Olybá tűnik, hogy mostanság igencsak ráálltam a filmes könyvkritikákra. Michael Crichton, Pierre Boulle és Dan Brown… No, nem, mintha ne lenne másról íri. Mert, hogy ötletem van szép számmal, de fontosnak érzem, hogy a kedvelt és közismert, vagy éppenséggel a kevésbé ismert filmes könyvadaptációk eredeti műveit is megismertessem az olvasókkal. Például, a legutóbbi könyvkritikát (A majmok bolygója) követően az 1932-ben készült A múmia (nálunk A 3000 éves ember) címen futott filmről szerettem volna írni, ám közben kezem ügyébe akadt egy könyv, melyet a drága feleségemnek vettem ajándékba. Mivel úgyis épp szárnyra kapott a Trónok Harca testvérsorozata, a Sárkányok Háza, s különben is kedvet kaptam az olvasáshoz, úgy döntöttem, írok egy kis ajánlót a műről. Apropó, friss hír, hogy a szériából máris berendelte az HBO a 2. évadot, pedig még csupán egyetlen epizódot láthattunk idáig, ám az is rekordnézettséget hozott a csatornának, így bizakodásra adott okot.
„Csodálatos olvasmány, amiben minden benne van, amit tudni szerettünk volna: hogyan kezdődött ez az egész, hogyan végződött, milyen diadalok és kudarcok kísérték, és mi állt a nehéz döntések hátterében. John Hibberd tudja, hol vannak a holttestek elhantolva. Az összeset megtaláljuk a könyvet olvasva.”
/ George R. R. Martin
Jelen cikkünk tárgya nem egy átlagos kötet a maga nemében. Ugyanis, leginkább egy interjú-könyvnek mondanám, ám jellege ne tévesszen meg senkit! Szerkezete nem von le semmit értékéből. Hogy mi a könyv célja, milyen a felépítése, kiknek ajánlom? Mindez kiderül, ha tovább olvastok, s remélem, hogy közben meghozom kedveteket a könyvhöz, ill. a sorozathoz is.
Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:
- Trónok Harca: A Hosszú Éjszaka – Forgatási videó és kritika
- Trónok Harca: a sorozat legjobb filmzenéi
- Hollywood legszebb színésznői: Natalie Dormer
- Michael Crichton: Jurassic Park – Könyvkritika és összehasonlítás a filmmel
- Pierre Boulle: A majmok bolygója (1963) – könyvkritika és érdekességek
- Dan Brown: Eredet (könyvkritika)
***
Kezdjük először is azzal, hogy fantasztikus a könyv illata, a papír és a könyvragasztó megunhatatlan elixírt képez, amint beleszimatol egy jót az olvasó. Na, de komolyra fordítom inkább a szót. A kötet eredeti címétől merőben eltér annak magyar fordítása. Míg az angol nyelvű, eredeti alapműnek a Fire Cannot Kill a Dragon címet adta a szerző (melyet úgy is fordíthatnánk: Tűzzel nem lehet sárkányt ölni), addig – számomra eddig ismeretlen okból kifolyólag – a magyar cím a Valar Morghulis nevet kapta. E változtatás mögött talán az az érv állhatott, hogy az illetékes kézenfekvőnek láthatta egy hangzatosabb, frappánsabb címet választani a műnek. Ami azt illeti, szerintem jól döntött, bár én az eredeti cím fordításával is kibékültem volna.
A szerző kezdésként röviden bemutatkozik az Olvasóknak, s hogy miként csöppent a Hollywood Reporter újságírójaként a Trónok Harca c. sorozat forgatási eseményeinek sűrűjébe. James azon kiváltságos kevesek közé sorolhatja magát, akik elejétől a végéig figyelemmel követhették a nyolc évadot megélt széria munkálatait. E tapasztalatai inspirálták azon célkitűzésében, hogy a publikummal is megossza tapasztalatait, a témában írt cikkeit és interjúit, s egyéb tartalmakat egy könyv formájában. A majdnem 450 oldalas művet pozitívan fogadták a rajongók, mivel számos olyan érdekes kulisszák mögötti titokra is fény derült, melyeket talán még a sorozat DVD-extráiból sem tudhatnak meg.
Érzésem szerint, az író mindössze a narrátor szerepét tölti be a könyvben, s jól teszi ezt. Csak akkor szól bele az események és beszámolók sűrűjébe, ha valóban szükséges (hogy röviden vázolja az események folyását), vagy saját élményeiből csepegtet néhány apró, ám érdekes részletet. A könyvnek ebből fakadóan nem is egy, hanem rengeteg főszereplője van: George R. R. Martin, a színészek, a jelmez- és látványtervezők, producerek, forgatókönyvírók, rendezők, showrunnerek, a HBO korábbi programigazgatója és munkatársai, és még hosszan sorolhatnám az interjúalanyokat.
A magam részéről, még több George R. R. Martin idézetet tettem volna bele a könyvbe, bár annak is örülök, hogy megtudhattam olyan érdekességeket a Trónok Harca szerzőjétől, mint például, hogy mely jelenet verte ki nála a biztosítékot, s hogy éppenséggel milyen változtatásoknak örült, avagy nem örült.
A könyv rögtön az alkotói folyamat elején veszi fel Ariadné fonalát, onnantól kezdve, hogy megszületett a terv: le kéne forgatni George R.R. Martin történetét! Igen ám, de…
- hogyan adaptálják? Filmre, vagy tv-re? Kivitelezhető egyáltalán bármelyik formátumban?
- olvashatunk rengeteg érdekességet a jól- és kevésbé jól sikerült castingokról,
- a forgatási helyszínek kiválasztásáról,
- a (kezdeti) spórolási technikákról, és újraforgatásokról,
- az időjárási viszontagságokról,
- forgatókönyvbéli változtatásokról,
- barátságokról, és munkakapcsolatokról,
- ki, hogyan élte meg a kínos (pl. pucér) jelenetek forgatását,
- mivel töltötték az idejüket a szereplők a forgatási szünetekben,
- hogyan tekintettek az általuk játszott szerepre,
- fény derül jó pár különbségre a sorozat és a könyv összehasonlítása kapcsán,
- hogyan készültek el a sminkek, díszletek és egyéb kellékek,
- a könyv legvégén pedig, több tucat forgatási fényképet is találunk a nyolc évadnyi munkálat idejéből,
…és ez még nem minden, ugyanis még rengeteg érdekes témát fejtegetnek az interjúalanyok a lapok között.
Hogy kiknek ajánlom e könyvet? Mindazoknak, kik olvasták és látták megfilmesítve George R. R. Martin történeteit, de azoknak is meleg szívvel tudom ajánlani, akik csupán a sorozatot követték figyelemmel. Ami engem illet, én (még) csak a sorozatot láttam, de hangulata az első perctől kezdve rabul ejtett (természetesen, a filmzene mindent visz, hála Ramin Djawadinak, s a Sárkányok házával sem lesz gond e téren, azt hiszem). Mellesleg, egy kicsit hiányoltam, hogy nem beszéltek többet a filmzenékről. Mivel jómagam élek–halok a filmes kulisszatitkokért, így kapva kaptam az alkalmon, mikor szembe jött velem a bolt könyvespolcán a Valar Morghulis, s már szépen landolt is a kosaramban.
Remekül érződik a könyv hangulatán, hogy szerzője otthonosan mozog a témában, s az általa megélt tapasztalatokat meg szeretné osztani olvasóival. Át akarja nekünk adni ezen élményeit, hogy mi is egyre otthonosabban érezhessük magunkat Westeros és Essos dagonyás mezőin és végtelen tengerein, a stábtagoktól nyüzsgő lakókocsik között, s a hatalmas izzókkal bevilágított, komor tróntermeiben egyaránt, ahol egy Vastrónért folyik a vérre menő, örökös küzdelem…
- James Hibberd: Valar Morghulis – A Trónok Harca készítésének hivatalos, vágatlan és hihetetlen története
- eredeti cím és kiadás éve: Fire Cannot Kill a Dragon (2020)
- a magyar kiadás, melyből a cikk készült: Alexandra Kiadó (2020)
- terjedelem: 430 oldal
Kellemes kikapcsolódást kívánok minden kedves HSK olvasónak a könyvhöz!
Valar Morghulis! — Valar Dohaeris!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
Felhasznált irodalom:
James Hibberd: Valar Morghulis – A Trónok Harca készítésének hivatalos, vágatlan és hihetetlen története (2020)