsont alakította:
- Perinneau karaktere mindkét történetben nekivág egy potenciálisan veszélyes útnak, hogy az egész társaság kijuthasson egy helyről, melyről mindenki úgy gondolja, hogy lehetetlen onnét kiszabadulni (sziget / város);
- mindkét évadzáróban egy-egy menekülési lehetőség körül forog a történet: a LOST-ban a tutaj, míg a From-ban a rádiótorony a gócpont;
- mindkettőben van egy-egy női karakter, aki leereszkedik a mélybe és veszélyekkel néz szembe (Tabitha gödröt ás a ház alatt, hogy megtudja, honnan jön az áram; Kate pedig lemászik Jack-ékkel a Hattyú állomásra, amit ők akkor még bunkernak hívnak);
- Perinneau karakterei mindkét évad végén pórul járnak (a LOST-ban elrabolják tőle a fiát, Walt-ot; míg a From-ban Boyd súlyosan megsebesül).
Egy apró kis érdekesség, melyet a szemfüles rajongók már kiszúrhattak: a seriff hivatalaként használt posta nevének betűtípusa ismerős lehet a LOST logójának és stáblistájának betűtípusáról.
Jack Bender elmesélte egy interjúban, hogy amint felvették a 2. évad 1. részében Boyd és balerinás zenedoboz jelenetét, akkor, ott döntötték el, hogy a zenedoboznak a továbbiakban mindenképpen lesz még szerepe az évad során. Tehát nem minden ötletet fixálnak le a forgatókönyv megírásakor, hanem némelyik szálat akár forgatás közben is alakíthatják.
A Szent Antal Kórház névadása azért is nagyon érdekes esetünkben, mivel Szent Antal az utazók és az elveszettek védőszentje.
Egyelőre csak ennyi kulisszatitkot tudtam összevadászni a From-ról. Biztos vagyok benne, hogy még számtalan kérdés jön majd velünk szembe a következő évad(ok) során, s bízom benne, hogy a legtöbbre kapunk is választ, és hogy még jó ideig velünk marad Boyd seriff és az éjszakai szörnyek. Csak el ne rontsák, mert eddig tényleg az egyik legérdekesebb sorozat a részemről. Köszönöm, hogy velem tartottatok! 🙂
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb, filmloc (pics).