Jim Carrey neve az évtizedek alatt olyannyira összeforrt a humorral, hogy jóformán már el sem tudnánk képzelni nélküle. Munkásságát talán sokan lenézik, s csak azt látják belőle, hogy egy gumiarcú balek naphosszat bohóckodik a képernyőn. A 60 éves kanadai színész sosem rejtette véka alá, hogy egyes szerepeivel csupán kritikaként kívánt szolgálni a(z amerikai) társadalom számára. Az már csak hab volt a tortán, hogy színészi játékát látva az emberek hosszú sorokban tolongtak filmjeiért, hogy – végülis – saját magukon nevessenek… Mindezt talán anélkül, hogy az egészből bármit is észrevettek volna. Persze, Carrey ezt sosem a nézők megalázása miatt tette, hanem játékával, filmjeivel akarta felhívni a társadalom figyelmét bizonyos problémákra (esetünkben például, többek között az állatkínzásra).
A komoly művészi vénával megáldott színész korántsem vidám, önfeledt életet élt a színfalak mögött. Depressziót, s tragédiákat sem nélkülöző élete, valamint az általa játszott szerepek komolysagában bekövetkezett változások is jól mutatják, hogy Jim több, mint egy zs-kategóriás, dilis mozisztár – akinek sokan hiszik. Tudott ő komoly szerepeket is vállalni, csak az a nagy helyzet, hogy a mozitársadalom nem ezt várta el tőle. Ami valahol szomorú, hiszen hadd csinálja azt színészként, amit akar… Belegondolva, talán épp ezért válhatott veszteségessé A 23-as szám című filmje (2007), mert Carrey merőben elszakadt addigi irányvonalától.
Számos hollywoodi színész humoristaként kezdte karrierjét, például Robin Williams, valamint Steve Martin és Martin Short is. Jim Carrey szintúgy ékes képviselője volt e tehetséges klubnak, míg be nem futott az 1994-es Ace Ventura: Állati nyomozó című filmmel. Ebben a szakmában rendkívül fontos a közönségtől érkező visszacsatolás. Jim hosszú éveken, sőt, évtizedeken át küzdött depressziójával, melyeken (nyilatkozatai alapján) csak az elmúlt években tudott túllendülni. De sikerült neki! Hogy miként, az megérne egy külön cikket, s ami azt illeti, tervezem is, hogy készítek hamarosan egy portrét Jim Carrey-ről!
Közismert tény, hogy pszichológiai kutatások szerint a művészek, s gyakran a legnagyobb nevettetők küzdenek meg leginkább a magány és a depresszió gyötrő démonaival. Függetlenül attól, hogy ezek az impulzív emberek egykor rendszeresen stadionokat töltöttek meg humorérzéküknek köszönhetően, a rajtuk kívülálló szemlélők mit sem sejt(het)ettek abból, hogy mi megy végbe bennük.
Akaratlanul is belénk van kódolva, hogy azért, mert, mondjuk Terence Hill legtöbbször egy nagydumás, laza és vicces srác a filmekben, ezek alapján hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy a színész a való életben is ilyen… Hát persze, hogy nem! Legalábbis, nem kell, hogy ilyen legyen egy színész. Mindezek csupán szerepek, mi pedig rájuk kényszerítjük ezeket a skatulyákat. Első blikkre azt hihetnénk, hogy őket messze elkerüli a szomorúság, a céltalan, depresszív lét, s a fásultság mindent romba döntő érintése. Rájuk is hatnak a tragédiák, súlyos veszteségek (pl. Terence Hill a fiát veszítette el fiatalon, Robin Williams pedig alkohol- és depressziós problémáival küzdött).
Egy-egy szerencsés alkalommal, mikor az élet szele összesodorja a rajongókat kedvenc filmcsillagukkal, ők leginkább azt a személyt, (de talán pontosabb, ha azt mondom, hogy) személyiséget akarják megtapasztalni, megérinteni, aki már számtalanszor csalt mosolyt arcunkra, hogy kicsit magukba szippanthassák azt az életérzést, melyet szerepük képvisel az adott filmben. Itt kapcsolódik témánkhoz a blog korábbi cikke, melyben arról olvashattatok, hogy miért ragaszkodunk kedvenc filmjeinkhez, s miért vagyunk képesek számtalanszor újranézni őket…
Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
„A büszkeség bűnös dolog. Emelkedj felül magadon! Úgy nyerheted el a lelki bársonyosságot, s kerülöd el az elfajzódásnak ragacsos ösvényeit!”
/ Ace Ventura
Bár nagyon kedvelem az első Ace Ventura-filmet is, s nem zárom ki, hogy írjak róla, ám most mégis a folytatásról lesz szó! Összeszedtem annyi forgatási érdekességet a filmről, amennyit csak tudtam, remélem meghozom a kedveteket egy újranézéshez, de legalábbis tetszeni fog Nektek a bejegyzés. Kérlek, osszátok meg a cikket (mindössze két kattintás az egész), hogy minél többen tudomást szerezzenek a Hátsó Sor Közepe oldaláról! Köszönöm a segítséget. Jó szórakozást!
Kapcsolódó bejegyzések:
- In memoriam: Robin Williams (1951-2014)
- Forgatási kulisszatitkok: a Bud Spencer & Terence Hill-filmek
- Bud Spencer és Terence Hill: A vérükben van a bunyó is
♣
SHIKAKAAA…! Biztosan gondokoztatok már azon, hogy mit jelent a híres, albínó denevér neve a filmben. Nos, pofonegyszerű! Az angolban a „shit” szó pont azt jelenti, mint a magyarban a kaka (amit az angol szó második felében „caca„-ként írnak). És, ha már itt tartunk, nem is a véletlen műve a névválasztás, ugyanis, mint azt a cselekményéből tudjuk, a denevér guanójának fontos szerepe van a filmben. Ha minden igaz, akkor a magyar változatban nem ejtik helyesen a Corpus Kilochiroptera nevét, de kíváncsi lennék, hogy a második szinkronban is így volt-e. A film egyik legjópofább jelenetét itt meg is tekinthetitek:
Jim Carrey elfelejtette a szövegét, amikor első alkalommal vezet útjuk a konzulátusra, így rögtönözni kezdett. Így született meg a „kicsi kocsi, bumm-bumm, százzal tép, hej-hó!” jelenet. Mivel a színészek karakterükben maradtak (azt leszámítva, hogy a Greenwallt játszó színész kicsit elmosolyogja magát), így a rendező ragaszkodott hozzá, hogy benne maradjon a jelenet a végső vágásban. Carrey másik improvizációs jelenete a tüsszentős jelenet volt… Juj!
Jim Carrey sosem arról volt híres, hogy folytatásokban játsszon. Ez alól csak pár kivétel van karrierje során. Az első nyilvánvalóan az Ace Ventura volt (1994/’95), majd a Dumb és Dumber (1994/2014), illetve a Sonic, a sündisznó (2020/’22).
Simon Callow (Vincent Cadby) szerint, a forgatáson érezhető volt, hogy Jim Carrey nincs teljes mértékben megelégedve a forgatókönyvvel. Barátja (s mint később a sors úgy hozta, a film rendezője), Steve Oedekerk lelkesítette a színészt, hogy mondjon igent a szerepre (a forgatókönyvre még visszatérünk). Ventura mozgását, ruháját és külsejét (beleértve a frizuráját is) Jim Carrey madarakról mintázta.
Még, ha valaki nem is szereti az Ace Ventura 2-t, egy igen fontos tény mellett senki sem mehet el. A film több alkalommal is felhívja a figyelmet az állatok és a természet védelmére. Mi sem példázza ezt jobban, mint az ún. Monopoly-fickó-, illetve a falon látható „kitömött” állatok jelenete (erről is lesz még szó később). Egyébként, érdemes megfigyelni, hogy a Monopoly-fickóval együtt érkező hölgy pár snittben nem látható, aztán újra felbukkan a lépcső alján.
„Én már a fény gyermeke vagyok… Nem fáj a fogam földi fityingekre!”
/ Ace Ventura
A filmre 30 millió dollárt fordított a stúdió, s Jim Carreyt is busásan megfizették, hogy újra a dilis állati nyomozó szerepébe bújjon: 15 millió dodó ütötte markát.
Carrey-nek nem volt nézeteltérése a stábbal az első film forgatása alatt. A nagyon jó hangulatban telt munka örömére Carrey igent mondott a folytatásra, ám nem igazán őrült, amikor megtudta, hogy az általa alakított, nagy állatbarát hírében álló Ace Ventura a forgatókönyv szerint fél a denevérektől. Ezen kicsit össze is kapott a rendezővel, aki mellesleg a színész barátja, ám ez a kis denevérfóbiás dolog nem rontotta el barátságukat. Míg az első részt Tom Shadyac dirigálta, addig a folytatásra már Steve Oedekerk ült a rendezői székbe, aki egyúttal a forgatókönyvért is felelős volt Jack Bernsteinnel egyetemben.
Robert Folk Shikaka-zenéje ikonikus, bárhol, bármikor felismerni – az évek alatt többször csengőhangként is használtam.
Már pusztán attól is szimpatikus a rendező, hogy nem engedte, hogy kipreparált állatokat tegyenek a falra, ezért (a hírek szerint legalábbis) mind csak mű trófea, amiket a filmben láthatunk. Egy biztos: az elefánt-trófea tuti, hogy mű, ugyanis látni, ahogyan széttörik amint a földön landol az állatok betörésekor.
Carrey lebetegedett a forgatás közben, s ez kihatott Simon Callow szerződésére is, ugyanis az már azelőtt lejárt, mielőtt még be tudta volna fejezni a jeleneteit. Meglepetésként érte a tény, hogy a túlóráit nem fizették ki, ugyanis szerződésében volt egy (Act of God nevű) záradék, mely ezt lehetővé tette. Ezen a döntésen maga Jim Carrey is kiakadt, természetesen! A stúdió úgy döntött, hogy mivel Callownak már úgyis Londonban vannak határidős kötelezettségei, így nyugodtan repüljön vissza első osztályon a brit fővárosba, mert, hát ugyebár a szerződésében az szerepelt, hogy ez jár neki. Ám, a meglepetéseknek itt még nem volt vége, mert a színésznek csak később esett le, hogy az első osztály külön díjait is az ő fizetéséből vonták le… Milyen kedves gesztus.
A film egyik legviccesebb jelenete, amikor Ace Shikaka nevével szívatja a bennszülötteket. A magyar változatban természetesen egészen más szavakat használtak, mint az angol nyelvű eredetiben. Érdekesség, hogy abban az egyik ilyen szó a ‘Shawshank Redemption‘. Az Ace Ventura 2-ben Bob Gunton alakította Burton Quinn-t, akit a Shawshank börtönben játszódó Remény rabjaiban (1994) is láthattunk korábban (Warden Nortont alakította a filmben).
Kétségkívül, a filmtörténelem egyik legemlékezetesebb és legszórakoztatóbb alakítása, amit Jim Carrey az orrszarvú-robottal művel. Sosem unom meg. Elsőre talán úgy tűnhet, hogy a színész pucéran mászik elő a robot-rinóból, de a forgatáson Carrey egy testhezálló, testszínű alsóneműt viselt. Fergeteges! Íme a jelenet:
Carrey aggódott, hogy a forgatókönyv miatt támadni fogják a filmet, amiért az a bennszülötteken viccelődik. Barátja és színésztársa, Jeff Daniels azt is elmondta egy interjúban, hogy Jim meglepődött, hogy nem volt olyan ország, mely bojkottálta volna a filmet.
Íme egy pár perces kis videó a film forgatásról. Kár, hogy nincs több kép és videó a munkálatokról!
„Hol van… a denevér?”
/ Ace Ventura
Nem tudom kihagyni, hogy ne említsem meg a denevérek kapcsán a Mindörökké Batman című filmet, melyben Carrey alakította Batman egyik ellenfelét, Rébuszt. A film ugyancsak 1995-ben robbant be a mozikba, (az Államokban június 16-án debütált), míg Ace második kalandja november 10-én.
A törékeny Monopoly-fickó a film elejéről, Michael Reid MacKay ismerős lehet a Batman és Robin című filmből (1997), ahol Antonio Diego-t játszotta, akiből végül Bane lett a filmben (természetesen, őt már más játszotta). Ha már szóba kerültek a szuperhős-filmek, akkor megemlítem, hogy a színész feltűnt az X-Men 2-ben is, melyben Jasont alakította.
Batman kapcsán még egy érdekesség: Carrey-n kívül van még valaki a stábban, aki a denevérember ellensége a DC univerzumban (Killer Crock a Suicide Squadban), mégpedig Adewale Akinnuoye-Agbaje, aki egy katonát alakít a konzulátuson. A színész ismerős lehet A Múmia visszatérből, a Thor: Sötét világból (kritika), és a LOST-ból (108 érdekesség) is.
A film 90 perces hosszúsága ideális játékidőnek mondható, mindössze 4 perccel hosszabb, mint elődje. Míg az első rész költségvetése 15 millió dollár volt (és több, mint 107 milliót kaszírozott világszinten), addig a folytatásra ennek a dupláját szánták (s több, mint 212 milliót hozott a konyhára).
A mozi tele van filmes utalásokkal, például, amikor Ace a repülőn utazva azt mondja, hogy lát valamit a szárnyon – „valaki ül kint a szárnyon… valami!„, – akkor a már filmklasszikusnak számító Alkonyzóna c. sorozat, Nightmare at 20.000 Feet című epizódjára utal.
A film nyitójelenete, melyben Ace megpróbálja megmenteni a mosómedvét, a Cliffhanger – Függő játszma c. film (1993) paródiája, melynek főszereplője Sylvester Stallone volt.
A történet cselekményének nagy része egy nem létező, fiktív afrikai országban, Níbiában játszódik.
A forgatásra az Egyesült Államokban került sor. Charleston (Dél-Karolina állam) közelében és Texasban forgatott a stáb, de Kanadában is jártak, pl. Brit Kolumbiában.
Ace úgy tesz, mintha beszélné a wachatik nyelvét, s ekkor azt mondja: „Chim Chim Cher-ee„. Ez egy 1964-es dal, a Mary Poppinsból.
Ace hajstílusa ismerős lehet egy másik projektből is, melyen Steve Oedekerk dolgozott. A humorista, rendező és forgatókönyvíró kölcsönözte a hangját Jimmy Neutronnak (2001) az animációs filmben, ahol a karakternek Venturához hasonló haja van.
Pöcök, avagy Spike. A közönséges csuklyásmajom (Cebus Capucinus) közismerten könnyen tanítható, így előszeretettel szerepeltetik filmekben, sorozatokban. A Brendan Fraser főszereplésével készült Az őserdő hőse című filmben is láthattunk ilyen makit, de Robin Williams is szívesen dolgozott vele, sőt, az utolsó róla készült képen is egy ilyen majommal szerepel. A Jóbarátokról szóló cikkemben szintén olvashattatok a Marcellt alakító csuklyásmakiról, ugyanakkor David Schwimmerről már nem mondható el, hogy szívesen emlékezne vissza a makival való közös jeleneteikre (részletek a belinkelt cikkben).
A mozi zenéjét az a Robert Folk komponálta, aki többek között a Rendőrakadémia-filmek (1-7) muzsikáit is szerezte.
És, ha már zene: egy rajongó készített egy 15 perces meditációs zenét (vagy mit) abból a jelenetnek a zenéjéből, amikor Ace spirituális úton „felkeresi” mesterét. A kórus az Alrighty Then-t énekli (ez lett a magyar valtozatban a Rendicsek!). 🙂
Nem létezik olyan fa, hogy „vörösgombás akallafa”. Ha már itt tartunk, a sasszemű nézők kiszúrhatják, hogy amikor Ace leüt egy gombát a fáról, akkor látni, hogy egy drót áll ki belőle, amihez a műgombát rögzítették.
A második részt eredetileg Tom DeCerchio rendezte volna, s valójában már el is kezdték a munkálatokat, amikor Tom kilépett a produkcióból, így került a rendezői székbe Steve Oedekerk.
A folytatás elkészítésébe jóval nagyobb beleszólása volt Carrey-nek, így megkérdezték, mi lenne, ha Spike Jonze-t szerződtetnék rendezőnek, ám Carrey nemet mondott, mivel szinte egyáltalán nem ismerte Spike-ot. Inkább barátja, Steve Oedekerk mellett döntött. Később a színész úgy nyilatkozott, hogy karrierje egyik legnagyobb hibájának tekinti, hogy nem Spike-ot választotta.
Földrajzi eltérések a filmben látható állatok kapcsán:
- Ace és Greenwald első dzsungeltúráján látnak egy szalagos tigrispitont, ugyanakkor ez a kígyó nem Afrikában, hanem Burmában (Ázsia) honos.
- Szintén ekkor hallani egy pávát, ugyanakkor az sem Afrikában, hanem Indiában őshonos.
- A tukán és a bengáli tigris sem afrikai állatok, bár effektíve nem is utalnak erre, csupán Quinn szafariparkjának újabb díszei.
- A törzsi sátor előtt őrt álló mandrill szinte kizárólag Nyugat-Afrikában őshonos.
- A törzsfőnöknél látható sárgaszárnyú arapapagáj Dél-Amerikában honos.
- Bár a film (egy fiktív) afrikai ország területén játszódik, a történetében látható elefánt nem Afrikai, hanem indiai elefánt.
- A közönséges holló (Corvus Corax) Ace szerint ritka Afrikában, ami nem egészen fedi a valóságot.
Bár azt hihetnénk, hogy a bennszülöttek által beszélt nyelv csupán kitalált halandzsa, de nem! Egy létező, beszélt nyelvről – az xhosza nyelvről – van szó, melyet Dél-Afrikában a hivatalosan nyilvántartott kilenc beszélt nyelv közt tartanak számon. Zimbabve hivatalos nyelve. Ezen a nyelven beszélt például Nelson Mandela (1918-2013) is, a Dél-Afrikai Köztársaság első színesbőrű elnöke. 2022-ben 10 millióan beszélték anyanyelvű szinten Afrikában a xhoszát. A filmben látott bennszülöttek jelmezei, fegyverei és otthonai csupán a filmben szerepeltek.
Egy Jim Carrey-vel készül rövid interjú Ace Venturáról, a második film kapcsán:
Fulton Greenwall (Ian McNeice) rossz oldalon viseli a pilótafelvarrót, ugyanis a Brit hadsereg pilótái a bal mellkasukon viselik őket.
És, ha már a nyelv szóba került… Bár az xhosza egy valódi nyelv, a „Sápadt ördög” (inkwensu wocha) kifejezés, melyet Ace-re használnak a filmben, nem létező szó az xhosza nyelvben. Egészen más már a helyzet az ekwensu ocha kifejezéssel, mely egy nigériai etnikum, az Igbók nyelvjárásában valóban „Sápadt ördögöt” jelent. A denevérre használt usu szót az említett nyelvben járatosak szerint (hellyel-közzel) helyesen alkalmazták a filmben. Külön Igbo-nyelv egyébként nincsen, ám Nigéria északi csücskében élő Igbo-nép nyelvjárásában egyedi a maga nemében.
Az ausztrál vadászok egyike azt mondja, hogy hallja az „ezüsthátú nőstény gorillát„. Ilyen gorillaféle nincs, a hím gorillák vállán és hátán szokott a szőr ezüst színűre változni a kor előrehaladtával.
A filmhez két szinkron is készült. Hála égnek, mindkét változatban Kerekes József kölcsönözte Jim Carrey hangját. Rajta kívül, mindegyik karakter szinkronjában változás történt az első változathoz képest. Én csak az 1996-os, Intercom-féle szinkronnal láttam, a 2011-ben készült Universal Channel-féléhez pedig, még nem volt szerencsém. Ti láttátok az újabb változatot? Milyen volt? Kerekes József (többek között) Peter Griffin zseniális hangja a Family Guy-ban, melyről korábban a HSK oldalán is olvashattatok!
A Ventura által vezetett monster truck egy módosított 1989-es Chevrolet S-10.
A film moziváltozatát Angliában meg kellett ritkítani, így ott például nem volt látható az almacsutkás, valamint a szülős jelenet sem. Hinnye!
Az Allrighty Then (a magyar Rendicsek) már az első részből is emlékezetes lehet, ám nem akkor találta ki Jim Carrey, hanem jóval korábban. Még humorista korában képezte az egyik showjának szerves részét, amit később felhasznált az 1994-es filmhez, majd annak folytatásához is.
A filmet több díjra is jelölték, köztük az Arany Málna-díjra is (1996), ám szerintem ez balgaság volt részükről, ugyanis ez a film szándékosan nem akarta komolyan venni magát, sőt, direkte hollywood paródiája akart lenni – ez köztudott tény.
Bár a stúdió mindenáron szeretett volna egy harmadik Ace Ventura-filmet készíteni, ám az évek alatt Jim Carrey kitartóan nemet mondott a felkérésre. A forgatás végeztével Jim úgy érezte, hogy – bár tisztában van vele, hogy a nézőket kikapcsolják az ilyen és ehhez hasonló filmjei, de – egy időre elég számára az Ace Ventura-típusú filmekből.
Ez egészen 2020-ig volt így… Hosszú idő után akkor nyilatkozott úgy először, hogy egy feltétellel ugyan, de elvállalná A Maszk folytatását! Kizárólag akkor játszaná el újra a nevével egybeforrt karaktert, ha olyan rendező kezébe kerülne a film, aki egyedülálló látásmódjával (és persze egy remek forgatókönyvvel) meg tudná győzni arról, hogy valóban megéri újra zöld gumimaszkot húznia fejére. Kíváncsian várom, hogy mit tartogat Jim Carrey számára a jövő… Remélem, csak nyugalmat, jókedvet és békét! ♥
… SHIKAKAAA !!!
Kövesd be az oldal Facebook-oldalát, hogy ne maradj le a friss cikkekről és hírekről!
via: imdb, Pinterest, ew.com, amazon.com, dailymail.co.uk.