A Mad Men – Reklámőrültek című sorozat 2007-ben startolt el Amerikában, s egyedi stílusával oly mértékű rajongást váltott ki nézők millióiból, melyre addig nem sok széria volt képes. A tavaly – 7.évadával – záruló sorozat hamar az egyik kedvenc szériámmá nőtte ki magát. A számtalan besöpört díj és elismerés mögött hatalmas munka rejlik, ezt jól tükrözi a sorozat látványvilága, jelmezei, kellékei és hangulata.
A következőkben a Mad Men c. sorozat kulisszatitkairól, valamint a széria által gerjesztett rajongás okáról is olvashattok! Mivel úgy tapasztaltam a szülinapi cikksorozat kapcsán, hogy szeretitek a galériákat, így most sem lesz ez másképp: a cikk végén megtekinthettek 2 fantasztikus galériát is a kultikus sorozatról, bennük 80 db. képpel.
Sokan máig – tévesen (!) – úgy gondolják, hogy sorozat címéül szolgáló „MAD MEN” kifejezés az őrületig agyonhajszolt reklámügynököket takarja… Ez természetesen nem helytálló feltételezés, ugyanis a kifejezés valójában a Madison Avenue Men-ből ered, melyet a New York-i Madison Avenue-n dolgozó reklámügynökök honosítottak meg az 1950-es években! A sorozat az itt játszódó 1960 – 1970-es évek történéseit öleli fel.
Christina Hendricks azonnal a divatlapok címoldalaira került – persze nem ok nélkül! A gyönyörű színésznő testi adottságait kihasználva, a kosztümösök számtalan egyedi ruhadarabot készíthettek számára. A sorozat világhírnevet hozott a színésznőnek. Az Esquire Magazin olvasói például neki ítélték a világ a legvonzóbb nője címet (2010). Sőt, rajongói egy blogot is létrehoztak, ahová olyan ruhákat töltenek fel, melyeket Joan Holloway is szívesen viselne a sorozatban. Természetesen megjelentek a fanyalgók is, akik szerint Christina testalkata nem tükrözi hűen az adott kor ideális női testképét… Bár ez csupán személyes vélemény, de szerintem így tökéletes, ahogy van.
A sorozat kosztümei és öltönyei kimondottan jótékony hatással voltak napjaink divatjára is! Egyes felmérések szerint (2010) a sorozatnak is köszönhető, hogy megnőtt az öltönyt viselő férfiak és a kosztümökben díszelgő hölgyek száma. Nekem egyébként nagyon tetszik az 1920/’30-as évek Art Deco stílusa és divatja, de még a ’60-as évek elején látható női kosztümök is nagyon tetszenek. Oké, lehet, hogy ez csak az én heppem (és bár én is szeretem a laza öltözetet), de szerintem nem sok szebb dolog van egy csinos nőnél… Milyen más lenne a mai divat, ha az öltöny és a kosztüm ismét divatba jönne? Örömöm akkor volna még teljesebb, ha a megnyerő külsőhöz udvariasság, előzékenység és jómodor is társulna – ez szerintem nagyon is hiányzik mindennapjainkból.
A sorozat főszereplőjét (Don Draper) alakító Jon Hamm is nevelőszülőkhöz került gyerekkorában, épp úgy, mint az általa megformált karakter.
Egyedül Jon Hamm (Don Draper) tudhatta meg előre a sorozat végkimenetelét! A többieknél előfordult (mint sok más Hollywood-i produkció esetében is szokott az lenni), hogy csak nem sokkal a forgatás előtt kapták meg az aktuális szövegkönyvet, vagy egy (már) módosított változatát.
Történelmi hitelesség? Kennedy-gyilkosság, az első fogamzásgátló tabletta, a (lánc)dohányzás káros hatásai, a tömény alkoholok masszív fogyasztása, drogfogyasztás hatásai, a hippi mozgalom és a háborúk, az antiszemitizmus és a rasszizmus, valamint a nők társadalmilag kiszolgáltatott helyzete… – ezek Matthew Weiner (író és producer) szerint mind-mind alkalmat adtak arra, hogy érdekes és korhű témákat szolgáltassanak a sorozat számára. A cigarettázás és az alkoholfogyasztás káros hatásairól még csak akkoriban kezdtek el felröppenni az első riasztó hírek, ugyanakkor az akkori társasági (és reklámszakmai) élet bizonyos szegmenseiben szinte elengedhetetlen volt ezek fogyasztása.
Ha szereted a sorozat zenéit, akkor ezt a lejátszási listát tudom Neked ajánlani, nem érdemes kihagyni!
Nem tudni biztosan, hogy a sorozat intrójában Don Draper karaktere zuhan-e lefelé az épületről.
A sorozat egyik erénye, hogy Peggy Olson (Elisabeth Moss) karakterén keresztül láthatjuk, hogy egy titkárnőként kezdő fiatal lányka miként küzdi fel magát a reklámbiznisz (nők számára különösen nehéznek tűnő) ranglétráján. Szerintem nem kéne erőltetni a dolgot, de tervezik, hogy elkészítenének egy spin-off sorozatot a szériához, esetleg Peggy főszereplésével…
Kezdetben kilencen írták a Mad Men forgatókönyveit, de mint általában az lenni szokott a filmszakmában, a széria végére az írók személyében is kisebb-nagyobb változások álltak be.
Sajnos hazánkban csak az 1-4. évadot vetítették le szinkronnal, a maradék három évaddal még adós maradt az MTVA. Egyébként pont a napokban írt vissza az MTVA közönségszolgálata a nekik írt levelemre, melyben arról kérdeztem őket, hogy tervezik-e a közeljövőben, hogy leszinkronizálják a maradék évadokat? Sajnos nagyon úgy néz ki, hogy ez nem fog megtörténni, ám javaslatomat továbbították az illetékesek felé. A jó nézettségi adatokat produkáló 1.évadot még annak idején az M1 vetítette, majd a hirtelen bekövetkezett nagyszámú nézettség visszaesés miatt az M2-re költöztették a 2.évadtól a szériát. Fekete Ernő egyébként remekül teljesített szinkronhangéknt, nagyon jól illett az orgánuma Don Draper-hez (épp úgy, mint Christan Bale Batman-jéhez, vagy mint Robert Downey Jr.-hoz). …Apropó, csak szerintem hasonlít nagyon egymásra Jon Hamm és Christian Bale? Szerintem még a mimikájuk és testtartásuk is nagyon hasonló.
A pilot epizódban még nem tüntették fel az egyes osztályok, irodák és tárgyalók ajtaján az ott dolgozók neveit.
A 92 epizódot megélt sorozat számos híres díjat tudhat magáénak: az 5 Emmy– és 5 Golden Globe-díj mellett számos BAFTA és más kategóriájú (például sminkes, díszletes) díjakat is kiérdemelt a széria. A Mad Men volt az első kábeltévés sorozat, mely három egymást követő évben is megnyerte az Emmy-díjat a legjobb dráma-sorozat kategóriában (2008-2009-2010)!
Don és Roger az egyik epizódban egy férfi wc mosdójában állnak a piszoárnál, amikor lehet látni a köztük lévő elválasztó falat – érdekesség, hogy ez legkorábban majd csak az 1980/’90-es évek elején jelent meg.
A pilot előtt még nem akarták Don szerepére szerződtetni Jon Hamm-t, mivel túl jóképűnek tartották az írók. Végül mégis mellette döntöttek (szerintem helyesen) a sokadik meghallgatás után. Jon nagyon jól hozza a múlt fájdalmain rágódó nőcsábász karakterét, nem hiába kapott alakításáért megannyi díjat!
Don Draper rengeteg cigit szívott el a 92 epizód alatt. Ugyanakkor a való életben Jon Hamm egyáltalán nem bírja elviselni a dohány ízét és füstjét, ezért kizárólag csak ún. gyógyfüvekből készült cigit szívott a forgatások alatt.
Azok az ikonikus liftes jelentek: kis híján mindegyik epizódban legalább egyszer volt liftes jelenet. Ebben a videóban egy érdekes kis összeállítást láthattok, egyenesen a sorozat bónusz DVD-jéről.
Ezen a linken pedig rengeteg érdekes kulisszák mögötti videót láthattok a Med Men c. sorozatról. Nekem ezek a személyes kedvenceim, mivel ezekből is jól látszik, hogy micsoda munka rejlik egy ilyen produkció mögött!