2017-ben egy rendkívül érdekfeszítő kiállítás vette kezdetét a londoni British Library-ben. A kiállítás apropóját a Harry Potter és a Bölcsek köve című kötet kiadásának 20. évfordulója ihlette, mely esemény létrehozásában a könyvsorozatért felelős Bloomsbury kiadó is részt vett. J. K. Rowling varázsló-univerzuma immár cirka harminc éve megállás nélkül von bűvkörébe kicsiket és nagyokat egyaránt, évről-évre hív egy-egy újabb kalandra, s hívja fel olvasói figyelmét a barátság és a szeretet fontosságára.
A tárlat rendkívül színes paletta segítségével enged bepillantást a könyv cselekménye mögött meghúzódó valós történelmi eseményekbe és népi hiedelmekbe. A szervezést nem véletlenül a British Library vállalta magára, ugyanis, lévén, hogy a történet Angliában játszódik, mi más volna alkalmasabb e tárlat bemutatására, mint a több mint 644 km-nyi (!) könyvespolccal rendelkező könyvtárnak?
Kapcsolódó tartalmak:
- A Harry Potter-videójátékok legszebb zenéi
- Harry Potter: 60 érdekesség, amit minden rajongó tudni szeretne a forgatásról #1
- Harry Potter: 80 érdekesség, amit minden rajongó tudni szeretne a forgatásról #2
- Legendás állatok: Grindelwald bűntettei – Hallgass bele a filmzenébe
- Harry Potter, Agatha Christie és Sherlock Holmes egy helyen: London filmes kötődésű helyei
A Harry Potter-filmek forgatási helyszínei, melyeket érdemes felkeresni
A látogatókat egy éven át vendégül látó kiállítást neves kutatók és professzorok segítségével hozták tető alá. Természetesen, a fentebb felsorolt műtárgyakon kívül meg lehetett csodálni az írónő (addig) publikálatlan vázlatait és rajzait is. Itt megtekinthetitek a kiállítás előzetesét:
Platformok:
A kiállításból két könyv (továbbá egy hangoskönyv is) és egy dokumentumfilm is készült. A két kötetet Jim Kay gyönyörű illusztrációi díszítik, akinek az újabb kiadású Harry Potter-könyvborítókat és az illusztrált kiadások rajzait köszönhetjük. A magyar kiadásért az általunk már jól ismert Animus Kiadó volt a felelős, a fordítást pedig ki más végezte volna, mint az eredeti Potter-könyvek fordítója, Tóth Tamás Boldizsár. Sőt! A Google jóvoltából be is járhatjuk a kiállítást – részletek lejjebb:
A könyvből készült közel 12 órás hangoskönyvet az a Natalie Dormer olvassa fel nekünk, akit legtöbben talán a Trónok Harca c. sorozatból, de a HSK egyik legközkedveltebb cikksorozatából, a Hollywood legszebb színésznői-ből is jól ismerhettek. Itt belehallgathattok a hangoskönyvbe.
Az egyik könyv a Harry Potter: Utazás a mágia történetében címet viseli. Ezt a művet leginkább úgy lehetne aposztrofálni, mint a Harry Potter: A mágia története című könyv gyerekeknek szóló változatát. A könyv jóval felületesebben mutatja be a népi hiedelmeket, a varázslatokat és a különféle varázslényeket, mint az ún. felnőtt változata. Ez nem azt jelenti, hogy nem érné megvenni, hanem leginkább egy amolyan kedvcsináló kötetnek mondanám, ami egy, a Harry Potter-világával ismerkedő nagyobbacska gyereknek tökéletes lehet. Sajnos a könyv még mindig 6.000,- Ft körül mozog (és nincs keményfedeles kiadása), de talán egy antikváriumi példánnyal jobban járunk. Megismerhetjük általa például, hogy melyik varázsigét tartották annak idején a malária elleni ellenszernek; mit tartott a népi hiedelem a mandragórákról; és számos olyan érdekes, elvetett ötletet megismerhetünk, melyet végül Rowling megváltoztatott a hét kötetben.
A Harry Potter: A mágia története c. kötet már jóval vaskosabb, közel 260 oldalas műről beszélünk. Ami igaz, az igaz, sajnos rendesen meg is kérik a vaskos könyv árát – még ma is közel 10.000 galleont kell leperkálni, ha könyvespolcunkon akarjuk tudni az alábbi gyönyörűséget. Sajnos Rowling sajátkezű vázlatai nem kerültek lefordításra, mely egy kicsit azért elveheti az angolul nem tudó olvasók kedvét. Ez a könyv azonban jóval részletesebben mutatja be a korábban említett témákat, mint kistestvére, de ahhoz hasonlóan az egyes fejezetek bevezetőit itt is neves szakértők írták. A rajzok természetesen gyönyörűek, tulajdonképpen ugyanazokat láthatjuk benne, mint a gyermek-kiadásban, csak egy kicsit nagyobb kivitelben.
Ezen a linken pedig virtuálisan járhatjuk be a kiállítás különböző területeit!
Itt pedig megtekinthetitek a közel egy órás BBC-dokumentumfilmet, melyet a brit tv-csatorna készített a kiállításról, BBC: Harry Potter – A History of Magic címmel. Nagyon jó kis hangulatos kedvcsinálót rittyentettek a tárlatvezetés bemutatására, s már ebből a kis szösszenetből is számos érdekességet megtudhatunk a fenti könyvekből, ill. a kiállítás tartalmából.
A filmben természetesen feltűnik az írónő, J.K. Rowling, és a filmszéria több szereplője is, többek között: David Thewlis (Remus Lupin), Mark Williams (Arthur Weasley), Evanna Lynch (Luna Lovegood), Warwick Davis (Flitwick professzor, Ampók) és Miriam Margolyes (Bimba professzor).
„Hogwarts Forever!” – avagy sose nőjünk fel?
Nemrég nagy port kavart a filmbeli Bimba professzort alakító Miriam Margolyes kijelentése, miszerint ideje volna a Harry Potter-rajongóknak felnőni (legalábbis, azokra gondolt, akik már akkor rajongtak a szériáért, amikor az első filmek befutottak, – ergo, bő két évtizede). Persze, a rajongóknak több se kellett, s közülük sokan büszkén posztoltak a közösségi média különböző platformjaira, hogy már pedig, ők ma is büszke Potter-fanok.
„Hogwarts Forever!” – kezdődik a Roxfort himnusza, vagyis, „Mindörökké Roxfort!” (apró érdekesség ehhez kapcsolódóan, hogy csupán a bővített albumon hallható vokál-verzióban, a filmben csupán a dallamát hallhatjuk). Adódik a kérdés, hogy a Bloomsbury kiadó vajon csupán egy újabb pénzlehúzást akart kihozni a kiállítással, s a kötetek kiadásával? Nos, azt mindenesetre kár lenne tagadni, hogy nem járt jól a kiadó, a British Library és J.K. Rowling is. De őszintén: kit érdekel?
Rowling úgyis meggazdagodott már a könyvek és a filmek miatt, de meg is érdemelte. Véleményem szerint, nincs azzal semmi baj, ha egy rajongó még jobban meg szeretné ismerni a rajongása tárgya mögött meghúzódó történelmi legendákat, tényeket, s ezzel együtt további érdekes információkra is szert tehet. Nem szégyellem, hogy mind a mai napig szívesen megnézem a Harry Potter-filmeket, a könyveket is szívesen újra olvasnám (rég volt már a legutóbbi dara), a filmzenéket pedig rendszeresen hallgatom (természetesen bővítve! 🙂 ). Elvégre, nem hiába nyitnak folyamatosan Harry Potter-élményparkokat, és folyamatosan tömegek látogatják a London közelében lévő Leavesden Stúdiót is.
Kell egy kis elrugaszkodás a hétköznapoktól, s a Harry Potter-sztori erre tökéletes apropó számomra!
Tény, hogy nem ma történt a kiállítás, s a két kötet, valamint a BBC dokumentumfilmje se ma jelent meg, Jómagam tavaly bukkantam utóbbira, de úgy gondoltam, ha én is csak jóval később szereztem tudomást, esetleg más rajongó is örülne, ha bővíthetné könyv-, és tudástárát. Ahogy nézem, még 2022-ben is turnézott a kiállítás a Távol-Keleten, így talán nem kizárt, hogy egyszer egy európai turnéban is részünk lehet. Ha esetleg még nem olvastad e könyveket, érdemes beléjük lapozni és kikölcsönözni (vagy megvenni, ha tudsz rá szánni annyi pénzt), mert megéri! Sőt, esetleg arra is ösztökélhet, hogy újra levedd a polcról az eredeti könyvsorozatot és újra belekezdj a Harry Potter és a Bölcsek köve című könyvbe. Mindenesetre, jó olvasást kívánok mindenkinek!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb, ew.com, bl.uk., familyfuncanada.com, The British Library (Twitter), bbc.co.uk, timeout.