Immár bő két évtizede vitathatatlanul a karácsonyi popcorn-mozik egyik sarkalatos eleme a Reszkessetek, betörők! 1-2. része. Lehet imádni és lehet utálni is őket, de kell legyen valami ezekben a filmekben, hogy így megragadta a kicsiket és nagyokat is egyaránt. Pár éve épp ennek jártam utána, amikor az 1-2 Reszkessetek, betörők!-filmről, s azok forgatási kulisszatitkairól írtam egy cikket, melyben összesen 100 érdekességről rántottuk le a leplet (a cikket lásd alább).
Bár az elmúlt három évtizedben három folytatást is kapott a klasszikus karácsonyi filmeknek mondható 1-2 rész, ezek közül – lehet, hogy csak a gyerekkori élményeim mondatják ezt velem, de – egyedül a harmadik rész volt élvezhető. Azt persze leszögezhetjük, hogy a 3. epizód messze nincs azon a szinten, mint elődei, ezen nincs is mit magyarázni, azonban így is akadnak szép számmal, akik szívesen ülnek le karácsonykor megnézni. Mi annak idején a családdal szívesen tartottunk Home Alone-maratont az első három részből. Ezt a cikket Nekik – Nektek – készítettem sok szeretettel. Jó szórakozást hozzá!
Karácsonyi cikkek:
- Karácsonyra hangolva: Miért nézzük meg újra és újra kedvenc filmjeinket?
- Karácsonyra hangolva: A legjobb ‘Carol of the Bells‘-feldolgozások
- Gyermekkorunk legemlékezetesebb karácsonyi filmzenéi
- Télapu: Forgatási érdekességek
- Télapuk: 1. évad (kritika)
- The Holiday: Forgatási kulisszatitkok
- Karácsonyi vakáció: 100 forgatási érdekesség a filmklasszikusról
Reszkessetek, betörők! – 100 forgatási érdekesség az 1-2 részről
∴
Először is, jöjjön az ezer dolláros kérdés: Miért nem vállalta el Macaulay Culkin a Reszkessetek, betörők! 3. részét? Nos, az ifjú filmsztár már úgy érezte, hogy nincs mit elmesélni a karakterével kapcsolatban, ezért nemet mondott a stúdió megkeresésére – nézzünk a szívünk mélyére, igaza volt. Viszont pár évvel ezelőtt egy Google-reklám erejéig újra Kevin bőrébe bújt, amit itt tekinthettek meg.
Az 1997-ben bemutatott Reszkessetek, betörők! 3. hozzávetőlegesen 32 millió dollárba került, mely jócskán több, mint az 1990-ben bemutatott első rész, ami akkor 18 millióba fájt a stúdiónak, a ’92-es folytatás pedig már 28 millióba. A harmadik film egyébként hosszúságában mindössze 1 perccel marad el az első résztől. Az 1997. december 12-i USA/Kanada-i nyitóhétvégén több, mint 5 milliót termelt, itt végül majdnem 31 millió dollár lett a vége, míg világviszonylatban 79 millió dollárt szedett össze a kasszáknál. Összehasonlítva az 1-2 résszel, azok már az USA/Kanada-i nyitóhétvégén simán visszahozták a befektetett összeget, sőt! Ezzel szemben, a 3. rész az elődeihez képest jócskán alul teljesített – ami nem is csoda, hisz teljesen új karakterek és színészek kerültek a történet középpontjába.
A forgatás 1996. december 2-án kezdődött, s egészen ’97. március 22-ig tartott.
A filmet Chicago-ban és Evanston-ban vették fel. A Pruitt-ház, s a környező házak az Illinois állambeli Evanstonban találhatóak (3026 Normandy Place). Kevin-ék családja a Lincoln Boulevard-on, Pruitt-ék pedig a Washington Street-én élnek a történet szerint.
A film zenéjét Hans Zimmer kollégája és barátja, Nick Glennie-Smith szerezte. Természetesen nem ér fel John Williams muzsikájához, viszont teljesen jól illeszkedett a történet hangulatához, íme egy videó a legjobb zenékből:
Ebben a filmben láthattuk első nagyobb szerepében Scarlett Johansson-t. A színésznő pár éve elmesélte a The People Magazinnak, hogy mikor megmutatta a filmet az akkor 10 éves lányának, kíváncsi volt, hogy felismeri-e az édesanyját. Hát… Nem ismerte! 🙂
A stúdió annak idején még azt szerette volna, hogyha rögtön a Reszkessetek, betörők! 2. – Elveszve New Yorkban c. film bemutatóját követően nekilátnak a 3. rész munkálatainak, ezt azonban Culkin távolmaradása meghiúsította.
De még ekkor sem látták teljesen reménytelennek a folytatás lehetőségét a 20th Century Fox-nál, ugyanis az 1-2 rész forgatókönyvírója, John Hughes azzal számolt, hogy Harry (Joe Pesci) és Marv (Daniel Stern) karakterei a történet szerves részét képezik majd. Úgy tervezte, hogy Macaulay Culkin testvére, Kieran Culkin állhatna a történet középpontjában, aki Fullert játszotta az 1-2 részben. Igen ám, csakhogy a két imádnivaló rosszfiú sem akart tovább a szerepében maradni, így az író nekilátott egy új forgatókönyvnek, teljesen új karakterekkel.
A betörőkre leselkedő csapdák némelyikét leszámítva, mindössze annyi közös vonás van az 1-2 résszel, hogy a film elején pár másodperc erejéig hallani John Williams fülbemászó Home Alone theme dallamait.
A filmzeneszerző, aki már életében halhatatlanná vált: 90 éves lett John Williams
Ezt az utolsó Reszkessetek, betörők!-film, amit moziban mutattak be, a többit vagy VHS-en, DVD-n, vagy Disney+on mutatták be.
Ez volt Raja Gosnell első rendezése, aki egyébként korábban dolgozott az 1-2 rész munkálatain is, vágóként. A stúdió kopogtatott az 1-2 részt fantasztikusan dirigáló Chris Columbust is, ám ő nem szeretett volna egy vadonatúj gárdával mindent újrakezdeni. Gosnell nevéhez olyan filmek fűződtek a későbbiekben, mint a Gagyi Mami, az első két Scooby-Doo film, és a Hupikék törpikék 1-2 (kritika).
Ez az első olyan film a szériában, amikor nem az idős karakter (a lapátos szomszéd bácsi, vagy a galambos néni) menti meg végül a főhőst, hanem fordítva. De más különbség is van az eredeti két filmhez képest, pl. hogy jelen esetben nem karácsonykor zajlanak az események, hanem valamikor január elején.
A bemutatóig ez volt a sorozat első olyan filmje, amikor a betörők nappal támadtak a házra, továbbá ez az első olyan film a szériában, melyben nő is akadt a betörők között.
Több mint 100 kisfiút hallgattak meg Alex szerepére, amit végül Alex D. Linz kapott meg. Alex egyébként épp úgy 8 éves volt a bemutatókor, mint az általa játszott karakter, míg Macaulay Culkin két évvel idősebb volt a szerepe eljátszásakor (1990).
A magyar változatban nem hallani, de az eredetiben a lengyel születésű Aleksander Krupa (Petr Beaupre) karaktere lengyelül mondja el az alábbi mondatot – „Add elő a chipet, te kis se**dugasz!” („Rozgniotę cię jak karalucha, gdzie jest dysk?”)
„Hét éve üldözöm ezt a férfit, köszönöm!” – mondja Alexnek az FBI-ügynök a film végén, mely egy utalás az első Reszkessetek, betörők! c. filmre, mely épp 7 évvel korábban, 1990-ben került bemutatásra.
Mr. Beaupre castingolásakor Liam Neeson, Christopher Lloyd és Tim Curry (aki egyébként a 2. részben szerepelt is) került szóba. Burton Jernigan szerepére eredetileg David Schwimmer és Ben Stiller is szóba jött, míg Alice Ribbons karaktere kapcsán (többek között) Jennifer Aniston, Tia Carrere és Courtney Cox is esélyes volt. Jernigan szerepét végül Lenny Von Dohlen kapta meg, aki 2022-ben, hosszan tartó betegség után elhunyt.
Rowan Atkinsont szerették volna Petr Beaupre szerepére, ám ő épp akkor forgatta a Bean: Az igazi katasztrófafilm-et. Sőt! Gondoltátok volna, hogy Atkinsont annak idején Harry szerepére is meghallgatták a Reszkessetek, betörők! (1990) kapcsán, mely szerep végül Joe Pesci-nél landolt?!
Köszönöm, hogy velem tartottatok! Ti megnéztétek már a Reszkessetek, betörők!-filmeket idén karácsonykor?
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a blog csatornáira!
Köszönöm, ha megosztod a bejegyzést ismerőseiddel, mert ezáltal még több emberhez eljuthatnak ezek a lenyűgöző filmes kulisszatitkok, kritikák, filmzenék és érdekességek!
via: imdb, homealone fandom.