Már a Minyonok első előzetesét látva is borítékolható volt a film sikere, és valóban: a film világszerte hatalmas bevételekre tett szert, mindössze röpke pár nap alatt! Nem csoda, hisz’ a filmet már két Gru (2010 & 2013) film is megelőzte. Aki esetleg nem látta volna őket, annak talán érdemes tudnia, hogy a Minyonok a Gru 1-2 előtt játszódik. A kis sárga lényeket legalább akkora rajongás övezi napjainkban, mint amekkorát gyerekkoromban a Hupikék törpikék kapcsán láttam: minyonos plüssök, iskolai felszerelések, ruhák, játékok, stb. És ami meglepő, hogy nem csak kisgyerekeken, de felnőtteken is gyakorta látni minyonos pólót, pulcsit, sapkát. …De miért is akkora siker a sok kis sárga Tic-Tac Minyon legújabb története?
A film még gyakorlatilag el sem kezdődött, de már rögtön megfogott: a Universal Stúdió intró alatti zenéjének minyonizált-változata azonnal megadta a film alaphangulatát. A napokban olvastam egy cikket, ahol azt kérdezték a film rendezőjétől – Pierre Coffin -, hogy miért fiú az összes minyon? A rendező így válaszolt:
“Látva, hogy mennyire bambák és lököttek tudnak lenni, egyszerűen nem tudtam elképzelni, hogy a minyonok lányok is lehetnének!”
Idén több filmnél is kevesebbet (Jurassic World), vagy mást kaptam (Agymanók), mint amit vártam. De a Minyonoktól végül azt kaptam, amit vártam! Nem többet, de nem is kevesebbet: mind a gyerekek, mind pedig a felnőttek is egyaránt jól szórakoztak a kis sárga lények ügyetlenkedésein. Valljuk be, a filmnek ez is volt a célja, a szórakoztatás.
Ugyanakkor van egy-két dolog, mely nem hagy nyugodni a Minyonok kapcsán:
- Míg az Agymanók 6-os, addig a Minyonok 12-es karikát kapott a korhatár-besoroláskor. Míg az előbbi filmnél a 4-5 év körüli gyerekek nem értették a film egyes kifejezéseit, s a karakterek érzelmeinek következtében végrehajtott tetteit; addig a Minyonoknál ugyan ez a korosztály végig kuncogta a filmet. Persze ez érthető is, mivel a két rajzfilm más és más célközönséget volt hivatott megszólítani. Ugyanakkor, míg az Agymanókban a 12-es karika a film értelmezése miatt lett volna szerintem szükséges, úgy a Minyonok a filmben lévő erőszak – pl.: bankrablás, lövöldözés, akasztófa és egyéb kínzóeszközök – miatt kaphatta meg ezt a korhatár-besorolást.
- Ami viszont engem leginkább aggasztott, hogy miként vélekedik a gonoszságról a film? Míg a Gru két részében a főszereplő nem is annyira gonosz, hanem sokkal inkább egy magányos csínytevő, addig jelen tárgyalt filmünk rosszarcára sokkal inkább illik a gonosz kifejezés. A gyerekek számára azt sugallja a film, hogy a gonoszság menő, és (idézem): “szexi”. Megértem, hogy kellett egy indok, amiért a kis minyonok útra keltek, hogy találjanak a törzsnek egy vezetőt (“Boooosss!“), de ha jól belegondolok, akkor a film (valahol tudat alatt) talán túlságosan is úgy mutatja be a rosszat és a gonoszságot, mint ami cuki és követendő példa! Főhőseink a Gonosz-börzén (Villain-Con) találkoznak Scarlett Túlölő-vel, s az oda vezető úton futnak bele a bankrabló családba, ahol a két kisgyerek is kiveszi részét a “buliból” apu és anyu mellett. Ne értsetek félre, nem azért gondolom így, mert nem találtam más hibát a filmben, hanem mert valóban így gondolom. Persze, minden mesében (mely tanító célzattal íródott) fellelhető egy anti-hős, vagy egy főgonosz. De most, ennél a filmnél nekem egy kicsit erősnek tűnt ennek az oldalnak a túlhangsúlyozása. Már egy-két éve tervezem amúgy, hogy írok egy bejegyzést a Rajzfilmek evolúciójáról, s ebben – többek között – jobban ki fogok térni arra, hogy az elmúlt 20-30 évben mennyit változott a gonoszság bemutatása a mesékben, s hogy mennyire lehet(ett) elkülöníteni bennük a jóságot s a gonoszságot ez előtt kb. 30 éve, és ma?!
De mindezektől eltekintve, a film szórakoztató volt a felnőttek számára is! Persze, nem törvényszerű, hogy minden egyes szülő végig élvezte a filmet, mert például beszélgettem olyanokkal is, akik kimondottan unták és bugyutának tartották a kis sárga fickók mulatozását. Na, de szerintem ők a kisebbség, mert a minyonok akkora népszerűségnek örvendenek még a fiatalok és a felnőttek (egy igen jelentős részének) körében is, hogy a mozik még ma is tömve vannak tőlük. A film történetéből kifolyólag több történelmi nevezetességgel és eseménnyel is találkozhatunk. Az előzetesekben sajnos szinte a film összes legjobb pillanatát elsütötték, de még így is viccesre sikeredett a mese. Kinek ne tetszett volna, amikor a minyonok: az utolsó élő dinoszauruszt is kinyiffantják, vagy amikor Drakula halálát okozzák, vagy mikor Napoleont föld körüli pályára állítják egy ágyúval?
Ha már a történelem: a filmben vissza köszön London egy-egy híres nevezetessége, mint pl. a Buckingham-palota, a Trafalgar-tér, vagy éppen az Abbey Road híres zebrája, melyen a The Beatles tagjai sétáltak át. Tetszett, hogy a film több ízben is kifigurázta az angol humort és a nemzetre jellemző sznob magatartását. Bár – nem annyi, mint mondjuk a Shaun, a bárány esetében, de – filmes utalások is akadtak: a hintós jelenet A Karib-tenger kalózai 4-ből; a minyonok, mint Velociraptorok a fűben (Jurassic Park); és Az Angyal c. sorozat introja a tv-ben. Apropó, történelem! A koronaőrök improvizált Hair-dala eszméletlenül jó duett lett a kis minyonkákkal (lentebb meg tudod hallgatni)!
A három főszereplő (Kevin, Bob és Stuart) nagyon imádni való lett, szó se róla. Ugyanakkor Scarlett Túlölő (Sandra Bullock) és férje, Herb karaktere kimondottan idegesített. Persze, a minyon-törzs alkalmankénti jelenetei legalább olyan szórakoztatónak bizonyultak, mint a triumvirátusé. Bob kis patkánya nekem valamiért nagyon bejött. Érdekesnek tartom, hogy a minyonok elgondolása nagyon hasonlít a Hupikék törpikékre: adott egy törzs/kolónia, mely csupa férfi tagból áll, s melyet egy bölcs (öhm, költői kérdés: Gru annak számít?) irányít, s a többiek őt az ő szavát követik. Oké, egy kicsit sántít az elgondolás, mert előbbiben ott van Törpilla. A film végén (mondhatni) elvárható volt Gru feltűnése, mely végül felvezeti a későbbi folytatásokat (Gru 1-2).
Ami a szinkront illeti: számomra csalódás volt, hogy nem Für Anikó – hanem Szávai Viktória – hangján hallhattuk Sandra Bullock orgánumát. Amúgy, a film – a minyonok saját nyelve (egy kis angol és olasz keveréke?) miatt – nem igényelt nagy szinkron munkálatokat.
A 3D csak elvétve nyújtott plusz élményt, szerintem csak úgy, mint mostanában sok más filmnél, úgy ennél is felesleges pénzkidobás.
Ismét Heitor Pereira szerezte a film zenéjét, csak úgy, mint a Gru 1-2, ill. a már említett Hupikék törpikék 1-2 esetében is. Ezek a legjobb filmzenék és minyonizált dalok a filmből: Revolution, Hair, Kevin, Stuart and Bob, Make ‘Em Laugh, Greatest Renegade Unveiling ‘GRU’.
***
A film teljesen kikapcsolt bennünket a közel másfél órára, és bár nem Oscar-díj gyanús, de mégis remek szórakozást nyújtott kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Érdemes megvárni a stáblistás jeleneteket, mert kettő is van belőle (a második egy pár perccel később van)! Hogy lesz-e folytatás? A bevételt elnézve, szerintem mindenképp. 2017-ben érkezik a Gru 3. (!), s szerintem rá egy-két évre érkezhet a Minyonok 2. is akár! Ha van gyerkőcöd, aki még nem látta a Minyonokat, szerintem megéri elvinni, mert ő garantáltan jól fog szórakozni, de szerintem Te is!
via: Imdb