Az utóbbi években a szuperhős-filmek reneszánszát éljük. Gyermekkoromban Batman, Superman és Pókember voltak a nagy kedvenceim. Máig emlékszem arra, hogy milyen érzés volt megkapni az első Bat-mobil játékautót, ami az 1989-es film hű mása volt. Emlékszem, hogy milyen volt nézni a szuperhősök újabb, és újabb kalandjait a tv-ben.
Az első Superman-filmet, és az első két Batman-filmet rongyosra néztem akkoriban. Aztán jött a másik kedvencem, Pókember történetének megfilmesítése, a 2000-es években. Sokan kritizálták a Sam Raimi-féle Pókember-trilógiát, hogy mennyire komolytalanra sikeredtek. Idén az volt a kritikusok gondja (akárcsak a Skyfallnál), hogy az új Batman-film mennyire komolyra sikeredett. Én erre azt mondom, hogy nincsen ezzel semmi baj, így jók, ahogy vannak. Ezek a filmek képregény adaptációk. Ha nem lennének benne azok a jelképek, fantasztikus képességek, amik a képregényben vannak, akkor nélkülük üres lenne az összes szuperhős mozi.
Ahhoz, hogy jobban meg tudjuk érteni ezeket a filmeket, nem szükséges minden képregényhős történetét A-Z-ig ismernie mindenkinek. Elég, ha azt tudjuk, hogy az adott szuperhős milyen korban született meg, és milyen embereknek szól(t)? Ha jól megnézzük, a legtöbb (szuper)hős megszületésének ideje leginkább világháborúk idejére esett. Ez jól látszik például, Az Acélember esetében is.
A képregényeknek két nagy tárháza van: a MARVEL, ill. a DC COMICS. Mindkettőben megannyi nagy, közismert (szuper)hős szerepel.
Az utóbbi években leginkább a MARVEL szuperhősök domináltak a mozikban:
- Hulk; Bosszúállók; Daredevil
- X-Men
- X-Men: Az Eljövendő Múlt Napjai
- Thor
- Vasember, és
- Amerika kapitány
De azért a DC háza táján is akadt néhány tekintélyes film:
- Zöld lámpás
- A Sötét Lovag-trilógia, és
- Az Acélember.
Nem minden hős szuperhős!
- Kal-el, alias Clark Kent / Superman: ő egy „született” szuperhős, emberfeletti képességekkel megáldva. Leginkább Metropolis városát védi meg, amikor épp nem a Föld védelmével van elfoglalva.
- Míg Bruce Wayne, vagyis Batman: a vagyonát, rátermettségét, elszántságát (egy ideig a szülei halálát megtorolni vágyás élteti) kamatoztatja azért, hogy megvédje az ártatlan embereket. Ugyanakkor neki nincsenek emberfeletti képességei, mégis felveszi a harcot a gonosszal, hogy megvédje Gotham Cityt.
- Peter Parker, a Pókember: csupán egy véletlen, mutáns pók csípése következtében szerzi meg különös képességeit.
Manapság is tucat számra készülnek újabb képregények, és szuperhősök, s ezáltal történetük is együtt halad korunkkal. Azonban, nálunk talán sokkal jobban tudta értékelni ezeket a képregényhősöket az adott kor embere, amelyben e hősök megszülettek. Ennek apropóján felbuzdulva gyűjtöttem össze, a legjobb szuperhős filmzenéket!
***
John Ottman: X-Men – Az Eljövendő Múlt Napjai (2014)
John Ottmanre esett a rendező választása, aki korábban már dolgozott a szérián, mégpedig az X2-n. Bár az X-Men-főtéma csupán a film elején és végén szerepel, de amikor hallja az ember, könnyen meglehet, hogy libabőrös lesz tőle a háta. Érdemes felkeresni a belinkelt blogbejegyzéseket, mert több szuper-jó zenében is részünk lehet!
Craig Armstrong: A hihetetlen Hulk (2008)
Nehéz volt dönteni, hogy ezt a számot; vagy a Hulk (2003) című film zenéjét tegyem ide, amit Danny Elfman komponált, mivel az is nagyon egyedire sikeredett szerintem.
Danny Elfman: Batman (1989)
Ezt a számot bármikor meg tudom hallgatni, tipikusan Danny Elfman stílusa, és jól tükrözi a ’80/’90-es évek zenéit. Van benne egy kis kísérteties hangzás, de ott van a denevéremberhez szorosan kapcsolódó hősies hangzás is.
James Newton Howard: A Zöld lámpás (2011)
J. Newton Howard ezzel a filmzenével (és több más munkájával) is megmutatta számomra azt, hogy helye van korunk legváltozatosabb filmzeneszerzői között.
John Williams: Superman (1978)
John Williamsnek e kiváló muzsikáját sem kell szerintem sokaknak bemutatni. Az első igazi Superman-film volt gyerekkoromban az egyik kedvenc filmem, és szerintem ez a főtéma kiválóan illik hozzá. De hát, ítéljétek meg Ti magatok is.
Danny Elfman: Pókember (2002)
Igen, ismét Danny Elfman! Úgy látszik, egy másik (szuper)hősnek is egy remek témát írt, amiben van heroikus és egy cseppnyi érzelmes rész is, -ahol a hősre nehezedő felelősség jelenik meg a filmben. Remek.
Alan Silvestri: Bosszúállók (2012)
Érdekesség, hogy: Alan Silvestri jegyzi az Amerika kapitány – Az első Bosszúálló című film zenéjét is, amelynek az egyik sejtelmesen hangzó témája, rögtön e film elején megjelenik. Ami pedig a Bosszúállók főtémáját illeti, ugyan olyan, mint maga a film: tömény akció és izgalom.
Patrick Doyle: Thor (2011)
A film 2. része idén (2013) novemberben kerül a mozikba, és a filmhez nem az első rész zeneszerzőjét, Patrick Doylet kérte fel a stúdió. Ezzel gond egy szál se, csak egy kérésem van: az alábbi zenét vegye át, de tutira, mert ez a zene = maga Thor!
Hans Zimmer & James Newton Howard: A Sötét Lovag-trilógia (2005-2008-2012)
Már olvashattátok egy-egy cikkemet Hans Zimmerről. Akár a Sötét Lovag: Felemelkedés, akár az Aurora című száma kapcsán. Az első két Batman film zeneéjét J.N.Howard-dal közösen szerezték, míg a trilógia befejező részét már egyedül komponálta Hans Zimmer. Itt egy kis ízelítő, az első részből, ahol a két zeneszerző nagyszerűt alkotott.
Brian Tyler: Vasember 3 (2013)
Bevallom őszintén, izgultam hogy Ramin Djawadi (Vasember) és John Debney (Vasember 2.) egyedi és remek munkái után, vajon ki szerzi majd a trilógia harmadik részének score-ját? Megnyugodtam, amikor végre belehallgathattam az albumba, mert Brian Tyler egy igazi hős-témát alkotott meg Tony Stark számára, amiben nem csak tömény akció, de egy csipetnyi érzelem is van, ami valljuk be, nagyon is jól hangzik.
Hans Zimmer: Acélember (2013)
Kíváncsi voltam a premier előtt, hogy John Williams Superman-témája után milyen új fő-témát sikerül Hans Zimmernek megalkotnia? Nos, szerintem nem kellett csalódnunk benne, de javaslom a filmhez írt kritikát is elolvasni, amelyben több dolog is szóba kerül még a zene mellett.
Brian Tyler: Thor – Sötét világ (2013)
A film zenéjét az a bizonyos Brian Tyler szerezte, akinek a nevéhez fűződik a Vasember 3-hoz komponált remek, heroikus filmzene album is. Most ismét valami egyedit alkotott meg Tyler, ezúttal egy újabb szuperhőshöz. A film után egész este a fő téma járt a fejemben, amit itt meghallgathatsz Te is!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!