„Azt mondanám, hogy a Jurassic World egy kalandfilm, míg a Bukott Birodalom egy feszült, horror hatású film volt. A Jurassic World 3 egy tudományos thriller lesz, mint annak idején a Jurassic Park is volt!”
/ Colin Trevorrow
Végre megérkezett a mozikba a Jurassic World: Bukott birodalom. A rajongókat igencsak megosztotta a 2015-ös újragondolt folytatás, az ötödik dínós kaland szükségességét pedig legalább ennyien kérdőjelezték meg. A „csináljunk harci dínókat”-elgondolású híreket hallva, eleinte én is maximális mértékben szkeptikus voltam. Feleslegesnek tartottam az újabb dínóbőr lehúzását, de aztán az előzeteseket látva egy kicsit megnyugodtam.
De vajon jobb lett-e a Jurassic World 2, mint a trilógia első része? Uram bocsá’, talán még a Jurassic Park nyomába is érhet? A most következő cikkben elkalauzollak Titeket a Nublar sziget kulisszái mögé, ahol számtalan érdekes forgatási videót és fotókat láthattok, a kritika mellett!
♦♦♦
Kritika:
Mivel a cikk fő témája a Jurassic World: Bukott birodalom kulisszák mögötti világa, így a kritikáról a tőlem megszokottakhoz képest rövidre és spoliermentesre fogom (a film zenéjével lejjebb külön is foglalkozom). A látvány-és hangi világ egyszerűen csodálatos volt. Sokkal jobban magával ragadott, mint például az első Jurassic World-film tette. Ez jól látszott a dínók bőrének mintáján és színén, a mozgásukon, hangjukon is. A kamerabeállítások sokkal inkább a film javára voltak, mint a 2015-ös filmben. Szerencsére visszatértek az első trilógiából ismert és megszeretett robot dinoszauruszok. Bár annak idején is alkalmaztak CGI technikát a filmek kapcsán – amikor totálban mutatták a dínókat -, az alkotók jónak látták átállni az új technika alkalmazására a Jurassic World-film kapcsán, de a rajongók túlnyomó része elégedetlen volt a CGI-dínókkal (és joggal), így a folytatásban vissza kerültek a képbe Stan Winston zseniális robot dínói. Az Indoraptor nekem kissé furcsának hatott így, bár tudom, hogy hibrid dinoszaurusz és úgy kellett volna rá tekintenem, de nekem mégis jobban bejött az Indominus rex. Habár, az Indoraptor oldalán végigfutó aranyszínű csík nagyon tetszett, és a hosszú karmai sem voltak mindennapi látvány. Örültem, hogy sokkal több dínót láthattunk a vásznon, és a Mosasaurust is élmény volt nézni, nagyon vártam a jelenteit.
Chris Pratt hozta a szokásos, macsó srác figuráját, Bryce Dallas Howard pedig sokkal megnyerőbb volt számomra ebben a filmben (bye-bye, tűsarok!). Lévén, hogy eredetileg fiataloknak szól a film, a mellékszereplők közt megtalálható volt az idegesítő, de hasznos(nak szánt) kocka srác, a nagyszájú katona, a talpraesett fiatal leányzó, stb. A produkció olyan nagy neveket vonultat fel, mint pl. Toby Jones, James Cromwell, Geraldine Chaplin, Ted Levine. BD Wong ismét visszatért Dr. Henry Wu szerepében, bár most talán még kevesebb játékidőt kapott. Jeff Goldblum-nak sokkal nagyobb szerepet szántam volna, mint amivel végül kiszúrták Ian Malcolm szemét.
Azért picit furcsa volt, hogy a film utolsó negyedében beszűkült a tér, és azt is furcsállottam, hogy Claire azt sem kérdezte meg, hogy hol a jó életben van a Menedék? A dínóárverés során több fajt is bemutathattak volna nekünk. Na mindegy, a bukfencek ellenére is sokkal jobban tetszett ez a film, mint az első – na jó, ott az első fél órát szerettem. Kövezzetek meg, nem lesz más a véleményem. 🙂 Jut eszembe, egy icike-picike spoiler: az egyik kedvenc Indoraptoros jelentem az volt, amikor pofára ejtette és megzabálta a „nagy” vadászt!
Az első Jurassic Park-filmhez egyik utód sem ér fel, de a dínós filmek sorában a Jurassic World: Bukott birodalom az én szememben simán hozza a második helyet!
Nagyon tetszett, hogy számos kis apró dolog visszaköszönt az első Jurassic Parkból: például a zenei motívumok, hogy a Brachiousaurust láttuk meg annak idején a szigeten első dínóként, és most, őt látjuk meg utolsóként is (remélem, ez nem túl nagy spoiler), a tenger felett szálló Pteradonokat a film végén, a Jurassic Park-szallagot és a visszapillantó tükröt, látjuk a fáról lezuhant terepjárót, amit egykor a T-rex lökött le, de a film nyitánya is az első részt sejteti. Nagyon bejött a film erős és látványos kezdése, szuper volt! Érdemes a stáblista utáni apró jelentet megvárni annak, aki szereti végig ülni a Marvel-filmeket, bár itt csak amolyan kihagyott rövidke jelentről lehetett szó. A Lockwwood birtok kiállítótermének egyik festményén az a dínó volt látható, mely az első Jurassic World egyik lehetséges hibrid dínója lett volna (ezt is megtalálhatjátok a galériában)!
Érdekesség: felfigyeltem rá, hogy amikor Claire a Lockwood birtokra érkezik, a hallban látható Mr. Hammond festménye, mellette pedig egy másik alkotás. Az alábbi forgatási képek közt megtalálhatjátok ezt a képet, rajta az említett két festménnyel. Szerintem, a Hammond melletti alak William Buckland-et (1784-1856) ábrázolja, aki brit geológus és paleontológus volt. Nevéhez fűződik, hogy ő ismertetett első ízben egy dinoszaurusz fosszíliát, mégpedig a Megalosaurust (1824, „Feljegyzés a Megalosaurusról, avagy a nagy Stonesfieldi Fosszilis Gyíkról„)! A képen annyi változtatást véltem felfedezni az eredetihez képest, hogy Buckland ruhája színesebb lett, illetve megváltoztatták a kezében tartott koponyát egy impozánsabbra.
Filmzene:
A filmzenére külön is ki akartam térni, mivel nagyon szívügyemnek tekintem, pláne, ha a Jurassic Park-szériáról van szó. Nos, Michael Giacchino-t eddig is zseniális zeneszerzőnek tartottam, de a Jurassic World 2-vel ismét új szintre lépett! Az első részhez szerzett zenéjével úgy sikerült frissítenie a széria zenei hangulatát, hogy közben megtartotta a jó öreg John Williams által szerzett legendás dallamokat. Adott volt a kérdés: vajon sikerül-e még tovább fejlődnie a Jurassic World-filmek zenéjének?
Amikor Giacchino odalépett a rendezőhöz, elmondta neki, hogy egyedi tónusú zenét szeretne írni a Bukott birodalomhoz, ehhez pedig meg is volt a konkrét elképzelése, hogy miként állítaná össze a filmzene stíluselemeit:
„Mi lenne, ha Bernard Hermann-nak és Stravinsky-nek lenne egy gyereke, és ő írta volna ennek a filmnek a zenéjét?„
Tisztelem Giacchino munkájában, hogy direkt nem akarta használni John Williams Jurassic Park zenei témáit, csak és kizárólag akkor, amikor valóban szükséges volt. Sötétebb és komolyabb hatást szeretett volna kölcsönözni az új produkciónak, ami sikerült is. A kórusműveket kimondottan jól vette igénybe, mondhatni, a legjobb alkalmakkor. A film komor hangulatához illő zenei hangzást produkált, melyet alig várom, hogy újra meghallgathassak.
Jurassic World 3 !
Annyit már tudunk, hogy a trilógia záró része 2021. június 11-én érkezik a mozikba. A filmet az a Colin Trevorrow fogja írni és rendezni, aki annak idején az első epizódot is dirigálta. Ami biztosnak tűnik a premier dátumon kívül, hogy – hála a jó égnek! – nem lesznek hibrid dínók az új filmben, yeah! Oké, amúgy aktuális ötlet volt annak idején a hibridekkel való kísérletezgetés, de egy harmadik alkalommal már talán túl sok lenne a kotyvasztgatásból. remélem, hogy a záró epizódra vissza tudják majd csábítani Sam Neil (Dr. Alan Grant), Laura Dern (Dr. Ellie Sattler), és Jeff Goldblum (Ian Malcolm) trióját, még, ha csak egy rövidke szerep erejéig is.
Egy cikket szeretnék majd írni arról, hogy milyen „természetes” dínókat lehetne majd beletenni a Jurassic World harmadik részbe! Napjainkban is rengeteg új fajt fedeznek fel, szerte a világon. Pedig az emberek java része úgy gondolja, hogy már minden dinoszaurusz-fajt csontvázát feltárták a paleontológusok. Így, hát, simán adott a lehetőség egy új, dínós cikkre. Ezért figyeljétek a HSK oldalát itt, és a Facebookon is!
♦♦♦
pics via: 1.