Nem volt vitás, hogy a Wednesday első évadának hatalmas nézettségi sikerét követően észveszejtő várakozás előzi majd meg a 2. évadot. Magam is többször végig néztem már az 1. évadot a bemutatása óta, s tűkön ülve vártam a fejleményeket, hogy miként teljesít majd az új szezon. A forgatókönyvírókat nagy elvárások elé állították a rajongók, ez nem vitás. Ebben a cikkben nem csak a 2. évad 1-4 epizódjának elemzéséről, de számos (forgatási) érdekességről is olvashattok majd az Addams család történetét illetően. Nem pusztán az egyes részek cselekményét akartam leírni, mert azt feleslegesnek tartom, arra ott vannak az epizódok, tessék őket megnézni. Meglepetésre már az évad első fele is számos fontos kérdést megválaszol, de azért még így is bőven akadnak még tisztázatlan kérdések, s ezekre ki is térek majd.

Kapcsolódó tartalmak az oldal archívumából:
- „This is Halloween…”: Lenyűgöző kulisszatitkok Tim Burton filmjeiből
- Napjaink legjobb filmzeneszerzői: Danny Elfman
- Az Álmosvölgy Legendája: érdekességek Tim Burton filmklasszikusáról
- Nosferatu (2024) – kritika és kulisszatitkok a filmről
Az új évad maradék 4 epizódját, melynek immár Jenna Ortega is executive producere lett, szeptember 3-án tűzi műsorra a Netflix, addig maradt még egy kis időnk töprengeni az eddig történteken. Kezdjük kapásból egy érdekes hírrel, miszerint a Netflix még az új évad premierjét megelőzően bejelentette, hogy kedvenc tini bajkeverőnk visszatér a 3. évadára is. Ez önmagában örömteli hír, ám felvet egy-két érdekes kérdést – erről később. Jó olvasást!
∇
1. rész (Here We Woe Again)
A forgatókönyvírók nem teketóriáztak, az első résszel nyomban a dolgok közepébe vágtak úgy, hogy csak győzzük kapkodni a fejünket. Természetesen az új évadhoz új intro is dukál, mely elődjéhez hasonlóan is tele van apró érdekességgel, saját, fülbemászó zenéjével körítve pedig tökéletesen illeszkedik a történet képi és hangulati világához. Az előző évadhoz hasonlóan idén is következetesen szerepel minden epizód címében az angol woe (bánat, szomorúság) szó. Amellett, hogy a korábban látottakhoz képest szemmel láthatóan megújult és kibővített kastéllyal van dolgunk, Wednesday családja is jóval több szerepet kap, mint az első évadban, melynek én személy szerint örülök. Hőseink jóval színesebb mellékszereplői palettával tértek vissza az idei tanévre, mely kétélű fegyverré is válhat a sorozat kezében. Egyrészt izgalmas lehet új arcokat nagyobb játékidőben látni, ám óvatosan kell adagolni a plusz karakterek szerepeltetését majd a 2. etapban, mert bizony az elsőben nem mindegyik váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Gondolok itt az Ajax – Enid – Bruno szerelmi háromszögre, és itt a probléma bizony nem Eniddel van, mert talán az ő karaktere ment át a legnagyobb karakterfejlődésen.
Ettől az egyetlen szerelmi száltól eltekintve (a Hyde korábbi lebukásának köszönhetően) tulajdonképpen kigyomlálták a többit, ami a cselekmény javát szolgálta. Talán sokakkal ellentétben én nem mondanám azt, hogy a romantika a sorozat kárára volt, elvégre ez egy tiniktől nyüzsgő iskolában játszódó fantasy történet, de mindazonáltal az írók meghallották a rajongók sikolyát és tessék, máris behúzták kicsit a kéziféket a szerelemvonaton.
Azt mindenképp le kell szögezzem mindjárt itt, az elején, hogy Danny Elfman és Chris Bacon zeneszerzők ezúttal is kitettek magukért. Ennél hangulatosabb zenei aláfestést ugyanis elképzelni sem tudnék a szériához. Mint az ismeretes, a sorozat zenei főtémáját (s emellett több más főbb karakter, helyszín vagy esemény témáját is) Danny Elfmannek köszönhetünk, míg az akciódúsabb zenéket Chris Bacon prezentálja, ám kettejük duója az, mely remek harmóniában működik közre a sorozat hangulatának egyedi megteremtésében.
No, de nem csak a filmzeneszerzők kijelölésében választott jól a vezetőség, hanem a zenei betétdalok megválasztásában is. Az előző évadhoz hasonlóan ezúttal sem nyúltak mellé, sőt, ha lehet így mondani, még hangzatosabb dalokat választottak reprezentálni az aktuális jeleneteket. Ez talán a 4. epizód vége felé hallott ‘Zombie‘ c. track esetében a legszembetűnőbb, amikor Isadora Capri tanárnő (Billie Piper) a The Cranberries ‘Zombie‘ c. dalát játssza zongorán a The Willow Hillben, mely mit ad Isten, épp akkor történik, mikor a zombi – és a Hyde (tisztára Hulk-jelenet volt a Bossúállókból) – elszabadul és hatalmas káoszt okoznak az intézetben. Remek választás! Sőt, ha lehet azt mondani, nekem sokkal jobban tetszett ez az instrumentális verzióban előadott darab, ének nélkül, mert így sokkal drámaibb hatást keltett.
Haley Joel Osment (Hatodik érzék, A.I. – Mesterséges értelem) egy rövidke, ám annál emlékezetesebb jelentet kapott Cansas city skalpolójaként. Érdekesség, hogy karaktere Wednesday-jel forgatott közös jelenetét Newcastleben vették fel, nyomban a forgatási munkálatok első napján.
Bár a reptéri ellenőrzés jelenetének fegyverkipakolós poénját már számos filmben ellőtték (hogy csak párat említsek a teljesség igénye nélkül: Oscar, és A rózsaszín párduc), még ettől függetlenül is nagyot szólt, főleg Izé jelenetével körítve. Először én azt hittem, hogy a pár perces részt egy valódi reptéren forgatták, ám gondoltátok volna, hogy a New Ark-i reptéri jelenetet valójában a Dublin-i Trinity Business School épületében vették fel?
ha már a forgatási helyszíneknél tartunk: épp, hogy csak bemutatták a sorozat 1. évadát, amikor a stúdió bejelentette, hogy a produkció a következő forgatási évben elhagyja a romániai helyszínt és átköltöznek a festői Írországba. (Lejjebb többet is olvashattok majd az új helyszínekről.)
Míg az 1. évad kapcsán azon nyavalyogtam – szerintem joggal –, hogy mennyire nem sikerült jól Morticia sminkje, ezúttal sokkal ügyesebben eltalálták. Még férfi szemmel is feltűnően sokszor szúrják el Catherine Zeta-Jones rúzsát az egyes jelenetekben (mintha el lenne csúszva, kenve egy picit – nem túlzottan, de annyira azért észrevehetően, hogy zavarja az összképet).

Kinek ugrott be az első rész elején látott STOP táblás jelenet apropóján az 1991-es The Addams Familyben látott részlet, melyben Pugsley összegyűjti a környék STOP tábláit, hogy ezzel közlekedési balesetek egész garmadáját okozza? Ha már itt tartunk, Izé és a golfozós visszaemlékezős jelenet is ismerősnek tűnhet a rajongók számára a ’91-es filmből, melynek forgatási érdekességeiről ebben a cikkben olvashattok:
A ‘Slay at Home Mum’ matrica a (feltehetően) szeretőjével piknikezésre érkező nő autójának hátulján a covid időszakra utal (Stay at Home). A kifejezést olyan nőkre használják angol nyelvterületeken, akik egyszerre teljesítenek kiválóan a gyermeknevelésben, a háztartásban, a munkájukban és tulajdonképpen az élet minden területén… is.
Három, a tanulókat alakító színészpalántán látszik igazán, hogy nem pár hónap, hanem évek teltek el az első és a második évad forgatása között: ők Enid, Pugsley és Eugene. Szerencsére nem csupán a szemmel látható fizikai változás az egyetlen különbség, mely remekül szemlélteti az idő múlását, hanem az egyes karakterek személyiségének fejlődési szintje is.
- Enid Sinclair például saját maga jelenti ki, hogy Ajax a tavalyi évben általa megismert Enidbe szerelmes, míg ő maga úgy érzi, az elmúlt nyáron sokat változott, komolyodott. De nem csak a személyiségbeli, hanem a képességesbeli fejlődésekre is akad példa.
- Erre a legjobb példa Eugene, aki az 1. évadban még „csak” a méheket tudja irányítani, ebben a szezonban már viszont számos más rovart is.
- Pugsley sem csak megnyúlt, de mindamellett, hogy szerencsére jóval több időt tölt a vásznon, könnyen azonosulni lehet a magénak való személyiségével. Villámszóró képessége is igen jelentősen fejlődésnek indult az évad első részében, s gyanítom, hogy nem is itt lesz a végállomás e tekintetben.
- Bianca kapcsán egyelőre felemás érzéseim vannak. Ő az első évadban szépen alakult át Wednesday ellenségéből a szövetségesévé. Most leginkább eszközként, a diri meghosszabbított, mások zsebében turkáló kezeként láthatjuk, ami egyelőre nem igazán kifizetődő a karaktere szempontjából. Apropó, kíváncsi leszek, hogy milyen kontextusban fog majd kikerülni Dort igazgató zsebéből a féltve őrzött, szirén bűvöletet távol tartó nyaklánc.
Luis Guzmán, mint Gomez Addams meglepő módon ebben az évadban sem kap a történet alakulását illetően mérvadó szerepet, sőt. Talán anno még a mostani státuszához mérten is több hasznát lehet venni a történet alakulását illetően, de ezt nem rovom föl sem a karakternek, sem a színésznek (mert rajta igazán nem múlik, Guzmán nagyszerűen játszik), sem pedig a forgatókönyvíróknak. Egész egyszerűen azért, mert nem szükséges, hogy a család minden egyes tagja vérkomolyan vegye magát. Elvégre Morticia így is egyre komorabban látja Wednesdaynek köszönhetően a világot, így üdítőnek hat, amikor Gomez színre lép mellette.

Ide a rozsdás bökőt, hogy a Billie Piper által életre keltett zenetanár (Isadora Capri) még nagy szerephez jut(hat) a 2. etapban. Bár ami engem illet, én jobban örülnék, ha nem ismétlődne meg a Marilyn Thornhill-szindróma és inkább meghagyhatnák egy gondoskodó tanár-szerepben, minthogy főgonoszt csináljanak belőle. (Egyébiránt, ha már a két karakter származását nézzük, mindkettejük normi.) Bár én csak egy-egy dalát hallottam annak idején, Mrs. Piperről tudni illik, hogy a ’90-es ⁄ 2000-es években futott be nagy zenei karriert. Ezért hát, nem is olyan meglepő, hogy Billie maga dalol el minden, a karakteréhez fűződő dalt a show-ban – melyek mint fentebb is említettem, igen hatásosra sikeredtek szimpla vokállal vagy zenekari kísérettel aláfestve.
Természetesen magát, a címszereplőt sem hagyhatjuk ki a sorból, ami a karakterfejlődést illeti. Ha lehet így mondani, Wednesday ebben az évadban még Wednesday-esebb, mogorvább, makacsabb, mint korábban. De jól áll neki, elvégre ezért (is) szeretjük. A 4. rész végére nyilvánvalóvá válik a néző számára, hogy Ms. Addams (a korábbiakhoz képest is) kevesebb szívességet segítséget kér társaitól. Kér…? Dehogy kér. Követel és utasít! Sőt mi több, kihasználja mások iránta való rajongását is. (Mindez fakadhat abból is, hogy a 2022-ben bemutatott első évadban elég nagy pofára esés érte Tyler kapcsán.)
A Caliban-körlet elsőre talán nem látszik túl izgalmas helynek, ám, ha jól figyelünk, több érdekességre is felfigyelhetünk. Például, a kandalló tetején látni egy William Shakespeare-től származó idézetet („Be Not Afeard”), mely a szerző Vihar c. darabjából való, s e monológot maga Caliban szavalja el a műben. Ehhez kapcsolódnak továbbá a körlet zászlaján látható motívumok is; az 1791-es dátum természetesen a Nevermore iskola alapítási évét jelzi.
A második évadban rengeteg varjút lehet látni, melyeknek egy jelentős részét természetesen digitális úton hozták létre, mindamellett, hogy a sorozat 1. és 2. évadában is rendre alkalmaztak idomított állatokat. Az állat trainerek között volt pl. Iványi Péter és Eddie Drew, míg az előző szezonban Horkai Zoltán is foglalkozott az állatokkal, hogy minél gyakorlottabban mozogjanak a kamerák előtt.
Evie Templeton tökéletes választás volt Agnes De Mille karakterére. A hatalmas szemekkel bíró lánykáról minden jelenetében az jut eszembe, hogy kiköpött olyan, mintha egy Tim Burton-filmből lépett volna ki. A magyar szinkron itt is rátett egy lapáttal az „élményre”, ugyanis Agnes magyar hangja annyira zavaró hangszínnel játszik, hogy az már jó. Ha már a mellékszereplő diákoknál tartunk, jó ötletnek tartom, hogy ezúttal a diákok szélesebb palettáját is bemutatják (pl. Da Vinci-diákok – mellesleg August is közéjük akart állni). Apropó, ha már a kisasszony karakterének nevénél tartunk: az 1900-as évek elején született egy Agnes De Mille nevű hölgy, aki később világhírű táncosként és koreográfusként lett ismert.

Már javában futott az első évad, amikor terjedni kezdett a pletyka, hogy a sorozatban Xaviert alakító Percy Hynes-White-ot szexuális zaklatással vádolták meg. Sem a castingosok, sem pedig a forgatókönyvírók nem erőltették meg magukat, amikor szóba jött az említett botrány, így nem volt újra-casting Xaviert illetően. Egész egyszerűen azzal indokolták meg a srác hiányát, hogy az apja kivette a suliból és elvitte a svájci Reichenbach-ba (Jegyzetel, kedves Watsonom?).
Steve Buscemi kiváló választás volt Dort igazgató szerepére, azt meg kell hagyni. Mindazonáltal, hogy engem a halálba idegesít a fazon, tudom, hogy pont ez volt az írók szándéka – jelzem nekik, hogy bevált a tervük. Egy dolog különösen is fáraszt vele kapcsolatban, jelesül a folyamatosan „kitaszított” mantrázás. Persze, lehet, hogy e mögött az áll, hogy még rejtve van előttünk a karakter valódi (?) szándéka, ezért még nem írtam le teljesen a palit. Meglássuk…


Minden forgatás előtt útra kelnek a helyszín-castingosok, hogy megtalálják az adott műsorhoz legideálisabb helyszíneket. Na már most, a stáb legnagyobb meglepetésére az új helyszínen (Charleville Castle) épp ott állt egy fa az eltervezett díszlethez viszonyítva, mint az 1. évad romániai helyszínén. Azt hiszem, erre mondják, hogy bingó!
:max_bytes(150000):strip_icc():focal(749x0:751x2):format(webp)/wednesday-filming-locations-4-080625-82cb3e6b5a804ecc99ef16e2c60d3dca.jpg)

A Rotwood Cottage nevű kis ház belső dekorációja utalás az 1960-as években futó The Addams Family c. sorozatra, melyben szintén hasonló színek (döntően a rózsaszín) domináltak. Elősre azt hihetnénk, hogy az Addams családhoz csakis a fekete szín dukál. Ám a dolog hátterében praktikus tények lapulnak: ugyanis akkoriban a rózsaszín tapétával jobb hatást tudtak elérni a fekete-fehér képernyőn, mint a fekete-fehér tapétával. A házban játszódó jeleneteket egyébként nem egy valós épületben, hanem épített díszletben vették fel, egy erdő közepén.

A Caliban-körletben elregélt sulis legenda a tudós fiúról a megvalósítását illetően hamisítatlan Tim Burton volt. Esküszöm, libabőrös lettem, amikor láttam. El nem tudom mondani, mennyire hiányoznak Burton stop-motionnel készült filmjei! Tegye fel a kezét, akinek a jelenetsor láttán nem jutott eszébe akár csak egy az alábbiak közül: Ollókezű Edward, Halott menyasszony, vagy éppen a Frankenweenie? Na ugye, hogy ugye!
Wednesday az epizód vége felé Szergej Szergejevics Prokofjev művét játssza (‘Dance of the Knights’), az 1935-ös Rómeó és Júliából. Itt meghallgathatjátok az eredeti zeneművet is, esküszöm, mintha Prokofjev kifejezetten csak a Wednesday-sorozat számára írta volna meg előre e darabot. Jelzem, dallamtapadásom van. Megint.
A belső – vagy annak tűnő – jelenetek egy részét a County Wicklow-i Ashford Studios-ban vették fel, így pl. az Alapító Atyák ünnepekor látott jelenetet is. Jut eszembe, kinek ugrott be A Gyűrű Szövetsége c. film hobbit ünnepélye (forgatási érdekességek – itt)? Arra a jelentre gondolok, amikor Bilbó 111. születésnapját ünneplik és Pippinék fellövik Gandalf egyik tűzijátékát, mely végül sárkányként húz el hőseink feje fölött?
@victor.dorobantu #behindthescenes of #wednesdayseason2 when Thing had to dodge knives. This one was a very tricky one because I had to time my movement to preset dropping knives that were controlled by our wonderful sfx team🫶
Ahogy Pugsley életre kelti az elpusztult pókot, abból már halványan lehetett következtetni a halott fiú feltámasztásának módszerére.
Ha figyelmesen nézitek a 2. részt, láthattok egy festményt a diri szobájában. Nos, ő nem más, mint Edgar Allan Poe. Természetesen az első évadhoz hasonlóan ebben a szezonban is számos, sőt, elődjéhez képest még több Poe-utalás található a műsorban:
- Hollók és varjak minden mennyiségben.
- A 2. részben látott fejtörő Poe műveit is mutatja.
- Az iskola udvarán álló nasibódét The Tell-Tale Café-nak hívják, mely utalás Edgar Allan művére, a The Tell-Tale Heart-re (Az áruló szív).
- Az óraszívvel élő tikk-takk diák története az 1843-as Poe novellát, Az áruló szivet veszi alapul.
Az Alapítók Ünnepén Wednesday a családjuk mottóját idézi fel, mely az 1991-es filmben így hangzik el Morticia szájából, mikor Festerrel sétálnak a ház melletti temetőben:
„Sic gorgiamus allos subjectatos nunc.”
(„Vígan ülünk tort azok felett, akik a vesztünkre törnek.”)

Szlörcs (akit Owen Painter alakít) életre keltésének jelenete kapcsán talán sokunkban felrémlett Az Álmosvolgy legendája c. Tim Burton-film emlékezetes pár perce (melyben, csak úgy mellesleg jegyzem meg, Christina Ricci is szerepelt).

∇∇
2. rész (The Devil You Woe)
Engem rendkívüli módon zavar az évadban tapasztalt folyamatos „Hunglish”-ozás. Az például, hogy a magyar változatban töretlenül stalker-nek mondják a követőt, zaklatót; de az is, hogy egyszer Prank Day-eznek, máskor pedig Prank Nap-oznak. Miért nem lehet egyszerűen a megfelelő magyar fordítást vagy szlenget használni? Ezeknek a szavaknak mind megvannak a magyar megfelelőjük (utóbbi esetében pl. egyszer az egész angol kifejezést használják, míg később felét magyarul, felét angolul mondják). Éljen a következetesség. Még egy dolog nem tetszett a fordítással kapcsolatban: többször előfordult (ami sok más film és sorozat esetében is tapasztalható), hogy hiába mondják be pl. a járat számát és írják ki angolul is a pontos feliratot, a magyar szinkronban teljesen más számot mond be a szinkronhang. A 4. részben Wednesday az angol nyelvű forgatókönyvben Wagnert említi, de a magyar változatban Mahlert. Értem én, hogy sok esetben nehéz a szinkronrendezők dolga a hangsáv szájra illesztésekor, de így adott esetben számos érdekes részletről lemaradhat a néző.

Mint a ’91-es film rajongójának, Christopher Lloyd (Dr. Orloff) felbukkanása számomra egyszerre volt meglepő és örömteli pillanat. Gyanítom, hogy jóval nagyobb szerepet szánnak még neki a forgatókönyvírók, így első körben nem írnám le a karaktert, mert nem hinném, hogy mindössze annyi szerepet szánnak neki, mint egy akváriumban úszkáló fej. Sőt, szerintem amellett, hogy Dr. Brown… vagyis Rick… akarom mondani, a doktor számos titok őrzője az iskola múltját illetően, erős a gyanúm, hogy ő maga is az egykori diák, Szlörcs tevékenysége miatt néz ki jelenleg úgy, ahogy. Talán pont a vihar vagy a toronybéli robbanás következtében sérülhetett meg… nos, azt hiszem a titokra szeptember 3-án fény derül.
Azért azt meg kell hagyni, hogy Izé laza kis bungallót kapott Enidtől. Tudjátok, kinek örülnék még, ha felbukkanna a sorozatban? Természetesen Hogyishívják kuzinra gondolok.

Mi tagadás, az írók mindent bevetettek annak érdekében, hogy a nézők még csak ne is gyanúsítsák Judi-t, hisz annak ellenére, hogy ő a röptető, gyakorlatilag minden holmija cicás az irodájában.
∇∇∇
3. rész (Call of the Woe)
„Helló, iszonytató ivadékaim!”
⁄ Gomez Addams

Több olyan kommenttel is találkoztam a közösségi oldalakon, melyekben azt nehezményezték, hogy milyen rossz ötlet volt a táborozós epizód. Én nem látom ilyen borúsan a dolgokat, elvégre egy kis környezetváltozás jót is tehet a történet szempontjából. Elvégre az 1. évadban is történtek bőven események a Jericho-i látogatás, vagy épp a Poe-kupa alkalmával. Igen, valóban nem volt olyan acélos a sztori, mint a másik három részben, de nekem így is tetszett. Egyébként, én nehezen tudtam elvonatkoztatni a 2. Addams Family filmben látott táborozós résztől, de ezt nem pejoratív értelemben mondom.
A 3. részt az írországi Powerscourt House birtokán vették fel, mely a 18. század óta van a tulajdonos család birtokában.

Több geg is akad a részben (a többi epizódhoz hasonlóan):
- Gomez és Szlörcs baltás-fürdőszobás jelenete Stanley Kubrick A ragyogás c. filmjét idézi.
- Catherine Zeta-Jones már többször is megvillantotta kardvívó tudását (pl. a két Zorro-filmben), melyet korábbi filmjei kapcsán kellett elsajátítania. Ebben a részben ugyebár az el duelo a ciegas kapcsán kényszerült karaktere párviadalra Wednesday-jel.
- Szlörcs elfogása a Hannibal-filmekre emlékeztet (ld. Lecter doktor szájmaszkja).
Gomezék (nevezzük ennek) „felfújható sátra” remek ötlet volt, számomra a Harry Potter könyveket juttatja eszembe. No és Morticia páva széke? Tudtátok, hogy a ’66-os Addams Family sorozatban olyan sokszor látni az Addams-szülőket ilyen székben ülve, hogy (részben) a műsornak köszönhetően rövidesen olyan nagy slágernek számítottak, mint korunk Fila-táskái?

Azt figyeltétek, hogy a táboros dalolós montázs alatti jelenetben Izé egy gyűrűt húz az ujjára, melyen egy ló figurája látható? Kicsivel később a sakktáblán Izé a királynővel leüti a huszárt (a sakkban más néven a lovat). Igen valószínű, hogy mindez csupán szimbolikus jelentéssel bír, ám én imádom az ilyen kis ínyencségeket sasolni. Ha ezt a gondolatmenetet tovább visszük: elképzelhető, hogy Wednesday 4. részben látott buktáját prognosztizálja előre. Talán a háttérben megint egy királynő tevékenykedik?
∇∇∇∇
4. rész (If These Woes Could Talk)
Hester Frump nagymama frizuráját az 1935-ös Frankenstein menyasszonyának, Elsa Lanchesternek a hajkoronája ihlette. A karakter eddig látott felbukkanásaitól eltérően megváltoztatták Hester foglalkozását, a külsejéről már nem is beszélve. Ha hinni lehet a pletykáknak, Gomezzel is egészen más viszonyt fog ápolni a sorozatban, mint ahogyan azt eddig tőle megszokhattuk.
:max_bytes(150000):strip_icc():focal(1005x709:1007x711):format(webp)/Joanna-Lumley-Wednesday-Season-2-042225-3f2c79aadc694699b350cf0fbb636718.jpg)
Hála Istennek Fester Addams (Fred Armisen) is több, komolyabb szerepet kapott eddig az évadban, én nagyon bírom sorozatbeli jelenlétét, groteszksége üdítő fénypontja a shownak. Remélem sokat látjuk a szezon második felében is. A fürdőszobás jelenete kapásból a 2. Addams Family filmet juttatta eszembe, értékelem ezeket a kedves kis visszautalásokat.
Nem csak, hogy Tim Burton rendezte ezt az epizódot (az első mellett), de egyben ő kölcsönözte a hangját Ozzie-nak, szókimondó kretén papagájnak.
A Willow Hill-i káosz izgalmasra sikeredett, csak úgy hullottak a karakterek. Nevezhetjük véletlennek, de a sorozat írói ennél jóval gyakorlottabbak… Nem hiszem, hogy a tény, miszerint Isadora Capri épp a The Cranberries Zombie c. dalát játssza zongorán – miközben a zombi (és a Hyde) elszabadul – véletlen lenne.
Ki hitte volna, hogy a Willow Hillben játszódó jeleneteket egy Dublin-i volt papi szemináriumban vették fel, Clonliffe College-ban?
H. G. Wells Dr. Moreau szigete c. könyve is említésre kerül a részben (érthető okokból kifolyólag), érthető okokból kifolyólag. A műből Marlon Brando főszereplésével azonos címen film is készült (1996).
Gyanítom, hogy Lady Gaga lesz Wednesday új szellemim vezetője a 2. etapban, mindenesetre kíváncsian várom a neki szánt szerepet. Azt tudtátok, hogy maga Tim Burton rendezi majd Lady Gaga Dead Dance c. számának videóklipjét, ami a sorozat hivatalos dala lesz?
Update: idő közben kiderült, hogy Weems igazgató (Gwendoline Christie) lesz Wednesday új lelki vezetője! Na, ez meglepett. Az új részek előzetesét itt megtekinthetitek:
Összegzés és kérdések
Van előnye annak, hogy ebben az évadban több mellékszereplő kapott rivaldafényt, de látva az első négy epizódot, remélhetőleg vigyáztak a forgatókönyvírók, hogy a maradék négyben is megtalálják az egyensúlyt, hogy csak a kellő képernyőidőt kapják meg. Meglepett, hogy már az első etapban lezárásra került a stalker a zaklató és a röptető ⁄ gyilkos ügye is, ami nem feltétlenül jelent gondot, így legalább nem lesz olyan zsúfolt a további négy epizód cselekménye.
Az elmúlt héten számos érdekes teória látott napvilágot a világhálón, köztük van egy igen érdekes, mely szerint a Willow Hillből kiszabadított nő Tyler édesanyja lehet. Gyanítom, hogy az ő Hyde-dá alakuló képességét is el akarták venni.
Felmerülő kérdések az évad 2. etapját illetően (a teljesség igénye nélkül):
- Milyen szerepe lesz Szlörcsnek, ha teljesen visszanyeri régi alakját? Esetleg szerelmi szálat terveznek közte és valamelyik diák között? Netán hősi halált hal majd?
- 1992-es vérfarkas-eset, amire Tyler utal, lehetséges, hogy Szlörcs volt? Nem hinném, de egyelőre nem lehet biztosat mondani.
- Csak véletlen, hogy az egyik órán Dr. Orloff az emberi agy táplálásáról beszél a diákoknak vagy lesz még később jelentősége?
- Mit rejt még Ophelia naplója? Elvégre láthattuk, hogy mikor Morticia lapozgatja, még csupán az elején tart.
- Mit tanított annak idején Agustus Stonehearst a Nevermore Akadémián? Az idegösszeomlása kapcsolódhat Szlörcs halálos kimenetelű balesetéhez? Vagy talán nem is történt baleset? Talán tényleg csak legenda, hogy elfedjék a valós történetet, melyben (mondjuk) a doki kísérletezett a diákokon és ennek esett áldozatul az ifjú Szlörcs? Mert így értelmet kapna az őrült prof halála is… Megállítottam a képernyőt annál a jelenetnél, amikor Agnes kezében tartja az újságcikket, melyben Augustus bekerüléséről írnak, s ha jól meresztettem a szemem, azt írják benne, hogy minderre 2022. október 21-én került sor egy rohamot követően, s hogy maga, a családja küldte be kezelésre. Lehet, hogy a nő, akit Wednesday megpróbál kimenekíteni az intézetből, valójában a professzor felesége (netán lánya), akin szintén kísérletezett? Ugyebár Orloff azt mondja, hogy a feleség már a prof Nevermore-i tanári pályafutása előtt meghalt, de ez nem jelenti azt, hogy mindezt készpénznek is kell vennünk.
- Látva, hogy a gyerekek úgy nőnek, mint a bolondgomba, felmerülhet a kérdés, hogy mennyire lesz majd hiteles szerepeltetésük a 3. (és ha lesz, a 4.) évadban? Bár annak idején ugyanez a kör futott le a Harry Potter filmeknél is, de a sminkesek és jelmezesek megoldották. Egy biztos, Jenna Ortega sminkje, jelmeze és öltözéke tökéletes, én nem aggódnék miatta.
- Mivel Szlörcs azonnal az intézetvezető szobájába ment, ahol Gus is tartózkodott, így feltételezem, hogy már elég intelligens ahhoz, hogy felfogjon bizonyos dolgokat és képes legyen emlékezni. Ezt támasztja alá a „Helló… öreg barát!” megszólítás is. Adódik a kérdés: vajon rajta is kísérletezett Gus professzor?
- Milyen képességgel rendelkezik Isadora Capri – ha van neki? Mikor a 4. részben zongorához ül, a zene gyógyító erejével kapcsolatban (azt a gyógyszerek hatásával szembe helyezve) arra utalna, hogy őt is kezelték hasonló intézményben; vagy csupán saját terápiás tapasztalataiból merít?
- Lesz-e még jelentősége az intézetigazgató Wednesday-hez intézett szavainak, miszerint: „a zene elringatja a szörnyeket”?
- Kivel beszélt az igazgató telefonon, akinek mondta, hogy rendbe hoz mindent, elvégre mindig vigyáztak egymásra? Ki a valódi diri ebben a játékban?
- Mi lesz majd a Hyde-dal most, hogy meghalt a gazdája? (Apropó, szerintem jó húzás volt Mrs. Thornhill kiírása a történetből, kár lett volna tovább húzni. Ami pedig az intézetigazgatót illeti, benne ennyi volt, eddig is csupán bábként funkcionált, nem ejtettem érte krokodilkönnyeket.)
- Lehet, hogy az évadzáró végén derül majd ki, hogy ki a főellenség, akire majd a 3. évadban kell majd vadásznia Wednesday-éknek? A maradék 4 epizód kiadott címei alapján arra lehet következtetni, hogy az utolsó három nagyon összefüggő eseménysort fog felvezetni (The Final Woe Down Part 1-3).
Ha Enid túl is éli az évad végét, lehet, hogy Wednesday 4. epizódban látott kaotikus manővere okozza majd valamelyik hozzá közel álló szerette (…haha!) vesztét. Remélem tényleg lesz drámai húzás a forgatókönyvben, mert hiába szeretni valók a karakterek, egy kis dráma jól jöhet karakterfejlődési szempontból.
Kár volt ketté osztani az évadot. Talán, ha egyben adták volna ki az egész szezont, akkor kevesebben vélnék úgy, hogy egyszerre túl sok vasat tart a tűzben a Netflix aranytojást tojó tyúkja. Ez nem újdonság a tőlük, hisz már számos nagy nézettséget elérő műsornál használták ezt a technikát a nézői számok további emelésére. Az egyetlen pozitívuma ennek talán az lehet rajongói szempontból, hogy alkalom nyílik érdekes teóriákat gyártani a további négy rész cselekményét illetően. De jobb így, mintha csak hetente érkeznénk a részek. Egy biztos: a szezon második felét is alaposan kivesézem majd Nektek itt, a Hátsó Sor Közepén. Szeptember 3-án találkozunk a Wednesday folytatásakor, addig is, további szép nyarat kívánok!

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!

