Bár itthon még be sem mutatták Rian Johnson legújabb Tőrbe ejtve-filmjét (a premier december 12.) az igazság az, hogy egyes külföldi országokban – a Torontói Nemzetközi Filmfesztivállal (TIFF) szinte egy időben – már októberben bemutatásra került, így, mivel alkalmam nyílt megtekinteni a Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery c. filmet, úgy gondoltam, hogy Magyarországon elsőként írok is róla egy beszámolót.
Köztudott tény, hogy a rendező ki nem állhatja a sorozat címadását. Már a második rész esetében sem tetszett neki a Netflix ötlete, ugyanis a streaming-gyártó mindenáron ragaszkodott ahhoz, hogy a címben szerepeljen az első rész címe is. Rian jobb szerette volna, ha a főszereplőről nevezik el a részeket, pl. az Egy Benoit Blanc–történet címadásnak jobban örült volna.

Na, de vessük is bele magunkat a Tőrbe ejtve: Ébredj fel, halott ember rejtelmeibe. (A későbbiekben az egyszerűség jegyében leginkább ‘Tőrbe ejtve 3’-ként fogok rá hivatkozni.) Méltó lett az első részhez? Anno sokan kritizálták a folytatást (Üveghagyma). Leginkább azt a fajta komplexitást hiányolták belőle, ami az első részt jellemezte, már-már Agatha Christie-i magasságokig repítve a történetet. Vajon a széria harmadik részével Johnson kiköszörülte a hibát (ha volt egyáltalán)? Beszélhetünk-e hanyatlásról a széria újabb részeit illetően? Lesz miről beszélni!
A külföldi kritikák alapvetően pozitívan nyilatkoztak a filmről. Talán én egy kicsit kritikusabb szemszögből néztem a filmet, mert nagy kedvenc lett számomra mindkét korábbi rész, de ezt majd döntsétek el Ti. Részemről az év egyik leginkább várt filmje volt a Tőrbe ejtve 3. Már számtalanszor hangot adtam írásaimban az ún. whodunnit-stílusú (az angol szlengből vett „ki tette?”) műsorokat övező rajongásomnak, épp ezért izgatottan vártam, hogy újra együtt fejthessek meg egy rejtélyt Daniel Craiggel. Természetesen az első kedvcsináló előzetesen kívül több trailert nem is néztem meg, ezzel megelőzve azt, hogy már a megtekintés előtt neki álljak lehetséges teóriákat szőni. Szerintem jól tettem, hogy kibírtam, büszke is vagyok magamra. Ha valamilyen csoda folytán eddig elkerült volna Téged az előzetes, itt megtekintheted, de szerintem jobban jársz, ha tiszta lappal ülsz neki, úgy sokkal nagyobb az élvezet. A cikket spoiler-mentesen írom, hogy ne lőjem le senkinek se a lényeget. Készültem pár forgatási érdekességgel is, melyeket a bejegyzés vége felé olvashattok majd. A hivatalos előzetes:
Kapcsolódó tartalmak:
- Gyilkos a házban (1-2. évad): elemzés és kulisszatitkok
- Gyilkos a házban (5. évad): elemzés és kulisszatitkok
- Travels with Agatha Christie & Sir David Suchet (dokumentumsorozat beszámoló)
- A Korona: évadkritikák és kulisszatitkok a sorozatról
- Hollywood legszebb színésznői: Ana de Armas
- Hollywood legszebb színésznői: Janelle Monáe
A nevem Blanc… Benoit Blanc!
Az első két részhez hasonlóan Rian Johnson nem csak rendezte a filmet, de a forgatókönyvért is ő felelt. Nem is csoda a krimik iránt érzett vonzalma, hisz neki köszönhetjük a Poker Face c. sorozatot is, melyben szintén hasonló vizekre tereli a nézőket.
Visszatérve az egyik fenti felütésemre… Sokan talán amiatt néztek rossz szemmel az Üveghagyma c. részre, mert nem csak a történet komplexitása, de a hangulata is egészen más volt az első Tőrbe ejtve c. filmhez képest. Nos, ezúttal sem történt másképp. És nekem (részben) pont ezért tetszik a rendező perspektívája, mert a folyamatos frissítés nem engedi ellustulni a nézőt, végig változatos marad – új környezet, új karakterek, és persze eltérő társadalmi rétegek állnak a történetek központjában.
Azt azért meg kell hagyni, hogy talán a Wake Up Dead Man kapta a legsötétebb tónust az eddigi három rész közül. De, ha szívünkre tesszük a mancsunkat, ez a fajta komor, a legnyomasztóbb krimiket jellemző hangulat sosem illett volna az első rész családias-, vagy a folytatás csilli-villi világába. Ami igaz, az igaz, a Josh Brolin által megformált pap kapcsán boncolgatott téma nem kimondottan vet jó fényt a Katolikus Egyházra (inkább egyes papjaira), azonban nem is ennek az érzésnek a felerősítése volt az alkotás eltökélt célja, hanem egy rejtély felderítése.
Elsőre talán azt gondolhatnánk, hogy túl hosszú a filmben látott felvezetés, de valójában az előző részek (főleg a második) esetében is tapasztalhattuk, egy jó krimihez elengedhetetlenül szükséges, hogy az írók átfogó képet fessenek a karakterekről és az általános légkörről. Jelen cikkünk tárgyánál Jud atya (Josh O’Connor) vázolja fel az eseményeket a saját szemszögéből. O’Connor már A Korona c. sorozatban is észveszejtő tehetségről tett tanúbizonyságot, s bizton állíthatom, hogy a korábbi filmek narrálóit alakító színészekhez hasonlóan (Ana de Armas és Janelle Monáe) simán megállja a helyét, sőt! Talán a karakteréből fakadóan még Armas-nál is mélyebb alakítást tudott nyújtani.

Ejtsünk pár szót történetünk főhőséről, akit ezúttal is Sir Daniel Craig alakít. Most még nem Benoit Blanc karakterének jelleméről beszélek, csupán a külsejéről – ugyanis előbbire majd még később visszatérek. Az első forgatási fotókat látva magam is meglepődtem a hosszú haj és a körszakáll láttán, de úgy gondoltam, ez a fajta változás kifejezetten jól áll majd a karakterének. És így is lett. Talán pont azért nyílt alkalma ekkora változtatást eszközölnie a stábnak Craig kinézetét illetően, mert nem kellett idő közben egy újabb James Bond-filmhez igazodnia a színésznek, bár egy kis sminkszobai tupírozás meg paróka pik-pak meglenne, ha arról van szó.
A szereposztás – minő meglepő – ezúttal is fergeteges! Külön öröm volt számomra Jeremy Rennert újra a képernyőn látni a szörnyű balesetét követően. Rennert ugyebár 2023 januárjában érte baleset, miközben egy 6 tonnás hókotró elől próbálta megmenteni unokaöccsét. A színész így nyilatkozott a sajtónak visszatérése kapcsán:
„Ez hatalmas támogatást jelent (…). Olyan közösség és bajtársiasság alakul ki, különösen egy ilyen filmnél. Ez számomra nem is igazán film, inkább egy színpadi játék. Mindig együtt vagyunk, végig egymás szemébe nézünk, még játék közben is. Amikor 15 ember van a kamerán, sok időt töltesz velük. Ez egy színdarab forgatására emlékeztet. Jó érzés visszatérni, és újra szívesen látnak a munkámban, amit szeretek, igazán nagyszerű emberekkel.”
A történet fókuszában a cseppet sem hétköznapi papot alakító Josh Brolin áll, aki kiválóan hozza a tőle megszokott, igencsak maszkulin – bár itt inkább extravagáns – karaktert. A teljesség igénye nélkül, felbukkan még az a Jeffrey Wright is, aki annak idején több James Bond-filmben is együtt játszott Daniel Craig-gel, valamint Thomas Haden Church (Pókember-filmek, Az őserdő hőse) is. Nem szabad szó nélkül elmennünk Glenn Close mellett, aki A ferde ház c. Agatha Christie krimi tévés feldolgozásában is emlékezeteset alakított, számára sem volt idegen ez a műfaj. Mondanám, hogy kiváló alakítást nyújtott Rian Johnson filmjében is, de ezzel talán senkinek sem mondok újat. A legendás színésznő így mesélt a pillanatról, amikor megkapta a szerepet, ill. a forgatási élményéről:
„Nos, amikor megkaptam a telefonhívást, olyan volt, mintha a mennyből jött volna. Soha nem gondoltam volna, hogy szerepelek a Tőrbe ejtve című filmekben, és annyira izgatott voltam, hogy bekerülhettem. Hallani mindenki mástól, aki benne volt. Egy csodálatos társulattá váltunk. És végig kerestük egymás társaságát a forgatás alatt. Mindig a sátrunkban voltunk, nevettünk, aludtunk, olvastunk, ismerkedtünk. Az egyik legnagyobb ajándék, hogy ilyen intenzív élményben lehet részed olyan emberekkel, akikről tudod, hogy életed hátralevő részében drága barátaid lesznek.”
Büszke vagyok magamra, hogy ezúttal is kitaláltam, ki a gyilkos. Nagyon élveztem a folyamatos agyalást, kár, hogy nem tudom úgy újra nézni, hogy tiszta lappal vágjak neki a cselekménynek. Azon vettem észre magam, hogy bizonyos részleteknél már érezni lehetett, hogy milyen információkat szánnak félrevezetésnek, és mik azok, melyek még fontosak lehetnek. Persze, volt egy-két meglepetés, és a tömérdek információ mellett természetesen voltak olyan apróságok, melyeket a szemem és az agyam felfogott, de átsiklottam felettük, mert olyan léptékben haladt előre a történet és csak a végén esett le a tantusz, de a nagy kép ezek nélkül is összeállt.

Agatha Christie történeteiben és természetesen Benoit Blanc esetében is megkerülhetetlen motívuma a cselekménynek a szereplők végső összehívása, ahol a detektív kinyilatkoztatja tudását, mellyel leleplezi a gyilkost. Erre ezúttal is sor került, bár hasonlóan egy-két Agatha Christie-történethez (mely előtt e film is fejet hajt), nem épp a Blanc-tól megszokott módon történt. Ez persze nem baj, éreztem, hogy kapunk még egy plusz csavart a nagy leleplezés közepette, és bizony mennyire jó volt, hogy meglépték ezt!
Azért akad pár dolog, mely nem igazán nyerte el tetszésemet a Tőrbe ejtve 3 kapcsán. Talán ezzel a résszel volt eddig a legtöbb negatív megjegyzésem. Lássuk is, hogy mikre gondolok:
Nem is a hangulatra, mert mint azt feljebb már említettem, azzal önmagában véve nem is lett volna gond, sőt. A problémát az írói lustaságban látom, mely nem engedte szabadon szállni Blanc nyomozói-énjét, s emiatt még nyomasztóbbnak hat a történet, mint bármely eddigi Knives Out-sztori. Figyeld meg: Blanc személyisége ezúttal egészen másnak hat, mint korábban. Sokkal határozottabb, s talán most puhatolódzik legkevesebbet a tőle megszokott stílusban. Míg korábban gyakorta szórakozottan veszi szemügyre a helyszíneket és kezd el töprengeni a cselekményen, ezúttal szinte nyomát sem véltem felfedezni efféle jellemvonásának. Mindig olyan detektívnek láttam, aki az intuitív zsenialitása mellett egy kicsit bohókás, tele van fura, elvont hasonlatokkal, melyre felfűzi az aktuális eset főbb pontjait és kérdéseit, ám mintha ezt most kispórolták volna belőle. Persze, mondhatnánk erre azt, hogy mit tudom én, mondjuk egzisztenciális válságban szenved és azért ilyen komoly, de nem, ez nem a való élet, ez fikció, itt a rajongó elvárja (valamilyen szinten) azt a konstans állapotot, amiért szeretünk egy bizonyos karaktert. Elvégre Hercule Poirot, Sherlock Holmes vagy Columbo hadnagy sem tudja levetkőzni személyiségjegyei legerősebb jellemvonásait, ennél fogva azt várná az ember, hogy azt a Benoit Blanc-ot kapjuk, akit az első két részben megszerettünk. Olyan érzésem van Blanc kapcsán, hogy míg a külseje változott, sőt, fejlődött, addig a személyiségét Rian Johnson, mint író, hagyta kiüresedni. Apropó, ki hívta meg Blancot az esethez nyomozni? Eddig mindig izgalmas körülmények között került az események középpontjába, de ezúttal erre nem derül fény. Sőt, magáról Blanc karakteréről sem tudunk meg szinte semmi újat. Míg az első részben minden vele kapcsolatos részlet az újdonság erejével hatott, a folytatásban jobban bepillanthattunk a magánéletébe, ugyanakkor a 3. film esetében nem kaptunk semmilyen új adalékot vele kapcsolatban, pedig ezzel tovább mélyíthették volna karakterét. Például, megmagyarázhatták volna a külsejét érintő változásokat egy szakítással vagy kapuzárási pánikkal, vagy bármi mással. Szerintem van annyira érdekes karakter, hogy mindez érdekelte volna a nézőket. Nagyon hiányoltam a korábbi részekre kifejezetten jellemző látásmódot, ahogyan a bűntények bemutatásra kerültek. Mindig élvezetesnek tartottam, amikor egy-egy eseményt más és más karakter szemszögéből mutattak be, mintha ezúttal ez a módszer is veszített volna varázsából – egész egyszerűen azért, mert nem annyit és nem úgy élt vele a rendező ⁄ író, mint korábban (pedig részben ez kölcsönözte krimijei varázsát).

Nathan Johnson zeneszerző eddig mindhárom Tőrbe ejtve-filmnél Rian Johnson keze alá dolgozott, és sikerült is mindig sajátos hangulatot kölcsönöznie a produkcióknak. Jelen esetben ez valahogy nem jött át (ahogy manapság szokták mondani). Ez talán a film hangulatának volt köszönhető. Várjunk! Átfogalmazom az álláspontomat: a zene nagyon is passzolt a mozi tónusához, mindössze az a helyzet, hogy komorsága és olykor thrillerekhez hasonlatos motívumai miatt egyszerűen nem volt alkalma rendesen kibontakoznia a zeneszerzőnek, s talán épp ezét nem születtek olyan fülbemászó dallamok, mint az első két rész esetében.
Egy Tőrbe ejtve-film mindig tele van jobbnál jobb színészekkel. Ez egyrészt szuper jó, másfelől viszont együtt jár azzal a folyamatosan zakatoló gondolattal, hogy az adott színész mennyire tud kilépni a rá osztott szerepek skatulyájából. Vegyük például Andrew Scott-ot, akit a Sherlock c. sorozatban szerettem meg, imádom a játékát, tudjátok, ránézésre ő az a tipikus rosszfiú (mellesleg, ő is játszott már együtt Craig-gel egy Bond-filmben). Rendkívül jól választ Rian Johnson színészeket a filmjeihez, mert mivel A-listásokat szerződtet, a néző nehezen tud elvonatkoztatni a korábbi szerepeiktől. „Áh, ő szinte mindig gonoszt játszik… gyanús!” vagy „ő mindig jó kislány… de mi van, ha most ő lesz a gyilkos?” Erre apellálni remek húzás. Na jó, egy kicsit ellent mondok magamnak, mert bár imádom Mila Kunist, a végletekig szimpatikus embernek tartom, s épp ezért teljes mértékben megértem, ha valaki legszívesebben megkövezne érte, de egyik jelenetében sem tudtam elhinni róla, hogy ő egy rendőrfőnök. Nem, egyszerűen nem és nem. Persze, kivétel erősíti a szabályt. Abban bízom, hogy a magyar szinkron kicsit dob majd a hangulatán, főleg Blancot illetően, úgy talán jóval bensőségesebbnek érezzük majd a filmet.
Forgatási érdekességek
- Mindamellett, hogy a címadás a történethez is szorosan kapcsolódik, egyúttal a U2 1997-es Pop c. albumának dala is inspirálta.
- 2025 augusztusában bejelentette a Netflix, hogy a korábbi tervekkel ellentétben mégsem küldik mozikba a filmet, inkább a világpremiert követően rövidesen megérkezik majd streaming-es felületükre. Természetesen Daniel Craig és Rian Johnson kifakadtak a Netflix vezetőségének, amiért azok elvetették a mozis vetítések ötletét, végül a fejesek beleegyeztek egy 2 hetes periódusba, hogy egyes külföldi mozik műsorra tűzhessék a filmet.
- Egy bizonyos Scott Bailey atya történetesen papként szolgál a Coloradói Denverben. Rian Johnson nagybátyja is a templomi közösség tagja, aki azt javasolta Riannek, hogy találkozzon a tiszteletessel és beszélgessenek egy kicsit a katolikus papok életéről, valamint a Katolikus Egyházról, hogy minél hitelesebb képet kaphasson a forgatókönyv megírásához.
- A stáb a forgatás megkezdéséig nem tudott róla, hogy a helybeliek úgy tartják, a templom melletti erdő kísértetjárta hely. A stáb némely tagja annyira komolyan vette ezt, hogy az esti, erdei forgatások idejére némelyikük testőrt kéretett maga mellé.
- Rian Johnson 2023-ban kezdte el írni a film forgatókönyvét. A forgatás 2024. június 10. – augusztus 17. között zajlott.
- A film vágását és végső simításait már 2025 szeptemberében befejezték, bőven a bemutató előtt.
- A filmben látott kis templom külső jeleneteit az 1873-ban épült neo-gótikus stílusban épült, Londontól nem messze található Epping-i anglikán templomnál vették fel, míg a belső jeleneteket stúdióban rögzítették, a Harry Potter Studio Tour-nak is helyet adó Leavesden Studios-ban (a túráról itt olvashattok részletesen). A templom lelkésze, Jane Yeadon tiszteletes annyira szeretett volna jelen lenni a forgatáson, hogy ezt külön bele is írta a forgatási szerződésbe. Érdekesség, hogy Mila Kunis egy nap véletlenül statisztának nézte a hölgyet. Természetesen a lelkész nem vette zokon a megjegyzést, Mila pedig megállás nélkül elnézést kért a tiszteletestől. Természetesen azt hivatalosan nem tudni, a templom mennyi pénzt kapott a forgatások kapcsán, de annyit elárultak, hogy szerencsére jut elegendő összeg néhány szükséges felújításra.
- Annyi azért bizonyos, hogy az Essex Film Office (produkciós stúdió) úgy véli, hogy a vendéglátást, az utaztatást és a szállást figyelembe véve a Wake Up Dead Man több mint 1,3 millió fonttal járult hozzá a helyi gazdaság működéséhez. És akkor még nem beszéltünk a rajongókról, akik a filmet követően érkeznek majd a városba…
- Egy alkalommal Glenn Close nagyon beteg lett, s ha mindez nem lett volna elég, még a covidot is elkapta, ezért kis időre a forgatás is szünetelt.
- A teljes játékidő: 2 óra 24 perc hosszúságú, a produkció pedig mintegy 152 millió dollárból készült el.
- Tom Hardy és Lindsay Lohan is szerepelt volna a filmben, de nem tudták összeegyeztetni naptáraikat a forgatásokkal.

Összegzés
Hogy megéri-e megnézni a Tőrbe ejtve: Ébredj fel, halott ember c. filmet? Naná! Abszolút! A végletekig fordulatos filmet rakott össze Rian Johnson, ugyanakkor a részemről hiányzik az a fajta bája, ami az 1-2 részt megszerettette velem. Kicsit sajnáltam, hogy a lezáráskor sem kaptunk semmilyen utalást arra vonatkozólag, hogy mi lesz Benoit-val. Oké, gondolom, hogy hazamegy, nem is ez nyomasztott, de azért jó lett volna némi felvezetés vagy ködösítés, hogy hová készül – mint mondjuk a Kenneth Branagh-féle Poirot esetében, hogy még jobban várjuk a következő kalandot, ha elkészül.
És hogy lesz-e folytatás? Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogy igen, legalábbis a rendező azt mondta, vannak ötletei és már jegyzetel a negyedik rész forgatókönyvéhez. Úgy olvastam, hogy Sir Daniel Craig is igent mondana egy újabb részre, s mindamellett, hogy nagyon jól keres a szereppel, szerintem szívesen mondana rá áment, látva azt, hogy milyen nagy örömmel alakítja Blanc-ot. Midig meglep, hogy az általa megformált marcona titkos ügynökhöz képest szinte lubickol a mesterdetektív szerepében. Szóval, ami engem illet, nagyon remélem, hogy elkészül a folytatás. Csak abban bízom, hogy furmányossága mellett lesz olyan szórakoztató, mint amilyen a Tőrbe ejtve első két része volt.
Mondjuk, el tudnám képzelni, hogy Blanc elmegy egy síparadicsomba, ott reked a hóvihar miatt és úgy kell megoldania a rejtélyt, hogy maga is szemtanúja lesz az esetnek – ilyen esetet még úgysem láthattunk. Ha jól megfigyeljük, az első rész ősszel, a folytatás nyáron, a harmadik pedig tavasszal játszódik – így, ha követjük ezt a sémát, frappáns lenne egy téli eset.
Jó szórakozást kívánok a filmhez, semmiképp se hagyd ki! Kíváncsi vagyok, hogy rájöttél-e minden kisebb-nagyobb rejtélyre, írd meg hozzászólásban. Köszönöm, hogy elolvastad!
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Kérlek, oszd meg ezt a bejegyzést ismerőseiddel Facebookon, hogy még sokakhoz eljuthassanak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, filmzenék és filmes érdekességek!
via: imdb.

