Vannak azok a filmek, melyeket ezredszerre sem unok meg. Ilyen a Robin Williams főszereplésével készült Mrs. Doubtfire című produkció is, melyet hiába fújunk kívülről, tapasztalataim alapján, még nem találkoztam olyannal, aki ne szeretné ezt a végtelenül kedves és szórakoztató filmet. Azért is különleges a maga nemében, mert egy olyan történetet interpretált Chris Columbus rendező a mozivászonra, mely az alapvetően szomorú alakulásának ellenére is képes minden alkalommal megnevettetni a nézőt. Tisztán látszik Columbus munkásságából, hogy ért a gyermekek nyelvén: míg e film esetében négy, addig a Reszkessetek, betörők! 1-2 részében már jóval több, a Harry Potter 1-2 filmek kapcsán pedig, már több száz gyermeket kellett instruálnia – s tette ezt nagy sikerrel. De nem csak a gyermek színészek figyelmét kellett lekötnie. Columbus képes volt olyan forgatókönyveket írni, s olyan mozikat rendezni az évtizedek során, melyeket mondanivalójuk és hangulatuk miatt képesek vagyunk újra, meg újra megnézni. Mindezt felesleges obszcénkodós poénok, vagy pucérkodás nélkül tette, zseniális színészekkel és remek forgatókönyvekkel.
„Még csak egy napja vagyok nő, és máris hőhullámok gyötörnek!”
/ Daniel Hillard (Mrs. Doubtfire)
Ebben a különleges, évzáró cikkben az egyik kedvenc gyerekkori filmem kulisszatitkairól tudhattok meg számtalan érdekességet. Olvashattok például az eredeti könyvről, a film és a regény közti különbségekről, a forgatókönyv alakulásáról, továbbá rengeteg forgatási- és castingvideót láthattok majd a cikkben. Talán, többet is, mint amennyit eddig megszokhattatok. Egy ilyen film esetében bűn lenne kihagyni ezeket az alkalmakat, elvégre Robin Williams alakításából sosem elég. Emlékezzünk csak vissza a rengeteg improvizációs jelenetre, melyet a rendező engedélyezett a színésznek, s melyeken azóta is sírva röhögünk. Sőt, nem csak, hogy engedélyezte Robinnak az imprókat, hanem konkrétan arra volt felkészülve, hogy egyszerre több kamerával vegye, ahogyan Robin Williams varázsol… Mert, hogy ő tényleg varázsló volt a maga területén. Jó szórakozást kívánok mindenkinek, s remélem, hogy a cikkel meghozom a kedveteket, és újra megnézitek a Mrs. Doubtfire c. filmet!
Tartsatok 2023-ban is, a Hátsó Sor Közepével!
Kapcsolódó cikkek az oldalon:
- In memoriam: Robin Williams (1951-2014)
- Reszkessetek, betörők! – 100 forgatási érdekesség az 1-2 részről
- Minden, ami Harry Potter
«♥»
Hogy Mrs. Doubtfire-t életre keltse, Robin Williams számos saját élményét átültette az általa megformált karakterbe. Mikor a film kijött és óriási sikert aratott, a rajongók egy része és több tucat újságíró felkereste Michiganben a színész egykori dadusát, akit ő csak Lollynak hívott. A dada elhárította az újságírók rohamát, egyáltalán nem akart rivaldafénybe kerülni, s alázatosan lekicsinyítette a Robin életében játszott szerepét. Ekkor derült ki az is, hogy a dadus több más hollywoodi színészre is vigyázott az évtizedek során, így pl. Lyle Waggonerre és feleségére. A helyi újság címlapján így jelent meg a Lollyról írt cikk: „Az igazi Mrs. Doubtfire„.
A történet Ann Fine művén alapul, melynek címe: Alias Madame Doubtfire. Az 50 oldalas kis történet főbb karakterei ugyanazok, mint a filmben látottak, ám azoknál jócskán szárazabb és – Robin Williams zseniális improvizációs tehetsége nélkül – komorabbak. A könyvecske és a film közötti különbségekre még visszatérek a későbbiekben!
Robin minden forgatás reggelén hajnali 5-kor már a sminkszobában ült, hogy 9-kor kezdődhessen a munka. Minél előrébb haladtak a munkálatokkal, úgy kezdett csökkenni – a rutinnak köszönhetően – Robin sminkszékben töltött ideje is. A színész maszkja összesen 8 hablatexelemből állt, erre jött rá a sok rétegnyi test- és rózsaszínű festék, majd végül a smink. A sminkmester Greg Cannom volt. A forgatás 70 napon át tartott, ebből 41 nap telt el úgy, hogy Robin Williamsnek Mrs. Tűzvolte jelmezébe kellett bújnia, majd a munkaidő végeztével egy órán át tartott, mire megvált sminkjétől és jelmezétől. Íme egy pár perces videó a híres sminkről:
A 25 millió dollárból készült film több, mint 441 milliót hozott a konyhára! A 125 perc hosszúságú filmet az Egyesült Államokban 1993. november 22-én mutatták be, hazánkban erre csupán a következő év februárjában került sor (10-én).
„Egy dupla fejű műpéniszt próbáltam vásárolni. Azt mondtam az eladónak: ‘Azt kérem, ott, azt a nagyot. Van olyan is, amin nincsenek erek?’ Majd a fickó rájött, hogy én vagyok az, és azt mondta: ‘Na húzz innen, Robin, te seggfej!'”
Robin Williams a forgatás kezdetekor fogta magát, majd teljes jelmezben és sminkben bemasírozott egy intimshopba, ahol különféle szexuális segédeszközöket szeretett volna vásárolni a hecc kedvéért. Olyannyira jól sikerült a színész beugrója, hogy sokáig senki nem ismerte fel a jelmezbe bújt világsztárt… 🙂
Épp Mrs. Sellner érkezik ellenőrizni Daniel otthonát és életkörülményeit az egyik jelenetben, amikor a férfi felszolgálja a teát, arcáról pedig elkezd leolvadni a krém (ez a stúdióban lévő hatalmas lámpák okozta hő miatt volt). Ez eredetileg nem volt benne a forgatókönyvben, ám Robin Williams remek érzékkel improvizálta a balul elsült jelenetet, s nem zökkent ki a felvételből, így a rendező benne hagyta a filmben.
Chris Columbus rendező szerint, Robin Williams olyan sokat és olyan jól improvizált a forgatások alatt, hogy a filmből háromféle vágás is készült (PG, PG-13, és R-kategóriás: vagyis szülői felügyelet nélkül, szülői felügyelettel megtekinthető, valamint csak 18 éven felüliek számára megtekinthető). A filmet mindig is PG-13 besorolás szerint akarták elkészíteni. Itt egy bő félórás válogatást tekinthettek meg, mely Robin alternatív, improvizációs jeleneteit tartalmazza. Minden tiszteletem az övé!
A rendező egyszerre három kamerával vette fel a jeleneteket, ugyanis Robin Williamsről sosem lehetett tudni, hogy mikor jut eszébe olyan improvizáció, melyet csak bizonyos kamerabeállításból lehet különösképpen élvezni, így nem akart lemaradni ezekről a pillanatokról. Chris Columbus és Robin Williams még két másik filmben dolgoztak együtt: Áldatlan állapotban (1995), és A kétszáz éves ember (1999).
Egészen a felvétel pillanatáig egyik stábtag sem tudott arról – Robin Williams kivételével persze –, hogy Eugenia fogprotézise bele fog esni a pohárba a vacsora folyamán, így a színészek reakciója valós a felvételen.
Nem a film volt az első alkalom, hogy Robin Williams magára öltötte Mrs. Tűzvolte jelmezét, ugyanis korábban az Andy Kaufman Show keretén belül már belebújt jelmezébe a Carnegie Hallban, amikor Kaufman nagymamáját alakította. A műsor végeztével leszedte arcáról a maszkot, így a közönség számára nyilvánvalóvá vált, hogy mindvégig a híres komikust rejtette a jelmez.
A mozi filmzenéjét az a Howard Shore szerezte, akinek (többek A Gyűrűk Ura, és A Hobbit-trilógiák fantasztikus zenéit köszönhetjük. A rendkívül játékos és érzelmes muzsika remekül passzol a produkcióhoz, s jól bizonyítja a zeneszerző sokszínűségét, aki nem csak a fantasy és a családi vígjátékok műfajában érzi otthon magát, de a horrorban is (A bárányok hallgatnak, He7edik). A film zenéjéért Howard Shore ASCAP-díjban részesült.
A forgatási helyszíneket illetően: Hillardék otthonát (a mára már híressé vált) San Francisco-i 2640 Steiner Street-i házként ismerhettük meg. Robin Williams halálakor rajongók tömegei jelentek meg az épületnél, rengeteg virágot, levelet és emléktárgyat hagyva az egykori forgatási helyszínen. A film további jeleneteit Kaliforniában, főleg San Franciscoban vették fel (többek között, a Washington- és a Green Streeten). Egyébként, a filmben az állásra feladott hirdetésben található cím a forgatási helyszín címe volt.
A gyerekek a The Hundred Days of the Dragon c. epizódot nézik a tv-ben, mely a The Outer Limits című sci-fi sorozat 1963-as, első évadában volt látható.
A filmnek egyes országokban életerő tartalmú – s ebből fakadóan – eltérő hosszúságú változatai vannak. Például, az ausztrál DVD-kiadásra az angol kiadást tették fel, mely 13 másodpercnyi dialógussal hosszabb, ugyanis ott nem volt gond bizonyos cenzúrázási folyamatokkal. A film ezen kiadásának mozi-, VHS-, és tv-változata is érintetlen.
A Reszkessetek, betörők! 2 – Elveszve New Yorkban c. filmet követően Columbus kezébe került a Mrs. Doubtfire forgatókönyve, ám elsőre még ő is visszautasította, ugyanis egy csomó részlettel nem volt elégedett. Végül, több átdolgozást követően rábólintott és kezdődhetett a munka. A DVD-n mintegy 30 percnyi törölt jelentben lehet részünk, a legtöbb szomorú jelenetet kivágták.
Az Apa csak egy van remek szinkronhangokkal kooperál: a főszereplő, Robin Williams magyar hangja a (talán legjobban eltalált orgánuma), Mikó István volt. További szinkronhangok: Csere Ágnes (Sally Field), Szakácsi Sándor (Pierce Brosnan), Benedikty Marcell (Chris), Zsigmond Tamara (Lydia), Makay Sándor (a buszsofőr), Csuja Imre (Lou, a szinkronrendező), és Velenczey István (a bíró).
Robin Williams a forgatáson először 2-3 alkalommal elpróbálta az adott jelenetét, s csak ezt követően engedte a rendező, hogy a színész improvizáljon, ha szeretne. Ezt a részét hívta Williams a játéknak – ugyanis, a munka ezen szegmensét élvezte leginkább. Williams impróit varázslatnak hívta, annyira elnyűgözte a férfi játéka.
A producerek kirúgták az eredeti forgatókönyvírót, mert az ragaszkodott a szomorú befejezéshez (miszerint nincs happy end a történet végén a szülők számára). Azonban többszöri újraírást követően a producerek is belátták, hogy rossz döntést hoztak és újra felkérték az írót. Végül maradt az eredeti elképzelés, mivel nem lett volna életszerű, hogy az elvált szülők újra összejöjjenek, de legalább meg tudtak állapodni egymással.
Harvey Fierstein (alább) látta Robin Williams előadását a Comic Reliwfben, amint őt utánozta, és teljesen lenyűgözte a színész játéka. Majd meghallotta a barátain keresztül, hogy Robin egy olyan filmben fog játszani, amelyikben a karakternek meleg bátyja van, így rögtön jelentkezett is a szerepre, hogy együtt játszhasson a híres színésszel.
A film számos trófea mellett egy Oscar-díj (természetesen a Legjobb sminknek járó kategóriában), és két Golden Globe büszke tulajdonosa (Robin Williams, valamint a legjobb vígjáték kategóriában). Robin Williams a filmben nyújtott alakításával elnyerte az American Comedy Award, és az MTV Movie Award-díjait is.
Mintegy 50 alkalommal (!) kellett felvenni azt a jelenetet, melyben Daniel maszkja kiröpül az ablakon keresztül. Az alábbi videóban Robin Williams 1993. március 8-án készült próbafelvételeit láthatjátok, melyen a meghallgatását rögzítették:
Sallly Field egy alkalommal cappuccino-bajuszra tett szert a forgatási szünetben. Később, a rendezővel együtt úgy döntöttek, hogy a filmbe is bele teszik majd ezt a momentumot.
Több jelenetet is 15-22 alkalommal vettek fel Robin Williams kérésére, mivel annyira a maximumot akarta nyújtani. A karakter akcentusában leginkább a skót hangzást lehet felismerni, ám Robin eleinte azon gondolkodott, hogy Margareth Thatcherére kéne hasonlítania, ám az jutott eszébe, hogy: „ezzel halálra ijeszteném a gyerekeket!” Így végül, a főhős skót akcentusát a film jelmeztervezőjétől, Martin Allentől, és egy korábbi munkatársától, Bill Forsyth-tól kölcsönözte – vele az Ember a talpán c. filmben dolgozott együtt.
Eleinte Stu (Pierce Beosnan) karaktere egy arrogáns bunkó lett volna, ám a rendező úgy érezte, hogy ez nem illene a történet hangulatához, s jól döntött. Brosnannek mindig jól állt az udvarias, angolos jómodor – igaz, Mr. Bond? (Brosnanről még lesz szó.)
Robin Williams több interjút is jelmezben, Mrs. Doubtfireként készített a film promóciós körútján, s mindig hatalmas sikert aratott a közönség szemében.
A film óta igazi szlenggé vált Eugenia elhíresült mondata, amikor fejbe dobja Stut a strandon („It was a run-by fruiting„), melyre sajnos a magyar nyelvben nem volt frappáns megoldás. Brosnan egy alkalommal az Instahram-oldalán írt a forgatási napról, miszerint Robin már a második próbálkozásra összehozta az egész jelenetet, Pierce pedig azóta is jó szívvel emlékezik vissza a közös munkájukra.
Ryan Reynolds felesége, Blake Lively is esélyes volt annak idején a kis Natalie szerepére, egészen az utolsó fordulóig, ám végül Mara Wilsoné lett a szerep. Ebben a rövidke videóban a castingról tudhattok meg érdekességeket:
Robin Williams híres improvizációs tehetségének lehetünk tanúi, amikor belepottyan karaktere műfogsora a poharába. Ekkor a színész azt mondja: „Carpe Dentum… Seize the Teeth!” (ez szabad fordításban annyit tesz, hogy: Éljen a fog… Éljenek a fogak!) Ez ugyebár eszünkbe juttatja a Holt költők társasága c. filmet (1989), melyben Robin karaktere azt mondja, „Carpe Diem… Seize the Day!” (Carpe Diem… Élj a mának!) További érdekesség, hogy a színész játszott az 1986-ban készült Ragadd meg a napot! c. filmben is.
A strand bárjában látható csapos Dr. Toad-ként van feltüntetve a stáblistán, ám ő valójában Robert Todd, Robin Williams féltestvére.
Robin Williams a forgatás alatt többször is viccelve akarta zavarni Pierce Brosnant a koncentrációban, pl. poénos odaszólogatásokkal és utalgatásokkal.
A film során Mrs. Doubtfire összesen 101 alkalommal mondja ki a „dear” (kedvesem, aranyoskám, aranyom, stb.) szót.
Első körben nem San Franciscot, hanem Chicagót szemelték ki forgatási helyszínnek. Annak idején Chris Columbus és családja New Yorkban éltek, ám a forgatás idejére San Franciscoba hurcolkodtak át, s annyira megtetszett nekik a város, hogy végül a forgatást követően is ott maradtak. Columbus is az ohioi Youngstownból való, épp úgy, mint a film végén említett Katie.
Érdekes, hogy a filmben Danielt azért szidják meg, mert olyan szövegeket ad Csőrike csőrikéjébe, melyeket a szövegkönyv szerint eredetileg nem mond a madárka, míg Robin Williams (többek között) a rögtönzőképessége miatt volt híres és közkedvelt. Egy másik nagy kedvencem, a Sylvester Stallone főszereplésével készült Oscar is e dallal nyit. Íme a felejthetetlen intró:
A Télapu-filmek címszereplőjének, Tim Allennek is felajánlották Daniel, illetve Stu szerepét is, ám mindkettőt visszautasította. A film viszont fellendítette Pierce Brosnan állóvízben ragadt karrierjét – a Remington Steele sorozatot követően (1982) –, majd két évvel később, már ő alakította az új James Bondot az Aranyszem c. filmben (1995). Tulajdonképpen Chris Columbus rendezőnek köszönhető (bizonyos fokig), hogy Pierce Brosnan megkapta James Bond szerepét: még a film forgatásának idején mondta a rendező Brosnannek, hogy szerinte kitűnő Bond lehetne belőle, ám a férfi elhessegette az ötletet. Majd 1995-ben az MGM Stúdió felkereste Columbust, ugyanis épp új Bondot kerestek, és Brosnan is a lehetséges jelöltek között volt. Természetesen, Chris Columbus őt ajánlotta a szerepre, a többit pedig már tudjuk… 25 évvel a bemutatót követően készítettek egy interjút a színészekkel, Pierce Brosnan is részt vett a fél órás műsorban.
A Bűbájos boszorkák c. sorozatban is feltűnt az az újságcikk (Something Wicca This Way Comes c. epizód), melynek szalagcíme adta az ötletet Danielnek Mrs. Tűzvolte neve kapcsán.
Az egyik lehetséges házvezetőnő-maszk, melyen a fiúk dolgoznak a filmben, szándékosan hasonlított egy zsidó asszony külsejéhez. Ezt erősítette meg a Hegedűs a háztetőn c. film egyik betétdala is (Matchmaker), mely a trió rövidke közös dalát ihlette. Fierstein korábban két Hegedűs a háztetőn Broadway-darabban is játszott.
Valójában (szinte) az összes potenciális házvezetőnő a stábból került ki – ez szerintem nagyon jópofa dolog, egyrészt, hogy ilyen bevállalós volt a rendező, másrészt, hogy lehetőséget kaptak a stáb „kisebb” emberei is. Némelyikük díszletesként, gyártási asszisztensként, vagy épp gyártásvezetőként dolgozott a filmen.
A Bridges Étterem egy valós Észak-Kaliforniai vendéglőként működik azóta is.
A Polly Holiday által megformált idős Gloria Chaneynek sokkal több jelenete lett volna a filmben, legtöbbjét törölték, ám néhányat felpakoltak a DVD-re. Például, Gloria panaszkodott volna Danielről Mrs. Doubtfirenek, miszerint a férfi megcsalta a feleségét, gyerekeit pedig bántalmazta. Végül Mrs. Tűzvolte bosszút állt volna a folyamatosan kertészkedő idős asszonyon (kutyapisit adott volna a szomszédnak, hogy azzal gondozza a növényeit, melytől azok elpusztultak volna). Végül szerencsére törölték a jelenetet, s a karakter csupán akkor kap szerepet, amikor értesíti Mirandát, hogy siessen haza a házibuli miatt, ill. egy alkalommal látni, ahogy kertészkedik.
A forgatási szünetekben a rendező és Robin Williams sok időt töltöttek együtt, olykor a színész azzal viccelődött, hogy amíg jelmezben volt, Chris Columbust (a képen jobbra) a fiaként mutatta be idegeneknek. Columbus több forgatókönyvet is írt, melyeket végül más rendező vitt vászonra (pl. Szörnyecskék, Kincsvadászok), így számára az első valóban nagy átütő siker a Reszkessetek, betörők! (1990) lett.
Amíg a rendező Los Angelesben élt, többször is látta Robin Williams stand-up előadásait – ezekről bővebben olvashattok a bejegyzés elején megtalálható cikkemben –, melyektől teljesen eldobta az agyát, annyi energia, lelkesedés és tehetség buzgott a humoristában.
A film végén látható majombábot Kovácsnak hívták. Őt az 1950-es években ünnepelt magyar származású komikusról, Ernie Kovacsról (1919-1962) nevezték el.
Robin Williams szerint, olyan érzés volt a Doubtfire-jelmezt viselni, mintha egész nap egy babzsákfotelt hordott volna magán.
Robin akkori felesége, Marsha (akivel 1989-2010 között voltak házasok) úgy nyilatkozott a színész átalakulásáról, hogy:
„Olyankor átváltozik azzá a nővé, mintha magába szívta volna a 65 éves nő lelkét. Ilyenkor már nem az az ember, akit én ismerek, s valóban úgy érzem, mintha már nem is vele beszélnék. Még akkor sem, ha a saját hangján szólal meg.”
„Egy hozzá hasonló képességekkel és tehetséggel bíró diákot bátorítani kellene arra, hogy kilépjen a nagyvilágba és a munka által tanuljon!”
/ Robin Williams
A színész jócskán merített válásának szomorú élményeiből a forgatáshoz (Sally Field is épp egy válás közepén volt, amikor a filmet forgatták). Robin a forgatási szünetekben rendkívül figyelmes volt a filmbéli gyerekeit alakító színészpalántákkal. Például, a kis Natyt alakító, öt éves Mara Wilsonnal is el kellett társalognia, amikor a kislány beszámolt róla, hogy ő bizony már tudja mi az a szex… Robin volt az is, aki levelet írt a nagyobbik lányát alakító Lisa Jakub iskolájának, amiért azok kirúgták a fiatal tehetséget intézményükből, amiért olyan sok időt töltött a forgatáson. Bár az igazgató kitűzte irodája falára Robin nekik címzett levelét, ám a kislányt nem vették vissza a suliba.
Jack ‘néni’ neve (Aunt Jack, a képen középen) egy ausztrál műsorról kapta a nevét, mégpedig a The Aunty Jack Show-ról, mely Robin egyik kedvenc szórakoztató műsora volt.
A film elején látható animációs nyitójelenetet Chuck Jones, a Warner Bros. animátora rajzolta, neki köszönhetjük többen között a Bolondos Dallamok rajzait is. A teljes 5 perces rajzfilm felkerült a DVD-re. Robin szólaltatta meg nem csak a két állatot, de a nénit is, aki gondozta a két kiskedvencet.
Williams valóban megégette a kezét, amikor Mrs. Tűzvolteként főzött az egyik jelenetben. A filmben nincs benne, de Robin megfogta a felforrósodott kanalat, mire a rendező azt hitte, hogy ő csak szokásához híven jól játszik, a fájdalmat színlelve – s csak a csapót követően tudatosult benne, hogy a férfi reakciója igazi volt.
Anne Fine írónő szerint, a főszereplő neve onnan jött, hogy még az 1970-es évek közepén járt egy régiségekkel és ékszerekkel foglalkozó boltban, ahol az eladónőt Madame Doubtfire-nek hívták. Csak úgy, beugrott az írónak a hölgy neve, amikor 1986-ban azon töprengett, miként nevezze el főhősét. Az ifjúsági regény végül 1988-ban jelent meg. A film ötletével maga Anne Fine kereste meg a stúdió(ka)t. Az ő saját választása a főszerepre Warren Beatty lett volna, őt pedig több más jelölt követte, végül pedig, mint tudjuk Robiné lett a szerep.
A rendező több száz képet nézett át a jelmeztervezőkkel, mire megtalálták a legmegfelelőbb stílust Mrs. Tűzvolte számára: az 1940-es évek angol női divatját.
A film óriási bevételi szenzációnak bizonyult 1993-ban, második lett világviszonylatban a Jurassic Park mögött!
A youtubeon találni egy előzetest, amit úgy vágtak össze a rajongók, mintha thriller műfajban készült volna el a film! Tényleg zseniális!
A film elején látható házibuliban szereplő állatoknak is külön meghallgatásuk volt a „szerepükre”.
Pár különbség a film és a könyv (ill. az angol és magyar nyelvű változat) között:
-
a könyvben Daniel színész, a filmben szinkronszínész
- Miranda egy sikeres üzletasszony, míg a filmben lakberendező
- az alapműben Lydia és Chris már kezdettől fogva tudják, hogy Mrs. Tűzvolte az édesapjuk, ugyanakkor a moziban erre csak lassacskán jönnek rá
- a könyvben Natalie az első a gyerekek közül, aki megtudja az igazságot, ezzel szemben a filmben ő tudja meg legkésőbb testvérei közül
- az eredeti műben nem Miranda, hanem Daniel jön össze mással a válást követően, és ezt a lehetőséget használja ki, hogy Mrs. Doubtfireként kerüljön gyerekei közelébe
- a konyhai jelenetben, amikor Mrs. Doubtfire és Miranda a házvezetőnő elhunyt férjéről beszélgetnek, a magyar változatban megtudjuk, hogy Mrs. Tűzvolte férjét egy Coca-Colás kocsi ütötte el; az angol nyelvű eredetiben egy Guinness-es teherautó gázolta el.
Robinnak nem ez volt az első alkalom az életében, hogy rajzfilmekhez kölcsönözte a hangját: 1992-ben először az Aladdinban, majd a FernGully, az utolsó esőerdő c. produkciókban működött közre.
Amikor Daniel fejen találja Stut egy mangóval a medencénél, a korhatárbesorolás miatt csak annyit lehet leolvasni a színész szájáról, hogy hang nélkül annyit mond: „F You!„
Az Aerosmith Dude Looks Like a Lady c. száma alatti montázsban láthattunk volna egy rövidke jelenetet, melyben Robin kung-fuzik Mrs. Doubtfire-ként.
Christina Ricci is esélyes volt Lydia szerepére. Érdekes adalék, hogy 2021. december 5-én bemutatták az Államokban a Mrs. Doubtfire musical-változatát is.
Először 2003-ban merült fel a nagysikerű mozi folytatásának ötlete. Az egyik elképzelés szerint, a film középpontjában a címszereplő, Mrs. Doubtfire és a lánya, Natalie álltak volna, ugyanis Mrs. Tűzvolte a gimis lánya közelébe költözött volna, hogy vigyázzon rá. A forgatókönyvvel sokan, így Williams sem voltak megelégedve, így nem lett belőle semmi, aztán, egy évvel a színész tragikus halálát megelőzően újra felvetődött a folytatás ötlete, ám, mint tudjuk a folytatásból nem lett semmi…
A film végi tárgyalótermes monológ szövegkönyvén Robin saját maga módosított, több részt kihúzott, s érzelmesebbé, karakterhűbbé tette azt. Például, ő írta bele az alábbi mondatokat: „beszámíthatatlanságra hivatkozom, mégpedig annak alapján, hogy a gyermekeim függővé tettek… abban az értelemben, hogy rabjuk lettem abban a pillanatban, ahogy megszülettek„, illetve, hogy „megőrülök értük attól a naptól kezdve, hogy megszülettek.” A jelenet forgatókönyve szerint, Danielnek (többek között) azt kellett volna mondania szívből jövően, hogy „Könyörgök. Kérem, ne vegye el őket tőlem.” – ám Robin ezt a mondatot is hozzá tette:
„Nekik is épp akkora szükségük van rám, mint nekem rájuk!„
…zárásként pedig, itt hagyok egy, a témához csak részben kapcsolódó képet, ami viszont mosolyt csalhat arcunkra. A fotón a világhírű szakács, Gordon Ramsay öltözött be egy műsor (a Master Chef Junior) kedvéért Mrs. Doubtfire-nek. 🙂
Köszönöm, hogy velem tartottatok!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
Felhasznált és ajánlott irodalom:
- Dave Itzkoff: Robin (Partvonal Könyvkiadó, Budapest, 2019)
- HBO: Egy komikus portréja (Come Inside My Mind, 2018)
pics & info via: imdb, borítókép.