Úgy hiszem, hogy minden korosztálynak megvan a maga kedvenc karácsonyi filmje. Persze, a lista mindenkinél személyre szabott és akár bővülhet is az évek során, de mindenkinek vannak állandó darabjai. Talán vannak, akiknek Az élet csodaszép (1946) testesíti meg az igazi karácsonyi hangulatot, míg másoknak a Karácsonyi vakáció (1989), vagy épp a Reszkessetek, betörők! (1991) lehet az örök kedvenc, melyet – történjen bármi –, minden karácsonykor megnéz a tv-ben.
Vannak, akiknek a Télapu első része (1994) a karácsonyi filmes program kötelező tartalmi elemévé nőtte ki magát az évek, évtizedek során. Azt talán nem kell senkinek sem bemutatnom, hogy mire ez a nagy felhajtás, ugyanis az sem véletlen, hogy két folytatás is készült a produkcióhoz. A bájos, jobbára vicces karakterek és szituációk minduntalan megszólítják a nézőt és kicsit kizökkentik a szürke hétköznapok forgatagából, s eszünkbe juttatja: milyen volt gyereknek lenni. Sok családban állandó program (legalább) a Télapu első részének közös, családi megtekintése – így volt ez sokáig nálunk is, s ma már ki-ki a saját otthonában éli át újból e kalandokat saját családjával. Nagyon kíváncsi vagyok, vajon a mi gyermekeink is ugyanúgy fognak-e tekinteni a Télapura, mint mi a Karácsonyi vakációra, vagy Az élet csaodaszépre? Majd kiderül… Remélem, igen!
Most pedig! Mivel idén szerencsére nagyon elfogott a karácsonyi hangulat, hoztam Nektek egy teli zsáknyi forgatási érdekességet a Télapu első részéről: kulisszák mögötti infók, így készült…-témájú videók, zenék/filmzenék, interjúk, a cikk végén filmes bakik (!) és még sok más érdekesség vár Benneteket a cikkben. Remélem, tetszeni fog, nézzetek vissza majd az oldalra, mert hamarosan (pár napon belül) új tartalommal érkezem! Jó szórakozást Mindenkinek.
Ajánlom figyelmedbe:
- Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
- Karácsonyra hangolva: A legjobb ‘Carol of the Bells‘-feldolgozások
- Gyermekkorunk legemlékezetesebb karácsonyi filmzenéi
- Reszkessetek, betörők! – 100 forgatási érdekesség az 1-2 részről
***
„Emlékszem, valamikor régen egy srác azt mondta nekem, hogy Walt Disney szokta azt mondani: ‘Ha nem tudod elmondani egy papírfecnin [a történetét], akkor nagy valószínűség szerint, nem is jó a film.’ Szerintem, ez egy nagyon egyszerű történet.„
/ Tim Allen
A Télapu 1. részét 1994. november 11-én mutatták be Kanadában és az Egyesült Államokban. Érdekesség, hogy az említett országokon kívül Brazília és Ausztrália részesült abban a kiváltságos helyzetben, hogy még 1994 telén megtekinthették a filmet, ugyanis a világ többi országában minderre csak kerek egy évvel később kerülhetett sor. A sort 1995. október 28-án nyitotta meg Japán, Magyarországon 1995. december 14-én volt a premier. További érdekesség, hogy Mexikóban csupán 2002-ben adták ki a filmet, méghozzá DVD-n, az Egyesült Arab Emírségekben pedig 2008-ban történt hasonló esemény.
A Disney már a forgatások idején is kötötte az ebet a karóhoz, hogy már pedig, ők börtönviselt színészt nem fognak alkalmazni – pláne nem főszereplőnek! Aztán végül (kivételesen) meggondolták magukat. Picit utána olvastam alaposabban, hogy mi történhetett Tim Allen-nel (Scott Calvin/Télapu) annak idején. Már egészen fiatalon elkezdett inni, melynek oka édesapja korai elvesztése volt, aki egy autóbalesetben vesztette életét. Később a drogokkal gyűlt meg a színész baja. Érdekes utalás, hogy a filmben van egy jelenet, melyben Scott karaktere megemlíti a fiának, hogy régebben drogozott is („…még narkós koromból”). A 23 éves Allen-t 1978-ban tartóztatták le a michigani reptéren, több mint egy fontnyi kokain birtoklásáért. Ezután jó útra tért, a stand up comedy jelentette számára a kiutat.
Ez a film jelentette Tim Allen első főszerepét, s ezzel együtt meg is hozta neki a valódi hírnevet. A Télapu két folytatást élt meg, melyet a rajongók nagy része kedvel, ám ez a kritikai értékeléseken nem igazán látszik meg. Az első folytatás a 2002-ben megjelent Télapu 2: Veszélyben a karácsony volt, ez jelenleg 5,7-es értékelésen áll az IMDb-n (10 a max. pontszám, az első rész 6,5 ponton áll). A folytatásokra már nem tért vissza az első rész rendezője, John Pasquin, sem pedig annak forgatókönyvírói, viszont legalább mindkét folytatást egyazon direktor (Michael Lembeck) rendezte. A 2006-os Télapu 3: A szánbitorló jelenleg 4,8 ponton áll, bár jóval kevesebben is értékelték, mint elődjeit. David Krumholtz visszatért a 2. részben, mint Bernard, a harmadik részre viszont a Gyilkos számok c. sorozat (Numb3rs) forgatása miatt nem ért rá, így a forgatókönyvírók úgy döntöttek, hogy Curtis lesz a főmanó az utolsó részben. Wendy Crewson (Laura) és Judge Reinhold (Neal) mindkét folytatásban feltűnt. A második rész mintegy 65 millió dollárból (!) készült, s összesen majdnem 173 milliót szakított. A trilógia záró darabja ennél már jócskán szerényebb büdzsével gazdálkodhatott (12 millió $), az összbevétel pedig majdnem 111 millió dodót kóstált.
Tim Allen pár évvel ezelőtt arról mesélt egy interjúban, hogy még mind a mai napig megállítják gyerekek az utcán azzal, hogy mit kérnek karácsonyra. Sőt, a forgatáson szereplő gyerekek nagy többsége is végig úgy hitte, ő az igazi Mikulás.
A legtöbb külföldi országban kivágták a tv-s változatból azt a rövidke jelenetet, amikor az orvos megvizsgálja Scott szívverését, és az nekiáll a Jingle Bells dallamára dobogni.
A rendező (John Pasquin) cameózott egyet: ő a 6-os számú Mikulás a sorban!
„Minden elismerésem Eddie Murphy-nek, és természetesen Jim Carrey-nek! Akárki is készítette ezeket a pufi-jelmezeket, fogalma sincs, milyen kényelmetlenek is valójában. Fogalmam sincs, hogy bírták ki ezek a srácok.„
/ Tim Allen
…Tim Allen-nek ugyanis napi 4-5 órájába telt, hogy Mikulássá változzon: ebbe bele tartozott az idő, amíg a sminkszobában ült, ezt követően pedig ráaggatták a műpocakot. Még így is plusz 2 órába telt, hogy levegyék róla a jelmezt. Egészségügyi okokból hat óránál tovább sosem viselhette a jelmezt.
Egy „így készült”-videóban került szóba, hogy Tim Allen sokszor kiállhatatlan volt a forgatások során, ugyanis a nyár kellős közepén vették fel a jeleneteket egy nem légkondicionált stúdióban. (A színész elmondása szerint, a folytatások már jóval kényelmesebb környezetben készültek, hála a légkondicionált munkakörnyezetnek.) Ráadásul az sem könnyítette meg a színész dolgát, hogy rá lett adva a kövérkés mikulásjelmez, a maszk és az állszakáll, ezért időről-időre szünetet kellett tartania, hogy lehűthesse magát.
Az első rész forgatása nem zajlott zökkenőmentesen Tim Allen számára. Sokszor elfelejtette a nagy nyári hőségben, hogy a kis manókat alakító gyerekek is ott vannak körülötte, és elkezdett káromkodni, amikor kényelmetlenül érezte magát a jelmezben. Scott pocakjelmeze 22 kg-ot nyomott. Az pedig már csak hab volt a tortán, hogy a mikulásjelmez folyamatosan irritálta a nyakát, mely végül sebes is lett. A színész a The Kelly Clarkson Show-ban egy alkalommal arról beszélt, hogy nem igazán van oda a gyerekekért (bár neki is van, akit szeret is természetesen), mert nehéz együtt dolgozni velük és ezt nem mindig tudta tolerálni kellő türelemmel a forgatásokon. Alább láthatjátok az interjút:
Az alábbiakban egy VHS-re felvett „így készült”-kisfilmet láthattok, melyet annak idején a CNN-en vetítettek.
Scott Calvin karakterét eredetileg Bill Murray-nek szánták – sőt, tulajdonképpen rá írták – de ő végül nemet mondott. Őt követően számításba vették Chevy Chase-t is, * de a színész nem tudta elvállalni a szerepet egy másik forgatás miatt. Sőt, elég tekintélyes listáról van tudomásunk, hogy kik bújhattak volna még a Mikulás bőrébe: Robin Williams, John Travolta, Mike Myers, Mel Gibson, Arnold Schwarzenegger, Jeff Bridges, Alan Rickman, Michael Keaton, Tom Hanks, Kurt Russell, Tom Selleck, de még Rowan Atkinson, Harrison Ford és Patrick Swayze is számításba jött a főszerep kapcsán. Kurt Russell végül két ízben is eljátszotta a Mikulást a Karácsonyi krónikákban, melyből két rész készült (2018, 2020), és érdekes módon az első részben szintén lesittelik a főszereplőt, majd a manói kimenekítik a börtönből.
* A HSK következő cikkében a Karácsonyi vakáció kulisszái mögé kalauzollak majd el Titeket! Érdemes feliratkozni a blog Facebook-oldalára, hogy ne maradjatok le a legfrissebb bejegyzésekről.
A kis manó, akivel Scott-ék először találkoznak az Északi-sarkon, a 1239-es kódot üti be a kis kütyüjébe. Rudolf, a rénszarvas ötlete 1939. decemberében vált teljessé, innen jött a kód ötlete. A kis műszert egyébként két ember tolta fel a felszínre, nem automatizált programozás eredményeképp mozgatták. Az Északi-sarki jelenetek egyikében látni két rénszarvast, akik puszit adnak egymásnak. Ha már Rudolfnál tartunk: a szarvas(oka)t 25 db. kisebb motorral mozgatták egyszerre, Rudolfot öten, az egész rudli mozgatásáért pedig összesen 25 filmes felelt.
Eric Lloyd (Charlie) műfogat viselt a forgatás során, ugyanis az egyik felvétel előtti este a kisfiú véletlenül kiütötte az első két fogát az alsó állkapcsában. Llyoyd azt is elmesélte, hogy gyakorlatilag nincs is olyan gyerekkori képe, melyben hiányozna valamelyik foga, ugyanis a folyamatos színészkedés miatt állandóan műfogakat kapott a forgatásokra.
Peter MacNicol (Drakula halott és élvezi – az alábbi képen jobbra), Jeff Daniels és Stanley Tucci is esélyes volt többek között Neal Miller szerepére.
Amikor a rendőrök megbeszélést tartanak, látni, hogy a krétatáblán felrajzolt térképen a rendőrautók a fánkárus előtt parkolnak. Egy filmes utalást is tartalmaz a térkép (ez a képen pont nem létszik), mégpedig a Reszkessetek, betörők!-re, ugyanis a táblán látni egy feliratot Millerék szomszédjairól, akik ’Floridában vannak’! (McCallisterék is a nevezett városba mentek nyaralni, illetve hallani az alábbi mondatot is a filmben a szomszédokról: „Hm, úgy tudtam, Murphy-ék Floridába mentek”.)
Amikor Scott még nem akarja elfogadni, hogy ő a következő Mikulás, még fekete Converse cipőt hord. Amikor már megbékél a helyzetével, már pirosat.
Az Északi-sarkon Télapó szobájában több portré is látható a falon a korábbi Mikulásokról.
„Tudtam, hogy van benned valami különleges!”
Az iménti mondat Tim Allen 6 éves kislányától származik, miután megnézte a Télaput. A színész elárulta, hogy azt mondta kislányának, az igazi Mikulással dolgozott, aki segített neki beletanulnia a munkájába.
Üstökös morgó hangját a Doom nevű videójátékból használták fel.
Tim Allen kölcsönözte a hangját Buzz Lightyear-nek a Toy Story rajzfilmekben (érdekesség, hogy a karakter új, saját filmjében már nem ő fogja). A filmben híres amerikai szinkronhangok is részt vettek, pl. Walter von Hauff, Peter Augustinski és Christian Tramitz – mindannyian részt vettek a Toy Story munkálataiban.
Van egy törölt jelenete a filmnek, mely 2020 májusáig még a DVD kiadásról is hiányzott! Ugyanis a film kivágott jelenetében elhangzott telefonszámról kiderült, hogy valójában egy szextelefon-vonal száma („1-800-Spank-Me”). Az ügyből 1997-ben lett címlapsztori, amikor az egyik nagymama felhívta a filmben szereplő telefonszámot az unokáinak, és akkor szembesült a ténnyel, hogy valójában milyen számot is tárcsázott. Természetesen sokan próbálták meg kíváncsiságból felhívni a vonalat, mely végül tetemes telefonszámlát eredményezett minden család számára. A Disney végül próbálta letiltatni, sőt, akár meg is vette volna az adott telefonszámot. Végül kivágták a filmből (és a DVD-ről) az adott jelenetet – egészen bő egy évvel ezelőttig, azóta ugyanis minden szolgáltató újra a teljes verziót sugározza.
A 97 perc hosszúságú filmet szinte teljes egészében a kanadai Ontarióban forgatták, de a Hollywood-i Raleigh Stúdióban is forgott a kamera. Az eredeti film több, mint két órás lett volna, de a nézők (leginkább a gyerekek) miatt rövidítettek rajta.
Eredetileg nem a filmben látott módon halt volna meg az előző Mikulás, hanem Scott lelőtte volna. Ám – természetesen – ez nem nyerte el a stúdió tetszését, így változtatni kellett. A főszereplő véletlenül lőtte volna le a tetőn settenkedő Mikulást, aki később belehalt volna a sérüléseibe. Azonban Jeffrey Katzenberg a stúdiótól az eredeti forgatókönyvre azt mondta: „Nem kezdhetjük ezzel a filmet!”
A produkcióra mintegy 22 millió dollárt költöttek. A film hatalmas sikernek örvendett, hisz’ már a nyitó hétvégéjén több, mint 19 milliót zsebeltek be az USA-ban, ahol végül kb. 146 millió dollárnál állt meg a mérleg – míg az egész világon meghaladta a 190 milliót.
A filmet forgalmazó Disney jelét (Mickey egér) láthatjuk egy pillanatra körvonalazódni a Hold felszínén, amikor Scott és kisfia elhagyják szánnal az Északi-sarkot. Sőt, Calvin is megemlíti a cég nevét a tetőn, amikor meglátja Rudolfot.
És, ha már az egereknél tartunk: A jelenetben – melyben Scott a Mikulás neveit sorolja – Tim Allen Ed Sullivant utánozza, ahogyan kimondja ’Topo Gigio’ nevét (mely egyéb iránt nem a Télapó neve). Az 1948-as The Ed Sullivan Show-ban tűnt fel ugyanis egy ilyen névre hallgató báb, egészen pontosan, egy egérke.
A Mikulás listáján rajta van (többek között) Andre Agassi teniszező, és Armand Assante színész is.
A film zenéjét Michael Convertino szerezte, íme egy kis válogatás a legjobb zenékből:
Az első filmben Scott mikulásruháját valódi bársonyból készítették el, ám ez még nem is lett volna gond. Az első szett viszont tele volt kis fémhuzalokkal, illetve aprócska csengettyűkkel, Tim Allen szerint pedig, nagyon kellemetlen volt viselni. Végül eltávolították a kis csengettyűket, mert Scott szövegének nagy részét utólagos szinkronizálással kellett volna pótolni, annyira elnyomta a színész szövegeit.
Amikor Charlie bemutatja apukáját az osztályának, és hátra indul a hógömbjéért az asztalához, láthatunk egy hegyes fülű kisgyereket a teremben. Amikor minden más gyerek kineveti Charlie-t, a manó az egyedüli, aki nem nevet… Akad még egy ehhez hasonló jelenet, mégpedig az étteremben, ahová Scott és Charlie ülnek be inni valamit. Itt is egy manó figyeli őket végig.
A trilógia részei közül egyedül ebben az epizódban nem volt ellenfele a Mikulásnak.
„Szóval, van ugyebár egy humoros része, de amire nem vagy felkészülve – legalábbis, én nem voltam –, az a film érzelmi töltete.„
/ Tim Allen
Amikor Laura szemügyre veszi a Mystery Date játékot, akkor a ’Titkos randevú’ régi reklámzenéjének dallamait hallhatjuk a háttérben. További érdekesség, hogy Tim Allen ex-feleségét is Laurának hívják.
Két James Bond-utalást is észre venni a filmben: az első, hogy Judy azt mondja Scott-nak, „felrázta, nem keverte” a forrócsokiját; továbbá, hogy a manók technikai részlegének vezetőjét Quentin-nek hívják (Q).
A DVD-kiadás 3 db. (videóval prezentált) receptet is tartalmaz, mely abban ad egy kis útmutatást a rajongóknak, hogy miképpen készíthetik el a Mikulás kedvenc pizzáját, forrócsokiját és sütijét.
Peter Boyle, aki az első részben Calvin főnökét alakítja, a folytatásokban Időapót játszotta.
Tim Allen szerepelt egy műsorban (Házi barkács, 1991), melyben a Tim névre hallgató karaktere barkácsolással foglalkozott, illetve előszeretettel hívta fel a vele járó veszélyekre a figyelmet. A Télapuban több ilyen helyzet is szándékosan utalt erre a műsorra – például, az Északi-sarkon játszódó jelenetben az új termékek tesztelése, valamint a film elején odaégő pulyka esete. Egyébiránt, a Judy manót alakító Page Tamada is feltűnt a Házi barkács c. műsorban, Tim Allen mellett.
Scott, vagyis inkább már a Télapó aggódni kezd a történet szerint, hogy mi történik majd, ha netán lecsúszna a tetőről… Tim Allen karaktere a 2004-es Kelekótya karácsony c. filmben leesett a tetőről.
A film egyes részleteit az Amazing Stories: Santa ’85 c. produkció inspirálta (1985). Abban a bizonyos epizódban is letartóztatják a Mikulást, továbbá a főszereplő kisfiú hisz egyedül a Télapóban, aki végül segít is kiszabadítani az öreg piros ruhást a rácsok mögül, végül a Mikulásban nem hívő felnőttek megkapják régen várt ajándékaikat.
A filmet eredetileg a Hollywood Pictures forgalmazta volna, ám mivel a tesztvetítésen nagy közönségsikert ért el a produkció a gyerekek körében, a Disney Pictures vette át a filmet. (Ettől függetlenül, az előbbi stúdió továbbra is fel van tüntetve a stáblistában és az egyik korai előzetesben is még ők voltak megemlítve forgalmazóként.) Íme a film hivatalos zeneéje és videóklipje (Yello: Jingle Bells), melyet már gyerekként is imádtam… Azóta se tudom megunni. 🙂
Pár baki a filmből:
- Amikor Scottot letartóztatja a rendőrség, Charlie-t fent hagyja a tetőn a rénszarvasokkal és a szánnal. Ám, amikor újra látjuk Charlie-t, már egyedül van a tetőn. Rudolfék hová lettek idő közben? Beugrottak egy rumpuncsra a kocsmába…?
- Amikor Laura elégeti a láthatási papírokat, természetesen ég a tűz. A következő snittben már nem ég.
- Amikor Scott – még zöldfülű Mikulásként – meglátogatja Sarah-t, a kislánynak nincs meg a két szemfoga. Mikor Scott egy évvel később visszatér, a két kis fog még mindig nem nőtt ki.
- Amikor Charlie és az apukája megállnak egy kis pihenőre, látni lehet a háttérben a ’The Beer Store” nevezetű üzletet, melyben értelem szerűen sört lehet kapni. Ez esetükben mégis azért érdekes, mert – bár a film Illinois államban játszódik – a forgatás Ontarióban történt, ahol sört csak és kizárólag az arra engedélyt kapó üzletek árusíthatnak.
- A lámpa már rég lekapcsolt állapotban van Scott szobájában, amikor a főszereplő leoltja azt.
- A film alatt többször is látni, hogy műhavat használt a stáb. Például a film elején, amikor az első Mikulás megcsúszik a tetőn, elmozdul egymástól a két „hótakaró”-réteg.
- A film utolsó jeleneteiben Scott és Charlie elvileg Chicago felett repülnek a szánnal, de ha megnézzük a tájat, magas hegyeket látni a vidéken, mely nem jellemző a vidékre.
- A film során több ízben is látszanak a színészeket rögzítő biztonsági kötelek, pl. Scott esetében, amikor először jelenik meg Mikulásként, illetve a Kommanósok biztosítása is könnyen észre vehető.
- Amikor Scott-ék első ízben érkeznek az Északi-sarkra, Bernard megmutatja Calvin-nek a záradékokat. A jelenet közben nem látni az újdonsült Mikulást beleharapni a kezében lévő sütibe, ám egyik pillanatról a másikra mégis hiányzik belőle egy harapásnyi.
- Amikor letartóztatják Calvin-t, a sapkáját a ház padlóján hagyja. A sapka végén lévő gombolyagból hallani Judy-t, a manót, aki aggódik a Télapó biztonságáért. Érdekesség, hogy az első angol nyelvű változatban véletlenül Charlie hangját hallhattuk – ezt a későbbi kiadásokban javították.
- Két rendőr már az előtt elröhögi magát, mielőtt Nunzio nyomozó kimondaná, hogy Scott a Mikulásnak hiszi magát.
- Bár a film több fontos jelenete is december 24-én játszódik, a Miller ház előtt egy leveles juharfa is látható, mely nyári forgatási időszakra utal.
- Gyakran változik a Mikulás csizmája a jelentek között.
- Bernard (David Krumholtz) eredeti, göndör haja kilóg az első Északi-sarki jelenetben a parókája alól.
- Laura Miller frizurája több alkalommal is megváltozik a kameraváltások között.
- Sem a földön, sem pedig a szánkóban játszódó jelenetekkor nem látni, hogy farkasordító hideg lenne (nem látszódik a színészek lehelete a hidegben).
HO-HO-HOOOO….!!!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
pics and info via: IMDb, IMDb2, IMDb3, abcnews.go.com, ToyStory, Screenrant, Twitter, Santa’s ws, AmazinStories’85, pastposters.com, pinterest.