Az elmúlt egy-két hét igencsak termékenynek bizonyult a HSK számára. Első ízben azt a témát jártuk körbe, hogy miért nézzük meg kedvenc filmjeinket akár tucatszor is egy évben, majd pedig betekintést nyerhettünk a Télapu című közkedvelt karácsonyi film kulisszatitkaiba. Megígértem, így hát ma elhoztam Nektek a Karácsonyi vakáció forgatási érdekességeit. Nem tízet, vagy húszat… összesen 100 érdekességet olvashattok a bejegyzésben! A cikk végén egy szép kis bakiválogatást is találtok, remélem tetszeni fog ez a kis szösszenet és meghozom a kedveteket, hogy újra megtekintsétek a filmet. Mi annak idején mindig családostul néztük végig, olykor évente több alkalommal is, de persze a karácsonyi alkalom sosem maradhatott el.
Minden megvan benne, amiért szeretjük: egy cseppet sem érződik rajta, hogy több akarna lenni, mint ami. Karácsonykor mindenki tökéletes ünnepet szeretne varázsolni családja számára, ám Murphy-törvénye működik… és a Griswold család kalandjai tökéletesen szemléltetik, milyen az, amikor ember tervez és Isten végez. Pont ezért válhatott közönségkedvenccé – sőt, az évtizedek alatt kultuszfilmmé – a Karácsonyi vakáció: annyira emberi, annyira hétköznapi, hogy bárki könnyen tud azonosulni a karakterekkel.
Ezek is érdekelhetnek:
- Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
- Karácsonyra hangolva: A legjobb ‘Carol of the Bells‘-feldolgozások
- Gyermekkorunk legemlékezetesebb karácsonyi filmzenéi
- Reszkessetek, betörők! – 100 forgatási érdekesség az 1-2 részről
- Télapu: Forgatási érdekességek
***
Mielőtt rátérnénk a Karácsonyi vakációra, vessünk egy pillantást a Vakáció-szériára!
Az 1989-es Karácsonyi vakáció c. filmet (National Lampoon’s Christmas Vacation) 1989. december 1-én mutatták be az Államokban. Az alkotás körülbelül 27 millió dollárból készült. Az USA-ban, a nyitóhétvégéjén a bevétel kis híján elérte a 12 milliót, világ szinten pedig több, mint 73,5 millió dollárt termelt.
Fogadjunk, közületek most sokan tanakodnak, hogy vajon miért is olyan hosszú a film címe. Vajon mire utal a National Lampoon’s? Nos, a National Lampoon’s Amerikában, egy 1970-1998 között futó humormagazin volt, ebben jelent meg John Hughes (a Vakáció-, és nem mellesleg a Reszkessetek, betörők!-szériák írójának) történetei. Hughes sztoriját 1978-ban publikálták Vacation ’58 címmel az újságban, ez alapján készült el később az első Vakáció-film.
„’Jézusom (…), alig ismerem a gyerekeimet. Elmehetnénk egy vakációra!’ – Vicces volt számomra, hogy míg Clark egy nagyon családcentrikus ember, közben a saját gyerekeit sem ismeri fel.”
Az iménti idézet Chevy Chase-től származik annak kapcsán, hogy mindegyik filmben más és más színészek alakították a gyerekeit, mely valamelyest az ő ötlete is volt tulajdonképpen – erre hamarosan vissza is térünk. Ugyanakkor jól össze is foglalja az általa alakított karakter jellemét és e filmek hangulatát.
Összesen 4 film készült, illetve pár kevésbé sikeres spin-off, műsor és tv-reklám:
- National Lampoon’s Vacation (1983), vagyis a Vakáció
- National Lampoon’s European Vacation (1985), az Európai vakáció
- National Lampoon’s Christmas Vacation (1989), a Karácsonyi vakáció
- Vegas Vacation (1997), más néven, a Vegas-i vakáció
Az eredeti szériából egyedül a Vegas-i vakációt nem John Hughes írta, mivel elmondása szerint már nem volt mit elmesélnie a Griswold családdal úgy, hogy az valóban minőségi is legyen. Ebből fakadóan, már a széria megszokott címe sem szerepelt a plakátokon. A Warner Bros. sajnos nem is értesítette az írót a készülő filmről, így csupán az újságokból tudta meg a tényeket. A négy film közül ez teljesített legrosszabbul mind az USA-ban, mind pedig, a világ többi országaiban.
2003-ban készült egy „folytatása” a Karácsonyi vakációnak, Eddie (Randy Quaid) karakterével a főszerepben, de ezt inkább most ne is firtassuk tovább, legyen elég ennyi.
2010-ben elkészült egy 14 perces kisfilm Hotel Hell Vacation néven, melyben újra látható volt a két szülő, akik Rusty-t és családját akarják meglátogatni, ám természetesen mindez nem maradhat bonyodalom nélkül…
2011-ben Chevy Chase arról mesélt, hogy ő és Beverly D’Angelo még a széria aranykorában közösen dolgoztak egy spin-off ötletén, mely a Swiss Family Griswold nevet kapta volna, ám végül ebből sem lett semmi.
A két szülő mind a négy alapfilmben állandó felosztásban volt látható, Chevy Chase-nek és Beverly D’Angelo-nak (a képen) köszönhetően. Mivel a gyerekszínészek nem értek rá (a sor a Rusty-t először alakító Anthony Michael Hall-al kezdődött), így végül mindig másik páros került a képernyőkre. Közülük talán a legsikeresebb Johnny Galecki lett, akit nagy valószínűség szerint, az Agymenők c. sorozatból ismerhettek legtöbben. (A Vakációban Audrey-t alakító Dana Barron később feltűnt a hírhedt Karácsonyi vakáció 2-ben.) Mindegyik filmnek más és más volt a rendezője is.
Eredetileg, az Európai vakáció után Chase-ék elkezdtek dolgozni egy Ausztrál vakáció ötletén, de ez a film végül nem valósult meg.
2015-ben érkezett meg a Vakáció c. mozifilm, melyben Chevy Chase, és Beverly D’Angelo is feltűnt egy-egy röpke szerep erejéig, a főszereplő Ed Helms és Christina Applegate mellett.
2020-ban mindkét színész – Chevy Chase és Beverly D’Angelo is – feltűnt egy jópofa kis Ford Mustang Mach-E reklámban, mely felidézte a nézőkben a legendás házkivilágítós jelenetet.
Ha a hír igaz, 2022-ben érkezik az HBO Max-ra egy spin-off sorozat a The Griswolds néven, melyről még szinte semmit nem tudni, ám úgy néz ki, Johnny Galecki lesz a producere.
***
És most vágjunk bele, lássuk a Karácsonyi vakáció forgatási kulisszatitkait!
A 97 perc hosszúságú filmet javarészt Coloradóban forgatták, de a stáb – a belsős stúdiófelvételek mellett – ellátogatott Californiába és Chicagoba is a munkálatok során. Bár egyes jelenetekben szépen látszódnak a hatalmas hegyek (pl. a film nyitányában), Illinois-ra – ahol történetünk játszódik – ez a tájképleírás cseppet sem jellemző. A stáb egyébiránt, kifejezetten azért utazott Breckenridge-be (Colorado), mert az évnek azon időszakában rend szerint hatalmas havazás szokott lenni a vidéken. Pechükre, egy szem hó sem esett, így kénytelenek voltak kamionnal a helyszínekre szállítani a műhavat. Amint megérkeztek a kamionok a több tonnányi műhóval, elkezdett havazni, s három napon át abba sem maradt. Annyi hó esett, hogy már megnehezítette a forgatást is.
Amikor Clark az eladó hölggyel társalog, a jelenet közben többször is váltakozik nyakkendőjének szorossága.
Eredetileg volt egy stáblista utáni jelenet, melyet végül töröltek. A jelenetben azt láttuk volna, hogy az égbe rúgott Mikulás és rénszarvasai (újra) betörték volna a szomszédok, Margo és Todd ablakát, miután a fickó elsüt egy Mikulásos viccet elalvás előtt.
Két különböző évjáratú Ford Taurus Station Wagont használtak a forgatáson. Ezt (többek között) meg lehet állapítani az autók belsejéből, pl. a kilincsek kinézetéből is. (A képen a két főszereplő, a 2015-ös Vakáció premierjének idejéről.)
Már szó volt John Hughes sztorijairól, például a Vacation ’58-ról, melyből az első film készült. Készült egy másik történet is, mégpedig a Christmas ’59, mely a Karácsonyi vakáció alapjául szolgált és 1980 decemberében publikálták a National Lampoon’s-ban.
Eredetileg az a Chris Columbus rendezte volna a filmet, akinek az első két Reszkessetek, betörők!-, valamint az első két Harry Potter-filmet is köszönhetjük. A rendező nagyon jól kijött az íróval, John Hughes-zal, ám távozni kényszerült, ugyanis konfliktusba keveredett Chevy Chase-szel a forgatáson, így lett a rendező végül Jeremiah S. Chechik.
Tudtátok, hogy a legendás mókusos felvétel reggelén a betanított mókuci hirtelen elpusztult?
Ez az egyetlen olyan Vakáció-film, melyben nem szerepelt Lindsey Buckingham Holiday Road c. száma. Ha minden igaz, a hölgy azért nem vállalta el a filmzeneszerzői posztot, mert nem akarta, hogy csupán a filmekhez írt zenéiről legyen ismert. Helyette viszont, kaptunk egy másik nótát, a Christmas Vacation-t, melyet egy házaspárnak (Barry Mann és Cynthia Weil) köszönhetünk. Az intró-zenének maga Prince volt a producere.
Ez az egyetlen Vakáció-film, melyben a család nem utazik sehová (maximum a fenyőért, egészen pontosan a Colorado State Highway 9-en).
Ha már a zenéknél tartunk: Olyan karácsonyi klasszikusokkal van dolgunk a mozi alatt, mint pl.: Gene Autry: Here Comes Santa Claus c. száma, de Clark megemlíti azt a bizonyos Bing Crosby-t is, akinek az egyik leghíresebb zenéjét (Mele Kalikimaka) hallhatjuk a produkcióban. További érdekesség, hogy (eddig még) nem adták ki hivatalosan a film eredeti filmzenéjét, melyet Angelo Badalamenti szerzett. Azért választotta őt a rendező, mert olyan zeneszerzőt akart a posztra, aki még nem dolgozott vígjátékon. Badalamenti munkásságát leginkább David Lync filmjeiből ismerhetitek (pl. Twin Peaks).
A magyar szinkronnak elévülhetetlen érdemei vannak a film magyarországi sikerében, Chevy Chase elképzelhetetlen például számomra Józsa Imre – Isten nyugosztalja – orgánuma nélkül. A filmhez kétféle magyar szinkron készült, egy az HBO, egy pedig az RTL Klub jóvoltából. Hozzám (talán a szokás hatalma miatt), az első változat áll közelebb, melyben Józsa Imre kölcsönözte Chevy Chase hangját. Az újabb változatban Csankó Zoltánt hallhattuk a szerepben. Nektek melyik a kedvenc változatotok, ami a magyar szinkront illeti?
A film zenéjét az a Shirley Walker vezényelte a stúdiófelvételen, akiről korábban már írtam Hollywood legtehetségesebb zeneszerző hölgyei között. Történt egyszer, hogy egy nap Chevy Chase ellátogatott a zenei felvételre, s annyira megtetszett neki a hölgy munkája, hogy évekkel később ő maga ajánlotta be a zenészt egy másik film zeneszerzői pozíciójára (Menekülés Los Angelesből, 1996) az eredetileg választott zeneszerző helyett.
Ez az egyetlen film a szériából, amikor Clark nem teremti le fiát a tőle megszokott mondattal: „Shut Up, Russ!”
Nagyjából tíz éve készült egy tv-reklám, melyben felbukkant Chevy Chase, és természetesen az emlékezetes fényáradat is.
A Griswold rezidencia ismerős lehet a Marvel-produktumok kedvelőinek, mégpedig a Wanda/Vízió c. sorozatból (2021).
Clark összesen 30 „gondosan válogatott” szóval jellemzi főnökét.
Amikor megérkeznek a családtagok Griswoldékhoz, épp Az élet csodaszép (1946) megy a tv-ben. A filmet az a Frank Capra rendezte, akinek az unokája (Frank Capra III.) a Karácsonyi vakáció segédrendezője volt. Érdemes megjegyezni a film kapcsán, hogy a karfa lefűrészeléséhez hasonló jelenetnek lehetünk szemtanúi Az élet csodaszép c. filmben is, ugyanis George Bailey-t is folyamatosan irritálta a dísz a lépcső alján.
Clark egy ’Boldog Anyák Napját’ címzésű ajándékot talál a padláson, amikor fent ragad. Az évszám 1983, mely egyben a Családi vakáció megjelenési éve is.
Clark igen dühös lesz, amiért nem sikerül begyújtani a ház 25.000 égőből álló monumentális fényáradatát. Felindulásban Chevy Chase karaktere belerúg egy nagyot az udvaron álló Mikulásba és rénszarvasaiba. Annyira beleélte magát a jelenetbe a színész, hogy el is törte a kisujját, ám a fájdalom nem zökkentette ki a szerepéből, tovább játszott. Ugye, ismerős a helyzet A Gyűrűk Ura: A két toronyból, ahol Viggo Mortensen járt hasonlóképpen? (alább)
Ez volt Mae Questel (Bethany néni) utolsó filmje, aki egyébként 1930 óta volt Betty Boop szinkronhangja. 81 éves volt a forgatás idején. Utolsó szinkronszerepe Betty Boopként a Roger nyúl a pácban c. filmben volt (1988), de sokak számára Olive és Minnie egér hangjaként is ismerős lehetett.
Rusty karakterétől láthatjuk az egyik legismertebb Griswold-gaget, melyet korábban már többször is láttunk Clark-tól. Amikor az apja megkéri, hogy segítsen neki, a fiú a csupasz karjára tekint – mintha lenne rajta karóra –, és a kései időre hivatkozva lelép.
„Ööö, apa, hoztunk fűrészt…?”
Mint azt megtudtam, a család először egy coloradói jegenyefenyőt szemel ki magának, melyet nagy nehézségek árán haza is hurcolnak. Ám, amikor otthon felállítják (és kioldozzák) a fát, már egy vörös fenyőt láthatunk. A film során látható egy-két rövidke jelent erejéig egy műfenyő is.
Sokaknak ismerős lehet az öreg Dodge teherautó, mely a film nyitányában Clark-ékat követi, ugyanis ezt az autót használta Kurt Russell A vasmacska kölykei c. filmben (1987).
Clark egy kék baseball sapkát visel többször is a film során. Ez a sapi is ismerős lehet a széria rajongóinak, mégpedig az első két Vakáció-filmből.
Érdekesség, hogy míg a Karácsonyi vakációban a Griswold nevet o-val, addig az Európai vakációban inkább a-val ejtik (’Griswald’).
Amikor Clark otthagyja az ajándékát a főnöke asztalán (bár minden ajándék más és más színű csomagolópapírba van rejtve), mindegyik alakja egyforma. Még Griswoldé is.
A ház, melyben a Griswold család szomszédai (Margo és Todd) laknak, az a ház, melyben a Murtaugh család lakott a Halálos fegyver-filmekben (1987-1998). Apró érdekesség, hogy míg a Vakáció-filmekben látható gyerekeket minden egyes moziban más színészek alakították, addig a Halálos fegyver-szériában a színészek nem változtak.
„Kizárt, hogy elkészítsem ezt a filmet. Tudom, hogy dolgoznom kéne, de ezzel a pasassal nem megy!”
Az iménti gondolatok Chris Columbus-tól származnak, s elmondása szerint ezzel fogadta John Hughes-t, a film íróját és producerét, amikor már úgy érezte, esélytelen, hogy elkészüljön a film. Chris Columbus egy, a Reszkessetek, betörők!-höz kapcsolódó interjúban arról mesélt, hogy függetlenül attól, hogy nem jött ki Chevy Chase-szel, az általa leforgatott jeleneteket a csatorna nem dobta ki, hanem benne hagyta a végső vágásban. A színésszel való két találkozás után döntött úgy a rendező, hogy távozik. Féltette is a karrierjét, melyről úgy vélte, ezzel egyúttal be is fellegzett neki. Ám ekkor jött segítségére John Hughes, aki felajánlott neki egy másik sztorit… egy történetet, melynek főszereplője egy kisgyerek, akit otthon felejtenek a szülei a karácsonyi nyaralás alatt. Ismerős már?
Látjuk Clark-ot a munkahelyén egy Tazos bögréből inni. A filmben Catherin Johnsont alakító Miriam Flynn volt az 1991-ben futó Taz-mánia c. rajzfilmsorozatban Taz anyukájának a szinkronja. És, ha már Taz szóba került, érdekesség, hogy Taz apukáját Bing Crosby-ról mintázták (akit ugyebár többször is említettünk a cikkben).
A szériában több utalás is akad az – amúgy fiktív – Walley Worldre. Ebben a filmben például, Clark és Eddie a vidámpark logójával ellátott, rénszarvasos bögréből kortyolják a tojáslikőrt.
Amikor Clark megszenved az ágyban a fenyőfa gyantájától, az egyik jelenetben láthatunk egy újságot a kezében. A lap borítóján látható alak a film rendezője, Jeremiah S. Chechik.
Majdnem ki lett vágva a végső filmből az a jelenet, melyben az áram „megrázza” a cicát. A stúdió executive producerei ki akarták venni a jelenetet, ám Matty Simmons (producer) meggyőzte őket. A tesztvetítést követően a nézők ezt a jelentet szavazták meg a legviccesebbnek az egész produkcióból.
Beverly D’Angelo elárulta, hogy a forgatások során csupán egyszer tette a kezét Chase nadrágjának elejére.
Randy Quaid arról mesélt, hogy Eddie karakterének kitalálásakor saját emlékeiből merített. Texasban együtt nőtt fel egy barátjával, aki később Eddie karakterének bizonyos viselkedési jellegzetességeit ihlette (pl. a nyelvcsattogtatást). Randy Quaid rögtönzött abban a jelenetben, amikor a karaktere elmegy vásárolni Clark-kal, és a férfi elkezdi telepakolni kutyakajával a bevásárlókocsit – ez ugyanis eredetileg nem volt benne a forgatókönyvben.
„Mondtam, hogy Hawaii-ra kellett volna mennünk.” – ez egy utalás volt Rusty-tól az 1983-as Családi vakáció c. filmre, melyben Rusty arról beszél, hogy Hawaii-ra szeretne menni.
1989-ben „csupán” két karácsonyi témájú film készült. Ez a film, és a Táncos. Johnny Galecki mindkét filmben szerepelt.
Egy „Xmas ’59” címmel ellátott kazit talál Clark a padláson, amíg be van zárva. Ez egy rejtett utalás volt John Hughes eredeti művére (Christmas ’59), melyről már korábban szót ejtettünk, és végül a film alapjául szolgált.
A levélküldő szolgálatot ’Speed Ball Messenger Service’-nek hívják a filmben. Az angol szlengben a ’SpeedBall’ kifejezés egy bizonyos drogkoktélra utal, mely a heroin és a kokain keveréke. Ennek a drogkeveréknek a túladagolásába halt bele a híres hollywoodi színész, John Belushi.
Most pedig, lássunk néhány érdekes bakit a filmből:
- A házhoz száguldó rendőrautók mind Ford márkájúak, ám a leparkolt járgányok a háttérben már mind Chryslerek.
- Bár a Chicago-i telek igen kemények, ugyanabba a hibába estek a készítők a forgatások alkalmával, mint amit a Télapu esetében is tapasztalhattunk: nem látszik a hidegben az ember lehelete.
- Clark azt mondja a monumentális égősorról, hogy ha egy kialszik, akkor a többi sem fog világítani. Ám ez nem teljesen igaz. Akkor lenne igaz, ha az égősor soros kapcsolásban, és nem párhuzamos kapcsolásban lenne bekötve.
- Clark arra kéri Rusty-t, hogy segítsen neki. Ekkor a fiú ledobja a rénszarvast, melynek láthatóan letörik az egyik lába, ám később újra épnek látszik.
- Amikor első ízben gyulladnak ki a ház fényei, egy röpke pillanatra látni Eddie-ék lakókocsiját, ám ők ekkor hivatalosan még nincsenek is Griswoldéknál.
- Amikor visszakapcsolják a tartalék áramot, az ’Auxilliary’ felirat látszódik, ám a vállalat valójában egy l-betűvel rövidebben írja a nevét.
- Takony, a kutya az egyik jelenetben végig kergeti a mókust a fél lakáson át. Láthatjuk, ahogyan végig rongyolnak az ebédlőasztalon is, közben mindent össze-vissza borogatnak. A következő jelenetben láthatjuk Clark-ot, ám mögötte az asztal érintetlen.
- Az égők kigyulladásánál észrevehető, hogy nem ugyanarról a házról van szó, mint amit a belső jeleneteknél addig láthattunk (pl. nem látszik az ajtóval szemben lévő lépcső).
- „…azért pislogni szabad?” – kérdezi Clark, miközben a rendőrök berontanak a házba. Igen ám, de míg az egyik jelenetben a tárt ajtón hatolnak be a rend őrei, a következő snittben épp kinyitják azt (ami mellesleg már „előre” sérült volt).
- Érdekesség, hogy ebben a filmben nem Rusty, hanem Audrey az idősebbik testvér.
- A rendőrök megérkezésekor kívülről sötétnek tűnik a ház, pedig az egész Griswold család bent tartózkodik a földszinten.
- Clark azt kéri nagy kiborulása közepette, hogy valaki hozza el neki a főnökét – s lám, Eddie már útnak is indul. Oké, de honnan tudja, hogy pontosan hol lakik Clark utálatos főnöke? Az addig rendben is van, hogy Clark említette a ’Melody Lane’-t, és – ha ki is nézzük Eddie-ből, hogy tart térképet a lakókocsijában –, én mégsem hinném, hogy ez lenne a megfejtés.
- Az égősor meggyújtásakor Clark mindenkit megölel nagy örömében. Amikor Audrey-hez ér, azt mondja: „Russ, Audrey…” – ám Russ sehol sem látszik e jelenetben.
- Az asztali áldás kezdetekor Clark anyukája a jobb kezébe vesz egy üveg bort, majd a kamera körbe pásztáz, és amikor újra a mamát mutatja, üres a keze, majd újra kezébe veszi az üveg bort.
- A főhős munkahelyén egy pillanatra láthatóvá válik a stáb Clark kávéscsészéjében.
- Amikor Clark lecsúszik a havas dombon, olykor egy-egy pillanatra láthatni a kötelet, mellyel húzták.
- A Holdat december 18-án, és december 24-én is telinek mutatják.
- Amikor Clark elvakítja a ház fényeivel Margo-t és Todd-ot, Margo hátra esik és véletlenül szétnyílik a pizsamafelsője. A következő snittben már újra be van gombolva a felső, és az is látszik, hogy már van rajta egy fekete melltartó is, melynek addig nyoma sem volt.
- A hó ide-oda „mozog” a kocsibehajtón a jelenetben, mikor Eddie elhajt Clark főnökével.
- Több jelenetben is látszik, hogy Ruby Sue (Ellen Latzen) parókát viselt a forgatások során.
- Amikor a család megérkezik a kiválasztott fenyőhöz az erdőben, az egyik jelenetben látszik, hogy feltűnően sok lábnyom van Clark-ék körül.
- A mókus magánakciójának kezdetekor érdemes figyelni az egymást követő snitteket, mivel több szereplő is változtatja a pozícióját és testhelyzetét (pl. Lewis bácsi, Art, és Frances néni). Sőt, a mókushajsza közben megváltoznak Clark sapkáján a csengettyűk helyei is.
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
pics and info via: IMDb, Pinterest, IMDb2, IMDb3, variouspics, cover pic, tumgir.com, theblotsays.com, weminoredinfilm.com, krdo.com.