Ezúttal az egyik személyes kedvencemről olvashattok a Hollywood kulisszái mögött-cikksorozat részeként. A héten abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy két cikket is készíthettem Nektek, előbbi Az ismeretlen Drakula című film forgatási érdekességeiről szólt, most pedig az Egyiptom hercege című animációs rajzfilm kulisszatitkait ismerhetitek meg. Annak idején, 1998 karácsonyán az iskolánkkal állt módunkban megtekinteni moziban a filmet, szüleinket és testvéreinket is vihettük. Mivel már gyerekkorom óta rajongok az ősi egyiptomi kultúráért, valamint Hans Zimmer fantasztikus filmzenéiért, így nem véletlen, hogy azonnal megfogott a film. Látványvilága egyedülállónak bizonyult a maga idejében és ma sem lehet oka panaszra. A történet interpretálása sokadjára is lenyűgöző, a magyar szinkron és persze az eredeti színészi munkák is mind-mind fantasztikusak, a betétdalokat pedig máig képes dúdolni, énekelni az ember.
A zsidók Egyiptomból való kivonulásának témájában – még egyetemista éveim során – írtam egy teológiai szempontból megközelítő cikket (Mózes személyével kapcsolatban: ki lehetett, valóban létezett-e, megtörténhetett-e a kivonulás, egyáltalán voltak-e a zsidók Egyiptomban, stb…). Remélem, hogy sokak számára érdekes lehet a cikk, alább belinkeltem. Christian Bale főszereplésével készült 2014-ben egy blockbusternek szánt film, az Exodus: Istenek és királyok, mely bár vegyes fogadtatást kapott, a hibái ellenére megláttam benne a jót, és a különlegeset – e produkcióról is olvashattok az oldalon.
A témához kapcsolódó cikkeim:
- Mózes alakjához kapcsolódó kérdések a Bibliában (tudományos munka)
- Exodus: Istenek és királyok (kritika)
- Minden, amit A Múmia-filmekről tudni akartál
- A Múmia (2017) – kritika
ℵαΩ
- Val Kilmer (Mózes)
- Ralph Fiennes (Ramszesz)
- Sandra Bullock (Mirjam)
- Patrick Stewart (I. Szeti fáraó)
- Helen Mirren (Tuja királynő)
- Michelle Pfeiffer (Cippóra)
- Danny Glover (Jethro)
- Jeff Goldblum (Áron)
- Steve Martin (Hotep)
- Martin Short (Huy)
- Mózes (+ Selmeczi Roland – Debreczeny Csaba)
- Ramszesz (Vincze Gábor Péter)
- Cippóra (Kovács Nóra)
- Miriam (Gubás Gabi – Auth Csilla)
- Áron (Bognár Zsolt)
- Jetró (Izsóf Vilmos – Sárkány Kázmér)
- I. Szeti (Csurka László)
- Tuja királynő (Für Anikó – Hámori Ildikó)
- Hotep (Vass Gábor)
- Hui (Kálid Artúr)
- Deliver Us (Megszabadí)
- River Lullaby (Hallgass, te gyermek)
- All I Ever Wanted (Oly szép ez a világ)
- All I Ever Wanted [Queen’s Reprise] (Ez otthonod, fiam)
- Through Heaven’s Eyes (Ahogy az Úr a Mennyből lát)
- Playing with the Big Boys (Hatalmad itt nem nagy szám)
- The Plagues (Így szólt az Úr)
- When You Believe (Mert Ő küld száz csodát)
- A filmben a fáraó felesége találja meg Mózest, míg a Szentírásban a fáraó lánya.
- Áron a Bibliával ellentétben itt eleinte negatívan áll Mózeshez.
- Az is kimaradt s filmből, hogy Mózes Áronnal együtt járult a fáraó színe elé, művel ő maga nem igazán volt a szavak mestere, ellentétben Áronnal, aki helyette beszélt az uralkodóval.
- Ahogy a fentebb olvasható tudományos munkámban is olvasható, a régészek, egyiptológusok és teológusok szerint valószínűleg II. Ramszesz fia, Merneptah ideje alatt történhetett a zsidók Egyiptomból való kivonulása, nem pedig édesapja uralma alatt.
A film készítői szerint elképzelhető, hogy a fáraó odaveszett, amint a tenger vize összezárult, így szabadon hagyták, hogy a néző döntse el a kérdést. Bár látjuk Mózest a parton, ahogy Mózes után kiált, de lehet, hogy csupán Mózes akarja azt hinni, hogy fivére túlélte. Alább azt láthatjátok, amint a rajzolók azt vázolták fel, hogyan ejti Mózes az egyes hangokat.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel a Facebookon, így még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák és érdekességek!
via: imdb, Pinterest, characterdesignreferences.com.